Aljaška: itinerár, letenky, ubytovanie a požičanie auta

Domov > Severná Amerika > Spojené štáty americké
jún / júl 2019
Viedeň - Londýn - Philadelphia - Seattle, Anchorage - Seattle - Londýn - Viedeň, British Airways, Alaska Airlines - 530 eur / osoba
Seattle - Anchorage, Alaska Airlines - 98 eur / osoba
Anchorage - King Salmon, Penair - 7500 míľ + 12 usd
King Salmon - Anchorage, Alaska Airlines - 5500 míľ + 6 usd
King Salmon - Brooks Camp - King Salmon, Katmaiair, hydroplán - 228 usd / osoba
Seattle: Welcome Everett Inn, Everett - 89 usd / 2 osoby / noc
Brooks Camp: 54 usd / 2 noci / 2 osoby
Anchorage: Ingra House Hotel – 88 usd / 2 osoby / noc
Seward: Seward City Campground – 20 usd / 2 noci / stan
Wasilla: Big Bear Campground & RV Park – 30 usd / noc / stan
Denali: Riley Creek Campground – 24 usd / noc / stan
Denali: Wonder Lake Campground – 16 usd / noc / stan
Fairbanks: River’s Edge Resort RV Park Fairbanks – 35 usd / noc / stan
Glennallen: Northern Nights Campground Glennallen – 28 usd / noc / stan
Wasilla: Big Bear Campground & RV Park – 30 usd / noc / stan
Chevrolet Malibu, Hertz - 660 usd / 10 dní vrátane plného poistenia
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

Aljaška, 49. štát USA,  je snom veľa z nás. Však kto by nechcel zažiť skutočnú divočinu – vysoké  hory a národné parky, jazerá, rieky, veľryby, lososy a medvede. Stále tu nájdeme miesta bez civilizácie, kde nestretnete človeka a dostanete sa tam len vrtuľníkom.

Poďme sa pozrieť ako cestu na Aljašku naplánovať, na čo všetko si pri plánovaní dať pozor, čo by ste pri ceste na Aljašku nemali vynechať a približne koľko vás to bude stáť.

 

Ako na letenky na Aljašku?

Z Európy a aj okolia Slovenska je nespočetné množstvo kombinácií letov, ktorými sa môžete na Aljašku dostať. Pri letoch z Viedne, Prahy alebo Budapešti budete mať pravdepodobne jeden prestup na niektorom z veľkých letísk v Európe - Londýne, Frankfurte, Mníchove, Amsterdame atď., a jeden prestup v USA, najpravdepodobnejšie v Seattli, ale môže to byť aj Chicago, Denver, Los Angeles alebo iné mesto.

Ceny leteniek záležia hlavne od toho, či letíte v sezóne alebo mimo nej. V hlavnej sezóne sa ceny u klasických spoločností sa pohybujú od 1100-1200 eur a vyššie mimo akcií. Mimo hlavnej sezóny a v akciách môžu klesnúť aj na 700-800 eur. Keďže kombinácií je množstvo, najlepšie je pozrieť prehľad cien a možností letov napríklad cez google a vybrať lety, ktoré vám najviac vyhovujú. No pozor si treba dať aj na to, či je v cene odbavená batožina, aké dlhé sú lety a koľko majú prestupov.

A rezervovať ideálne napríklad cez niektorého zo slovenských predajcov, keďže pri zložitých letenkách určite nastanú nejaké zmeny a posuny, aby ste ich potom vedeli riešiť. Ak vám komunikácia v angličtine/nemčine nerobí problém, môžete využiť ktoréhokoľvek zahraničného predajcu. Celkom spoľahlivý je napríklad expedia.

 

Karibu v Národnom parku Denali

Karibu v Národnom parku Denali

 

Najväčším mestom na Aljaške je Anchorage, no hlavným mestom je Juneau. Letieť môžete do oboch z nich. Prípadne aj do Fairbanks. No najideálnejšie je letieť do Anchorage, kde si potom viete požičiať auto, nakúpiť a vyraziť na road trip.

Ešte pred nákupom leteniek si overte ceny ubytovania a požičania auta na termín, na ktorý chcete letenky rezervovať. Hlavne ak to bude v hlavnej sezóne, kedy nájsť auto alebo ubytovanie pod 100 eur na deň môže byť problém. Mimo sezónu sú ceny nižšie, no zasa cestovanie po Aljaške už nemusí byť ideálne.

 

Hory v okolí Sewardu

Hory v okolí Sewardu

 

Pri takýchto vysokých cenách leteniek je dobré plánovať cestu na Aljašku dlhšie dopredu a vystihnúť nejakú akciu na letenky. Nám to trvá dva roky, kým sa nám podarí kúpiť dobré letenky. Cenu sledujeme celý rok, no neobjavuje sa žiadna akcia, čo by nám vyhovovala. Necháme to teda na ďalší rok a ideme niekam inam.

Ďalší rok sa objavujú letenky za dobrú cenu a teda v októbri kupujeme letenky na prelom júna a júla. Cestu je dobré plánovať dlhšie dopredu aj preto, že niektoré kempy, permity alebo iné veci je potrebné rezervovať aj pol roka dopredu, inak už nenájdete nič voľné. Preto bolo z nášho pohľadu dobré, že sme už mali letenky kúpené.

 

Typická aljašská krajina

Typická aljašská krajina

 

Ako letíme na Aljašku my?

Náš pôvodný plán je letieť do Seattlu, tam si požičať auto, prejsť na Aljašku a odtiaľ letieť domov. A teda tak kupujeme aj letenky. Neskôr ale zisťujeme, že požičanie auta v Seattli a vrátenie na Aljaške neumožňuje skoro žiadna požičovňa. Ak aj umožňuje, tak je to extrémne drahé. (Bez problémov vám ale požičajú auto v Seattli a môžete ísť na Aljašku, no musíte ho vrátiť zasa v Seattli). Dokupujeme teda letenky zo Seattlu do Anchorage.

Aby to ale nebolo také jednoduché, tak ešte dopĺňame ďalšiu vec do itinerára. Určite poznáte zábery ako medvede chytajú lososy vo vodopáde. Tieto chceme vidieť aj my. Dostať sa k nim ale vyžaduje zasa dosť plánovania a musí sa to robiť v predstihu. Tieto medvede je možné pozorovať v Brooks Campe, kde je potrebné znovu letieť. 

 

Známe medvede chytajúce lososy v Brooks Falls

Známe medvede chytajúce lososy v Brooks Falls

 

Aby sme sa dostali do Brooks Campu, z Anchorage potrebujeme najprv letieť do mestečka King Salmon (lieta sem napríklad Alaska Airlines alebo Ravn Alaska). Z King Salmonu do Brooks Campu je už potom možné letieť len hydroplánom, napríklad spoločnosťou Katmaiair. 

Ak tu chcete stráviť viac dní, prespať je možné v kempe. Rezervácie na tento kemp sa ale otvárajú každoročne 5. januára a miesta sa vybookujú behom pol hodiny na celú hlavnú sezónu. Takže aj pre toto je dobré už dopredu vedieť, kedy tam chceme ísť, aby sme vedeli termín, na ktorý kemp rezervovať. Ale všetko o Brooks Campe, aj podrobné informácie o tom ako sa tam dostať, si môžete prečítať v samostatnom článku.

 

Do Brooks Falls sa dá dostať len hydroplánom

Do Brooks Falls sa dá dostať len hydroplánom

 

Nakoniec naše letenky vyzerajú takto:

 

 1. Hlavná letenka z Viedne do Seattlu a naspäť z Anchorage:
 • Viedeň - Londýn - Philadelphia - Seattle (British Airways, American Airlines)
 • Anchorage - Seattle - Londýn - Viedeň (British Airways, Alaska Airlines)

 Cena: 530 eur za osobu vrátane odbavenej batožiny.

 1. Seattle - Anchorage (Alaska Airlines) - 98 eur /osoba
 2. Anchorage - King Salmon (Penair) - 7500 míľ + 12 usd
 3. King Salmon - Anchorage (Alaska Airlines) - 5500 míľ + 6 usd
 4. King Salmon - Brooks Camp - King Salmon (Katmaiair, hydroplán) - 228 usd / osoba

Spolu nás teda vyšli všetky letenky 850 eur.

Keďže sme letenky kupovali dostatočne dlho, nevyhli sa nám aj nejaké zmeny letov a posuny časov. Našťastie to bolo väčšinou len 5 - 10 minút hore/dole. Jedna zmena bola posun o cca pol dňa, ale aj to nám po emaily bez problémov zmenili na taký čas,ktorý nám vyhovoval.

 

Medveď v Brooks Falls

Medveď v Brooks Falls

 

Cestovné doklady potrebné na cestu na Aljašku

Aljaška je jedným zo štátov USA. Slováci na turistické cesty do USA potrebujú schválenú elektronickú autorizáciu ESTA. Jej cena je 14 USD a platí dva roky. Podrobnosti o ESTA si môžete prečítať v tomto článku

Cena: 14 USD / osoba, teda 28 USD  pre dve osoby

 

Ako riešime ubytovanie na Aljaške

Ubytovanie na Aljaške tiež nie je lacná záležitosť. Väčšina dobrých hotelov v Anchorage sa pohybuje od 100 usd za noc pre dve osoby. Mimo Anchorage môže byť problém vôbec nejaké ubytovanie nájsť. Záleží od toho, kam presne chcete ísť. My sa preto rozhodujeme kempovať.

Kempy sú dostupné takmer všade. Niektoré sú platené, iné aj zadarmo. Platené väčšinou majú všetko potrebné zázemie. Tie zadarmo zasa väčšinou nemajú nič. Niektoré je potrebné rezervovať v predstihu, iné sa nedajú vôbec rezervovať a platí pravidlo, kto prvý príde, ten má miesto. Možnosťou je tiež rezervovať rôzne chatky, ktoré ale väčšinou tiež nemajú napríklad sprchu.

Hotely si rezervujeme akurát v Seattli, kde máme jeden deň prestup a v Anchorage na jednu noc po prílete z Brooks Campu.

Z kempov rezervujeme v predstihu Brooks Camp, ktorý treba rezervovať ešte v januári a kemp v národnom parku Denali, ktorý neskôr nemusí byť voľný. O našom kempovaní v Národnom parku Denali sa dozviete viac v tomto článku.  Ostatné ubytovanie riešime cestou podľa toho, kam zájdeme.

 

V Sewarde kempujeme hneď vedľa pláže

V Sewarde kempujeme hneď vedľa pláže

 

Náš stan s luxusným výhľadom v Denali

Náš stan s luxusným výhľadom v Denali

 

Naše ubytovanie po Aljaške:

 

Seattle: Welcome Everett Inn, Everett - 89 usd / 2 osoby / noc

Brooks Camp: 54 usd /2 noci / 2 osoby

Anchorage: Ingra House Hotel – 88 usd / 2 osoby / noc

Seward: Seward City Campground – 20 usd / 2 noci / stan

Wasilla: Big Bear Campground & RV Park – 30 usd / noc / stan

Denali: Riley Creek Campground – 24 usd / noc / stan

Denali: Wonder Lake Campground – 16 usd / noc / stan

Fairbanks: River’s Edge Resort RV Park Fairbanks – 35 usd /noc / stan

Glennallen: Northern Nights Campground Glennallen – 28 usd / noc / stan

Palmer: Matanuska River Park – 17 usd / noc / 2 osoby

Wasilla: Big Bear Campground & RV Park – 30 usd / noc / stan

 

Spolu nás teda vyšlo ubytovanie na 13 nocí 431 dolárov pre dve osoby.

 

Peniaze, platenie a výmena peňazí na Aljaške

Keďže Aljaška je jeden zo štátov USA ako mena sa tam samozrejme používa americký dolár. Americké doláre zmeníte aj na Slovensku, no bude to pravdepodobne drahšie ako platby kartou alebo výber z bankomatu priamo tam. My to teda riešime tak, že čo najviac vecí, ktoré sa dajú, platíme už z domu platobnou kartou (letenky, ubytovanie, kempy, vstupy, auto, fishing permit, atď).

Na mieste si z bankomatu vyberieme nejakú hotovosť pre prípad, že by niekde nebolo možné platiť kartou a nákupy, tankovanie a všetko ostatné, čo sa dá platiť kartou, ňou aj platíme. Na tejto stránke nájdete podrobné informácie o platbách a výmene peňazí v zahraničí.

 

Ľadovec Byron Glacier

Ľadovec Byron Glacier

 

Najvhodnejší čas na cestu na Aljašku

Väčšina rôznych tours, atrakcií, parkov a kempov je otvorených od polky mája do polky septembra. To je aj najvhodnejší čas na návštevu Aljašky. Úplne najvhodnejším je od polky júna do polky júla, kedy býva teplo a sucho, no vtedy treba očakávať najvyššie ceny a skôr sa môže stať, že ubytovanie alebo tours budú vypredané. Rovnako dni sú v lete najdlhšie a slnko takmer nezapadá. No počasie sa úplne predpovedať nedá, a teda môžete v máji alebo na konci septembra vychytať pekné počasie a rovnako sa môže stať, že celý júl preprší.

Letné obdobie je najlepšie aj čo sa týka sledovania lososov pri ťahu do riek. Tiež je vhodné na pozorovanie veľrýb i keď niektoré druhy sú pri brehoch Aljašky skôr na jar. V každom prípade treba očakávať, že počasie môže byť rovnako divoké ako samotná Aljaška. Preto netreba zabudnúť na dobré oblečenie a obuv. Najlepšie nepremokavé. Záleží aj od toho, čo máte v pláne. Ak hlavne dlhšie túry a pohyb v prírode, určite sa bude hodiť kvalitnejšie oblečenie a obuv. Teploty môžu aj v letných mesiacoch v noci klesať k nule, a teda netreba zabudnúť na teplé oblečenie.

