Západná Austrália, Gibb River Road: El Questro – Amalia Gorge, Zebedee Spring a Emma Gorge

september 2023
1. deň – odpočívadlo Nillibubbica – 0 aud / 2 osoby / noc
2. deň – Imintji campground – 0 aud / 2 osoby / noc
3. deň – Manning Gorge campground – 30 aud / 2 osoby / noc + 20 aud vstup do parku
4. deň –odpočívadlo Hann River – 0 aud / 2 osoby / noc
5. deň - Ellenbrae Station campground – 30 aud / 2 osoby / noc
6. deň – El Questro campground - 50 aud / 2 osoby / noc + 50 aud vstup do parku
7. deň - Parry Creek Farm campground – 0 aud / 2 osoby / noc
8. deň - Discovery Resorts - Lake Argyle campground – 54 aud / 2 osoby / noc
9 - 10. deň - Purnululu National Park – Walardi campground - 52 aud / 2 osoby / 2 noci
11. deň – odpočívadlo Spring Creek Rest Stop – 0 aud / 2 osoby / noc
12. deň – Roebuck Plains Caravan Park - 30 aud / 2 osoby / noc
13 – 15. deň –Cable Beach Caravan Park - 100 aud / 2 osoby / 3 noci
Toyota Prado, Avis Australia - 2419 aud / 2 osoby / 15 dní
Praktické informácie:
Austrália Austrália
Canberra

Hlavné mesto

Austrálsky dolár (AUD)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

+6 až +9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Austrálie je potrebné mať platný cestovný pas a požiadať si online o e-Visitor víza (subclass 651). Podrobné informácie ako požiadať o e-Visitor víza nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepším obdobím na návštevu Austrálie je austrálske leto, od decembra do februára. Teploty v tomto období sú najvyššie. Pokiaľ môžete vyhnite sa vianočným sviatkom, kedy je v Austrálii top sezóna a ceny sú najvyššie. Výborným obdobím na návštevu je aj jeseň od marca do mája, kedy je na väčšine územia stále veľmi príjemne, navyše je aj menej turistov. Austrálska zima trvá od júna do augusta, kedy je chladnejšie. Silné vetry a búrky však môžu prísť kedykoľvek, tak si nezabudnite so sebou zabaliť pršiplášť. Pokiaľ sa chystáte na sever Austrálie, tak tu sú letné mesiace veľmi horúce a vlhké s množstvom dažďa, preto je vhodnejšia návšteva v suchom období od júna do augusta.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

El Questro je ďalšia z fariem, ktorá sa v minulosti sústredila hlavne na chov dobytka, no ako sa rozvíjal cestovný ruch v Kimberley, začala sa venovať vo veľkej miere aj turizmu. Dnes ponúka širokú škálu možností pre jej návštevníkov. Môžete tu navštíviť veľké kaňony, vysoké hory, lesy, okúpať sa v termálnych prameňoch, vidieť vysoké vodopády a podniknúť množstvo túr. Ubytovať sa môžete v kempoch, chatkách alebo luxusných lodges.

 

Nekonečné pláne v El Questro parku

Nekonečné pláne v El Questro parku

 

Z Ellenbrae Station do El Questro Station

Včera poobede sme mali skôr oddychový deň, a tak dnes vyrážame čo najskôr. Čaká nás asi 160 kilometrov do parku El Questro, kde by sme chceli byť čo najskôr. Cestou nás čakajú dva najväčšie brody na Gibb River Road. Ako k prvej, prichádzame k rieke Durack River. Je to jeden z najväčších brodov na Gibb. A to aj vidíme podľa šírky koryta tejto rieky, ktoré je neskutočne široké. Teraz tu síce nie je takmer žiadna voda, ale musíme ísť pomaly. Sú tu vyplavené veľké kamene a hlboké jamy, tak si treba dávať pozor. Druhým dnešným veľkým brodom a aj najväčším na Gibb je brod cez Pentecost River. Je to obrovská rieka, ktorú vidíme už z vyhliadok z diaľky. Ešte si pamätáme zábery z júna, ktoré sme sledovali na internete a množstvo ľudí pri nej čakalo niekoľko dní, keď zapršalo a hĺbka brodu bola skoro dva metre. Teraz je to našťastie len nejakých 40 centimetrov, no šírka rieky je aj viac ako sto metrov. Pri oboch týchto brodoch riek sa nachádzajú aj kempoviská, kde môžete zadarmo kempovať. Brody našťastie bez problémov zvládame a po nich nás čaká na krátko odmena v podobe asfaltu, ktorý začína presne pri Pentecost River.

 

Cestou nám cez cestu prebehne jedna kengura, ktorých sme ale v okolí Gibb River Road nevideli veľa

Cestou nám cez cestu prebehne jedna kengura, ktorých sme ale v okolí Gibb River Road nevideli veľa

 

Dlhý brod cez rieku Pentecost River, za ním už konečne začína asfalt

Dlhý brod cez rieku Pentecost River, za ním už konečne začína asfalt

 

Asfalt si teda dlho neužijeme, po ňom to už ide rýchlo, a tak hneď prichádzame k veľkej ceduli El Questro, kde je aj odbočka do tohto parku. Odbáčame teda z Gibb River Road vpravo na El Questro Road a znova sme na nespevnenej ceste.

 

Odbáčame do El Questro

Odbáčame do El Questro

 

El Questro Station

Hneď smerujeme na El Questro Station, ku ktorej je to z Gibb presne 16 kilometrov. Cesta je približne rovnakej kvality ako Gibb River Road. Akurát na tomto úseku musíme prebrodiť ďalšie asi 4 riečky. Najväčší brod je úplne posledný tesne pred El Questro Station. Tento je ja celkom široký a riečka akoby tiekla priamo po ceste. Je aj celkom hlboký, má okolo 50 centimetrov. Po ňom už prichádzame na El Questro Station.

Najprv ideme na recepciu, kde sa nachádza aj malý obchod so suvenírmi a nejakým tým jedlom a drobným občerstvením. Platíme za vstup do parku, keďže toto je súkromný park a neplatí tu náš Park Pass a za kempovanie na jednu noc. Je tu aj signál, aj free wifi a aj reštaurácia, kde si večer dáme pivko a majú aj nejaké jedlá. Môžete odtiaľto podniknúť aj množstvo výletov alebo lety vrtuľníkom ponad park. Rovnako sa tu dá doplniť aj pitná voda, čo tiež využívame. Teploty v posledných dňoch sa pohybovali okolo 35 – 36 stupňov a na recepcii nás upozorňujú, že ak teploty stúpnu na 36, túry v parku z bezpečnostných dôvodov uzavrú. To nás veľmi nepoteší, lebo toho máme na pláne ešte dosť. Dúfame, že to dnes uzatvárať nebudú.

 

Pri všetkých gorges sú takéto cedule na upozornenie, že tam žijú krokodíly. Aj pri tých, kde sa môžete kúpať.

Pri všetkých gorges sú takéto cedule na upozornenie, že tam žijú krokodíly. Aj pri tých, kde sa môžete kúpať.

 

Amalia Gorge

Z El Questro Station sa vraciame pár kilometrov späť cestou, ktorou sme sem prišli. Prvou túrou, ktorú chceme podniknúť je Amalia Gorge. Po príchode na parkovisko tu stojí iba jedno auto, my balíme hlavne dostatok vody, keďže už je celkom horúco a vyrážame. Samozrejme, ani tu nikde pred túrou nechýbajú upozornenia, že tam žijú sladkovodné krokodíly, hady, že túra je ťažká a mali by ste mať so sebou satelitný telefón, lebo tu nikde nie je signál.

 

V Amalia Gorge sú na niektorých miestach na skalách aj pomocné reťaze

V Amalia Gorge sú na niektorých miestach na skalách aj pomocné reťaze

 

Túra týmto kaňonom má len jeden a pol kilometra jednosmerne. Nie je teda nejako dlhá, no treba rátať, že terén nie je úplne jednoduchý. Treba preliezať cez rôzne kamene a v niektorých úsekoch sa cítime skôr ako horolezci. Niekde sú natiahnuté aj reťaze, ktoré dosť pomôžu, niekde zasa natiahnuté nie sú aj keby veľmi pomohli. Čo nám nepomáha je, že v našich botaskách sa na týchto kameňoch celkom dosť šmýka.

 

Začiatok chodníka k Amalia Gorge

Začiatok chodníka k Amalia Gorge

 

Väčšie jazero asi v polke, kde je množstvo rýb

Väčšie jazero asi v polke, kde je množstvo rýb

 

Po takýchto kameňoch sa musíme štverať v niektorých úsekoch

Po takýchto kameňoch sa musíme štverať v niektorých úsekoch

 

Výhľady okolo chodníka

Výhľady okolo chodníka

 

Asi v polovičke sa nachádza veľké jazierko. Ono keby tiekla v potoku, ktorý tu má byť, nejaká voda, tak by toto jazierko bolo jeho súčasťou, no je koniec obdobia sucha, tak potok takmer úplne vyschol a všetky ryby sú teraz uväznené tu. Podobne veľké jazierko je aj na konci túry. No tu mal doňho padať aj veľký vodopád, ktorý je ale teraz vyschnutý. Môže sa tu aj kúpať, ale keďže voda tu teraz netečie a tá čo tu ostala v týchto jazierkach už na kúpanie vhodná nie je, tak sa tu ani nikto nekúpe.

 

Amalia Gorge je pekný, no na konci obdobia sucha je už bez vodopádu

Amalia Gorge je pekný, no na konci obdobia sucha je už bez vodopádu

 

Porobíme nakoniec len pár fotiek, trocha si oddýchneme a rovnakou túrou ako sme sem išli, sa aj vrátime späť k autu. Prejdeme nakoniec 3,5 kilometra a trvá nám to hodinu a pol. Cestou tam sme nestretli nikoho, cestou späť už stretávame niekoľko ďalších turistov.

 

El Questro Gorge

El Questro Gorge je druhým kaňonom, ktorý chceme dneska ešte stihnúť. Autom sa po ceste vraciame trocha späť smerom na El Questro Station a keď vidíme odbočku, tak odbáčame na tento kaňon.  Cesta ide až na začiatok túry, no kilometer a pol skôr sa nachádza veľký brod. Tento má hĺbku cez jeden meter a dĺžku cez 50 metrov. Keďže nemáme na našom aute šnorchel, prejsť ho nemôžeme a aj keby sme mali, s brodením takej hlbokej vody nemáme skúsenosti, takže by sme do toho nešli. To ale vôbec nevadí, parkujeme pred týmto brodom a dávame si tu obed. Počas toho ako jeme, sledujeme par odvážlivcov, ktorý tento brod prechádzajú na autách.

 

Hlboký a dlhý brod pred El Questro Gorge, my ho obídeme radšej pešo

Hlboký a dlhý brod pred El Questro Gorge, my ho obídeme radšej pešo

 

My si zbalíme veci, prezujeme sa do šľapiek a prejdeme tento potok pešo. Ideme chodníkom povedľa cesty, no i tak je tam dosť vody a hlavne blata. Keď sa dostaneme na druhú stranu, prezúvame sa do tenisiek a šľapky nechávame tu. Kilometer a pol ideme potom po ceste až na začiatok túry. Ako všade, aj tu je mapa s túrami a všetkými upozorneniami.

 

Mapa na začiatku túry

Mapa na začiatku túry

 

Najprv ideme v tieni paliem a potom v tieni hlbokého kaňonu

Najprv ideme v tieni paliem a potom v tieni hlbokého kaňonu

 

V El Questro Gorge sa nachádzajú dva bazéniky – Half Way Pool a MacMicking Pool. K Half Way Pool je to niečo viac ako jeden kilometer jednosmerne, na koniec k MacMicking Pool je to ešte o necelý kilometer viacej. Táto túra je príjemnejšia ako všetky predošlé, ktoré sme išli. Ide sa po dne hlbokého kaňonu a po celý čas v tieni. Je tu aj príjemná teplota. Cestou vidíme veľa rôznych motýľov, pavúkov a vtákov. Stretávame jednu rodinku s deťmi, prehodíme pár slov. Vravia, že oni boli až na konci, no aj to, že videli niekoľko hadov. To nás veľmi nepoteší. Pripraviť sa treba aj na to, že sa cestou namočíte. Niekde budete musieť prejsť cez potok, ktorý dnom kaňonu celý čas tečie.

 

Niekedy proste musíme prejsť aj po vode

Niekedy proste musíme prejsť aj po vode

 

Dno kaňonu, po ktorom ideme

Dno kaňonu, po ktorom ideme

 

Keď prídete k Half Way Poolu, ďalej sa už suchý nedostanete. My sa tu kúpeme a snažíme sa tento pool prejsť, no nepodarí sa nám naň vyliezť. Skaly sa nám stále šmýkajú a nejde nám to ani z jednej a ani z druhej strany. Nakoniec ostávame a kúpeme sa len tu, a cestu ďalej, na koniec kaňonu vynechávame. Voda je tu neskutočne priezračná a čistá. A aj celkom osviežujúca. Na dne tohto kaňonu sa veľmi nezohreje. V tých teplotách to ale vôbec nevadí.

 

Prales v El Questro Gorge

Prales v El Questro Gorge

 

Half Way Pool, v ktorom sa kúpeme, cestu ďalej sa nám ale nejako nepodarilo nájsť

Half Way Pool, v ktorom sa kúpeme, cestu ďalej sa nám ale nejako nepodarilo nájsť

 

Späť k autu sa vraciame rovnakou cestou ako sme sem prišli. Stretávame ešte pár skupiniek ľudí, ktorí idú za nami, no pri Half Way Poole sme boli sami. Aj s cestou späť k autu sme nakoniec prešli presne 6 kilometrov.

 

Kempovanie pri El Questro Station

Dnešný deň bol celkom dlhý a už toho veľa nestíhame, tak z El Questro Gorge už smerujeme rovno do kempu. Tu to nefunguje ako v iných kempoch, že môžeme kempovať kde chceme, ale dostávame priradené miesto. Kemp je takmer plný, no aj pri kempe sa dá okúpať v rieke, tak to ešte využívame. Potom ideme pozrieť do reštaurácie, akurát majú „happy hour“ a pivo je s 20% zľavou, tak si dve, po dlhom čase dávame, no aj s tou zľavou sa nám 8 austrálskych dolárov za pivo zdá dosť. Prejdeme sa kempom a nachádzame grily. A my medzi zásobami jedla máme ešte niečo na grilovane. Ešte kým je vidno, rýchlo ugrilujeme a dávame si večeru. Potom rozbalíme stan. Na našom mieste je dosť prašno, ale hneď za ním je pekná pokosená tráva, staviame stan teda tam.

 

Západ slnka za baobabmi v El Questro Station

Západ slnka za baobabmi v El Questro Station

 

Hneď ako sa zotmie, vliezame do stanu a ešte plánujeme, čo podnikneme najbližšie dni. Máme tu internet, tak to treba využiť. Potom ale počujeme, bučiace kravy, ktoré prichádzajú k nám. Vyjdeme zo stanu a vidíme celé stádo ako beží okolo nášho stanu a cez celý kemp. Prebehli ale preč a my si líhame  späť s tým, že to už bude v poriadku. No nie je. Po pár minútach sa vracajú a pasú sa presne okolo nášho stanu. Samozrejme všetci ostatní spia v karavanoch a v strešných stanoch na autách, tak im to vôbec nevadí, no náš stan je presne medzi kravami. Bodku za tým dáva rozzúrený býk, ktorý začne behať okolo. Tu sa teda nevyspíme. Nechávame stan tak, karimatky a spacáky presunieme do auta a spíme radšej tam.

Ráno usudzujeme, že by sme to prežili aj v stane, keďže sa s ním do rána nič nestalo. No v noci sa ešte niekoľkokrát zobudíme, že rozzúrený býk behá okolo nášho auta a stanu. Pokojne by sme teda v stane určite nespali.

 

Zebedee Spring

Zebedee Spring sú iné ako všetko ostatné, čo sme doteraz v Kimberley navštívili. Sú to pekné horúce pramene aké poznáme skôr z Islandu ako z Austrálie. Otvorené sú len od siedmej do obeda do dvanástej, potom ich zatvárajú. My už ráno o siedmej čakáme pri rampe na rangera, kedy príde otvoriť. Hneď za ním smerujeme ešte autom na menšie parkovisko. Je tu ceduľka, že ak sa nám nepodarí zaparkovať máme ísť preč a prísť neskôr. Teraz ráno je ale celé parkovisko ešte voľné.

 

Chodník z parkoviska k Zebedee Spring

Chodník z parkoviska k Zebedee Spring

 

Z parkoviska je to k riečke len necelý kilometer, po ktorom prichádzame k jazierkam, kde sa dá kúpať. Prezliekame plavky a skáčeme do vody. Teraz skoro ráno, keď ešte nie je tak teplo, je super vojsť do teplej vody a len tak relaxovať.  Neskôr, keď teplota vzduchu stúpne, už to nemusí byť také príjemné. Možno aj preto sú tieto horúce pramene otvorené iba doobeda.

 

Jazierka na kúpanie v Zebedee Spring

Jazierka na kúpanie v Zebedee Spring

 

Jazierka na kúpanie v Zebedee Spring

Jazierka na kúpanie v Zebedee Spring

 

Kúpeme sa priamo pod vysokými palmami

Kúpeme sa priamo pod vysokými palmami

 

Emma Gorge

Emma Gorge je ďalším z top kaňonov nachádzajúcich sa pri Gibb River Road. Tento tiež patrí pod El Questro aj keď sa nachádza trocha ďalej od miest, kde sme boli doteraz. Zo Zebedee Spring sa vraciame späť na Gibb River Road a po nej pokračujeme ďalej až k odbočke vľavo na Emma Gorge, kam odbáčame. Celkovo je to skoro 30 kilometrov. Je tu menšie parkovisko, na ktorom chytíme posledné voľné miesto. Okrem toho je tu aj rezort a reštaurácia, no tú nenavštevujeme.

 

Na niektorých miestach je okolo chodníka všetko vyhorené po požiari

Na niektorých miestach je okolo chodníka všetko vyhorené po požiari

 

Od parkoviska je to cez Emma Gorge až na koniec k vodopádu asi dva kilometre. No zaberie to takmer hodinu, keďže terén nie je úplne jednoduchý. Treba často preliezať skaly a preskakovať po nich. Niektorí ľudia to ale bez problémov dávajú aj v žabkách. Na začiatku túry je tiež ceduľa, že keď teplota stúpne na 36 stupňov bude kaňon uzatvorený. Len pár dní dozadu tu musel byť tiež požiar, lebo ako prechádzame po chodníku, okolo je všetko obhorené. Teraz sa už ale dá bez problémov ísť.

 

Cestou treba aj skákať a preliezať po veľkých kameňoch

Cestou treba aj skákať a preliezať po veľkých kameňoch

 

Strmé útesy nad nami

Strmé útesy nad nami

 

Hneď ako prichádzame k Emma Gorge dostanú nás výhľady na vysokánsky vodopád padajúci zhora z útesu do jazierka. Tento kaňon je dosť obľúbený a je tu aj dosť ľudí. Znova sa tu celkom dlho kúpeme, fotíme a oddychujeme. Keď už toho máme dosť, vraciame sa rovnakou trasou späť na parkovisko k autu. V okolí parkoviska sa nachádza aj niekoľko piknikových stolov v tieni, tak si tu rovno aj uvaríme obed.

 

Pri prvých výhľadoch na Emma Gorge sa cítime ako vo filme Tomb Raider alebo Indiana Jones

Pri prvých výhľadoch na Emma Gorge sa cítime ako vo filme Tomb Raider alebo Indiana Jones

 

Emma Gorge

Emma Gorge

 

Výhľad na celý vodopád v Emma Gorge

Výhľad na celý vodopád v Emma Gorge

 

Okrem týchto miest, ktoré sme v El Questro navštívili, je tu ešte viacero ďalších túr, kaňonov, vyhliadok a zaujímavostí. No my sme si vybrali, že v rámci času, čo tu máme navštívime iba tieto.  Na ostatné bohužiaľ čas neostal.

Našou ďalšou zastávkou je mestečko Wyndham, no po 25 kilometroch ešte zastavujeme pri ceduliach na konci/začiatku Gibb River Road. Po šiestich dňoch odvtedy ako sme sa fotili pri ceduliach na opačnej strane, naša jazda po nej končí. Bol to neskutočný zážitok a veľmi sme si tú jazdu a všetky zastávky, čo sme mali užili. Trochu aj závidíme autám, ktoré na ňu teraz ešte len vstupujú, že to majú ešte všetko len pred sebou, no naša cesta po Kimberley je stále ešte len v polovičke, takže musíme pokračovať ďalej.

 

Lúčime sa s Gibb River Road, no naša cesta po Kimberley ešte nekončí

Lúčime sa s Gibb River Road, no naša cesta po Kimberley ešte nekončí