Západná Austrália, Perth: Rottnest Island

september 2023
Woodman Point, Fremantle - 36 aud / 2 osoby / noc
Henry White Campground, Yanchep National Park - 30 aud / 2 osoby / noc
Praktické informácie:
Austrália Austrália
Canberra

Hlavné mesto

Austrálsky dolár (AUD)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

+6 až +9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Austrálie je potrebné mať platný cestovný pas a požiadať si online o e-Visitor víza (subclass 651). Podrobné informácie ako požiadať o e-Visitor víza nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepším obdobím na návštevu Austrálie je austrálske leto, od decembra do februára. Teploty v tomto období sú najvyššie. Pokiaľ môžete vyhnite sa vianočným sviatkom, kedy je v Austrálii top sezóna a ceny sú najvyššie. Výborným obdobím na návštevu je aj jeseň od marca do mája, kedy je na väčšine územia stále veľmi príjemne, navyše je aj menej turistov. Austrálska zima trvá od júna do augusta, kedy je chladnejšie. Silné vetry a búrky však môžu prísť kedykoľvek, tak si nezabudnite so sebou zabaliť pršiplášť. Pokiaľ sa chystáte na sever Austrálie, tak tu sú letné mesiace veľmi horúce a vlhké s množstvom dažďa, preto je vhodnejšia návšteva v suchom období od júna do augusta.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Rottnest Island alebo ako ho miestni familiárne prezývajú „Rotto“ je maličký ostrov, ktorý leží len 19 km od mesta Perth v Západnej Austrálii. Rottnest Island je vyhlásený za prírodnú rezerváciu a na ostrove nájdeme jedinečnú faunu a flóru, jedny z najkrajších pláží v celej Austrálii, úžasný podmorský svet a hlavne rozkošné zvieratká – quokky. Tieto maličké klokany žijú len v juhozápadnej Austrálii a práve Rottnest Island je najlepšie miesto na ich pozorovanie. Tento raj je vzdialený len 30 minút plavby od Perthu a je veľmi obľúbeným jednodenným výletom z Perthu. Ak budete niekedy v Západnej Austrálii, tak ostrov Rottnest, nesmiete vynechať. Poďme sa ale pozrieť na to ako sa na ostrov dostať a čo na Rottnest Island vidieť.

 

Rottnest Island – je ostrovom s nádhernými plážami

Rottnest Island – je ostrovom s nádhernými plážami

 

Ako sa dostať na Rottnest Island?

Na Rottnest Island sa dá dostať trajektom, lietadlom či vlastnou loďou. Drvivá väčšina turistov ale prichádza na Rottnest Island jedným z troch spoločností, ktoré prevádzkujú trajekty na ostrov: Rottnest Express, Rottnest Fast Ferries a SeaLink. Trajekty odchádzajú z troch rôznych prístavov na pobreží:

  • z Fremantlu – je plavba najkratšia a trvá len 25 minút
  • z Hillarys – plavba odtiaľto trvá 45 minút, výhodné je ísť odtiaľto, ak máte hotel niekde na severe Perthu
  • priamo z Perthu – odtiaľto trvá plavba až 90 minút, ale ak nemáte auto a nechcete sa ešte presúvať z Perthu do Fremantlu, tak to môže byť výhodné

Všetky spoločnosti ponúkajú okrem prepravy aj rôzne výhodné balíčky napríklad lístok na loď a požičanie bicyklov, požičanie šnorchlov, prehliadku ostrova autobusom atď.

 

Quokka je symbolom Rottnest Islandu

Quokka je symbolom Rottnest Islandu

 

My sme využili spoločnosť SeaLink Ferry, ktorá v našom termíne vyšla najlacnejšie a mala pre nás najviac vyhovujúce časy trajektov. Vybrali sme si rovno balíček s požičaním bicyklov a celkovo nás to vyšlo pre dvoch 142 eur. My sme síce mali lístky rezervované dopredu, ale v čase našej návštevy bolo na lodi veľa miesta, takže by nebol problém ani keby ste si lístky kúpili na mieste. V hlavnej sezóne však už môže byť situácia trocha iná. Odporúčame dať si na ostrove aspoň jeden celý deň, čiže si lístky kúpiť na skorší ranný trajekt a späť o štvrtej alebo neskôr.

Okrem lodí je možnosť vybrať sa na ostrov aj malým lietadlom. Pravidelné linky, ale aj súkromné lety na ostrov prevádzkuje niekoľko spoločností, medzi nimi napríklad Rottnest Air Taxi. Výhoda je, že zároveň to máte ako vyhliadkový let nad Perthom a Rottnest Islandom.

Môžete si dokonca aj skombinovať, že cestou tam pôjdete lietadlom a naspäť loďou.

 

Rottnest je ideálnym cieľom na jednodenný výlet z Perthu

Rottnest je ideálnym cieľom na jednodenný výlet z Perthu

 

Ako sa pohybovať po Rottnest Island?

Rottnest Island je celkom malý a z jedného konca na druhý je to približne 13 km. Zaujímavosťou je, že na ostrove nechodia skoro žiadne autá. Napriek tomu máte niekoľko možností ako sa na ostrove prepravovať.

Ak chcete chodiť len v okolí hlavného (a jediného) mestečka, tak sa môžete pohybovať aj pešo. Pešo v pohode prejdete aj k najbližším plážam The Basin a Pinky Beach. Ak už ale budete chcieť preskúmať aj ďalšie pláže, je lepšie si zobrať nejaký dopravný prostriedok. Jednoznačne najobľúbenejším je bicykel. Pomocou bicykla sa dostanete aj k odľahlejším plážam takmer bez ľudí. Cestou je plno krásnych vyhliadok a skrytých zákutí, ktoré stoja za návštevu.

 

Bicykle sú najobľúbenejším dopravným prostriedkom

Bicykle sú najobľúbenejším dopravným prostriedkom

 

Ak ste si nerezervovali balíček trajektu rovno s požičaním bicykla, môžete si bicykle požičať aj na mieste v jedinej požičovni na ostrove - Pedal & Flipper. Okrem obyčajných bicyklov sa tu takisto dajú požičať aj elektrobicykle. Treba rátať ale s tým, že keď si požičiavate na mieste, proces požičania bude trvať o pár minút dlhšie.

Poslednou možnosťou ako spoznať ostrov je autobus. Tzv. Rottnest Island Explorer bus premáva po celom ostrove a máte možnosť prejsť si ho celý alebo vystúpiť na ktorejkoľvek zastávke a neskôr naskočiť na ďalší autobus. Lístok na tento hop-on hop-off autobus stojí 25 aud.

Takisto tu premávajú aj tour busy, ktoré obídu celý ostrov za hodinu či dve. Okrem cyklotrás sú po celom ostrove aj turistické trasy, teda môžete využiť aj tie a pohybovať sa po ostrove pešo.

 

Bicyklovanie na Rottnest Island

Bicyklovanie na Rottnest Island

 

Kedy je najlepší čas na návštevu Rottnest Islandu?

Rottnest Island je možné navštíviť celoročne. Celoročne tam býva málo zrážok a pekné počasie. Teda keď ho navštívite kedykoľvek, zle nespravíte. Rátať treba s tým že počas austrálskej zimy, teda od mája do septembra sa tu teploty pohybujú len okolo 15 stupňov, teda aj v mori je chladná voda a na kúpanie to veľmi nie je. Najideálnejšie mesiace na vylihovanie na pláži sú od decembra do februára. My Rottnest Island navštevujeme koncom septembra. Teploty sa pohybujú cez deň pri slnečnom počasí do 20 stupňov, teda je to tak skôr na mikinu ako na tričko. Voda v mori je chladná, takže sa nekúpeme. Prekvapením pre nás ale je, že celkom dosť ľudí sa aj v takto studenej vode kúpe.

 

Ubytovanie na Rottnest Island

Za jeden deň si stihnete prejsť na bicykli okruh okolo ostrova alebo si zvoliť len jednu, dve pláže a na nich sa celý deň kúpať. Ak si však chcete prejsť celý ostrov a zároveň sa aj kúpať či šnorchlovať na viacerých plážach, tak sa môžete na ostrove ubytovať a stráviť tu viac dní. Je tu niekoľko možností na ubytovanie.

  • Samphire Rottnest – luxusnejšie ubytovanie v zálive Thomson bay
  • Stay Rottnest Self-Contained – apartmány s vlastnou kuchynku
  • Stay Rottnest Campground – najdostupnejšie ubytovanie- kempovanie vo vlastnom stane
  • Discovery Resorts – Rottnest Island – alternatíva ku kempovaniu, ak si nechcete brať vlastný stan – glampingové stany
  • Stay Rottnest Hostel and Dorms – hostelové ubytovanie v spoločných izbách

 

Za kempom sa nachádzajú glampingové stany

Za kempom sa nachádzajú glampingové stany

 

Čo nájdeme na ostrove?

Hlavná usadlosť na ostrove sa nachádza pri prístave. V tomto mestečku nájdeme všetko podstatné, čo môžeme potrebovať. Nachádza sa tu informačná kancelária, požičovňa bicyklov, obchod, v ktorom kúpite základné potraviny aj suveníry a aj niekoľko reštaurácii. Okrem tejto hlavnej usadlosti je v podstate celý ostrov neobývaný a divoký.

 

Čo vidieť na ostrove za jeden deň?

My sme si zvolili plavbu z mestečka Fremantle. Pri prístave sa nachádza veľké platené parkovisko, takže nie je problém tu ráno zaparkovať. Prichádzame do prístavu asi 10 minút pred ôsmou a hoci lístky máme až na deviatu, ponúknu nám, že môžeme ísť už o ôsmej. To samozrejme využívame, aspoň budeme mať viac času na ostrove. Plavba je rýchla, našťastie sú len malé vlny a za pol hodinu už vystupujeme na Rottnest Islande a ideme si vyzdvihnúť naše bicykle. Požičovňa bicyklov je od prístavu vzdialená asi 300 metrov, takže sme tam hneď. Vyberáme si vhodné bicykle a hneď ako s nimi vyjdeme pred požičovňu vidíme naše prvé quokky. Naozaj sú to asi tie najmilšie zvieratká, aké sme kedy videli. Ale ešte bude čas pozrieť si ich bližšie. Teraz ideme preskúmať pláže na ostrove, ktorých je tu neuveriteľné množstvo – je ich tu až 63.

 

Väčšina pláží je takmer bez ľudí

Väčšina pláží je takmer bez ľudí

 

Celý okruh okolo ostrova má 27 kilometrov, čo na bicykli nie je až tak veľa, ale so zastávkami zaberie tak 3 až 5 hodín. Treba rátať aj s tým, že po ceste sú aj menšie kopčeky a celá trasa sa ide väčšinou po slnku. Nezabudnite si preto so sebou vziať opaľovací krém a dostatok vody.

Našou prvou krátkou zastávkou po opustení hlavného mestečka je Army Jetty. Je to stále blízko hlavnej usadlosti, ale pláž je tu plná rias, a tak sa tu veľmi nezdržujeme a pokračujeme ďalej. Ďalšou zastávkou je miesto s názvom Henrieta Rocks. Toto je skvelé miesto na šnorchlovanie a potápanie. Voda je tu úžasne čistá a navyše na dne tu leží vrak lode. Loď Shark sa v roku 1938 odtrhla v prístave vo Fremantle a zavialo ju až sem na Rottnest Island, kde narazila na skaly a potopila sa. Odvtedy tu leží a je zaujímavým spotom pre potápačov.

 

Vrak potopenej lode pri Henrieta Rocks

Vrak potopenej lode pri Henrieta Rocks

 

Parker Point

Parker Point

 

O niečo ďalej na malom polostrovčeku na juhu ostrova sa nachádza niekoľko krásnych vyhliadok a pláží. Prvý bod je Parker Point, kde sa nachádza krásna vyhliadka na pláž, na ktorú sa dostanete po niekoľkých schodoch.  Po ďalšej vyhliadke - Jeannies Lookout, pokračujeme krátkou jazdou z kopca a prichádzame na jednu z najkrajších pláží na ostrove Little Salmon Bay. Je to veľmi obľúbené miesto, aj teraz je tu viac ľudí ako na iných plážach. Niet sa čo čudovať, zátoka je chránená pred vlnami, voda je tu prekrásna a aj šnorchlovanie tu je veľmi dobré.

Na druhej strane polostrova, takmer za rohom zase leží Salmon Bay. Táto je už oveľa väčšia, niekoľko kilometrov dlhá pláž s bielym pieskom a s krásnou tyrkysovou vodou.

 

Little Salmon Bay

Little Salmon Bay

 

Salmon bay

Salmon bay

 

Približne v strede ostrova sa nachádza maják Wadjemup Lighthouse. K majáku je to trochu do kopca, takže tu majú výhodu tí, čo si požičali elektrobicykel, ale zase stúpanie nie je dlhé. Od majáka sú pekné výhľady na okolie a môžete vyjsť aj na jeho vrch, skadiaľ budú výhľady ešte pôsobivejšie. Vstup do majáku je platený.

Od majáka už stretávame oveľa menej turistov ako na začiatku. Mnohí sa rozhodujú neobchádzať celý ostrov, ale spraviť si len menší okruh a za majákom odbáčajú späť. My ale pokračujeme až na miesto, kde sa ostrov zužuje. Tu sa nachádza podľa nás jednoznačne najkrajšia pláž na celom ostrove – Rocky Bay. Tu si aj sadáme a spravíme si malý piknik a dávame si obed.

 

Wadjemup Lighthouse

Wadjemup Lighthouse

 

Rocky Bay

Rocky Bay

 

Jedno z najlepších miest na ostrove sa nachádza takmer na západnom konci ostrova – Cathedral Rocks, ktoré je domovom kolónie tuleňov. Je tu vyhliadka, odkiaľ je možné pozorovať tulene, ktoré sa hrajú vo vodách pod nami alebo sa vyhrievajú na skalách. Je to neskutočné divadlo. Od septembra do novembra tu dokonca môžete vidieť aj veľryby.

 

Tulene pod vyhliadkou Cathedral Rocks vyzerajú ako keby cvičili jógu

Tulene pod vyhliadkou Cathedral Rocks vyzerajú ako keby cvičili jógu

 

Iné sa vyhrievajú na skalách

Iné sa vyhrievajú na skalách

 

Odtiaľto je to už len kúsok na najzápadnejší bod ostrova - Cape Vlamingh. Bohužiaľ v čase našej návštevy je cesta k nemu uzavretá, a tak sa vraciame späť. Za Rocky Bay Beach, kde sme obedovali, odbáčame naľavo a späť do hlavnej usadlosti ideme po severnej strane ostrova. Aj na tejto strane ostrova je množstvo krásnych pláží – Stark Bay, Ricey Beach či City of York Bay. Jedna krajšia ako druhá. Je to tu naozaj neskutočne krásne.

 

Stark Bay

Stark Bay

 

Ricey Beach

Ricey Beach

 

Little Parakeet Bay

Little Parakeet Bay

 

Nakoniec prichádzame až na známu pláž the Basin. Sme už blízko pri hlavnej usadlosti, a tak je tu opäť dosť veľa turistov. Z neďalekého kopčeka je na pláž Basin krásny výhľad. Ako všade na ostrove je tu krásna čistá voda a výborné podmienky na šnorchlovanie.

Poslednou a najrušnejšou plážou je Pinky Beach, ktorá sa nachádza priamo za kempom. Pri pláži stojí ďalší maják - Bathurst Lighthouse, skadiaľ sa otvárajú krásne výhľady na pláž.

 

Longreach Bay s mnohými jachtami, ktoré tu často kotvia

Longreach Bay s mnohými jachtami, ktoré tu často kotvia

 

Nad Pinky Beach nájdeme ďalší maják

Nad Pinky Beach nájdeme ďalší maják

 

Quokka – najšťastnejšie zvieratko na svete?

Z Pinky beach sa vraciame do požičovne vrátiť naše bicykle a potom si ešte pešo prejdeme hlavné mestečko. Kým ráno tu bolo len pár ľudí, teraz to tu naozaj žije. Sadáme si na kávu do jednej z miestnych kaviarní a pozorujeme quokky, ktoré sa prepletajú medzi nohami turistov. Quokka je najmenším druhom klokanov a je veľká asi ako mačka. Takisto ako kengury nosia svoje mláďatá vo vačku až 6 mesiacov. Je to endemitný druh a vyskytuje sa len v juhozápadnej Austrálii. Vo voľnej prírode na pevnine ho ale nájdete len veľmi ťažko, keďže je to celkom ohrozený druh.  Najviac ich žije práve na ostrove Rottnest a úplne najviac ich nájdeme práve tu v hlavnom mestečku, sú na každom rohu. A prečo sa prezývajú ako najšťastnejšie zviera na svete? Lebo na fotkách vyzerá ako keby sa neustále usmieval.

 

Quokka

Quokka

 

Táto mala aj malú quokku vo vačku

Táto mala aj malú quokku vo vačku

 

Quokky nájdeme hlavne v hlavnom meste, kde sú už naučení na ľudí

Quokky nájdeme hlavne v hlavnom meste, kde sú už naučení na ľudí

 

Niečo pred štvrtou prichádzame do prístavu, kde je už množstvo ľudí, ktorí čakajú na trajekt. O pár minút nasadáme na loď a za polhodinu sme späť vo Fremantle.

Rottnest Island s jeho nádhernými plážami a milými quokkami je skvelým cieľom pre jednodenný výlet z Perthu. Ak sa niekedy ocitnete v Perthe, určite jeho návštevu nevynechajte.