Západná Austrália: Kimberley a Gibb River Road

Domov > Austrália a Oceánia > Austrália
september 2023
1. deň – odpočívadlo Nillibubbica – 0 aud / 2 osoby / noc
2. deň – Imintji campground – 0 aud / 2 osoby / noc
3. deň – Manning Gorge campground – 30 aud / 2 osoby / noc + 20 aud vstup do parku
4. deň –odpočívadlo Hann River – 0 aud / 2 osoby / noc
5. deň - Ellenbrae Station campground – 30 aud / 2 osoby / noc
6. deň – El Questro campground - 50 aud / 2 osoby / noc + 50 aud vstup do parku
7. deň - Parry Creek Farm campground – 0 aud / 2 osoby / noc
8. deň - Discovery Resorts - Lake Argyle campground – 54 aud / 2 osoby / noc
9 - 10. deň - Purnululu National Park – Walardi campground - 52 aud / 2 osoby / 2 noci
11. deň – odpočívadlo Spring Creek Rest Stop – 0 aud / 2 osoby / noc
12. deň – Roebuck Plains Caravan Park - 30 aud / 2 osoby / noc
13 – 15. deň –Cable Beach Caravan Park - 100 aud / 2 osoby / 3 noci
Toyota Prado, Avis Australia - 2419 aud / 2 osoby / 15 dní
Praktické informácie:
Austrália Austrália
Canberra

Hlavné mesto

Austrálsky dolár (AUD)

Mena používaná v krajine

Na návštevu Austrálie je potrebné mať platný cestovný pas a požiadať si online o e-Visitor víza (subclass 651). Podrobné informácie ako požiadať o e-Visitor víza nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

+6 až +9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Najlepším obdobím na návštevu Austrálie je austrálske leto, od decembra do februára. Teploty v tomto období sú najvyššie. Pokiaľ môžete vyhnite sa vianočným sviatkom, kedy je v Austrálii top sezóna a ceny sú najvyššie. Výborným obdobím na návštevu je aj jeseň od marca do mája, kedy je na väčšine územia stále veľmi príjemne, navyše je aj menej turistov. Austrálska zima trvá od júna do augusta, kedy je chladnejšie. Silné vetry a búrky však môžu prísť kedykoľvek, tak si nezabudnite so sebou zabaliť pršiplášť. Pokiaľ sa chystáte na sever Austrálie, tak tu sú letné mesiace veľmi horúce a vlhké s množstvom dažďa, preto je vhodnejšia návšteva v suchom období od júna do augusta.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Využívané typy zásuviek

Región Kimberley je úžasná oblasť nachádzajúca sa na severe Západnej Austrálie a je známa svojou divokou prírodou a prekrásnymi scenériami. Patrí k najodľahlejším častiam Austrálie. Na desaťnásobne väčšej ploche ako Slovensko, tu žije len približne 40 000 obyvateľov, čo je takmer najnižšia hustota obyvateľstva hocikde na svete. Nachádzajú sa tu nekonečné pláne s typickou červenou pôdou, ale aj hlboké kaňony s jazierkami a kaskádovitými vodopádmi. Na pobreží zase nájdeme nádherné pláže a červené útesy. Keďže ide o taký odľahlý región, nie je také jednoduché sa sem dostať a ani tu necestuje toľko turistov ako do iných častí Austrálie. No napriek tomu v tomto regióne nájdeme veľa nádherných miest, ktoré stoja za návštevu.

 

V Kimberley všade natrafíme na niečo pekné

V Kimberley všade natrafíme na niečo pekné

 

Kedy cestovať do Kimberley?

Týmto je región Kimberley veľmi špecifický a treba si na to dávať pozor. V tejto časti Austrálie je obdobie sucha od apríla do novembra. Ak sem plánujete cestu, bude to pre vás jediné možné obdobie kedy tu ísť. V období dažďov od novembra do apríla sú rieky v Kimberley rozvodnené a veľmi veľa ciest je uzavretých. Hlavne nespevnené cesty bývajú uzatvorené a rovnako aj všetky kempy, ubytovania alebo čerpacie stanice na týchto cestách. Nedostanete sa teda k žiadnym atrakciám. Otvorená býva Great Northern Highway, no aj pri tejto treba sledovať situáciu a ak sa nejaká rieka vyleje, zvyknú ju na pár dní uzavrieť, kým voda upadne. Tiež na začiatku sezóny počas mája, júna, bývajú hladiny riek ešte vysoké a treba rátať s tým, že budete potrebovať auto so šnorchlom, keďže budete musieť brodiť aj meter vysoké rieky. Ku koncu obdobia sucha zasa bývajú rieky takmer úplne vyschnuté a v tomto období sa môžu často vyskytovať bushfire – čiže požiare, ktoré môžu zasiahnuť aj väčšie územie.

 

Bungle Bungles v Národnom Parku Purnululu – jedno z najkrajších miest, ktoré sme navštívili

Bungle Bungles v Národnom Parku Purnululu – jedno z najkrajších miest, ktoré sme navštívili

 

Ako sa dostať do Kimberley a ako sa v Kimberley pohybovať?

Najjednoduchšie sa do Kimberley dostanete, keď tam priamo priletíte lietadlom. Letiská sa nachádzajú pri mestách Broome a Kununurra, ktoré sú zároveň akýmisi centrami celého regiónu. Lety do týchto miest prevádzkujú austrálske letecké spoločnosti ako Virgin Australia alebo Qantas. Doletieť tu môžete z viacerých väčších austrálskych miest napríklad Sydney, Melbourne, Darwin alebo Perth.

 

Nekonečné roviny na cestách Západnou Austráliou

Nekonečné roviny na cestách Západnou Austráliou

 

Okrem lietadla, cestovatelia často využívajú aj cestu autom. Možností je viacero a vy sem môžete prísť vlastným autom alebo karavanom ako to robia domáci Austrálčania alebo ľudia, ktorí sú v Austrálii dlhšie. Auto si môžete aj požičať a prísť s ním až do Kimberley. Najbližšie väčšie mestá sú Perth na juhu alebo Darwin na severe. Z týchto miest si môžete spraviť dlhší road trip až do Kimberley. Treba ale rátať s tým, že vzdialenosti sú tu strašne veľké. Takýto road trip teda zaberie veľa času, no výhodou je, že môžete navštíviť aj veľa zaujímavých miest cestou v ďalších regiónoch. Pozor si ale treba dať na to, že veľa požičovní v Perthe alebo Darwine cestu do Kimberley nedovoľuje, takže je potrebné poriadne pozrieť podmienky a vyhľadať požičovňu, ktorá to povoľuje. Druhá vec je, že takéto požičanie auta, môže byť celkom drahé.

 

O pestrofarebné papagáje nie je núdza počas celej cesty

O pestrofarebné papagáje nie je núdza počas celej cesty

 

Požičanie auta v Kimberley

Ak do Kimberley priletíte, tak v Broome alebo Kununurre, nie je problém požičať auto. Nachádzajú sa tu pobočky nadnárodných požičovní ako Avis, Thrifty, Hertz. Pri týchto požičovniach treba ale dať pozor na to, že často nedovoľujú ísť na nespevnené cesty, čo môže byť problém, keďže väčšina zaujímavých miest v Kimberley sa nachádza práve na nespevnených cestách. Na nespevnené cesty väčšinou povoľujú ísť, len keď si požičiate vozidlo 4x4, teda s pohonom na všetky štyri kolesá.

Okrem týchto nadnárodných požičovní sa tam nachádza aj viacero miestnych, ktoré sa väčšinou špecializujú práve na požičanie offroad áut a môžete s nimi jazdiť aj po nespevnených cestách. Medzi najznámejšie patria:

https://www.redsandscampers.com/

https://www.broomebroome.com.au/

https://www.britz.com/au/en

http://www.blueytravel.com.au/

 

V požičovni dostávame takúto peknú Toyotu Prado

V požičovni dostávame takúto peknú Toyotu Prado

 

No nájdete tam aj ďalšie. Výhodou u týchto požičovní je, že keď si požičiate auto s pohonom 4x4, často k nemu dostanete aj kempingovú výbavu, strešný stan a ďalšie užitočné veci, ktoré pri tých klasických požičovniach nedostanete. Ďalej tieto autá často bývajú vybavené aj šnorchlom, takže môžete brodiť hlbšie rieky. Samozrejme to všetko aj niečo stojí, a tak sú tieto požičovne neraz aj drahšie. Veľa požičovní zvykne mať zahrnuté v základnej cene len obmedzený počet kilometrov, napríklad 100 kilometrov na deň. Keďže tu prechádzate veľké vzdialenosti, treba rátať s tým, že to určite prekročíte. Tiež si treba dať pozor, aby ste mali v cene zahrnuté všetky potrebné poistenia.

 

Pentecost River – najdlhší asi 100 metrov dlhý brod, teraz mal našťastie hĺbku len nejakých 40 centimetrov, niekedy má aj do dvoch metrov

Pentecost River – najdlhší asi 100 metrov dlhý brod, teraz mal našťastie hĺbku len nejakých 40 centimetrov, niekedy má aj do dvoch metrov

 

Kde si požičiame auto my?

Naším hlavným cieľom je prejsť Gibb River Road a navštíviť Bungle Bungles v Národnom parku Purnululu. Takže potrebujeme chodiť po nespevnených cestách a brodiť rieky. Pozeráme teda ponuky všetkých požičovní, ktoré v Kimberley nájdeme. Študujeme aj všetky možné podmienky, aby sme mohli ísť tam, kam chceme. Prilietame do Broomu, a teda auto potrebujeme požičať a vrátiť rovno na letisku a budeme ho potrebovať na presne 15 dní.

 

Kimberley by sme nazvali aj krajinou baobabov. Rastie ich tu neskutočné množstvo.

Kimberley by sme nazvali aj krajinou baobabov. Rastie ich tu neskutočné množstvo.

 

Po prelustrovaní všetkých požičovní, nám najlacnejšie vychádza požičanie u Avis, ktorý má aktuálne akciu a pri požičaní nad 14 dní je tam výrazná zľava. Nevýhodou je, že naše auto nebude mať šnorchel a žiadnu kempingovú výbavu. V cene tiež máme obmedzené kilometre na 100 km na deň. Výhodou je, že dostávame úplne novú Toyotu Prado, s ktorou môžeme ísť všade, kam chceme a máme väčšiu nádrž, takže po natankovaní do plnej, máme dojazd až 1400 kilometrov, čo je veľkou výhodou. Pumpy sú tu často veľmi ďaleko od seba a na to treba myslieť. V cene máme všetky možné poistenia aj asistenčné služby. Pohybovať sa ale budeme v odľahlých oblastiach, tak je otázka ako by sme si tie asistenčné služby zavolali, ak by sa niečo stalo. Kempingovú výbavu sa rozhodneme vziať si vlastnú.

Za auto na 15 dní nakoniec platíme 2019 austrálskych dolárov, čo v prepočte vychádzalo na 1200 eur. Nakoniec ešte doplácame 400 austrálskych dolárov za kilometre nad limit. Povolených máme najazdiť 1500 kilometrov, my nakoniec prejdeme 3000 km. Spolu teda platíme 2419 AUD. Pre porovnanie druhá najlacnejšia ponuka na požičanie auta bola od www.blueytravel.com.au a to na 14 dní za 3400 austrálskych dolárov. V ďalších požičovniach to bolo ešte podstatne drahšie a ceny začínali nad 4000 AUD.

 

Nekonečné pláne v okolí Gibb River Road a Great Northern Highway

Nekonečné pláne v okolí Gibb River Road a Great Northern Highway

 

Keďže do Broomu zasa toho až tak veľa nelieta, aj požičovne majú často otváracie hodiny presne podľa príletov lietadiel. My hneď po prevzatí batožiny smerujeme do požičovne Avis, ktorá je hneď pri východe z letiska. Tu potrebujeme len vodičský preukaz a kreditnú kartu. Milá pani nám všetko potrebné vysvetlí a potvrdí nám, že v cene máme aj nulovú spoluúčasť a všetky potrebné poistenia. Tiež nám potvrdí, že môžeme ísť na nespevnené cesty, sú tam ale výnimky. Nemôžeme ísť na Tanami Road, Kalumburu Road, ale tam ani neplánujeme ísť. Keď jej povieme, že plánujeme ísť Gibb River Road, tak nás akurát upozorní, že budeme musieť doplatiť kilometre, lebo máme len 1500 zahrnutých v cene a keď pôjdeme Gibb, bude to určite viacej. Často budeme jazdiť po nespevnených cestách, tak nám ešte vysvetľuje, ako nastaviť klimatizáciu, aby nám neťahalo prach z áut pred nami alebo protiidúcich do vnútra auta.

 

Niektoré odbočky z Gibb sú dosť nekvalitné

Niektoré odbočky z Gibb sú dosť nekvalitné

 

V aute je našťastie aj návod na jeho obsluhu, v ktorom si cestou študujeme ako brodiť rieky, jazdiť po nespevnených cestách a po piesku. Hlavne ako je potrebné nastaviť auto na rôzne druhy jazdy. Nemáme s tým ešte veľa skúseností, tak je to pre nás celkom užitočné.

Z domu si síce donesieme stan a všetko potrebné na kempovanie, výhodou ale je, že keď sklopíme sedadlá, v pohode si vieme do auta ľahnúť, čo využívame párkrát, keď spíme len tak niekde pri ceste.

 

Keď sklopíme sedadlá, vieme sa v aute úplne vystrieť a aj celkom dobre vyspať. To využívame, keď spíme len tak pri ceste na odpočívadlách.

Keď sklopíme sedadlá, vieme sa v aute úplne vystrieť a aj celkom dobre vyspať. To využívame, keď spíme len tak pri ceste na odpočívadlách.

 

Organizované výlety v Kimberley a na Gibb River Road

Ak by ste si chceli prejsť časť Kimberley, Gibb River Road alebo navštíviť Bungle Bungles v Národnom parku Purnululu, ale netrúfate si ísť sami autom, existuje tu aj niekoľko agentúr, ktoré organizujú výlety. Pôjdete na akýchsi offroad truckoch upravených na cestovanie. Spíte v kempoch a starajú sa o vás vaši sprievodcovia a šoféri. Tieto agentúry ponúkajú rôzne itineráre, takže treba len popozerať, porovnať a vybrať si.

 

Offroad truck, v ktorom prebiehajú organizované výlety po Kimberley

Offroad truck, v ktorom prebiehajú organizované výlety po Kimberley

 

Čo v Kimberley navštíviť?

Keď si pozriete na mapku, tak Kimberley nie je zasa až tak veľký región a tiež patrí k tým menej známym v Austrálii, no navštíviť sa tam toho dá celkom dosť. Všetko závisí len od toho, koľko máte času, peňazí a ak nemáte vlastné auto, kam vám požičovňa dovolí ísť. Jednou z hlavných vecí, pre ktoré sme tam išli aj my, je národný park Purnululu, v ktorom nájdete nádherné Bungle Bungles, ale aj Echidna Chasm a ďalšie pekné prírodné úkazy.

 

Uzučká časť Echidna Chasm, ktorou prechádzame

Uzučká časť Echidna Chasm, ktorou prechádzame

 

Ďalej je tu množstvo gorges alebo teda po slovensky kaňonov a vodopádov, ktoré sa nachádzajú pozdĺž Gibb River Road,a ktoré stoja za návštevu. Medzi najznámejšie patria Windjana Gorge, Bell Gorge, Emma Gorge, Manning Gorge a park El Questro. Známe a veľmi pekné sú aj vodopády Mitchell Falls, ku ktorým je už ale zložitejšie sa dostať.  Navštíviť môžete aj zaujímavo vyzerajúce diamantové bane, napríklad Argyle Diamond Mine.Za návštevu stojí aj kráter Wolfe Creek Meteorite Crater. Ak by ste mali cestu okolo, určite ho choďte pozrieť.

Aj v okolí miest nájdete niekoľko zaujímavostí. Pri Wyndhame nájdete vyhliadku Five Rivers Lookout, alebo Marlgu Billabong, kde môžete pozorovať vtáctvo a krokodíly.

 

Emma Gorge

Emma Gorge

 

Pri Kununurre je pekný park Mirima National Park a o kúsok ďalej stojí za návštevu jazero Lake Argyle. Pri Derby zasa nájdete najväčší baobab, do ktorého zatvárali aj väzňov.

Broome je známy hlavne jeho nekonečnými plážami, ale môžete tu podniknúť výlety k Horizontal Falls alebo hľadať po pobreží dinosaurie stopy.

Z Broome môžete pokračovať aj ďalej na sever až na najsevernejší cíp polostrova Cape Leveque a cestou navštíviť napríklad James Price Point a užívať si divoké útesy a nádherné pláže.

Okrem toho Kimberley ponúka aj veľa možností na výlety - lety balónom, rôzne plavby, vyhliadkové lety lietadlom alebo vrtuľníkom do odľahlejších oblastí. Tiež je tu niekoľko miest, kde si viete užiť rybačku.

 

Vyhliadkový let nad Bungle Bungles je jedinou platenou aktivitou, ktorú absolvujeme

Vyhliadkový let nad Bungle Bungles je jedinou platenou aktivitou, ktorú absolvujeme

 

Gibb River Road

Gibb River Road je jednou z ikonických austrálskych nespevnených ciest. Prechádza krížom naprieč regiónom Kimberley a v minulosti bola vybudovaná hlavne kvôli farmám, ktoré sa tu nachádzajú, aby mohli zvážať dobytok do miest.  Dnes sú tu ešte stále farmy, ktoré chovajú dobytok, ale cesta je už viac využívaná turistami, keďže sa v jej okolí nachádza veľa pekných miest. Gibb River Road má približne 660 kilometrov a prechádza medzi mestami Derby a Kununurra. Prejsť ju vo väčšine prípadov trvá 6 až 14 dní.

 

Prvých 100 kilometrov z Gibb River Road je ešte asfaltových

Prvých 100 kilometrov z Gibb River Road je ešte asfaltových

 

V minulosti ju často využívali aj kamióny, no tie už v dnešnej dobe prechádzajú cez Great Northern Highway, ktorá je síce o dosť dlhšia, ale už asfaltová. Aj prvých 100 kilometrov z každej strany Gibb River Road je už asfaltových, no to jej vôbec neuberá na zážitku z offroad jazdy. Cestou najazdíte oveľa viac ako 600 kilometrov, keďže určite absolvujete niekoľko odbočiek k zaujímavostiam. Tie môžu mať od 5 kilometrov až po 200 km navyše, ak by ste išli k Mitchell Falls. Pripraviť sa treba na brodenie riek, zdolávanie vyschnutých korýt a všetky nástrahy, ktoré s tým súvisia.

 

Koncom obdobia sucha nebývajú brody veľmi veľké

Koncom obdobia sucha nebývajú brody veľmi veľké

 

Gibb River Road zvyknú vždy na začiatku sezóny prejsť strojmi a upraviť. Vtedy je cesta kvalitnejšia a postupne do konca sezóny sa potom zhoršuje. Vytvárajú sa na nej vyjazdené koľaje a hlavne roleta.

 

Výbava a upozornenia na Gibb River Road

Keď pôjdete Gibb River Road, treba mať hlavne dobre pripravené auto. Odporúča sa mať vyššie auto s pohonom 4x4.  I keď na konci obdobia sucha, keď už majú rieky úplne nízku hladinu, malo by byť možné prejsť ju aj na klasickom aute. Na začiatku sezóny, kedy majú rieky ešte veľa vody, býva cesta otvorená len pre vozidlá s pohonom 4x4 a budete potrebovať aj šnorchel, keďže rieky majú hĺbku do jedného metra. Na konci sezóny je to iné. My ideme počas septembra a najhlbšie rieky majú približne 40 centimetrov.

 

Upozornenie na možnosť zaplavenej cesty sú takmer všade

Upozornenie na možnosť zaplavenej cesty sú takmer všade

 

Odporúča sa tiež niesť si dve plnohodnotné rezervné kolesá. Často sa tam totiž stáva, že prerazíte pneumatiku a budete musieť koleso vymeniť. I keď na niektorých farmách ponúkajú možnosť zalepenia pneumatiky, nejako sa tam vždy musíte dostať. My dostávame v požičovni len jedno plnohodnotné rezervné koleso. Nakoniec sa nám ale celú cestu podarí prejsť bez defektu. Stretávame ale aj autá, ktoré nemajú defekt, ale rovno odtrhnuté celé koleso od auta, takže treba byť pripravený na všetko.

 

Naše auto má len jedno plnohodnotné rezervné koleso

Naše auto má len jedno plnohodnotné rezervné koleso

 

Miestni Austrálčania majú autá vybavené aj navijakmi a náradím potrebným na vyhrabanie auta v prípade zapadnutia. To je potrebné hlavne, ak by ste išli odbočkou k Mitchell Falls, ktorá býva podstatne horšia ako Gibb River Road.

 

Austrálčania ale nosia dve rezervné kolesá, náradie na vyprosťovanie auta pri zapadnutí ale aj palivo

Austrálčania nosia dve rezervné kolesá, náradie na vyprosťovanie auta pri zapadnutí aj palivo

 

V roku 2023, keď ideme Gibb River Road aj my, sa stalo, že začalo pršať v júli, teda v strede obdobia sucha. Hladiny riek sa zdvihli a nebolo možné ich prejsť. Niektorí ľudia teda ostali uväznení na Gibb River Road a museli čakať pár dní, kým hladiny riek poklesnú, aby mohli pokračovať v jazde. Takáto situácia sa nestáva často, no môže sa stať. Pripraviť sa treba aj na ňu a mať dostatok benzínu, potravy, vody a kempingovú výbavu.

Na začiatku ciest, či už Gibb alebo iných, vždy býva ceduľa, či je cesta otvorená a či pre všetky vozidlá alebo len pre 4-WD. A v prípade, že stúpnu hladiny riek, tak cestu uzavrú. Na to treba tiež dávať pozor, za jazdu po uzavretých cestách sú veľké pokuty. Niekde čítame že až 1000 dolárov za kilometer. No či je to pravda neskúmame.

 

Na niektorých miestach je cesta v dosť zlom stave, na iných vieme ísť aj 100 km/h

Na niektorých miestach je cesta v dosť zlom stave, na iných vieme ísť aj 100 km/h

 

Pre sledovanie či sú cesty otvorené a zjazdné má Západná Austrália celkom dobrý systém. A na stránke Western Australia Main Roads viete na mape prehľadne sledovať, ktoré cesty sú uzatvorené, prečo sú uzatvorené, kde sa na cestách pracuje, a tak ďalej. Odporúčame ju teda sledovať.

 

Cedule na začiatku ciest. OPEN značí, že je otvorená pre všetkých, 4 WHEEL DRIVE ONLY je len pre 4x4

Cedule na začiatku ciest. OPEN značí, že je otvorená pre všetkých, 4 WHEEL DRIVE ONLY je len pre 4x4

 

Druhou veľmi užitočnou stránkou je Western Australia Emergency, kde môžete zasa sledovať napríklad požiare alebo iné ohrozenia. Počas a hlavne na konci obdobia sa totiž stáva, že v týchto oblastiach horia veľké plochy. Je to prirodzený proces obnovy prírody, kedy stará tráva a krovie vyhorí a keď začne pršať, vyrastie všetko nové zelené. Požiare väčšinou nejako neohrozujú dopravu a cesty bývajú otvorené, no v oblastiach, kde horí, býva veľa dymu. Preto je dobré napríklad nekempovať niekde v oblasti, kde je práve požiar.

 

Popri Great Northern Highway v niektorých úsekoch vidíme požiare celkom často

Popri Great Northern Highway v niektorých úsekoch vidíme požiare celkom často

 

My sa tiež pridávame do facebookovej skupiny Gibb River Road Trip, odkiaľ čerpáme veľmi veľa informácií od ľudí, ktorí Gibb prešli, chystajú sa alebo sa na nej práve nachádzajú.

 

Ubytovanie a kempovanie v Kimberley a na Gibb River Road

V mestečkách ako Broome a Kununutrra nie je problém nájsť niekoľko hotelov, kempov, kde sa môžete ubytovať. Čo sa týka miest tak Broome je celkom v pohode, ale pozor si treba dávať v Kununurre alebo Wyndhame, kde dostávame pár informácií, že v kempoch sa tam často vykrádajú autá a karavany alebo ľuďom často ukradnú auto, kým oni spia v karavane. Pozdĺž Gibb River Road sa to už ale nestáva.

Pozdĺž Gibb River Road je tiež veľa možností na ubytovanie a záleží len od toho, čo preferujete. Na farmách často ponúkajú ubytovanie v chatkách, cestou sa nachádzajú aj nejaké luxusné lodges. Za tieto si ale dosť priplatíte. Okrem toho na farmách, ale aj mimo nich sa nachádzajú kempy. Tieto sú väčšinou cenovo prijateľné a ponúkajú všetko, čo by ste mohli potrebovať. Toalety, sprchy, niektoré aj menšiu kuchynku alebo miesta na grilovanie. Pri kempoch je často nejaká zaujímavosť alebo miesto, kde sa dá okúpať.

 

Kempujeme priamo pod baobabom

Kempujeme priamo pod baobabom

 

I keď kempovanie len tak na divoko povolené nie je, je tu veľa miest, kde je povolené státie 24 hodín a aj prespávanie. Ak teda nechcete za ubytovanie platiť, dá sa Gibb aj Kimberley prejsť aj s kempovaním na takýchto miestach. Pozdĺž Gibb bývajú takéto miesta hlavne pred a po brodoch riek. Pozdĺž asfaltových ciest sú to hlavne odpočívadlá pre kamionistov, kde môžete aj prespávať. Na týchto miestach ale väčšinou nie je úplne nič, prípadne na niektorých sú aspoň toalety.

 

Naša skromná kempingová výbava

Naša skromná kempingová výbava

 

V národnom parku Purnululu tiež kempovanie len tak na divoko nie je povolené. Nachádzajú sa tam ale dva kempy. Tie si treba buď rezervovať dopredu alebo sa dajú zaplatiť aj priamo v parku pri návštevníckom centre. Tiež sa tu nachádzajú luxusné lodges, kde môžete prespať. Pri odbočke z Great Northern Highway do Purnululu sú tiež dve odpočívadlá, kde môžete zadarmo prespať. Býva tam ale často dosť plno, keďže ďaleko v okolí nič iné nie je.

Veľmi pekný kemp sa nachádza pri jazere Lake Argyle, ktorý je známy hlavne jeho infinity bazénom s výhľadom na jazero a hory. My ho navštevujeme, keď potrebujeme prespať pri Kununurre.

 

Infinity bazén s perfektným výhľadom pri Lake Argyle

Infinity bazén s perfektným výhľadom pri Lake Argyle

 

Vstupy do národných parkov

V Kimberley a pozdĺž Gibb River Road sa nachádza niekoľko národných parkov, napríklad Purnululu, Mirima National Park, Windjana či Bell Gorge. Do všetkých národných parkov sa v Západnej Austrálii platí vstup, a to 17 AUD na auto. Ak plánujete navštíviť viac parkov, oplatí sa kúpiť si Park Pass, čiže akúsi permanentku, ktorá platí do všetkých národných parkov v Západnej Austrálii. Dá sa zakúpiť vo viacerých verziách: 5 dňová, dvojtýždňová, mesačná či ročná. Kúpiť sa dá na stránke https://exploreparks.dbca.wa.gov.au/park-passes.

Okrem národných parkov sa vstup platí aj do niektorých súkromných parkov. Do týchto neplatí Park Pass a platí sa pri vstupe. Takýmito sú napríklad parky El Questro, Manning Gorge či Mount Elizabeth.

 

Nakupovanie, tankovanie pozdĺž Gibb River Road

Prejsť Gibb River road väčšinou trvá 6 až 14 dní. Záleží koľko odbočiek si chcete spraviť, kam všade chcete ísť a koľko sa kde zdržíte. Cestou je ale minimum možností na doplnenie potravín alebo paliva. Preto je najlepšie zobrať si so sebou zásoby na celú cestu. Teploty tu stúpajú na konci sezóny aj cez 40 stupňov celzia, preto je dobré myslieť hlavne na zásoby vody.

 

Nádherné západy slnka v Broome

Nádherné západy slnka v Broome

 

V Broome, Derby a Kununurre sa nachádzajú veľké supermarkety, kde nakúpite všetko potrebné. Nám sa osvedčia hlavne už pripravené jedlá, ktoré sú buď v plechovkách alebo plastových obaloch, ktoré si už potom iba prihrievame. Kúpite takto ryžu, cestoviny, strukoviny, polievky a veľa iného. Plánujeme, že Gibb prejdeme za 6 až 7 dní, a tak si berieme so sebou pre dvoch 50 litrov vody. Tú budeme používať na pitie, varenie ale aj umývanie zubov. Cestou viac menej nie je kde nabrať. Iba asi v dvoch kempoch bola možnosť dopustiť si pitnú vodu, tak sme to tiež využili a doplnili zásoby. Inak ale voda nikde nie je pitná. Na prvé dni si kupujeme nejaké ovocie, zeleninu, chlieb a niečo na grilovanie.

Pozdĺž Gibb sú dva obchody. Jeden je v dedinke Imintji. Ten ale, keď tam prichádzame, je 4 dni zatvorený, keďže Austrálčania majú nejaký sviatok. Druhý je v Mount Barnett Roadhouse. Keď tam ale sme, vieme tam kúpiť len pár drobností. No majú tam aj kuchyňu, takže sa tam dá najesť.

 

Typická oranžová farba prašných ciest v Austrálii, taká je aj veľká časť Gibb River Road

Typická oranžová farba prašných ciest v Austrálii, taká je aj veľká časť Gibb River Road

 

Niečo drobné sa dá potom kúpiť aj na farmách, kde ponúkajú ubytovanie a kempovanie. Tiež v El Questro je reštaurácia a aj menší obchodík.

S tankovaním máme výhodu, keďže naše auto má veľkú nádrž a na jedno natankovanie vieme prejsť až 1400 kilometrov, môžeme prejsť celú Gibb bez tankovania. Pozdĺž cesty sú ale dve miesta na doplnenie paliva. Pumpa je v Imintji, pozor ale na to, že tam majú iba naftu. Benzín tam nekúpite. Ale ako som písal vyššie, keď sme tam boli, tak obchod aj pumpa boli štyri dni zatvorené. Druhá pumpa je v Mount Barnett Roadhouse. Tam mali aj benzín aj naftu. Treba ale rátať s vysokými cenami a aj tým, že majú dosť obmedzené otváracie hodiny.

 

Mount Barnett Roadhouse

Mount Barnett Roadhouse

 

Určite treba natankovať do plnej nádrže pred začatím Gibb. Prípadne sa odporúča aj zobrať nejaké palivo do bandasky, ak by sa cestou nedalo natankovať, aby ste nemali problém. A keď si robíte všetky odbočky, čo cestou sú, najazdíte dosť. V septembri 2023 sa dalo najlacnejšie natankovať v Kununurre, kde stála nafta 2,21 aud za liter. O niečo drahšia bola v Broome, tam stála 2,4 aud. Najdrahšia bola v Mount Barnett Roadhouse, kde stála 2,9 aud.

Ak by ste potrebovali kúpiť plynové kartuše na varenie, tieto v supermarketoch nekúpite. V Broome ich kúpite v Mitre 10 alebo v Kimberley Camping & Outback Supplies. My kupujeme v Mitre 10, keďže druhý obchod bol cez víkend zatvorený. V iných mestách je potrebné tiež si pohľadať obchod, kde ich majú.

 

Peniaze a platenie na Gibb River Road

My si ešte cestou v Perthe vyberáme z bankomatu 500 austrálskych dolárov pre istotu, aby sme mali nejakú hotovosť pre prípad, že by sa niekde nedalo platiť kartou. V obchodoch v Kununurre, Broome, Derby alebo Wyndhame samozrejme nie je problém platiť všade kartou. Čo sme prekvapení, ani pozdĺž Gibb River Road v Mount Barnett Roadhouse, El Questro Station, Ellenbrae Station, Parry Creek Farm a dokonca ani v Purnululu parku, kde platíme, nie je problém použiť kartu. Hotovosť potom míňame, len aby nám zbytočne neostala, ale v podstate by sme ju asi nikde nepotrebovali. V mestách nájdete banky a bankomaty, takže tam nie je problém hotovosť vybrať. Na Gibb River Road bol bankomat v Mount Barnett Roadhouse, takže v prípade núdze by sa dalo vybrať aj tam, otázka je, koľko by bol poplatok za výber.

 

V Mount Barnett Roadhouse nájdete aj bankomat

V Mount Barnett Roadhouse nájdete aj bankomat

 

Mobilne spojenie a internet

V mestách samozrejme problém s mobilným signálom nie je. Tiež kempy ponúkajú pripojenie na wifi. Horšie to ale už je, keď opustíte mestá. Vzdialenosti sú tu veľké a často idete dlhé úseky bez signálu. Na to treba byť pripravený aj pozdĺž Gibb River Road. Na väčšine miest žiadny signál mať nebudete. Preto sa odporúča zobrať si aj satelitný telefón, aby ste si v prípade potreby vedeli zavolať pomoc. Rovnako pred túrami bývajú vždy upozornenia, že tam nie je žiadny signál a mali by ste mať satelitný telefón.

 

Vstup na farmu Parry Creek

Vstup na farmu Parry Creek

 

Na naše prekvapenie, to až také zlé so signálom nie je. My si kupujeme sim kartu od operátora Optus na ktorej máme 60 GB dát. Tento operátor mal lepší signál pozdĺž Gibb River Road, no zasa horšie to bolo so signálom, keď sme išli po Great Northern Highway. Druhou možnosťou, nad ktorou sme uvažovali bol operátor Telstra. Ten to mal ale zasa presne opačne. Lepší signál na Great Northern Highway a horší na Gibb.

V okolí kempov, roadhousov a dediniek väčšinou na naše prekvapenie signál bol aj na Gibb, takže sme sa vedeli pripojiť na internet. Samozrejme, keď sme sa presúvali alebo boli na túre, žiadny signál sme nemali. V niektorých platených kempoch ponúkali aj internet zadarmo, čo sme nečakali. Tiež v kempe v parku Purnululu, ktorý je dosť odľahlý bolo dostupný signál operátora Optus a pri návštevníckom centre bolo wifi. Síce sem tam vypadávalo aj jedno aj druhé, no boli sme prekvapený, že na tak odľahlom mieste to majú vyriešené.

 

Bell Gorge – jedna z najkrajších zastávok na Gibb River Road

Bell Gorge – jedna z najkrajších zastávok na Gibb River Road

 

Náš itinerár v Kimberley

Na celú cestu po Kimberley máme presne 15 dní. Čo nie je úplne málo, no program by sme si vedeli nájsť aj na dlhšie. Itinerár teda starostlivo plánujeme, aby sme toho videli čo najviac, ale zasa sa úplne nenaháňali a mali čas aj na oddych, túry a kúpanie. Keďže kempujeme, musíme rátať s tým, že slnko zapadá niečo pred šiestou večer. Čo je celkom skoro a my by sme dovtedy mali mať pripravený stan a večeru, aby sme nič nemuseli hľadať po tme. Ráno zasa slnko vychádza tesne pred piatou. No keďže často chodíme spať už o siedmej/ôsmej večer, ráno stávame ešte tesne pred východom a začíname čo najskôr.

 

Obrovské papagáje, ktoré nás každé ráno budia svojím spevom

Obrovské papagáje, ktoré nás každé ráno budia svojím spevom

 

Nakoniec náš itinerár vyzerá takto:

  1. deň – prelet z Perthu do Broomu, požičanie auta, nákup všetkého potrebného na cestu a presun približne 100 kilometrov za Broome
  2. deň - presun do Derby, dokúpenie zabudnutých vecí, natankovanie, najväčší baobab,začiatok Gibb River Road, Windjana Gorge a Lennard River Gorge.
  3. deň – Bell Gorge a presun k Mount Barnett Roadhouse
  4. deň – tury a kúpanie v Manning Gorge a Galvans Gorge, presun k Hann River
  5. deň – presun od Hann River na farmu Ellenbrae Station, kúpanie
  6. deň – presun do El Questro, túry k Amelia Gorge a El Questro Gorge
  7. deň – Zebedee Springs, Emma Gorge, presun do Wyndhamu, Five Rivers Lookout, Marlgu Billabong, noc na farme Parry Creek
  8. deň – Grotto Gorge, Kununurra a Mirima National Park, presunk k Lake Argyle
  9. deň – celodenný presun od Lake Argyle do Purnululu National Park, let vrtuľníkom v parku
  10. deň – južná časť Purnululu parku – túry v Bungle Bungles
  11. deň – severná čast Purnululu parku – túry Echidna Chazm a Mini Palms, presun von z parku
  12. deň – celodenný presun cez Fitzroy Corssing k Broome
  13. deň – dokúpenie zásob v Broome a James Price Point
  14. deň – dinosaurie stopy v Broome, trhy a pláže v Broome
  15. deň – oddychový deň na plážach v Broome
  16. deň – vrátenie auta a odlet do Perthu

Jednotlivé dni a miesta, ktoré sme navštívili, si ale rozpíšeme v samostatných článkoch.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: