Farebný kubánsky Trinidad

marec/apríl 2018
Casou Nelva y Carlos – 25 CUC / noc / 2 osoby
Viňales - Trinidad - 40 CUC / osoba
Praktické informácie:
Kuba Kuba
Havana

Hlavné mesto

Kubánske peso (CUP), Kubánske konvertibilné peso (CUC)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

- 6 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Pri ceste občanov Slovenskej republiky na Kubu platí vízová povinnosť. Teda nie sú to víza až tak v pravom slova zmysle, no na vstup potrebujete turistickú kartu. Turistická karta oprávňuje na vstup na Kubu na dobu tridsať dní za účelom turistiky. Všetky podrobnosti k jej získaniu nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si pre istotu overte na stránke MZV alebo na zastupiteľskom úrade Kuby.

Cestovný dokument, víza

Najlepším obdobím na návštevu je od marca do apríla, kedy je slnečné, teplé a suché počasie. Vhodné na návštevu je aj obdobie od decembra do februára, aj keď noci môžu byť trochu chladnejšie. Od mája do októbra je na Kube sezóna hurikánov, a preto sa v tomto období neodporúča sem cestovať.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Trinidad, jedno z najkrajších a najstarších miest na Kube sa nachádza v strednej časti krajiny v provincií Sancti Spiritus. Založené bolo v 16. storočí španielskym dobyvateľom  Diegom Velázquezom de Cuéllar a rozkvitať začalo hlavne vďaka plantážam s cukrovou trstinou v jeho okolí. Trinidad je jedným z najzachovalejších koloniálnych miest na Kube a jeho bohatú minulosť dodnes pripomínajú vydláždené uličky, farebné domčeky ale aj kone a kočiare, ktoré tu stále premávajú po meste. Pre svoju koloniálnu architektúru bol Trinidad v roku 1988 zapísaný aj do svetového dedičstva UNESCO.

 

Z Viňales do Trinidadu

Do Trinidadu prichádzame z mestečka Viňales, ktoré je od Trinidadu vzdialené približne 500 km. Existuje niekoľko možností ako sa sem dopraviť, či už z Viňales alebo z iných kubánskych miest. Na výber máte autobus, klasické taxi alebo obľúbené taxi collectivo. My sme chceli pôvodne využiť autobus spoločnosti Viazul a pár dní pred odchodom sme si ho chceli zarezervovať cez internet. Všetky lístky však už boli na ten deň vypredané, takže nám nezostávalo nič iné, len využiť taxík alebo zdieľaný taxík, a keďže taxík je na takú vzdialenosť poriadne drahý, voľba jasne padla na taxi collectivo.

Taxi collectivo nám deň dopredu objednal náš domáci v ubytovaní vo Viňales. Cena taxi collectivo z Viňales do Trinidadu je 40 CUC, čo je iba o pár CUC viac ako autobus a jeho výhodou je, že Vás vyzdvihne a vyloží priamo pred hotelom. Treba rátať ale s tým, že cesta z Viňales do Trinidadu zaberie celý deň.

 

Trinidad z výšky

Trinidad z výšky

 

Taxík nás vyzdvihuje pred našou Casou vo Viňales okolo ôsmej ráno a spolu s ďalšími šiestimi turistami nasadáme do staršieho veteránu.  Nevýhodou týchto veteránov niekedy býva, že im chýba jedno alebo viac okien alebo ich majú len jednoducho stiahnuté namiesto klímy. Po ceste vám teda celkom slušne fučí, hlavne keď idú stovkou po diaľnici. Týmto taxíkom ideme približne 2 hodiny, po ktorých taxík zastavuje na odpočívadle pred Havanou. Tu máme krátku prestávku a prestupujeme do autobusu, ktorý pozbiera turistov z viacerých taxíkov a smeruje s nami do Trinidadu. Približne v polovičke cesty stojíme znovu na odpočívadle. Tentoraz máme trochu dlhšie prestávku na obed. Na výber sú tu švédske stoly alebo sendvič. Využívajú, že tu zastavujú všetky taxíky a autobusy, a preto je tu všetko poriadne predražené.

Po zhruba polhodinke pokračujeme ďalej a konečne okolo piatej popoludní prichádzame do Trinidadu. Pred Trinidadom si od všetkých vypýtajú mená a adresy ich hotelov a potom nás autobus  postupne rozváža po meste.

 

Veterány nie sú ničím výnimočným v Trinidade

Veterány nie sú ničím výnimočným v Trinidade

 

Aj konské povozy stretnete bežne v meste

Aj konské povozy stretnete bežne v meste

 

Potulky Trinidadom

Vystupujeme medzi poslednými  pred Casou Nelva y Carlos, ktorú nám odporučil náš domáci vo Viňales. Pani Nelva nás víta, vraj jej ráno už volal majiteľ z predchádzajúcej Casy, že prídeme. Ideme si pozrieť izbu  a pani nám všetko vysvetľuje, koľko stojí izba na noc, jedlo a čo kde nájdeme. Izba nás síce nejako zvlášť nezaujala, vyzerá to tu trochu staršie, hodilo by sa premaľovať steny, ale sme už dosť unavení a nechce sa nám ešte hľadať druhé ubytovanie, a tak nakoniec zostávame a objednávame si rovno aj večeru.

Keďže do večere nám zostáva ešte polhodinka ideme sa prejsť do centra, kam to máme len pár sto metrov a ideme rovno do kancelárie Etecsa kúpiť si internetovú kartičku. Máme šťastie, prichádzame sem pár minút pred záverečnou a ani nečakáme dlho v rade.

 

Malé námestíčko

Malé námestíčko

 

Vraciame sa do casy a dávame si domácu večeru. Dnes sa podáva kura s ryžou a šalátom, večera nie je taká bohatá ako na predchádzajúcom ubytovaní, ale je celkom chutná. Po náročnom dni už potom len zaliehame do postelí a vymýšľame program na ďalší deň.

Na druhé ráno sa vydávame do úzkych dláždených uličiek mesta. Pre Trinidad sú typické nízke farebné domčeky so zamrežovanými oknami. Väčšinu týchto domčekov tvoria práve Casy Particulares, ich symbol, modrú podkovu vidíme na každom druhom domčeku.

 

Typické dláždené ulice Trinidadu

Typické dláždené ulice Trinidadu

 

Svoju prehliadku mesta začíname na hlavnom námestí Plaza Mayor, uprostred ktorého sa nachádza park s vysadenými palmami a okolo je niekoľko veľmi pekných koloniálnych budov a múzeí. Na námestí je aj pekná katedrála Iglesia de la Santísima Trinidad a hneď vedľa široké schody, na ktorých väčšinou posedáva kopa turistov, lebo práve tu sa dá pripojiť na internet.

 

Park na hlavnom námestí Plaza Mayor

Park na hlavnom námestí Plaza Mayor

 

Z námestia Plaza Mayor sa motáme uličkami až prídeme na malý trh so suvenírmi a hneď za ním sa nachádza Palacio Cantero.  Tento palác bol pôvodne postavený na začiatku 19. storočia jedným z najbohatších mužov na Kube Donom Pedrom Jose Iznaga Borrellom a neskôr ho kúpil nemecký prisťahovalec  a spisovateľ Cantero. Traduje sa, že Cantero, taktiež bohatý človek, tu pravidelne usporadúval bujaré večierky a mal tu mramorovú vaňu, kde z kohútikov tiekol rum.  Dnes sa tu nachádza múzeum, ale hlavným lákadlom na jeho návštevu je vyhliadková veža, z ktorej je krásny výhľad na celé mesto, na pohorie Escambray na jednej strane a na more na druhej strane.

 

Výhľad na Trinidad z Palacio Cantero

Výhľad na Trinidad z Palacio Cantero

 

Okrem prehliadky mesta máme na dnešné doobeda vytýčené ešte dva ciele, nájsť bankomaty a zarezervovať si výlet na ďalší deň. Výlet vybavíme hneď v turisticko-informačnej kancelárií, a tak nám už len zostáva nájsť bankomat. Po meste vidíme viacero zmenárni, ale pred každou stojí dlhý rad turistov. Hneď za malým námestím však nachádzame pobočku banky. Do banky sa síce tiež vinie rada, no pred bankomatmi nestojí nikto, a tak to hneď využívame a vyberáme peniaze.

 

Farebné uličky Trinidadu

Farebné uličky Trinidadu

 

Playa Ancon

Zvyšok dňa by sme radi strávili na pláži, a tak sa vraciame späť ku turistickej informačnej kancelárii. Odtiaľto niekoľkokrát denne odchádza hop-on hop-off autobus, ktorý Vás odvezie priamo na pláž Playa Ancon, ktorá sa nachádza približne 10 kilometrov od mesta na úzkom rovnomennom polostrove. Lístok stojí 5 CUC a autobus vás za túto cenu odvezie tam aj späť.  Ak sa vám nechce čakať na autobus, tak môžete využiť služby miestnych taxikárov, ktorý na vás budú všade po meste pokrikovať „Playa Ancon, playa Ancon!“. Taxík na pláž vyjde o niečo drahšie ako autobus a stojí okolo 10 CUC. Takisto je možné prenajať si aj bicykle, a 12 km cestu na pláž prejsť na nich. Cestou sme míňali viacerých turistov na bicykloch, v tomto prípade si však treba zobrať dostatok vody, lebo slnko je tu veľmi silné.

 

Autobus na Playa Ancon

Autobus na Playa Ancon

 

My stihneme autobus, ktorý odchádza o jedenástej a cesta klimatizovaným autobusom nám trvá zhruba 20 minút. Autobus nás vysádza pri pláži pred hotelom Tropico. Pláž Ancon je pláž dlhá niekoľko kilometrov s jemným bielym pieskom. Z miesta, kde vás vysadí autobus sa môžete vybrať buď doprava smerom k hotelu, kde je pláž upravovaná s lehátkami  a so slnečníkmi alebo doľava, kde nájdete dlhú prázdnu divokú pláž kam až oko dovidí. My sa vyberáme doprava smerom k hotelu. Za pár CUC sa tu dajú prenajať lehátka so slnečníkom a po pláži chodí aj čašník, od ktorého sa dá objednať mojito, či iné koktejly.

Chvíľu ležíme aj my na lehátkach a vychutnávame si slnečné lúče až kým nevyhladneme. Nachádza sa tu aj jediná reštaurácia, respektíve plážový bar, do ktorého sa ideme aj my najesť. Jedlo nie je ničím výnimočné, ale dá sa zjesť.

 

Playa Ancon

Playa Ancon

 

Za barom sa pláž ťahá ďalej do diaľky a ak nechcete platiť za slnečníky, tak tu sa dá celkom pohodlne zložiť do tieňa stromov, ktorých je tu celkom dosť. Otravujú nás tu len predavači kokosových orechov. Kúpeme sa a opaľujeme sa až do odchodu posledného autobusu späť do Trinidadu.

Pláž Ancón sa nám páčila, ale ak by som ju mala porovnať s plážami pri Viňales, kde sme boli predtým – Cayo Jutías a Cayo Levisa, tak tie sa nám páčili o niečo viac, možno kvôli tomu, že tam bolo menej ľudí a boli viac divoké ako táto.

Večeru nám znovu pripravuje na ubytovaní pani domáca a po večeri sa ideme prejsť do mesta. Je Veľká Noc a dnes večer sa má v meste konať procesia. Mierime teda na hlavné námestie Plaza Mayor, kde má procesia začínať. Námestie sa postupne zapĺňa až tam vznikne poriadna tlačenica. Je tu veľa turistov, ale takisto veľa je tu aj miestnych, ktorí už čakajú so sviečkami v rukách, kým sa to všetko začne. Za vyhrávania kapely sa procesia konečne asi po hodine začne. Z katedrály postupne vychádzajú muži, ktorí nesú podobizeň Ježiša aj Panny Márie a za nimi sa všetci postupne dávajú do radu a dávajú si kolečko okolo centra Trinidadu.

 

Ľudia sa začínajú schádzať na Plaza Mayor

Ľudia sa začínajú schádzať na Plaza Mayor

 

Keď sa to všetko končí, sadneme si ešte do jednej z mnohých miestnych reštaurácii na tradičný koktejl. Takmer v každej z týchto reštík začne po zotmení hrať živá hudba a ani táto nebola výnimkou. Večer teda končíme pri príjemnom posedením pri kubánskej hudbe.

Celý nasledujúce deň trávime mimo mesta, ale v náš posledný deň v Trinidade sa snažíme ešte dohnať to, čo sme nestihli v prvý deň počas prehliadky mesta. Znovu sa preto ráno vydávame do úzkych dláždených uličiek mesta, kde zahliadneme aj miestnu svadbu. Iba sa prechádzame a pozorujeme život na ulici.

 

Ráno v Trinidade

Ráno v Trinidade

 

Momentky z Trinidadu

Momentky z Trinidadu

 

Vyberáme sa do bývalého  františkánskeho kláštora Convento de San Francisco de Asis, kde momentálne sídli Museo Nacional Lucha Contra Bandidos. Výstava, ktorá bola poväčšine v španielčine nás nezaujala až tak ako kostolná veža, z ktorej je krásny výhľad na Plaza Mayor a na zvyšok mesta.

 

Výhľad zo zvonice

Výhľad zo zvonice

 

Nakupujeme ešte nejaké tie suveníry, keď nám v jednom z obchodov starý ujo predavač začne ponúkať miestne cigary.  Spod pultu vytiahne niekoľko rôznych krabičiek typických kubánskych cigár. Tvrdí, že jeho kamarát robí v továrni na cigary a že ich má od neho, no ťažko povedať, či sú pravé alebo nie. Nie sme žiadni odborníci na cigary, ale cigary vyzerajú fajn a aj cena je dobrá. Nakoniec ju zjednávame ešte o 20 CUC menej ako bola pôvodná a suveníry máme nakúpené.

Poobedie znovu trávime na pláži Playa Ancon. Tentokrát sa ideme rovno zložiť pod skupinu stromov, ktorá poskytuje príjemný tieň a trávime tu zvyšok dňa.

 

Kubánski pouliční hudobníci

Kubánski pouliční hudobníci

 

Na večeru sa dnes vydávame do mesta do jednej z miestnych reštaurácii.  Znovu sedíme na terase a pri živej kubánskej hudbe, kotejly a dobrom jedle si vychutnávame západ slnka.

 

Posledný večer v Trinidade

Posledný večer v Trinidade

 

Na ďalšie ráno na nás už čaká taxi collectivo, ktoré nás odváža z Trinidadu do hlavného mesta Havany. Trinidad je jedno z najkrajších miest na Kube a človek sa tu určite nebude nudiť. My sme tu strávili síce tri plné dni, ale nestihli sme napríklad navštíviť neďaleké pohorie Escambray, ktoré sa vypína nad mestom a kde sa nachádza niekoľko veľmi pekných vodopádov ani Údolie cukrovarov (Valle de los Ingenios), ale aspoň máme dôvod sa sem ešte niekedy vrátiť.

Itinerár
Viňales497 km
Trinidad, Calle Sta. Ana900 m
Etecsa Office750 m
Plaza Mayor22 m
Palacio de Cantero400 m
Museo Nacional de la Lucha Contra Bandidos12 km
Playa Ancon