 

My sme vychytali na Aljaške krásne počasie

My sme vychytali na Aljaške krásne počasie

 

Požičanie auta na Aljaške

Požičanie auta na Aljaška je ďalšia položka, ktorá výrazne navýši rozpočet, no bez požičaného auta je presúvanie sa medzi jednotlivými miestami dosť problematické a k niektorým zaujímavostiam sa verejnou dopravou nemusíte dostať vôbec.

Medzi väčšími mestami ako je Anchorage, Seward a Fairbanks, síce premávajú autobusy alebo vlaky, ale cena lístkov je dosť vysoká. Najlepší spôsob ako teda spoznať Aljašku je autom.

V Anchorage majú pobočky všetky veľké požičovne, aj niekoľko miestnych.  Takisto ako aj pri kempoch, aj tu platí, že je dobré rezervovať auto čím skôr, keďže ceny môžu ísť výrazne vyššie pred termínom prevzatia, hlavne ak cestujete v lete, kedy sú ceny najvyššie.

 

Počas roadtripu nás sprevádzajú krásne výhľady

Počas roadtripu nás sprevádzajú krásne výhľady

 

Keď sme rezervovali auto my, ceny za požičanie full size auta z letiska v Anchorage sa pohybovali zhruba od 800 dolárov na 10 dní. No všimli sme si, že ak dáme miesto prebratia nie na letisku, ale v meste, cena bola zrazu zhruba o 150 usd nižšia. Rýchlo sme zistili, že z letiska v Anchorage sa vieme dostať do centra bez problémov aj verejnou dopravou za 2 usd, a tak sme nakoniec rezervovali auto cez požičovňu Hertz s prebratím v centre a vrátením na letisku a s plným poistením za 660 usd. Všetky informácie ohľadom požičania auta a sme spísali v samostatnom článku.

 

Pozor los

Pozor los

 

Náš itinerár a čo môžete na Aljaške vidieť

Aljaška je veľmi veľká a ponúka množstvo hlavne prírodných krás – riek, jazier, národných parkov, ľadovcov atď. Niekto chce hlavne turistiku, iný zasa pozorovať veľryby alebo medvede, niekto dá zasa prednosť rybačke. Spísať všetko, čo sa tam dá zažiť a vidieť by bolo na niekoľkostranovú knihu. Ideálne teda je, nájsť si veci, ktoré by ste chceli na Aljaške vidieť a zažiť a potom ich zmysluplne zoradiť do itinerára.

 

Matanuska Glacier

Matanuska Glacier

 

Pre príklad a inšpiráciu je tu ale itinerár našej cesty, ktorý môže pomôcť pri plánovaní. Všetky jednotlivé dni a atrakcie, ktoré sme navštívili sme popísali detailnejšie v jednotlivých článkoch:

 1. deň – večer prílet do Seattlu, presun a ubytovanie v mestečku Everett
 2. deň – Boeing Tour, prelet do Anchorage
 3. deň – prelet – Anchorage - King Salmon - Brooks Falls (noc v Brooks Camp)
 4. deň – pozorovanie medveďov v Brooks Falls
 5. deň – doobedie v Brooks Falls, poobede prelet do King Salmon a následne do Anchorage (noc v Anchorage)
 6. deň - presun z Anchorage do Sewardu (2 hod), cestou zastávky napríklad pri Byron Glacier, v mestečku Whittier alebo zachádzka k Russian River Falls
 7. deň – plavba za veľrybami zo Sewardu
 8. deň – kratšia túra k Exit Glacier neďaleko Sewardu alebo dlhšia Harding icefield trek
 9. deň – presun zo Sewardu do Denali, cestou zastávka pri Eklutna Lake
 10. deň – celodenná bus tour v Denali, noc vo vnútri parku
 11. deň – Denali, večer presun do Fairbanks, noc vo Fairbanks
 12. deň – celodenný presun so zastávkami po Richardson Highway do Glennallen
 13. deň – Matanuska Glacier
 14. deň – celodenná turistika v Hatcher Pass
 15. deň - presun na letisko, odlet

 

Jazero Eklutna

Jazero Eklutna

 

Rozpočet

Celkovo náš rozpočet na dva týždne vyzerá takto:

 • Letenky (vrátane leteniek do Brooks Falls) – 850 eur/osoba
 • ESTA – 14 usd/osoba
 • Ubytovanie – 431 usd/ 2 osoby
 • Požičanie auta – 660 usd / 2 osoby
 • Výlety (ľadovec Matanuska, plavba v Sewarde) – 215 usd/ osoba

K týmto výdavkom si treba ešte prirátať výdavky za jedlo, benzín a nejaké tie suveníry. Ale to už je veľmi individuálne. Takisto zaváži, či sa rozhodnete podniknúť niektorý z organizovaných výletov, či už nejaké plavby, prechádzky po ľadovci alebo napríklad vyhliadkový let.

Aljaška nie je lacná destinácia, ale určite stojí za to!

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: