Zanzibar: Rybí trh, akvárium a okolie Nungwi

Domov > Afrika > Tanzánia
november 2022
Viedeň – Zanzibar, Etihad airways / 498 eur / osoba / spiatočne
Nungwi Inn beach Cottages, Nungwi – 370 usd / päť nocí / dve osoby
Praktické informácie:
Tanzánia Tanzánia
Dodoma

Hlavné mesto

Tanzánsky šiling (TZS)

Mena používaná v krajine

Swahilčina, Angličtina

Úradný jazyk

Typ D Typ D
Typ G Typ G

Využívané typy zásuviek

Nungwi na najsevernejšom cípe ostrova Zanzibar, bola kedysi malou rybárskou dedinkou a centrom stavby tradičných rybárskych lodiek zvaných dhow. Dnes je Nungwi druhým najväčším mestom na ostrove, po  Stone Town, a hlavným turistickým centrom.  Nungwi ponúka nádherné pláže s bielym pieskom, množstvo možností na vodné športy, výlety, ale aj množstvo reštaurácii a hotelov. Príliv a odliv v Nungwi nie je taký výrazný ako na iných miestach, preto množstvo turistov hľadá ubytovanie práve v Nungwi.

 

Rybí trh v Nungwi

Veľmi sa nám síce nechce, ale vstávame skoro. Plánujeme totižto hneď ráno navštíviť rybí trh v Nungwi. Trh začína skoro ráno, kedy tam rybári nosia svoje úlovky , ktoré práve ulovili a predávajú ich. Nevieme síce kedy presne trh začína a končí, no viacero ľudí na internete píše, že okolo siedmej už trh viac menej končil. Rozhodujeme sa vyraziť o pol siedmej z nášho hotela v Nungwi. Na trh je to necelé dva kilometre. Môžeme ísť krížom cez Nungwi, alebo celé Nungwi obísť po pláži. Rozhodujeme sa ísť po pláži. Bude to jednoduchšie ako blúdiť uličkami. Trh ale z pláže nie je veľmi dobre vidieť, našťastie sme včera išli okolo s naším miestnym kamarátom Hajim, ktorý nám ukázal kde sa koná. Inak by sme ho asi hľadali trocha dlhšie.

 

 Jednanie o cene

Jednanie o cene

 

Lovia asi všetko, aj raje

Lovia asi všetko, aj raje

 

Na trh prichádzame nejako pred siedmou. A už tu toho až tak veľa nie je. Na jednom mieste sedia muži na zemi a pitvajú a porcujú ryby. Na druhom je na zemi položených niekoľko rají a na treťom mieste vyčkáva skupinka mužov pri nízkych stolíkoch. To je miesto, kde sa celý predaj odohráva. Od mora postupne prichádzajú rybári so svojím úlovkom. Hodia ho na stolík. K úlovku pristúpi akýsi vedúci trhu a začne vykrikovať. Všetko je to po svahilsky, teda nerozumieme čo kričí, no z diania okolo je nám všetko jasné. Palicou ukáže na rybu, ktorú predáva. Zakričí cenu a odpočítava a zatiaľ môžu kupujúci dávať ich ponuky. Kto dá najväčšiu ponuku, dostane rybu.

 

Predané ryby

Predané ryby

 

Rybári prinášajú rôzne ryby. Niektorí donesie viac malých, ďalší prinesie niekoľko väčších tuniakov, iný zasa barakudu alebo raje. Najväčšou rybou, ktorú donesie jeden rybár je asi dvojmetrový marlin. Pre mňa je toto jeden z najlepších zážitkov na Zanzibare. Chodíme pomedzi kupujúcich a predávajúcich a sledujeme, čo sa deje a nasávame atmosféru. Oni si nás viac menej nevšímajú, akoby sme tam ani neboli. Fotíme si ryby, ale ani to im vôbec nevadí a ani si to nevšímajú. Sem tam keď niekto do nás doslova narazí, nám len povie rýchle „Welcome“ a ide ďalej svojou cestou. Zdržíme sa tu nejakú pol/trištvrte hodinku, a keď už neprichádzajú žiadne ďalšie úlovky, ideme po pláži ďalej.

 

Marlin a nejaké menšie tuniaky

Marlin a nejaké menšie tuniaky

 

Akvárium v Nungwi

Akvárium sa už nachádza len necelý kilometer od rybieho trhu. Ideme len ďalej po pláži a aj na pláži sú cedule k akváriu. Potom uličkami ideme podľa šípok. Je to síce trocha bludisko pomedzi miestne chatrče, ale nachádzame to. Pozor si treba dať na to, že v Nungwi sú dve akvária:

  • Nungwi Mnarani Aquarium
  • Baraka Natural Aquarium

 

Rybárske lode kotviace neďaleko rybieho trhu

Rybárske lode kotviace neďaleko rybieho trhu

 

Podľa informácií, čo dostávame od miestnych si vyberáme Baraka Natural Aquarium, keďže v tomto akváriu sa dá s korytnačkami aj plávať. V tom druhom, sa vraj nedá. No neboli sme tam, tak nemôžeme potvrdiť ako to je tam.

 

Na severe je na pláži viac rias a kúpu sa tu hlavne miestne deti

Na severe je na pláži viac rias a kúpu sa tu hlavne miestne deti

 

Spleťou uličiek prichádzame nakoniec k Baraka Natural Aquarium nejako zo zadnej strany. Všimne si nás jedna asi zamestnankyňa, a tak nás dierou v plote zoberie k vstupu. Je ešte len pol ôsmej a otvárajú až za pol hodinu, no nie je to žiadny problém. Pre nás je to skôr výhoda, sme tu úplne sami a celý bazén aj všetky korytnačky máme len pre seba. Platíme vstupné 10 dolárov alebo 20 000 tanzanských šilingov a dostávame nášho sprievodcu. Ten nás berie k bazénu. Dáva nám šalát, ktorým môžeme korytnačky kŕmiť a vysvetľuje všetko ako sa k ním správať, ako dlho žijú, koľko ich majú a všetko čo sa ho spýtame.  Korytnačky v akváriu sú korytnačky, ktoré boli omylom vylovené miestnymi rybármi. V akváriu sa o ne starajú a raz ročne ich potom vypúšťajú späť do mora.

 

Morskú korytnačku sme predtým ešte nikdy nevideli

Morskú korytnačku sme predtým ešte nikdy nevideli

 

Najlepšie je, že s korytnačkami môžeme aj plávať, čo akurát nemôžeme je dvíhať a tlačiť korytnačky. Ešte si treba dávať pozor na to, že keď im dávame šalát, musíme im ho dávať zhora, aby nás neuhryzli a tiež si ho nesmieme dávať k telu. Keby ho korytnačka išla jesť, mohla by uhryznúť aj nás.

 

Prišla si po šalát

Prišla si po šalát

 

Keď im hodíte kúsok šalátu, prídu takmer všetky na kopu

Keď im hodíte kúsok šalátu, prídu takmer všetky na kopu

 

V tomto bazéniku alebo jazierku je voda hlboká približne jeden až jeden a pol metra, tak tam vieme v pohode chodiť. Voda sa tu dostáva z oceánu. Navyše sú tu rôzne skaly, tak na ne môžeme vyliezť a pozorovať korytnačky. Korytnačiek sa tiež môžeme aj dotýkať. Najpríjemnejšie to je, keď sa ich dotknete na krku medzi hlavou a pancierom, kde majú najjemnejšiu kožu. Veľmi príjemné na dotyk.

 

 V jazierku sú aj takéto ostrovčeky, na ktoré môžete vyliezť vy alebo korytnačky

V jazierku sú aj takéto ostrovčeky, na ktoré môžete vyliezť vy alebo korytnačky

 

Niekedy korytnačky idú aj ku dnu, tak si treba dávať pozor, aby sme na niektorú nestúpili. Najlepšie je, keď si zoberiete do vody šalát. Všetky korytnačky prídu k vám ani sa neviete pomedzi ne dostať.

 

Hady v akváriu

Hady v akváriu

 

Pri korytnačkách môžeme byť v podstate koľko chceme. Po ôsmej ale začnú už prichádzať aj ďalší ľudia, tak tu nie sme sami. Po vyjdení z vody sú tu aj sprchy a šatne, tak sa môžeme osprchovať a prezliecť. Po korytnačkách ideme ešte pozrieť na hady, ktoré tu majú a potom už akvárium opúšťame.

 

Na severe sa dajú nájsť pekné opustené pláže

Na severe sa dajú nájsť pekné opustené pláže

 

Pláže na severnom cípe Zanzibaru

Z akvária sa vraciame na pláž. Na najsevernejšom bode ostrova si dávame v reštaurácií typickú zanzibarskú spice cofee a ideme sa prejsť ešte trocha ďalej. V týchto miestach to už nie je také rušné ako v centre Nungwi alebo Kendwa. V okolí rybieho trhu, kde sme boli ráno, sú na pláži viac menej len domáci a kúpu sa tam miestne deti. V mori parkuje veľa rybárskych lodí a na pláži je plno rias. Ako ideme ďalej, pláže sú úplne prázdne, iba sem tam stretneme nejakého miestneho alebo turistu. Vyzerá to tu pekne, no more je tu už viac rozbúrené, takže kúpanie je o niečo zložitejšie.

 

Maják na severe ostrova

Maják na severe ostrova

 

Najsevernejší bod ostrova

Najsevernejší bod ostrova

 

Oplatí sa tu ale ísť, keď si chcete dať prestávku od všetkých predajcov, ktorí vám na plážach v Nungwi a Kendwa nedajú pokoj. Tu ich nestretnete. Tiež sa tu dajú spraviť aj pekné fotky na opustených plážach.

My si dáme celkom dlhú prechádzku a potom sa po pláži vrátime späť až do Nungwi k nášmu hotelu.

 

Rybárske lode na pláži

Rybárske lode na pláži

 

Ďalšia z pláží na severe ostrova

Ďalšia z pláží na severe ostrova

 

Z Nungwi do Kendwa na hviezdicovú pláž

Výlet, ktorý plánujeme ešte absolvovať, keď už sme v Nungwi, je do susednej dedinky Kendwa, ktorá je rovnako obľúbená a tiež nie je zlé zvoliť ubytovanie aj tam.

 

Tu začínajú menšie útesy a treba ísť po vode

Tu začínajú menšie útesy a treba ísť po vode

 

Naším cieľom je hviezdicová pláž, alebo Starfish Heaven ako to môžete nájsť na google mapách. Od nášho hotela je táto pláž vzdialená približne päť kilometrov. Tak samozrejme volíme, že tam pôjdeme pešo. Na výber sú dve cesty. Buď uličkami cez dedinky, alebo po pláži. My volíme samozrejme cestu po pláži. Z hotela vyrážame hneď ráno. Cestou je veľa pekných pláží a výhodou je, že ráno sú ešte prázdne, tak sa tam dajú porobiť veľmi pekné fotky.

 

Pláže medzi útesmi sú väčšinou prázdne

Pláže medzi útesmi sú väčšinou prázdne

 

Pozor si ale treba dávať, ak pôjdete pešo po pláži, že na určitých úsekoch sú útesy. V prípade odlivu je tu voda tak pod kolená, teda prejdete bez problémov pešo. Počas prílivu, je asi na päťmetrovom úseku voda tak do dvoch metrov. V tomto úseku teda musíte preplávať. Problém to vôbec nie je. No ak máte so sebou ruksak alebo veci, musíte rátať s tým, že sa namočíte. My to riešime tak, že si berieme nepremokavý ruksak, do ktorého si na tento úsek balíme všetky veci a preplávame to.

 

Cestou sa nachádzajú aj nejaké hotelové rezorty

Cestou sa nachádzajú aj nejaké hotelové rezorty

 

Tiež to ale využívajú podnikavý domáci, ktorí tu čakajú a keď tadiaľ nechcete preplávať alebo sa nechcete namočiť, za päť dolárov vás prevezú loďkou.

 

Niektoré útesy ponúkajú príjemnú ochranu pred slnkom

Niektoré útesy ponúkajú príjemnú ochranu pred slnkom

 

Kým ráno sme tu takmer sami, neskôr sa prebudia všetci predajcovia a začnú vám každú chvíľu niečo ponúkať. To riešime napríklad tak, že ideme po vode. Oni do vody nejdú, a tak máme od nich pokoj. V niektorých častiach sa dajú doobeda nájsť aj miesta, kde sa dá pod útesmi zložiť v tieni. Horšie je to poobede, kedy už svieti slnko všade.

 

Blížime sa ku Kendwe

Blížime sa ku Kendwe

 

Cestou je veľa pekných pláži

Cestou je veľa pekných pláži

 

My sa cestou tam aj späť zložíme a okúpeme na viacerých plážach. Máme so sebou aj šnorchle, tak šnorchlujeme, no rybičiek je tu minimum. Tiež na hviezdicovej pláži sa zložíme a kúpeme. A naozaj je tu aj množstvo hviezdic rôznych farieb a veľkostí. Môžete ich chytať, ale nemali by ste ich vyberať z vody alebo vyberať na pláž. My jednu vyberieme na pláž a hneď nás miestni upozornia, že to nemáme robiť. Hlavne, že miestne deti si ich hádžu ako bumerang.

 

Na hviezdicovej pláži

Na hviezdicovej pláži

 

Hviezdice majú rôzne farby a nájdeme ich tu veľa

Hviezdice majú rôzne farby a nájdeme ich tu veľa

 

Jeden pohľad z blízka

Jeden pohľad z blízka

 

Samozrejme nesmieme vynechať kokosový orech, ktorý si dávame na pláži každý deň. Späť sa vyberáme rovnakou cestou. Ak by sa nám nechcelo, na pláži je veľa lodičiek, stačí sa len spýtať a za 5 alebo 10 dolárov vás odvezú späť do Nungwi. Ak by ste chceli ísť inou cestou, môžete to prejsť nie po pláži ale cez dedinky.

 

Požičanie skútra v Nungwi

Po návrate z Kendwa sa skladáme na pláži v Nungwi a na chvíľu sa rozhodneme požičať si vodný skúter. Požičanie vodného skútra je všade drahé. My sme si ho raz požičiavali v Chorvátsku. No tu je to za celkom prijateľnú cenu – 30 dolárov na pätnásť minút. V Chorvátsku to bolo obmedzené na štvoruholník, v ktorom sme sa mohli pohybovať. Keď sme z neho vyšli, nedala sa pridať rýchlosť na skútri a museli sme sa vrátiť späť. Tu to takto obmedzené nie je.

Najprv musíme podpísať papier, že keď skúter poškodíme, platíme pokutu 700 dolárov. Sranda to nie je, akurát keď berieme skúter, sa jedným stalo, že mali požičané dva skútre a zrazili sa. Jeden ostal nepojazdný. Potom dostávame plávajúce vesty, hodinky, krátku inštruktáž. Na hodinkách nám nastavia čas 15 minút a môžeme vyraziť.

 

Naháňačka na skútroch

Naháňačka na skútroch

 

V podstate môžeme ísť na skútri kdekoľvek, akurát máme ísť za poslednú odparkovanú loď, kde je už hlbšia voda, čo je nejakých 50 až 100 metrov od brehu a tam môžeme šantiť. My ideme smerom na Kendwa. Asi v polke cesty sa potom otočíme a zasa späť. Čo nás ale prekvapuje, je množstvo medúz vo vode. Kým pri brehu, na pláži, pri šnorchlovaní na Mnemba alebo pri plávaní s delfínmi sme nevideli ani jednu, tu sú ich hádam tisícky. Začneme teda jazdiť opatrnejšie. Padnúť zo skútra do vody sa až tak nebojím, ale padnúť medzi tie medúzy by som veru nechcel.

Ak by ste sa nechceli na skútri len tak preháňať, dá sa ísť aj na poldennú/celodennú tour, napríklad k ostrovu Mnemba šnorchlovať. No tam sa už ide so sprievodcom a stálo to až nejakých 200 dolárov. Nám na vyšantenie pätnásť minút úplne stačilo.

 

Rybárske lode v Kendwe

Rybárske lode v Kendwe

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: