Keňa: Safari v Národnom Parku Amboseli

Domov > Afrika > Keňa
jún 2022
Viedeň – Nairobi, Ethiopian airlines / 500 eur / osoba / spiatočne
Amboseli - Nairobi Wilson, Safarilink
Amboseli Serena Safari Lodge - 3 noci
Praktické informácie:
Keňa Keňa
Nairobi

Hlavné mesto

Keňský šiling (KES)

Mena používaná v krajine

Angličtina, Swahilčina

Úradný jazyk

Využívané typy zásuviek

Amboseli patrí k menším národným parkom v Keni. Nie je tak známy ako napríklad Masai Mara, no to neznamená, že by nestál za návštevu. Pre nás bol tento park hlavným cieľom našej cesty do Kene. A to hlavne preto, že je najlepším miestom, odkiaľ sa dá pekne vidieť najvyššia hora Afriky – Kilimandžáro. I keď Kilimandžáro je v Tanzánii, tesne pri hraniciach s Keňou, najkrajšie výhľady naň nie sú z Tanzánie, ale práve z Národného parku Amboseli. Keď teda natrafíte na fotky slonov v pozadí s Kilimandžárom, určite boli fotené práve z Amboseli.

 

Ako sa dostať do Národného parku Amboseli

Ak budete cestovať niekedy do Kene, pravdepodobne priletíte na medzinárodné letisko v Nairobi alebo Mombase.

Z Mombasy je to do Amboseli takmer 400 kilometrov, a pravdepodobne budete musieť ísť autom. Cesta Vám v tomto prípade zaberie takmer osem hodín. V Amboseli síce je aj malé letisko, no keď sme my vyhľadávali letenky, žiadny priamy let sa nám nepodarilo nájsť a museli by sme ísť s prestupom cez Nairobi. Aj preto sa z Mombasy chodí skôr na safari do národných parkov Tsavo East a Tsavo West, ktoré sú podstatne bližšie.

 

Ak sa vydáte do Amboseli, uvidíte tam veľa takýchto malých tornád. Podľa toho aj Masajovia pomenovali tento park

Ak sa vydáte do Amboseli, uvidíte tam veľa takýchto malých tornád. Podľa toho aj Masajovia pomenovali tento park

 

My teda prilietame z Európy do Nairobi. Najprv plánujeme, že do Amboseli aj následne späť do Nairobi budeme letieť, aby sme ušetrili čas. To nám ale vôbec nevychádza. Lety z Nairobi do Amboseli vôbec nenadväzujú na náš prílet do Kene a navyše z Nairobi sa do Amboseli lieta z úplne iného letiska (medzinárodné lety lietajú na Jomo Kenyatta International Airport, no lety do národných parkov v rámci Kene lietajú z Wilson Airport). Keby sme chceli ísť lietadlom, museli by sme ísť až nasledujúci deň. Upravujeme teda našu cestu a rozhodujeme sa, ísť hneď po prílete z Nairobi do Amboseli autom. Je to niečo cez 200 kilometrov a cesta nám trvá približne 4 hodiny.

 

Výhľady na masajské dedinky počas letu z Amboseli do Nairobi

Výhľady na masajské dedinky počas letu z Amboseli do Nairobi

 

O druhej poobede vychádzame z medzinárodného letiska v Nairobi, kde nás už čaká náš šofér a hneď aj vyrážame smerom do Amboseli. Cesta to nie je vôbec zlá. No problémom je veľké množstvo kamiónov, ktoré dopravu značne spomaľujú. Brány parku sa zatvárajú o šiestej večer a my prichádzame celkom tesne, len pár minút pred šiestou, no našťastie to stíhame. A keďže máme ubytovanie vnútri parku, stihneme ešte vojsť do vnútra.

 

Autá turistov, ktorí nie sú ubytovaní priamo v parku, musia do zatvorenia brány park opustiť

Autá turistov, ktorí nie sú ubytovaní priamo v parku, musia do zatvorenia brány park opustiť

 

Cestu späť do Nairobi potom volíme lietadlom z Amboseli Airport. Rozhodujeme sa tak kvôli tomu aby nám ostalo viacej času na ďalší program v Keni. Odlet z Amboseli máme o 08:35 ráno, no nakoniec lietadlo mešká na prílete takmer hodinu, tak aj odlietame s takmer hodinovým oneskorením. Do Nairobi potom prilietame po necelých 40 minútach letu s peknými výhľadmi. Teda o proti ceste autom, je to úspora.

 

Pristávajúce lietadlo na letisku v Amboseli. V pozadí môžete vidieť stádo pakoňov. Letisko nie je vôbec oplotené.

Pristávajúce lietadlo na letisku v Amboseli. V pozadí môžete vidieť stádo pakoňov. Letisko nie je vôbec oplotené.

 

Z Amboseli letíme leteckou spoločnosťou Safarilink, a už len to letisko je zážitok. Najprv lietadlo, ktoré pristáva pred naším, takmer zrazí pakoňa, keďže dráha nie je vôbec oplotená a ten si to cez ňu namieri presne vtedy keď pristáva lietadlo. Nie je tu žiadny check-in, žiadna bezpečnostná kontrola. Batožinu si naložíte do lietadla sami a pilot si len skontroluje, či má vaše meno v zozname pasažierov. Žiadny doklad ani nič nie je potrebné.

 

Lietadlo spoločnosti Safarilink, ktorým letíme z Amboseli do Nairobi. Batožinu si nakladajú cestujúci sami.

Lietadlo spoločnosti Safarilink, ktorým letíme z Amboseli do Nairobi. Batožinu si nakladajú cestujúci sami.

 

Kde sa ubytovať v Amboseli

Ubytovacích možností v Amboseli a jeho okolí je množstvo. Od tých najlacnejších kempov až po tie najluxusnejšie lodge. Teda záleží len od Vašich priorít. Či už cenových alebo službami. Väčšina lodge ponúka ubytovanie aj s plnou penziou, keďže v okolí nie je veľmi kde nakúpiť ani ísť sa najesť. Čo je ale rozdielom je to, že len dve lodge sú priamo vnútri parku - Ol Tukai Lodge Amboseli a Amboseli Serena Safari Lodge. Ostatné ubytovania sú mimo parku. My aj preto volíme ubytovanie v Amboseli Serena Safari Lodge. Výhodou je napríklad to, že brány parku sa zatárajú o šiestej večer a všetci, čo sú ubytovaní mimo parku ho musia dovtedy opustiť. My môžeme byť na safari aj dlhšie, keďže bývame priamo v parku. Rovnako aj keď chcú ísť potom ráno na safari, sa musia vracať späť do parku, no my máme tu výhodu, že len rovno z lodge vyrazíme na safari.

 

Bazén v našej lodge, pri ktorom relaxujeme medzi safari.

Bazén v našej lodge, pri ktorom relaxujeme medzi safari.

 

Takto nejako vyzerajú izby z vonka

Takto nejako vyzerajú izby z vonka

 

Amboseli Serena Safari Lodge nám príde ako veľmi luxusné ubytovanie. Izby sú pekné a dobre vybavené. Okolo postele máme moskytiéru, rovnako aj na oknách a dverách máme sieťky proti komárom. Rovnako máme na izbe k dispozícii rôzne prípravky proti komárom. Je tu bazén do ktorého si chodíme počas dňa medzi safari zaplávať. Dajú sa tu objednať masáže za poplatok, ak by ste chceli. V lodge máme plnú penziu a strava je veľmi dobrá. K raňajkám máme aj nápoje, no inak sa nápoje platia. Každý deň ale dostávame dve fľaše vody na izbu. Rovnako počas safari máme pitie k dispozícií.

 

V okolí lodge pobehuje aj mnoho opíc

V okolí lodge pobehuje aj mnoho opíc

 

Čo je na tejto lodge ešte super je to, že priamo z terasy reštaurácie  alebo z lehátka od bazéna môžete sledovať zvieratá prechádzajúce okolo lodge. To sa oplatí hlavne skoro ráno alebo neskôr večer, keď tadiaľ prechádzajú stáda pakoňov alebo antilop.

 

Stádo pakoňov a antilop, ktoré prechádza okolo našej lodge. Aj takého výhľady máme priamo od bazéna.

Stádo pakoňov a antilop, ktoré prechádza okolo našej lodge. Aj takého výhľady máme priamo od bazéna

 

Na ako dlho ísť do Amboseli?

Toto záleží len na Vás aký program plánujete v Keni. Väčšinou safari v Amboseli spájajú so safari v parkoch Tsavo East a Tsavo West a ostávajú tu len jednu noc. No my sa chceme vyhnúť množstvu dlhých presunov, tak volíme len tento jeden park. Inak tu väčšinou turisti chodia na dve noci. My nakoniec volíme tri noci. Dôvodom je aj to, že chceme vidieť Kilimandžáro, a to často býva zahalené v oblakoch, teda pri dlhšom pobyte bude väčšia šanca ho vidieť. Nakoniec ale bola dobrá voľba ostať tri noci. Na safari vidíme každý deň niečo nové. Každý deň nejaké nové zviera, ktoré sme predtým nevideli, stihneme ísť aj pozrieť do Masajskej dediny a máme čas užiť si aj trocha oddychu pri bazéne.

 

Pohľad na Kilimandžáro z parku Amboseli, pre tieto pohľady sa oplatí do Amboseli ísť

Pohľad na Kilimandžáro z parku Amboseli, pre tieto pohľady sa oplatí do Amboseli ísť

 

Presuny, cesty a vstup do Amboseli

Do Amboseli môžete ísť v pohode aj vlastným, alebo požičaným autom. My máme po celý čas s nami sprievodcu a „safari“ auto, na ktorom po celý čas chodíme. Je to dobrá voľba, keďže požičanie auta v Keni nevychádzalo najlacnejšie a v Amboseli sú len prašné cesty na ktorých často vzniká „roleta“, teda množstvo malých kopčekov. Jazdiť tu na požičanom aute, je dosť riziko poškodenia auta alebo defektu. Aj my musíme počas nášho safari vyťahovať jedno zapadnuté auto. Naše auto má ešte tu výhodu, že strecha sa dá otvoriť a teda môžeme v pohode kedykoľvek fotiť alebo pozorovať zvieratá. Väčšina áut, ktoré stretávame v parku sú podobné safari autá ako máme my. No sem-tam stretneme aj klasické auto.

 

Takto vyzerá naše safari auto, na ktorom absolvujeme celú cestu v Amboseli.

Takto vyzerá naše safari auto, na ktorom absolvujeme celú cestu v Amboseli.

 

Vstup do parku, ako asi do všetkých parkov v Afrike je spoplatnený. A nie je vôbec lacný. Afrika je proste neskutočne drahá. Ale keď chcete niečo zažiť, musíte za to niečo obetovať. A lacnejšie to už nikdy nebude. Vstup do Amboseli pre dospelého cudzinca je 60 dolárov na deň. Pre porovnanie vstup do Masai Mara je 70 dolárov, ale vstup do národných parkoch v Namíbii alebo v Botswane, kde sme boli už dávnejšie bol podstatne lacnejší.

 

Zvieratá majú v parku proste vždy prednosť

Zvieratá majú v parku proste vždy prednosť

 

Do národného parku nie je povolené vstupovať peši. I keď miestnych Masajov tam uvidíte pobehovať aj v parku.

 

Aj takto nejako môže vyzerať safari, keď pri ceste leží lev alebo stádo slonov

Aj takto nejako môže vyzerať safari, keď pri ceste leží lev alebo stádo slonov

 

Počasie, alebo kedy ísť do Amboseli

Ako najlepšie obdobie na cestu do Amboseli sa udáva od júna do októbra. Čo je v podstate ich zima a teda aj obdobie sucha. My cestujeme v polovičke júna a tento termín bol ideálny. Teploty sú cez deň okolo 30 stupňov a v noci klesajú na približne pätnásť. Čo je už pre nášho sprievodcu neskutočná zima a stále vraví, že by sa mu zišli rukavice. Na ranné a večerné safari je teda dobré zobrať si nejakú mikinu, prípadne bundu, predsa aj v otvorenom aute to prefúka. No počas dňa je horúco.

My máme počas celého pobytu pekné jasné počasie. Akurát zrána sa zvyknú okolo Kilimandžára nazbierať oblaky, ale tie sa do večera väčšinou rozplynú. Inak tu podľa nášho sprievodcu takmer neprší. I keď sú tu veľké vodné plochy, no je to voda, ktorá steká a vyviera z Kilimandžára.

Park má ale dve obdobia dažďov a to marec - apríla a november – december. V podstate je však vhodný na návštevu celoročne.

 

Napriek tomu, že v  Amboseli takmer neprší, sú tu aj veľké vodné plochy, na ktorých je napríklad množstvo plameniakov

Napriek tomu, že v  Amboseli takmer neprší, sú tu aj veľké vodné plochy, na ktorých je napríklad množstvo plameniakov

 

Čo všetko môžeme v Amboseli vidieť

Do Amboseli cestujeme nie len kvôli tomu, aby sme videli Kilimandžáro, ale hlavne aby sme videli zvieratá vo voľnej prírode. Park je v podstate úplná  rovina a jediné hory, ktoré tu vidíte sa dvíhať je Kilimandžáro a jeho okolie.

Zvierat žije v Amboseli veľké množstvo a veľa sme ich počas našej návštevy aj videli. No sú aj také, ktoré v tomto parku neuvidíte. Nežije tu biely ani čierny nosorožec, krokodíl a ani leopard. Teda ak chcete vidieť kompletnú veľkú päťku v Amboseli sa Vám to nepodarí a budete ho musieť spojiť s iným parkom. Napríklad my sme videli bieleho aj čierneho nosorožca a krokodíla v Národnom parku Nairobi a tiež dávnejšie v parkoch v Namíbii a Botswane.

Zo zvierat, ktoré v Amboseli žijú, vidíme množstvo slonov, hrochov, byvolov, zebier, pakoňov, žiráf a hyen okrem tohto vidíme aj niekoľko šakalov a levov. Ďalej vidíme bežne prasa bradavičnaté, pštrosy a rôzne druhy antilop - vodárka jeleňovitá (waterbuck), grantova a thomsonova gazela, impala. Blízko našej lodge sa nám tiež podarí vidieť mangustu pásavú a často vidíme aj paviány.

 

Skupina slonov. Malé, ktoré ležia na zemi oddychujú a ostatné čakajú, kým si oddýchnu, aby mohli pokračovať ďalej

Skupina slonov. Malé, ktoré ležia na zemi oddychujú a ostatné čakajú, kým si oddýchnu, aby mohli pokračovať ďalej

 

Hyena pobehujúca po okolí

Hyena pobehujúca po okolí

 

Mangusta pásavá

Mangusta pásavá

 

Hroch

Hroch

 

K byvolom sme sa niekedy dostali celkom blízko

K byvolom sme sa niekedy dostali celkom blízko

 

Dve levice a stádo pakoňov v pozadí

Dve levice a stádo pakoňov v pozadí

 

Paviány nebol vôbec problém vidieť

Paviány nebol vôbec problém vidieť

 

Prasa bradavičnaté

Prasa bradavičnaté

 

Šakal

Šakal

 

Skupinka pštrosov

Skupinka pštrosov

 

Stáda pakoňov boli tento rok v Amboseli nezvyčajne veľké. Sprievodca tvrdil, že ich v Amboseli nikdy toľko nevidel.

Stáda pakoňov boli tento rok v Amboseli nezvyčajne veľké. Sprievodca tvrdil, že ich v Amboseli nikdy toľko nevidel.

 

Pasúce sa zebry

Pasúce sa zebry

 

Jedna z antilop

Jedna z antilop

 

Vodárka jeleňovitá (waterbuck)

Vodárka jeleňovitá (waterbuck)

 

Žirafy

Žirafy

 

Jediné zviera, ktoré sme chceli vidieť a v Amboseli aj žije je gepard, no toho sa nám bohužiaľ vidieť nepodarilo. Aj keď sa náš sprievodca snažil, no nepodarilo sa.

Zaujímavé je vidieť nie len samotné zvieratá, ale vidieť ich aj v rôznych situáciách. Napríklad vidíme rodinku s malými hyenami, levicu, ktorá žerie byvola, ale napríklad aj roztrhanú zebru, ktorú dožierajú supy. Ďalej rodinku slonov, ktorá čaká kým si tie najmenšie oddýchnu, šakalov bojujúcich o teritórium ale aj veľké stáda pakoňov.

Okrem zvierat môžete v Amboseli vidieť aj množstvo nádherných vtákov. Údajne ich tu žije až 600 druhov. Koľko sme ich videli my, to sme nepočítali, no tu je aspoň niekoľko tých najkrajších, ktoré sa nám podarilo odfotiť:

 

Skupina pelikánov

Skupina pelikánov

 

Lyžičiar ružovonohý – vták s veľmi zaujímavým zobákom

Lyžičiar ružovonohý – vták s veľmi zaujímavým zobákom

 

Jakana modročelá

Jakana modročelá

 

Žeriav kráľovský – podľa nás najkrajší vták ak nie na svete, tak v Amboseli určite

Žeriav kráľovský – podľa nás najkrajší vták ak nie na svete, tak v Amboseli určite

 

Plameniaky sú tiež jedny z najkrajších – na fotke dva druhy: plameniak ružový a plameniak menší

Plameniaky sú tiež jedny z najkrajších – na fotke dva druhy: plameniak ružový a plameniak menší

 

Húska štíhla alebo známa aj pod názvom egyptská hus

Húska štíhla alebo známa aj pod názvom egyptská hus

 

Neďaleko zožratej zebry sa už zbiehali supy

Neďaleko zožratej zebry sa už zbiehali supy

 

Letiaci sup – to rozpätie krídel je neskutočné

Letiaci sup – to rozpätie krídel je neskutočné

 

Volavka obrovská

Volavka obrovská

 

Ibis posvätný

Ibis posvätný

 

Hadožrút nohatý – veľmi pekný vták, ktorý sa živý hadmi

Hadožrút nohatý – veľmi pekný vták, ktorý sa živý hadmi

 

Orliak jasnohlasý

Orliak jasnohlasý

 

Liskavec pestrý

Liskavec pestrý

 

Perlička bodkovaná

Perlička bodkovaná

 

Myktéria africká

Myktéria africká

 

Ako rezervujeme náš pobyt v Amboseli

Pred cestou do Kene uvažujeme ako to spraviť čo najjednoduchšie a zároveň najlacnejšie. Najprv porovnávame ceny s tým, že by sme si požičali auto a rezervovali všetko sami. No len ceny samostatného požičania auta sú príliš vysoké a nakoniec aj dobré, že sme to takto neriešili, keďže jazdením v Amboseli by bolo veľké riziko poškodenia auta.

Uvažujeme tiež nad možnosťou rezervovať samostatne ubytovanie a hromadnou dopravou sa dostať do Amboseli a potom odtiaľ letieť späť. No hromadná doprava by trvala veľmi dlho a nikoho, kto by ponúkal len odvoz tam, za rozumnú cenu nenachádzame.  Tiež je otázne koľko by stáli safari, ktoré by sme si museli zajednať navyše cez hotel.

Takisto lodge, v ktorej sme bývali ponúkala možnosť balíčku tzv. Fly-in safari, v ktorom boli zahrnuté lety, ubytovanie, strava a safari. Nakoniec nám táto možnosť nevyhovovala kvôli časom letov a bola aj drahšia ako rovnaký balíček cez agentúru.

 

Pakone križujú cestu autu, v pozadí sa vypína Kilimandžáro

Pakone križujú cestu autu, v pozadí sa vypína Kilimandžáro

 

Nakoniec píšeme do troch safari agentúr v Keni, ktoré ponúkajú takéto safari. Odpovedajú nám z toho dve a potom podľa ceny sa rozhodujeme, že zoberieme naturaltoursandsafaris. Komunikácia je s nimi dobrá, rýchla, vedia zariadiť všetko čo potrebujeme a aj všetko dodržia. No pri rezervácii si treba dávať pozor, nám najprv trocha poplietli dátumy, na to sme ich ale hneď upozornili a opravili to. A našťastie nás čakali na letisku v správny deň. Druhé trochu poplietli výslednú sumu celého safari, keď sme mali doplatiť zvyšnú časť. Tu sme ich ale tiež upozornili a hneď to upravili tak, že to bolo správne. Okrem toho bolo všetko perfektné, teda túto safari agentúru môžeme odporučiť, ak by ste nad safari uvažovali. Minimálne sa ich oplatí kontaktovať, plus kontaktovať nejaké iné a podľa toho čo ponúknu, si vybrať.

 

Stáda pakoňov a v pozadí stará nevyužívaná lodge, ktorú zaliala voda, nad všetkým sa vypína Kilimandžáro

Stáda pakoňov a v pozadí stará nevyužívaná lodge, ktorú zaliala voda, nad všetkým sa vypína Kilimandžáro

 

Náš pobyt v Amboseli

K bráne Národného parku Amboseli prichádzame tesne len pár minút pred jeho zatvorením po štvorhodinovej ceste z Nairobi. Cestou si dávame len jednu zastávku a v aute zjeme obed, s ktorým nás čaká náš sprievodca už na letisku v Nairobi. Aj samotná cesta je zaujímavá. Už v okolí diaľnice vidíme nejaké žirafy a pštrosy a to ani nie sme v národnom parku.

 

Západy slnka v Amboseli sú neskutočné

Západy slnka v Amboseli sú neskutočné

 

Hneď v náš prvý večer je úplne jasno a nás tak v parku privíta Kilimandžáro. Po vstupe do parku otvárame strechu a cestou do našej lodge si dávame prvé safari. A oplatilo sa. Najprv síce len z diaľky ale vidíme pakone, zebry a slony. No po chvíľke narazíme na skupinku asi troch áut, ktoré pozorujú leva. Je to mladý samec a asi najbližší lev, ktorého počas nášho pobytu vidíme. Po pár minútach, keď lev utečie, vyťahujeme ešte jedno auto, ktorému sa tu podarí zapadnúť a za nádherného západu slnka ideme do našej lodge. Západy slnka sú tu neskutočne pekné a my sa každý deň nevieme naň vynadívať.

 

Hneď po príchode vidíme tohto krásavca

Hneď po príchode vidíme tohto krásavca

 

Druhý deň si rozdeľujeme tak, že hneď skoro ráno po raňajkách ideme na safari. Amboseli nie je veľmi veľký park a toto safari je celkom dlhé, tak prejdeme celkom veľkú časť z neho. Vidíme množstvo zvierat, to ale najlepšie vidíte na fotkách. Veľmi pekné je aj množstvo plameniakov, ktoré sa kŕmia na vodnej hladine. Tiež zastavujeme pri asi jedinom kopčeku v parku, na ktorom je vyhliadka. Dáme si kratšiu prechádzku na vyhliadku. Na hotel sa vraciame až na obed. Po obede si dáme trocha prestávku pri bazéne a o tretej znova pokračujeme na safari až do zotmenia.

 

Slon a v pozadí vyhliadka, na ktorú sa ideme prejsť.

Slon a v pozadí vyhliadka, na ktorú sa ideme prejsť.

 

Tretí deň sa rozhodujeme ísť na safari už skoro ráno ešte pred raňajkami. Vyrážame ráno o šiestej ešte za tmy a kým sa pomaly rozvidnieva my už hľadáme zvieratá. Nakoniec sa ráno oplatilo ísť a my nachádzame aj dve levice, pri ktorých nikto nie je a ktoré môžeme celkom pekne pozorovať. Veľkú radosť má z toho aj náš sprievodca, že ich našiel, a tak hneď volá do vysielačky svojím kolegom, kde sú levice. Raňajky v lodge sú len do deviatej, a my ako naschvál keď už potrebujeme ísť objavíme ešte jednu levicu, ktorá sa kŕmi byvolom, a tiež niekoľko veľmi pekných vtákov.

 

Množstvo pasúcich sa slonov, zebier a pakoňov

Množstvo pasúcich sa slonov, zebier a pakoňov

 

Do obeda si dávame potom prestávku, znova kúpaním a pozorovaním zvierat od bazéna. Po obede potom smerujeme do Masajskej dediny. Platíme vstupné 20 dolárov a privíta nás syn náčelníka, ten nás prevedie dedinou, ukážu nám nejaké ich tance, zoberie nás pozrieť do ich domu, povysvetľuje nám, ako to v ich ale aj v ostatných masajských dedinách chodí. Nakoniec sa ideme ešte pozrieť aj do školy. Bola to síce viac-menej taká „turistická“ dedina, no bola to zaujímavá návšteva, mohli sme si všetko pofotiť a dozvedeli sme sa veľa informácií o živote Masajov. Teda určite to za to stálo. Z Masajskej dediny smerujeme rovno na safari, na ktorom sme potom až do zotmenia. Toto je náš posledný večer v Amboseli. Park sa s nami rozlúči nádherným západom slnka a ako každý večer pekne sa ukáže aj Kilimandžáro.

 

Masajské tance

Masajské tance

 

Zakladanie ohňa

Zakladanie ohňa

 

Chalúpky v Masajskej dedine

Chalúpky v Masajskej dedine

 

V Masajskej škole

V Masajskej škole

 

Posledné ráno, sa hneď po raňajkách odubytovávame a ideme na safari. Máme ešte čas do nášho odletu, a tak to treba využiť. Už si myslíme, že nič nové ani vidieť nemôžeme, no na každom safari vidíme niečo, čo sme v predchádzajúce dni nevideli. Zrána je trochu pod mrakom, asi ako každé ráno, a tak Kilimandžáro už nevidíme.

Letisko je v Amboseli priamo v parku, teda ani nemusíme opúšťať park, len päť minút pred odletom tam prichádzame. Odlet by sme v pohode stihli, no náš let necelú hodinku mešká, a tak máme ešte trocha času. Potom sa už len rozlúčime s naším sprievodcom a odlietame do Nairobi.

 

Každý si nesie svojho vtáčika

Každý si nesie svojho vtáčika

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: