Požičanie auta v zahraničí. Ako na to?

07.09.2017

Ak viac cestujete a chcete toho spoznať čo najviac za čo najkratší čas, požičaniu auta sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhnete. Najväčšou výhodou požičania auta je voľnosť, kedy nie ste závislí na žiadnych autobusoch alebo vlakoch, ktoré idú len v stanovený čas, prípadne na niektoré miesta len par krát za deň či dokonca za týždeň. Nehovorím už o tom, že na niektoré odľahlejšie miesta sa hromadnou dopravou vôbec nedá dostať. A vtedy ste odkázaní buď na miestneho, ktorí vás tam zoberie alebo nejaký organizovaný výlet. To ale tiež nemusí byť najlacnejšie a rovnako nie všade dostupné. Vtedy je požičanie auta ideálne.

Sú ale aj cesty, na ktorých požičanie auta nemusí byť ideálne a dokonca môže byť skôr prekážkou. A to napríklad ak cestujete na eurovíkend do nejakého veľkého mesta a plánujete čas tráviť len v tom meste. V mestách väčšinou dobre funguje hromadná doprava, kdežto s autom môžete veľa času stratiť v zápchach, hľadaním parkovania alebo sa to môže predražiť platením za vstup do niektorých zón alebo za parkovanie.

My sme vyžili požičanie auta na našich cestách niekoľko krát v Kanade, USA, Austrálii, Rumunsku, Španielsku, Bosne a Hercegovine, Macedónsku na Islande a Mauríciuse. Na začiatku, keď sme požičiavali auto prvý krát to bola pre nás španielska dedina a vôbec sme nevedeli ako to všetko funguje. Časom sme sa do toho ale dostali, a tak sa pokúsime zhrnúť niekoľko rád pre vás, aby ste s tým mali na začiatku čo najmenej problémov.

 

Rezervácia cez prostredníkov alebo priamo u auto požičovne

Existuje viacero spôsobov, kde a ako rezervovať auto. Môžete to urobiť priamo na stránkach jednej z autopožičovní:

Europcar, Avis, Alamo, National, Hertz, Dollar, Budget, Cicar, atď...

Alebo cez jedného zo sprostredkovateľov:

Billiger-mietwagen, economycarrentals, drive-usa, atď...

Osobne odporúčame pred rezerváciou auta porovnať viacero spoločností a rovnako aj viacero sprostredkovateľov. Porovnať ceny, podmienky,  či je možné bezplatné zrušenie rezervácie, poistenia a na základe všetkých týchto parametrov sa rozhodnúť, kde auto rezervujeme. Naša skúsenosť je taká, že požičanie cez sprostredkovateľov je väčšinou lacnejšie ,no záleží aj o akú krajinu a požičovňu ide. Napríklad v USA alebo Kanade jednoznačne vychádza lepšie požičanie auta cez sprostredkovateľa. Niekde sa nám ale viacej oplatilo rezervovať auto v miestnej lokálnej požičovni, bolo lacnejšie a malo lepšie podmienky poistenia, ako napríklad v Macedónsku či na Mauríciuse. Pozor si treba dať na poistenia, ktoré sú zahrnuté a čo všetko obsahujú. O poisteniach sa dočítate viacej trocha nižšie.

V každom prípade ale odporúčam vyhľadať na internete aj recenzie na danú požičovňu, či tam ľudia nemali problémy alebo sa z nich nepokúšali nejakým spôsobom vytiahnuť peniaze. A podľa toho sa aj pripraviť na situácie ktoré môžu pri preberaní auta vzniknúť.

 

Typ auta

Typ auta je v podstate len na vás aký si vyberiete. Máte na výber z niekoľkých kategórii ako Small, Economy, Medium, Full size, SUV, Cabrio. Požičovne môžu mať v názvoch kategórii áut troška rozdiely, ale v zásade ide o to isté. Rozdiel je hlavne v cene. Najlacnejšie sú vždy tie najmenšie autá. My teda stále rezervujeme podľa ceny a ak cestujeme dvaja, tak vždy to najmenšie, ktoré je najlacnejšie. Iné to bolo napríklad na Islande, kde sme cestovali štyria a plánovali sme ísť aj mimo spevnených ciest, tak sme sa rozhodli pre auto, ktoré malo 4x4. V USA alebo Kanade väčšinou požičovne nemajú dostatok malých áut, keďže domáci uprednostňujú skôr veľké autá. Tam sa nám takmer stále stávalo, že i keď sme mali rezervované to najmenšie auto, dostali sme väčšie alebo sme si mohli vybrať ktoré auto chceme.

 

Najlacnejšie 4x4 ktoré sa nám podarilo na Islande nájsť.

Najlacnejšie 4x4 ktoré sa nám podarilo na Islande nájsť.

 

Kilometre

Už pri rezervácii auta si treba dať pozor na kilometre. Teda počet kilometrov koľko môžete najazdiť. My si stále pri požičiavaní vyberáme autá, ktoré majú neobmedzený (unlimited) počet kilometrov. Nikdy nevieme koľko presne najazdíme a niekedy vieme, že najazdíme veľa. Raz sa nám napríklad v Kanade podarilo najazdiť 2300 kilometrov za štyri dni. Niektoré požičovne majú obmedzenie, že môžete denne najazdiť napríklad 200 km alebo 350 km a za tie kilometre čo spravíte navyše platíte napríklad 0,5 centov alebo 1 euro za kilometer. A tým sa požičanie môže výrazne predražiť. Pri rezervácii je to vždy uvedené, ak nie treba pozrieť v podmienkach alebo na stránke požičovne.

 

Kanade sme namiesto malého economy auta dostali aj takéto luxusné auto

V Kanade sme namiesto malého economy auta dostali aj takéto luxusné auto, s ktorým sme najazdili viac ako 2300 kilometrov. Problémom bola akurát spotreba, ktorá bola priemerná cez 13 litrov na 100 kilometrov. Vozenie ale bolo luxus.

 

Vek vodiča

Táto podmienka sa týka len mladších, prípadne starších vodičov. Niektoré požičovne majú poplatok za príliš mladého vodiča. Teda v podmienkach je uvedené, že ak máte napríklad do 25 rokov platíte poplatok navyše za mladého vodiča. A ten poplatok môže byť niekedy veľmi vysoký aj 25 eur na deň. Rovnako si na to treba dať pozor už pri rezervácii auta, aby ste potom neboli prekvapení. Obísť je to možné len tak, že auto požičia a bude šoférovať niekto starší, alebo nájdete inú požičovňu, ktorá nevyžaduje určitý vek vodiča. Rovnako môžu mať niektoré požičovne podmienku v dĺžke držania vodičského preukazu. Napríklad ak máte vodičský preukaz menej ako dva roky, tak vám auto nemusia požičať alebo platíte tiež poplatok navyše. Toto sa ale vyskytuje len u veľmi málo požičovní. Rovnako ako s mladším to býva aj so starším vodičom, kedy býva obmedzený vek na požičanie auta do 70 rokov.

 

Viac vodičov

Ak si požičiate auto a chcete šoférovať viacerí, musíte to dopredu ohlásiť požičovni už pri preberaní auta. Požičovňa si poznačí údaje všetkých vodičov a potom je to v poriadku. Inak ak by šoféroval niekto iný a stala by sa napríklad dopravná nehoda, nemuseli by platiť žiadne poistenia a mohli by ste sa dostať do problémov. Nahlásiť ľudí, ktorí budú šoférovať nie je problém, no problémom je, že väčšina požičovní má túto službu spoplatnenú a za druhého vodiča sa platí a niekedy to môže byť aj 10 eur na deň. Niekedy je to zasa napríklad 25 eur za jedného vodiča na celú dobu požičania. Nájdu sa ale aj niektoré požičovne, ktoré ho poskytujú zadarmo. My využívame dvoch vodičov, keď je to zadarmo, prípadne keď ideme na veľmi dlhé trasy a jeden by mohol byť z toľkého šoférovania časom unavený.

 

V Rumunsku sú Dácie asi najpoužívanejšie autá.

V Rumunsku sú Dácie asi najpoužívanejšie autá. My sme brázdili rumunské cesty na tejto. Zvládla aj Transfagarasan Highway. 

 

Palivo

Je viacero spôsobov ako to požičovne riešia s palivom. Najideálnejší spôsob pre toho, kto si požičiava auto je full/full teda dostanete auto s plnou nádržou a rovnako s plnou nádržou ho aj vrátite. Ak vrátite menej, musíte rozdiel doplatiť podľa toho, koľko približne chýba. V praxi to ale funguje tak, že stále keď sme mali full/full nám dali auto s nádržou naplnenou po určitú časť. Napríklad dali nám s polovičkou a rovnako sme ju mali aj vrátiť. To je ale niekedy dosť zložité odhadnúť a natankovať presne toľko, aby neostalo v nádrži viacej. Ak ostane viac, rozdiel vám nepreplatia, tak si to treba skúsiť odsledovať a vrátiť presne toľko, koľko ste dostali.

Ďalšou možnosťou je full/empty. Kedy dostávate auto s plnou nádržou, ktorú aj zaplatíte a vraciate ho úplne s prázdnou. Túto možnosť sme ale nikdy nevyužili. Požičovne väčšinou účtujú za plnú nádrž viacej ako keby ste si ju sami natankovali a navyše nikdy sa vám nepodarí vrátiť auto s úplne prázdnou nádržou, takže vždy im tam niečo ostane.

Niektoré požičovne vyžadujú aj zálohu za palivo. Teda pri preberaní auta vám rezervujú peniaze za palivo, ktoré je v nádrži a ak vrátite menej strhnú si ich. Nám sa to napríklad ešte nestalo, ale treba byť pripravený, že to požičovňa môže vyžadovať. Pre istotu sa stále zvykneme aj pýtať na typ paliva, ktorý máme do vozidla tankovať. Aby sa nám nestalo, že tam natankujeme niečo iné.

 

Cestné poplatky

Pri preberaní auta sa stále informujeme, či niektoré z ciest ,ktoré plánujeme využiť nie sú spoplatnené a teda či cestná daň alebo poplatok za diaľnice sú už v cene. Väčšinou to býva tak, že auto má už v cene aj diaľničnú známku atď. No napríklad v USA je spoplatnený prejazd niektorých mostov. My sme prešli cez Golden Gate v San Franciscu, ktorého prejazd je tiež spoplatnený. Potom sme mali na výber zaplatiť za prechod cez online systém. Nám sa to nepodarilo, a tak za prejazd mosta poslali faktúru auto požičovni a ona nám potom strhla z kreditnej karty poplatok za prejazd plus administratívny poplatok približne 3 doláre. To ale mala aj uvedené v podmienkach, že ak to neuhradíme strhnú si tri doláre administratívny poplatok. Ak sa vám teda nechce študovať úplne celé podmienky požičania, najlepšie je sa informovať pri preberaní auta, či sú poplatky za cesty zahrnuté v cene, prípadne či sa za niektoré prejazdy platí a ako sa za ne platí.

 

Kreditná /debetná karta

Toto býva najväčším kameňom úrazu pri požičiavaní auta. Väčšina požičovní vyžaduje na požičanie kreditnú kartu, na ktorej si môžu zablokovať spoluúčasť/excess (o tej si povieme viacej v sekcii poistenia). Väčšina požičovní má v podmienkach uvedené, že striktne vyžadujú kreditnú kartu a s debetnou kartou vám auto nepožičajú. Napríklad v Portugalsku alebo Taliansku sa nám nepodarilo nájsť takú požičovňu, ktorá by nám na debetnú kartu auto požičala (netvrdím, že neexistuje, my sme ale takú nenašli).

Osobne si vždy skontrolujeme v podmienkach požičovne, či kreditnú kartu vyžadujú alebo nie. Ak to nemajú jasne uvedené napíšeme im email. Skúsenosti ale máme také, že napríklad na Kanárskych ostrovoch nie je problém požičať auto s debetnou kartou alebo aj v hotovosti. Je tam niekoľko auto požičovní ,ktorým stačí zaplatiť v hotovosti. Rovnako sme nemali problém s požičaním na debetnú kartu na Mauríciuse. V Rumunsku sme platili za auto aj zálohu v hotovosti, takže žiadnu kartu nebolo potreba. Rovnako aj v Macedónsku sme zálohu dávali v hotovosti a po vrátení auta v poriadku nám ju vrátili. My sme si ale časom, ako sme si začali požičiavať auto častejšie, vybavili kreditnú kartu. A asi sa tomu nevyhnete ani vy, ak si budete požičiavať auto často. V niektorých krajinách budete veľmi obmedzený. Na Islande napríklad chceli kreditnú kartu, skúsili sme použiť debetnú a v pohode to prešlo a vôbec neriešili aká je to karta. Pri požičiavaní v USA a Kanade sme mali takmer stále spoluúčasť do výšky 500 dolárov, kreditnú kartu sme museli ukázať pri preberaní auta, no nikdy si na nej nič nerezervovali. To ale nie je pravidlo a požičovňa si môže rezervovať sumu spoluúčasti na karte. Suma môže dosiahnuť od 100 až po 3500 a viac eur. Vždy by to ale malo byť uvedené v podmienkach, tak treba byť na to pripravený a nastaviť si potrebný limit na karte.

 

Nissan, na ktorom sme najazdili viac ako 3000 kilometrov naprieč západnou Austráliou.

Nissan, na ktorom sme najazdili viac ako 3000 kilometrov naprieč západnou Austráliou.

 

Poistenia

Poistenie je vec, na ktorú si dávame najväčší pozor pri požičiavaní auta. Poďme sa na ne pozrieť podrobnejšie. Základné povinné poistenie je vždy zahrnuté v cene, no toto poistenie väčšinou  nepokrýva všetko. Teda väčšinou to funguje tak, že máte pri požičaní auta spoluúčasť do určitej  výšky, do ktorej hradíte škodu vy. Spoluúčasť môže byť rôznej výšky záleží od požičovne, typu auta atď. Výška sa môže pohybovať od 0 po 3500 a viac eur. Znamená to teda, že ak napríklad havarujete, pokrčíte blatník alebo spravíte na aute nejaký škrabanec a máte povedzme spoluúčasť 500 eur, tak do 500 eur hradíte všetko vy. Teda ak oprava poškodeného blatníka bude stáť 300 eur, tak vám plných 300 eur strhnú z kreditnej karty. Ak to bude havária a škoda na aute bude 2000 eur, 500 eur hradíte vy a ostatok hradí poisťovňa. A toto je aj hlavný dôvod prečo požičovne väčšinou vyžadujú kreditnú kartu. V prípade kreditnej karty majú totiž istotu, že ak vrátite auto poškodené ,budú si vedieť spoluúčasť strhnúť z vašej karty. Našťastie existuje viacero spôsobov ako sa tomuto vyhnúť.

Prvým z nich je, že auto požičovne vám ponúknu ďalšie možnosti dopoistenia, ktoré vám spoluúčasť o niečo znížia alebo ju znížia úplne na nulu. Teda ak si dokúpite toto nepovinné poistenie a niečo sa stane, tak už nehradíte vy nič, prípadne hradíte menej, ak to poistenie spoluúčasť len znížilo. Jediným problémom je, že poistenia od požičovní sú väčšinou prehnane drahé a často krát stoja aj viac ako samotné požičanie auta.

Druhou možnosťou je požičanie auta cez sprostredkovateľa, ktorý ponúka v rámci ceny aj poistenie s nulovou spoluúčasťou. Túto možnosť my využívame celkom často. Funguje to vlastne tak, že sprostredkovateľ vám ponúkne požičanie auta od auto požičovne a k tomu nejaké jeho poistenie alebo poistenie od inej spoločnosti a toto vám spolu ponúkne ako balíček. V praxi to funguje tak, že si rezervujete auto s týmto poistením od sprostredkovateľa. U auto požičovne máte stále ale spoluúčasť. Teda keď si prídete prevziať auto, požičovňu toto vaše poistenie zaujímať nemusí a aj tak vám bude ponúkať ich vlastné. To ale odmietnete a tým pádom vám rezervujú depozit vo výške spoluúčasti na vašej kreditnej karte. Ak sa nič nestane a auto vrátite v poriadku, tak je všetko super a pri vrátení vám požičovňa odblokuje zarezervované peniaze.

Ak by sa ale niečo stalo, požičovňa si strhne peniaze za škodu na aute. V tomto prípade treba žiadať od požičovne všetky potvrdenia o tom koľko si strhli za škodu, prečo si strhli atď. Tieto papiere je následne potrebné preposlať k vášmu sprostredkovateľovi ,cez ktorého ste auto rezervovali a on vám preplatí škodu z poistenia, ktoré ste mali uzavreté cez neho. Výhodou takejto rezervácie je, že väčšinou je to podstatne lacnejšie ako zakúpenie poistenia priamo od požičovne. Nevýhodou je, že ak sa niečo stane, tak to musíte požičovni uhradiť a potom si nárokovať preplatenie škody u sprostredkovateľa, čo môže niekedy zabrať dosť času. Požičovne ale vo veľa prípadoch sa snažia dostať od ľudí čo najviac peňazí , a tak si treba dávať pozor na rôzne škrabance a poškodenia ešte pri preberaní auta, aby ste potom neplatili za niečo čo ste neurobili.

Naša skúsenosť je taká že v Kanade sme mali požičané auto a podarilo sa nám pri parkovaní v noci pred hotelom nacúvať do plota. Na blatníku vznikla preliačina asi 15 centimetrov, ale okrem toho bolo auto plne pojazdné a bez iných škôd. Pri vrátení auta sme požičovňu o tomto informovali. Spoluúčasť sme mali 500 dolárov, a tak si ju po pár dňoch aj strhli z našej kreditnej karty. Informovali sme o tom sprostredkovateľa, cez ktorého sme mali auto rezervované. Ten nám odpísal, že keď nám požičovňa pošle papier o celkovej škode, preplatí nám to. Po ďalších pár dňoch nám požičovňa ale  znovu strhla 500 dolárov a museli sme im niekoľko krát telefonovať , aby nám o tom vôbec poslali nejaké potvrdenie. Nakoniec ho asi po mesiaci konečne poslali. Preposlali sme ho spoločnosti ,cez ktorú sme mali auto rezervované. Do dvoch dní nám preplatili 500 dolárov. Nám ale z karty požičovňa strhla 1000, a tak sme im písali ako je to s tými ďalšími 500 dolármi. Asi mesiac sa nikto neozýval, tak sme im mailovali znova ako to vyzerá. Odpísala nám pani, ktorá mala náš prípad na starosti, že tých druhých 500 dolárov nám strhla požičovňa neprávom, a že to riešia ich právnici. No požičovňa nekomunikovala ani s ich právnikmi, a tak sa rozhodli, že nám preplatia aj tých ďalších 500 dolárov a s požičovňou si to už doriešia sami. Vždy si treba dávať teda pri požičaní auta pozor, autopožičovne nie stále jednajú čestne. Tento prípad sa našťastie pre nás skončil dobre.

 

Pri požičiavaní na Kanárskych ostrovoch dostanete väčšinou práve takýto Seat

Pri požičiavaní na Kanárskych ostrovoch dostanete väčšinou práve takýto Seat. Na spoznávanie ostrovov bohato stačí.

 

Treťou možnosťou ako si poistiť spoluúčasť sú externé poistenia. Teda rezervujete si auto priamo cez požičovňu alebo prostredníka a máte tam nejakú spoluúčasť. Na tu spoluúčasť si následne zoberiete poistenie od tretej strany. Riešenie poistnej udalosti v tomto prípade funguje rovnako ako v predošlom, musíte škodu do výšky spoluúčasti uhradiť a potom si nárokovať jej preplatenie u poisťovne, kde ste si ju poistili. Túto možnosť tiež využívame celkom často, a to v prípadoch, keď to vychádza najlacnejšie a máme pri požičaní spoluúčasť. Jednou zo spoločností, kde si môžete poistiť požičanie auta je www.worldwideinsure.com alebo www.icarhireinsurance.com. Existuje ale viacero spoločností ,no treba si dať pozor, že väčšina je zahraničných a nie všetky ponúkajú možnosť poistenia aj pre Slovákov.

Sú ale aj požičovne, ktoré už v základnej cene ponúkajú plné poistenie bez spoluúčasti. Toto požičanie je najvýhodnejšie nemusíte sa o nič starať. Tieto požičovne väčšinou nevyžadujú ani kreditnú kartu, niekedy dokonca stačí aj hotovosť na požičanie. Autá ani nekontrolujú, ani pri preberaní ani pri vrátení. Nie je na to dôvod, keďže je všetko plne poistené. Bohužiaľ takáto možnosť požičania nie je všade, ale ak je určite využívame práve túto možnosť. Najlepším príkladom sú napríklad požičovne na Kanárskych ostrovoch ako Cicar alebo Autoreisen.

Vecou, na ktorú si pri poisteniach treba dať pozor, je poistenie pneumatík, podvozku a skiel. Tieto sú dosť často z poistenia vylúčené a dosť často sa aj stáva, že odskočí skalka a pukne čelné sklo. Toto si treba tiež dopredu pozrieť v podmienkach poistenia, či už sa jedná o externé alebo o poistenie priamo pri auto požičovni. U väčšiny požičovní taktiež poistenie neplatí v prípade, ak auto šoférujete po nespevnených povrchoch, napríklad po prašných alebo poľných cestách.

 Dávať si treba pozor aj na požitie alkoholu. To býva samozrejme u všetkých poistení vylúčené a ak spôsobíte nehodu a nafúkate, žiadne poistenia vám nebudú platiť a dostanete sa do veľkých problémov. Takže zásadne nejazdiť ak popíjame. V prípade čo i len malej dopravnej nehody, pri ktorej je viac účastníkov, je najlepšie volať hneď políciu. Rovnako to býva aj v podmienkach poistenia, ak nemáte policajný protokol o nehode, škodu vám nepreplatia. My sme v našom prípade, keď sme nacúvali do plota políciu nevolali, keďže tam nebol žiadny iný účastník a ani škoda na aute nebola nejako veľká a auto bolo plne pojazdné.

 

Preliačina na blatníku po nacúvaní do plota. Našťastie to nebolo nič vážne.

Preliačina na blatníku po nacúvaní do plota. Našťastie to nebolo nič vážne.

 

Prebratie, odovzdanie auta

Už pri rezervácii auta treba dať pozor na to, kde a kedy chceme auto prebrať a vrátiť. Treba si dať pozor na časy prebrania a odovzdania. Ak nie je požičovňa otvorená nonstop a vy máte prílet po polnoci a chcete si hneď prebrať auto, treba si dať pozor na to, že niekedy požičovňa môže mať celkom veľký poplatok za prebratie mimo otváracích hodín.

Ďalej niektoré požičovne si napríklad účtujú poplatok za prebratie auta na letisku. Vtedy je dobré sa poobzerať či v blízkom okolí nie je požičovňa, ktorá tento poplatok nevyžaduje alebo či nie je výhodnejšie presunúť sa do mesta a zobrať auto tam.

Poplatok sa môže platiť aj za jednosmerné požičanie auta. Teda, že auto prevezmete na jednom mieste a vrátite na inom (tieto dve miesta pokojne môžu byť v jednom meste, ale aj na inej strane štátu). Príkladom môže byť naše požičanie auta v americkom Seattle a vrátenie v Los Angeles. Na tejto trase, keďže je celkom turisticky obľúbená nebol poplatok za jednosmerné požičanie. No napríklad, ak by sme chceli požičať auto v Seattle a vrátiť ho v Chicagu, poplatok za jednosmerné požičanie bol niekoľko sto dolárov. Takže pozor aj na toto.

Pri samotnom preberaní auta je potrebné si dať pozor, či máte v zmluve, ktorú podpisujete všetko uvedené, tak ako pri rezervácii, teda palivo, dátum a čas vrátenia, výška spoluúčasti atď. Ak máte spoluúčasť a preberáte auto, treba poriadne vyznačiť všetky škrabance a poškodenia do preberacieho protokolu, aby potom nebol problém pri vrátení. Rozumné niekedy je aj nafotiť si auto, aby ste mali dôkaz, že ako vyzeralo už pri preberaní.

Ak máte auto s plným poistením, teda bez spoluúčasti, vrátenie je väčšinou veľmi jednoduché. Kontroluje sa iba zostatok paliva, či je rovnaký ako pri prevzatí. Často stačí len odniesť kľúče do pobočky a povedať koľko je tam paliva a je to OK. Ak máte spoluúčasť, tak si väčšinou auto aj kontrolujú a hľadajú či ste nespravili nejaký nový škrabanec alebo niečo nepoškodili, aby vám mohli strhnúť peniaze zo spoluúčasti.  

 

V Kanade alebo USA sme celkom často dostávali práve takéto tipy áut.

V Kanade alebo USA sme celkom často dostávali práve takéto tipy áut.

 

Doplnková výbava

Doplnkovú výbavu najčastejšie ponúkajú požičovne: detské sedačky, GPS, strešné nosiče atď. Táto výbava je stále za nejaký poplatok. Osobne sme ju ale nikdy nevyužili. GPS máme vždy vlastné, kde si dopredu uložíme ciele, aby sme sa s tým nemuseli zdržiavať a inú výbavu sme zatiaľ nikdy nepotrebovali.

Aj pri požičaní auta platí teda pravidlo radšej dvakrát meraj a raz rež. Radšej si prejsť všetky podmienky požičania preštudovať pred cestou, ako keby ste sa mali nepríjemne prekvapiť na mieste kvôli výške spoluúčasti, obmedzeným kilometrom či iným nepríjemnostiam.