Havana, mesto plné kontrastov

Domov > Severná Amerika > Kuba
marec/apríl 2018
Hostal Aissa - 35 CUC / noc / 2 osoby
Praktické informácie:
Kuba Kuba
Havana

Hlavné mesto

Kubánske peso (CUP), Kubánske konvertibilné peso (CUC)

Mena používaná v krajine

Pri ceste občanov Slovenskej republiky na Kubu platí vízová povinnosť. Teda nie sú to víza až tak v pravom slova zmysle, no na vstup potrebujete turistickú kartu. Turistická karta oprávňuje na vstup na Kubu na dobu tridsať dní za účelom turistiky. Všetky podrobnosti k jej získaniu nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si pre istotu overte na stránke MZV alebo na zastupiteľskom úrade Kuby.

Cestovný dokument, víza

- 6 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Najlepším obdobím na návštevu je od marca do apríla, kedy je slnečné, teplé a suché počasie. Vhodné na návštevu je aj obdobie od decembra do februára, aj keď noci môžu byť trochu chladnejšie. Od mája do októbra je na Kube sezóna hurikánov, a preto sa v tomto období neodporúča sem cestovať.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

Pokiaľ sa niekedy ocitnete v Havane, hlavnom meste Kuby, neminie vás pocit, že ste sa vrátili v čase o 50 rokov dozadu.  Ulice lemujú polorozpadnuté farebné koloniálne budovy, na každom rohu parkujú úžasné staré veterány a zovšadiaľ sa ozývajú rytmy slávnej  Guantanamery.

Havana, ktorá sa nachádza na severe Kuby je s vyše dvomi miliónmi obyvateľov najväčším mestom v Karibiku. Mesto bolo založené v 16. storočí a zanedlho sa stalo dôležitým dopravným a obchodným uzlom. Jeho historické centrum s koloniálnou architektúrou bolo vyhlásené za pamiatku UNESCO. Budovy však nezadržateľne chátrajú. Aj keď aj v tom je čaro Havany, otázka je koľko to potrvá, kým sa celé rozpadne.

 

Z Trinidadu do Havany

Do Havany prichádzame z vyše 300 kilometrov vzdialeného Trinidadu. Pôvodne sme sa do Havany chceli dostať autobusom spoločnosti Viazul, ale keď sme sa išli na  stanicu opýtať na voľné lístky o 4 dni, predavač sa iba zasmial a skonštatoval, že už všetky autobusy na ten deň sú vypredané. Nezostávalo nám teda nič iné ako znova využiť taxi collectivo, ktorý sme si deň vopred dohovorili s pani domácou v našej Casa Particulares.

Taxík po nás prichádza ráno okolo ôsmej a spolu s nami sa vezú ešte ďalšie dve turistky. Po predchádzajúcich skúsenostiach, čakáme, či ešte ideme naberať aj niekoho ďalšieho, ale dnes sa vezieme iba štyria. Cesta tentokrát ubieha celkom rýchlo a za nejaké štyri hodinky sme už aj v Havane.

 

Typická Havanská ulička

Typická Havanská ulička

 

V Havane máme vyhliadnutých viacero Casa Particulares, ktoré mali dobré recenzie a necháme sa teda odviezť k jednému z nich. V prvom ubytovaní nám ale nikto neotvára, v druhom nám otvoria, avšak nemajú na dve noci voľnú izbu. Až na tretí pokus máme šťastie. Chvíľu síce blúdime, kým nájdeme Hostal Aissa, ale nakoniec ho nachádzame a majú pre nás aj izbu. Ostávame teda tu. Dom, v ktorom sme ubytovaní ako takmer každý v Havane je zvonka poriadne ošarpaný, ale zvnútra je pekný, čistý. Má vysoké stropy a zachovalý nábytok. Majiteľka Aissa, ktorá okrem toho, že prevádzkuje Casu, je aj učiteľkou tanca. Ona aj jej mamina sú veľmi milé a na privítanie hneď dostaneme po pohári čerstvého džúsu.

Len si zložíme veci a už vyrážame von, sme totižto poriadne vyhladnutí, a tak naším prvým cieľom je nájsť nejakú dobrú reštauráciu. Tú nachádzame hneď pri našom ubytovaní v podobe reštaurácie Me Gusto, ktorú nám odporučí naša pani domáca. Vyzerá skôr ako nejaký fast food, ale majú tu rôzne aj tradičné jedlá a jesť sem chodia skôr domáci ako turisti. Navyše aj ceny sú na Havanu viac než priaznivé.

 

Koloniálne domy lemujú väčšinu ulíc

Koloniálne domy lemujú väčšinu ulíc

 

Havana Centro a Malecón

Po chutnom obede sa vyberáme do ulíc Havany. Ubytovanie máme v časti Barrio Chino, teda v čínskej štvrti, ktorá je jedna zo štvrtí mestskej časti Havana Centro, veľa Číňanov tu však nenájdete. Väčšina z nich totiž Kubu opustila po tom, ako sa Fidel Castro dostal k moci. Prechádzame popod Čínske brány a mierime k El Capitolio, ktoré sa nachádza hneď vedľa, a tak našu prehliadku mesta začíname práve tu.

El Capitolio, ktorý nápadne pripomína Kapitol vo Washingtone, slúžil pôvodne ako sídlo Kubánskeho kongresu. Od roku 1959 tu však sídli kubánska Akadémia vied. Pre turistov je sprístupnené iba jedno poschodie, do ktorého sa platí vstup.

 

El Capitolio v čase našej návštevy rekonštruovali

El Capitolio v čase našej návštevy rekonštruovali

 

Pokračujeme ďalej po Paseo de Martí a o niekoľko krokov ďalej prichádzame k Parque Central, kde sa s obľubou schádzajú miestni Kubánci a debatujú v tieni stromov. Okolo je zaparkovaných plno starých kabrioletov pastelových farieb a ich majitelia nás lákajú na jazdu okolo Havany. Takáto jazda stojí približne 40 CUC na hodinu. Veteránom sme sa už na Kube viezli, a tak ich odmietame.

 

Pamätník Josého Martího v strede Parque Central

Pamätník Josého Martího v strede Parque Central

 

V Havane môžete vidieť najkrajšie veterány z celého ostrova

V Havane môžete vidieť najkrajšie veterány z celého ostrova

 

Námestie je obklopené viacerými luxusnými hotelmi. Na jednej strane námestia sa napríklad nachádza Hotel Parque Central so strešným barom na najvyššom poschodí. Môžete sa sem vyviezť zadarmo aj keď nebývate v hoteli a zhora si spraviť pár pekných fotiek. Výhľad je odtiaľto naozaj skvelý.

 

Výhľad zo strešného baru hotela Parque Central

Výhľad zo strešného baru hotela Parque Central

 

Za Parque Central sa začína stará časť Havany, tzv Habana Vieja. My sa však presúvame k pobrežiu, kde sa nachádza 8 km dlhá promenáda Malecón, ktorá sa ťahá od historického centra až po modernú časť Vedado. Na prechádzku alebo posedenie pri brehu sem nechodia len turisti, ale hlavne miestni a rybári. Najkrajšia je promenáda pri západe slnka, kedy lúče zapadajúceho slnka sfarbujú priľahlé budovy do oranžovej a promenáda sa zapĺňa miestnymi Kubáncami. Len si pri prechádzke dávajte pozor, nech nepadnete do otvoreného kanála, ktorých je tu množstvo. Na jednom konci Malecónu sa nachádza malá pevnosť Castillo de San Salvador de la Punta. Odtiaľto môžete dovidieť cez Canal de Entrada až na druhú stranu zálivu, kde sa vynímajú dve veľké stavby - Hrad El Morro a pevnosť La Cabaňa, ktoré kedysi slúžili ako ochrana prístavu.

 

Promenáda Malecón

Promenáda Malecón

 

Hrad El Morro a priľahlý maják

Hrad El Morro a priľahlý maják

 

Plaza de la Revolución

Na ďalšie ráno mierime k Plaza de la Revolución alebo v preklade k Námestiu Revolúcie. Toto námestie patrí k jedným z najväčších na svete a je obkolesené mnohými budovami ministerstiev, budovou Národnej knižnice a inými vládnymi budovami. Fidel Castro mnohokrát rečnil práve z tohto námestia a počas návštevy pápeža Jána Pavla II., tu prebiehala veľká omša.

 

José Martí Memorial

José Martí Memorial

 

Námestiu dominuje najmä 109 metrov vysoký  José Martí Memorial. Za pamätníkom sa nachádza Palace of the Revolution, kde sídli komunistická strana a prezident. Oproti pamätníku sa nachádza jedna z najfotografovanejších pamiatok na Kube, obrovský portrét Che Guevaru s jeho citátom "Hasta la Victoria Siempre" (Až k víťazstvu, navždy) na budove ministerstva vnútra. Hneď vedľa sa nachádza portrét ďalšieho revolucionára Camila Cienfuega.

 

Obrovský portrét Che Guevaru

Obrovský portrét Che Guevaru

 

Habana Vieja

Habana Vieja alebo Stará Havana ukrýva neskutočné množstvo historických pamiatok, rôzne paláce, pevnosti, námestíčka a úzke uličky, ktoré sú obklopené polorozpadnutými koloniálnymi budovami.

Obhliadku starého mesta začíname prechádzkou po rušnej nákupnej ulici Obispo, ktorá je lemovaná reštauráciami a obchodíkmi so suvenírmi. Prechádzame ju takmer celú, až ku koncu odbočíme doľava a dostávame sa krásne námestie Plaza de la Catedral, ktoré dostalo svoj názov po Havanskej Katedrále, ktorá dominuje tomuto námestiu. Katedrála aj námestie pochádzajú z 18. storočia, no napriek tomu je toto námestia najmladšie zo štyroch pekných námestí v Habana Vieja.

 

Plaza de la Catedral

Plaza de la Catedral

 

Neďaleko od Námestia de la Catedral sa nachádza pevnosť Castillo de la Real Fuerza. Táto pevnosť, ktorá slúžila na ochranu mesta bola postavená v 16. storočí a dneska slúži ako múzeum.

Z druhej strany susedí s pevnosťou ďalšie námestie, a to Plaza de Armas. Plaza de Armas je najstaršie havanské námestie. Pochádza zo 16.storočia a bolo jedným z administratívnych centier mesta. Prebiehali tu vojenské prehliadky, hudobné koncerty a promenády.

 

Castillo de la Real Fuerza

Castillo de la Real Fuerza

 

Úzkymi uličkami sa presúvame až na Plaza Vieja, asi najkrajšie námestie zo všetkých. Je z každej strany obklopené reštauráciami a znejú tu rytmy kubánskej hudby od pouličných umelcov.

 

Plaza Vieja

Plaza Vieja

 

Posledným zo štyroch veľkých námestí starej Havany je Plaza de San Francisco, ktoré sa nachádza len niekoľko metrov od Havanského prístavu, v ktorom kotvia výletné lode. Námestiu dominuje bazilika Iglesia y Convento de San Francisco de Asís pomenovaná po Františkovi z Asisi.

 

Plaza de San Francisco

Plaza de San Francisco

 

Po stopách Ernesta Hemingwaya

Ernest Hemnigway žil na Kube vyše 20 rokov a rád navštevoval tunajšie bary. Medzi jeho najobľúbenejšie patrili El FloriditaBodeguita del Medio. V bare Bodeguita nájdete dodnes plaketu so slovami E. Hemingwaya: "My mojito in the Bodeguita del Medio and my daiquiri in the Floridita", čiže Moje Mojito v Bodeguita del Medio a moje daiquiri vo Floridite.

 

Bodeguita del Medio

Bodeguita del Medio

 

Bodeguita del Medio sa nachádza hneď vedľa Plaza de la Catedral a je celá popísaná rôznymi grafiti a nápismi. V bare je neuveriteľný nátresk, keďže každý turista tu musí ochutnať mojito, ktoré tak chutilo Hemingwayovi.

La Floriditu zase nájdete hneď za Parque Central. Vo vnútri nájdete aj Hemingwayovu sochu pri bare, tam kde bolo jeho obľúbené miesto.

 

La Floridita

La Floridita

 

Čo ešte vidieť v Havane

Na Havanu sme mali k dispozícii len necelé dva dni, čo síce stačí na prehliadku najvýznamnejších pamiatok, ale kľudne by ste tu mohli stráviť aj viac dní a nenudili by ste sa. Čo teda ešte vidieť v Havane?

  • Fusterlandia – ak sa Vám páčili Gaudího diela v Barcelone, tak niečo podobné alebo ešte o niečo šialenejšia je štvrť Fusterlandia, ktorá sa nachádza v časti Jaimanitas, ktorá je plná farebne pomaľovaných a vyzdobených domov. Dostanete sa sem Hop-on-Ho-off busom alebo taxíkom
  • Playa del Este – jedna z najkrajších pláži v blízkosti Havany. Pokiaľ chcete uniknúť z rušnej Havany, vydajte sa na túto pláž, ktorá sa nachádza asi len 18 km od historického centra a takisto sem jazdí Hop-on Hop-off bus, ktorý odchádza z Parque Central. Jazda trvá približne 40 minút a stojí 5 CUC
  • Pevnosť La Cabaňa – v pevnosti La Cabaňa každý večer o 21:00 prebieha malá cermónia spojená so strieľaním z kanónov.
  • Múzeum Rumu –  v múzeu sa dozviete niečo o procese spracovania rumu a zahr´ňa aj ochutnávku rumu. Na toto múzeum sme čítali zmiešané recenzie, a tak sme sa rozhodli počas našej návštevy vynechať

 

Aj takto vyzerajú niektoré uličky

Aj takto vyzerajú niektoré uličky

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: