Jordánsko: letenky, ubytovanie, itinerár, požičanie auta a rozpočet

január 2019
Wadi Musa – Al Rashid Hotel - 83 eur / 5 osôb / noc
Eilat –Motel Tsabar– 91 eur / 5 osôb / noc
Wadi Rum – Wadi Rum Bedouin Camp - 50 JOD (cca 63 eur) / osoba / noc
Karak – Cairwan Hotel – 50 eur / 5 osôb / noc
Sweimeh – Thara Real Estate - 61 eur / 5 osôb / noc
Mitsubishi Lancer, požičovňa Dollar - 130 eur / 5 osôb / 5 dní + 50 usd one way fee
Praktické informácie:
Jordánsko Jordánsko
Ammán

Hlavné mesto

Jordánský dinár (JOD)

Mena používaná v krajine

Typ BTyp B
Typ CTyp C
Typ DTyp D
Typ FTyp F
Typ GTyp G
Typ JTyp J

Využívané typy zásuviek

+ 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Jednorazové vstupné víza je možné získať aj na väčšine hraničných priechodov poplatok 40 jod (cca 44 eur) ktoré platia na pobyty do jedného mesiaca. Aktuálne informácie je nalepšie si overiť na Veľvyslanectve Jordánskeho hášimovského kráľovstva vo Viedni.

Cestovný dokument, víza

Najlepšie obdobie na návštevu Jordánska sú jar a jeseň, kedy sú dni príjemné teplé s teplotami nad 20°C, ale noci sú chladné. V tomto období nie je príliš horúco ani na turistiku. V lete teploty vystupujú nad 40°C. Zimy sú chladné a nie je výnimkou ani sneh. V zime je tu najviac zrážok, ale dažde bývajú krátke a silné.

Cestovné obdobie

Arabčina

Úradný jazyk

Jordánsko, krajina blízkeho východu, ktorá v sebe ukrýva neskutočné množstvo prírodných krás, ale aj kultúrnych a historických pamiatok. Nekonečná púšť, hlboké kaňony, Mŕtve more, či ikonické skalné mesto Petra, to je iba zlomok toho, čo môžeme v Jordánsku vidieť.

Aj nás už Jordánsko lákalo dlhšiu dobu a konečne sa nám popri iných cestách a pracovných povinnostiach podarilo tam aj vycestovať.  

 

Ako na lacné letenky do Jordánska?

Ešte pár mesiacov späť Jordánsko nebolo veľmi obľúbenou destináciou medzi nízkonákladovými cestovateľmi. Nájsť letenky pod 300 eur nebolo vôbec jednoduché, k tomu ešte celkom drahé víza. Všetko sa ale zmenilo od jesene 2018, kedy nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair oznámila otvorenie nových liniek do hlavného mesta Jordánska - Ammánu. Pre Slovákov bolo super, že medzi ohlásenými linkami boli aj linky z Krakova, Viedne, Budapeští a Prahy. Čo pokrýva vlastne celé okolie Slovenska.

Zo začiatku síce aj Ryanair ponúkal spiatočné letenky za približne 100 eur, no časom ceny klesali až padli aj na 30 eur za spiatočnú letenku. Teda dá sa povedať, že takmer na minimum. Spustil sa cestovateľský boom a zrazu cestuje do Jordánska takmer každý. Tieto ceny už nenechali chladných ani nás a teda vlastne nebolo ani nad čím váhať. Cestu sme nakoniec naplánovali tak, aby sme nemuseli prechádzať celým Jordánskom dvakrát. Teda z Bratislavy letíme do Izraelského Eilatu, ktorý leží  na juhu pri hraniciach s Jordánskom za 10 eur a späť poletíme zasa z Ammánu do Viedne za 20 eur. 30 eur za spiatočnú letenku do týchto končín nie je vôbec zlé.

 

Púšť Wadi Rum

Púšť Wadi Rum

 

Itinerár našej cesty Jordánskom

Od leteniek sa odvíjal aj náš itinerár, keďže naša cesta začínala v izraelskom Eilate a končila v hlavnom meste Jordánska Ammáne. Na spoznávanie sme mali teda šesť dní . Isté bolo len to, že na Petru sme si chceli vyhradiť aspoň dva dni a samozrejme sme nechceli vynechať ani púšť Wadi Rum a okúpať sa v Mŕtvom Mori. Stačilo to už potom len skombinovať a náš itinerár vyzeral nakoniec takto:

 1. deň – prílet do Eilatu a prehliadka mesta
 2. deň – presun cez hranice do jordánskej Aqaby, požičanie auta a presun do púšte Wadi Rum, kde absolvujeme poldenný výlet na džípe. Prespíme v púšti.
 3. deň – z púštneho kempu sa vraciame naspäť do dediny Wadi Rum Village, presunieme sa do Petry a poobede prehliadka Petry
 4. deň – celodenná prehliadka Petry a presun do mesta Karak
 5. deň – navštevujeme zrúcaniny hradu Karak, absolvujeme krátku turistiku v kaňone Wadi Numeira a presúvame sa k Mŕtvemu moru, kde trávime poobedie
 6. deň – navštevujeme ikonické miesto Mount Nebo a zvyšok dňa trávime v mestečku Madaba. Večer odlet domov.

Samozrejme určite to nie je ani zďaleka všetko, čo sa dá v Jordánsku vidieť a zažiť, ale na tých šesť dní, ktoré sme mali k dispozícií to bolo akurát a videli sme všetky hlavné body, ktoré sme chceli.

 Ak tiež plánujete cestu do Jordánska a máte pár dní navyše, určite nevynechajte návštevu Bethany Beyond Jordan, miesta kde bol pokrstený Ježiš, či mesta Jerash, ktoré je známe svojimi rímskymi ruinami. Takisto my sme vynechali návštevu Ammánu, ani nie kvôli nedostatku času, ale hlavne sme sa obávali dopravy v meste. Za návštevu určite stoja aj ďalšie púštne hrady ako Shobak, či Ajloun. Ak budete v Jordánsku od apríla do novembra, tak nevynechajte ani kaňoning v najznámejšom kaňone Jordánska Wadi Mujib. Ideálne je teda vynahradiť si na cestu  aspoň týždeň čistého času.

 

Krajina v okolí Petry

Neskutočná krajina v okolí Petry

 

Ako na víza do Jordánska

Občania Slovenskej Republiky na vstup do Jordánska potrebujú platný cestovný pas a vízum. Našťastie vybavenie víza nie je nič zložité, akurát je to finančne náročné.  Jednorazové vstupné víza sa dajú kúpiť priamo na hraničných priechodoch za poplatok 40 JOD.  Pozor na pozemnom hraničnom prechode Allenby, King Hussein Bridge víza nevydávajú. Víza môžete tiež zakúpiť po prílete napríklad na letisku v Ammáne.

Ak sa v krajine plánujete zdržať aspoň 3 noci a zároveň navštíviť Petru a ďalšie atrakcie, tak sa oplatí kúpiť si Jordan Pass, v ktorom sú už zahrnuté víza, vstup do Petry a do ďalších atrakcií po celom Jordánsku.

Jordan Pass sa dá kúpiť v troch variantoch podľa toho, koľko dní sa chcete zdržať v Petre: s jednodenným lístkom stojí 70 JOD, s dvojdňovým 75 JOD  a s trojdňovým  80 JOD. Ak máte dostatok času, tak my určite odporúčame v Petre stráviť aspoň dva dni. Jordan Pass je potrebné kúpiť si dopredu cez internet. Jordan Pass kúpite priamo na oficiálnej stránke, kde nájdete aj všetky potrebné informácie a aktuálne ceny: https://www.jordanpass.jo/.

Výstupný poplatok z Jordánska je 10 JOD, pokiaľ budete z Jordánska odchádzať pozemným hraničným prechodom.

 

Petra – najznámejšie miesto v celom Jordánsku

Petra – najznámejšie miesto v celom Jordánsku

 

Prechod cez hranice z Izraela do Jordánska

My sme  hranice prechádzali na hraničnom prechode Wadi Araba z Izraelu.  Poďme sa teda pozrieť na to ako to prebiehalo.

Ako sa dostať na hranicu

Z Eilatu sa na hranice najjednoduchšie dostanete taxíkom. Ak taxík použije taxameter, tak by cena za cestu z centra do Eilatu mala stáť okolo 25 ILS. Väčšina taxikárov však bude chcieť pevnú cenu, v tomto prípade sa ceny pohybujú okolo 30 až 40 ILS. Vždy sa na cene treba dohodnúť dopredu. Cesta z centra na hranice trvá približne 10 minút.

Ďalšou možnosťou ako sa dostať na hranice je použiť Shuttle bus, ktorý vás odvezie na hranice a ďalší autobus vás odvezie z druhej strany hraníc do Aqaby.

Na hraniciach musíme najprv absolvovať výstupné procedúry na izraelskej strane. Prvým krokom je v pokladničnom okienku zaplatiť výstupnú taxu 100 ILS + poplatok za spracovanie 5 ILS. Po zaplatení dostanete lístok s čiarovým kódom – potvrdenie o tom, že ste výstupný poplatok zaplatili.

Tip: Ak prechádzate hranice viacerí, plaťte výstupnú taxu spolu, poplatok za spracovanie bude nižší ako keby platil každý sám. Ak budete platiť každý sám, budete platiť každý aj poplatok za spracovanie 5 ILS.

Tu si takisto môžete zameniť zvyšné Izraelské šekely napríklad za Jordánske dináre, avšak kurz tu nie je nijako výhodný, takže bude výhodnejšie, ak si peniaze vyberiete alebo zameníte až priamo v Aqabe.

Na ďalšom stanovišti len sami naskenujeme pas a cez Duty Free Shop prejdeme k ďalšej pracovníčke, ktorá nám pozbiera potvrdenie o zaplatení poplatku a už sme aj von z Izraela.

Na Jordánskej strane musíme tiež absolvovať niekoľko procedúr. Najprv nám oskenujú batožinu, potom ideme do prvého okienka, kde sa preukážeme Jordan Passom a do pasu je nám udelené vízum.

Pri ďalšom okienku zase dostávame pečiatku o vstupe do krajiny. Nakoniec nás ešte pred výstupnou bránou skontrolujú colníci, či máme v pase všetko v poriadku.  Ak vám nejaká pečiatka chýba, otočia vás naspäť.

 

Kaňon Wadi Numeira

Kaňon Wadi Numeira

 

Z hranice do centra Aqaby

Ak ste si len neobjednali Shuttlebus, tak jedinou možnosťou ako sa dostať z hraníc do centra Aqaby je taxík. Bohužiaľ na hraniciach je to s taxíkmi asi ako všade. Aj keď sú na veľkej tabuli vypísané oficiálne ceny, taxikári si už niečo vymyslia, prečo je cena o pár JOD vyššia. My sme za cestu z hraníc do centra Aqaby zaplatili 15 JOD a keďže sme boli  piati, museli sme si zobrať taxíky dva. Nechali sme sa odviezť k bankomatu, kde taxikári počkali, kým si vyberieme peniaze a následne sme im zaplatili.

 

Trhy v Aqabe

Trhy v Aqabe

 

Ubytovanie

Ubytovanie sa odvíjalo od nášho itineráru. Všetky hotely v jednotlivých mestách sme rezervovali dopredu cez booking.com. Jedine kemp v púšti Wadi Rum sme rezervovali priamo cez stránku kempu. Naše ubytovanie nakoniec vyzeralo takto:

 1. noc : Eilat –Motel Tsabar
 2. noc: Wadi Rum – Wadi Rum Bedouin Camp
 3. noc: Wadi Musa – Al Rashid Hotel
 4. noc: Karak – Cairwan Hotel
 5. noc: Sweimeh – Thara Real Estate

 

Na hrade Karak

Na hrade Karak

 

Požičanie auta v Jordánsku

Najlepším spôsobom ako spoznať Jordánsko je prejsť ho požičaným autom. Výhodou je voľnosť a možnosť zastaviť, kdekoľvek budete chcieť. Zastúpenie tu má väčšina veľkých medzinárodných požičovní a aj zopár lokálnych požičovní.

My sme boli obmedzení v tom, že sme auto chceli požičať jednosmerne v Aqabe v centre mesta a vrátiť na letisku v Ammáne. Z požičovní, ktoré túto možnosť ponúkali, mala najlepšie ceny požičovňa Dollar, kde nás požičanie auta stálo 130 eur na 5 dní plus poplatok za jednosmerné prenajatie 50 USD.

Cenu za požičanie auta platíme dopredu. Depozit a spoluúčasť je 500 USD a túto sumu si v požičovni rezervujú pri preberaní auta. Problémom ale je, že naša kreditná karta neprechádza. V požičovni s tým ale problém nemajú a môžeme použiť aj debetnú kartu, na ktorej si rezervujú depozit.

Spoluúčasť ešte dopredu poisťujeme u externej poisťovne https://www.worldwideinsure.com/, aby sme boli aj v prípade nejakého poškodenia krytý. Detailné informácie ohľadom požičiavania auta v zahraničí si môžete prečítať v tomto článku.

Poplatok za jednosmerné požičanie platíme až po odovzdaní auta na letisku v Ammáne. Vlastne si ho strhnú z karty, ktorá bola použitá na depozit. Zablokovanú čiastku potom uvoľňujú asi po dvoch týždňoch od vrátenia auta.

V požičovni v drvivej väčšine prípadov dostanete auto s automatickou prevodovkou.

 

Pri mŕtvom mori

Pobrežie Mŕtveho mora

 

Šoférovanie v Jordánsku

V Jordánsku sú cesty pomerne kvalitné. Pozor si však treba dávať na retardéry, ktoré nájdete dokonca aj na diaľnici a pomerne často.  Pozor si treba dávať rovnako aj na ťavy alebo stáda kôz, ktoré prechádzajú aj cez diaľnicu a pastier skôr kýva Vám ako si stráži svoje stádo. Pri ceste po zotmení zasa pozor na potulné psy, ktoré nám párkrát skočili do cesty.

Po celej krajine nájdete popri cestách aj policajné checkpointy, kde vás zastavia a skontrolujú policajti. Väčšinou keď vidia, že v aute sú cudzinci nás len privítajú a  len mávnu rukou, že môžeme ísť ďalej.

Jordánski vodiči sú dosť neohľaduplní a jazdia ako blázni. Výhodou je, že mimo miest sú cesty takmer prázdne. Premávka sa zahusťuje iba vo väčších mestách.

Ceny pohonných hmôt sú o niečo nižšie ako na Slovensku. Pozor si treba dať na to, že nie na všetkých čerpacích staniciach je možné platiť kartou.

 

Na jordánskej diaľnici

Na jordánskej diaľnici

 

Rozpočet

Prvou položkou, ktorú sme kupovali boli letenky. Cestovali sme piati, no každý si kupoval letenky sám a v inom čase, takže každého vyšli trochu ináč. Pre nás dvoch to vychádza takto:

Bratislava – Eilat (Ovda), Ryanair – 10 eur / osoba

Ammán – Viedeň, Ryanair – 20 eur / osoba

 

Pri Mŕtvom mori

Pri Mŕtvom mori

 

Ešte z domu kupujeme aj shuttle bus z letiska Ovda do Eilatu, ktorý vychádza na 8 USD (cca 7 eur) na osobu jednosmerne.

Ubytovanie nevychádza draho, keďže cestujeme piati, no dalo by sa nájsť aj lacnejšie, ak by sme chceli. Problém bol, že nie všetky hotely mali izbu pre piatich a dve izby už vychádzali drahšie. Ceny ubytovania v Jordánsku nie sú nijako vysoké. Záleží od vášho štandardu a ak si veľmi nepotrpíte dá sa ísť s cenami aj nižšie.

Vo Wadi Rum ešte dokupujeme cestu späť z kempu na ťavách.

Takto nakoniec vyzerajú ceny za ubytovanie:

 • Motel Tsabar – 91 eur / 5 osôb
 • Wadi Rum Bedouin Camp - 50 JOD (cca 63 eur)-v cene je aj poldňova tour na džípe a večera a raňajky / 1 osoba + jazda späť na ťavách 20 JOD (cca 25 eur) / osoba
 • Al Rashid Hotel -83 eur / 5 osôb
 • Cairwan Hotel – 50 eur / 5 osôb
 • Thara Real Estate -61 eur / 5 osôb

Požičanie auta vychádza na 130 eur na päť dní pre päť osôb + 50 usd (cca 44 eur) poplatok za jednosmerné požičanie.

Jordan Pass, v ktorom sú zahrnuté víza a vstupy do Wadi Rum aj Petry 75 JOD (cca 94 eur) / osoba.

Výstupný poplatok z Izraela 105 ILS, teda približne 26 eur.

Pri Mŕtvom mori volíme návštevu platenej pláže, kde sú aj sprchy a kde je vstup 25 eur na osobu.

Teda po prepočítaní výdavkov za letenky, shuttle bus, ubytovanie + jazdu na ťavách, požičanie auta, Jordan Pass, výstupný poplatok z Izraela a vstup na pláž sa dostávame na cenu 362 eur za osobu.

 

Wadi Rum

Wadi Rum

 

K tejto cene je samozrejme ešte potrebné pripočítať cenu za tankovanie, suveníry a stravu. To už ale nie sú až tak veľké výdavky. Keď si ale uvedomíme, že rok späť bol problém nájsť len letenku pod 300 eur a my vuž máme v tejto cene všetky tie najväčšie výdavky, myslím, že to vôbec nie je zlé. Ako nakoniec naša cesta dopadla čo všetko sme videli a zažili si môžete prečítať v ďalších cestopisoch..