Omán: púšť Wahiba Sands a Wadi Bani Khalid

apríl 2023
Budapešť – Muscat, Turkish Airlines / 250 eur / osoba / spiatočne
Home X4, Al Wasil – 52 eur / noc / dve osoby
Falcon Grand Hotel, Al Hadd – 44 eur / noc / dve osoby
Peugeot 2008, Europcar / 113 omr (273 eur) / 8 dní
Praktické informácie:
Omán Omán
Maskat

Hlavné mesto

Ománsky riál (OMR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ GTyp G

Využívané typy zásuviek

Arabčina

Úradný jazyk

Omán je známy svojimi rozsiahlymi púšťami, ktoré tvoria veľkú časť jeho územia. Púšte sa tu striedajú s vysokými horami, kaňonmi, tzv. wadi a jazierkami s krištáľovo čistou vodou.  Jednou z najznámejších púští v Ománe je Wahiba Sands, ktorá sa nachádza v strednom Ománe. Táto rozsiahla púšť sa rozprestiera na ploche okolo 12 500 štvorcových kilometrov a je známa svojimi veľkými dunami, ktoré dosahujú výšku až 100 metrov a tvoria impozantné scenérie.

Hoci my sme už boli v púšti viackrát v rôznych krajinách, jej návštevu sme si nechceli nechať ujsť ani v Ománe a dobre sme urobili. Lebo táto časť Ománu nás poriadne očarila. Po troch dňoch v Nizwe a jej okolí sa teda presúvame do púšte Wahiba Sands a navštívime aj jedno z najznámejších wadi v krajine - Wadi Bani Khalid.

 

Pozor na ťavy cestou

Pozor na ťavy cestou

 

Z Nizwy do dediny Al Wasil

Púšť Wahiba Sands je od Nizwy vzdialená približne 180 km, záleží presne do ktorej dedinky pri púšti sa chystáte. Podľa google maps by mala cesta zabrať asi dve hodinky, my sme ju však išli od rána približne do tretej poobede. Veľa sme sa totiž zastavovali, hlavne na začiatku v okolí v Nizwy sme si ešte doobeda prechádzali viaceré zaujímavé miesta, takže do dedinky Al Wasil sme dorazili až poobede.

 

Po ceste vidíme celkom veľa tiav

Po ceste vidíme celkom veľa tiav

 

Zaujímavou zastávkou sú hrobky Zukait Tombs, ktoré pochádzajú z obdobia 3000 rokov pred Kristom a majú tvar včelích úľov.  Zukait Tombs sú veľmi podobné hrobkám v dedinke Al Ayn, ktoré sme navštívili pár dní skôr, ale sú značne v horšom stave. Hrobky sú oplotené, ale viaceré sú už polorozpadnuté. Ak však pôjdete okolo, určite sa tu zastavte aspoň na pár minút. Parkovisko sa nachádza hneď pod kopčekom s hrobkami a stačí vybehnúť po pár schodoch a ste pri nich.

Od Zukait Tombs už ale mierime priamo do Wahiba Sands. Čím viac sa blížime k púšti, tým viac tiav vidíme len tak sa pásť popri ceste.

 

Jedna z hrobiek Zukait Tombs

Jedna z hrobiek Zukait Tombs

 

Výhľad z kopčeka na dedinku pod Zukait Tombs

Výhľad z kopčeka na dedinku pod Zukait Tombs

 

Možnosti návštevy Wahiba Sands

Existuje niekoľko možností ako navštíviť púšť Wahiba Sands. Prvou z nich je zarezervovať si buď výlet alebo noc v jednom zo stoviek beduínskych kempov. Je ich tu naozaj nekonečne veľa, stačí si vybrať. V takomto prípade, si auto odparkujete v jednej z dedín v blízkosti púšte a z kempu vás prídu vyzdvihnúť na autách 4x4.

Ak nechcete v púšti prenocovať, tak si môžete s kempom dohodnúť len výlet na jazdenie po dunách, večeru v púšti alebo prechádzku na ťavách a po pár hodinách Vás odvezú späť.

My sme už v takýchto beduínskych kempoch boli viackrát, a tak nás to až tak nelákalo. Zaujala nás ale možnosť ubytovať sa v dedinke Al Raka neďaleko väčšieho Al Wasil a ktorá leží už prakticky v púšti. Ale napriek tomu sem vedie asfaltka, a tak sem môžeme prísť vlastným autom.

 

Veľká duna priamo za naším apartmánom

Veľká duna priamo za naším apartmánom

 

Vybrali sme si apartmán na bookingu Home X4, ktorý je takmer posledným domom v Al Raka a za ním je už len obrovská duna a nekonečná púšť.

Ak by ste sa tu aj nechceli ubytovať a chceli sa len tak prejsť v púšti, tak si jednoducho zadajte do GPS dedinku Al Raka a pokračujte až úplne na jej koniec, kde končí asfaltová cesta. Odtiaľto sa môžete ísť aj sami prejsť do púšte.

 

Napriek tomu, že všade je piesok, cesta sem je dobrá

Napriek tomu, že všade je piesok, cesta sem je dobrá

 

Spoza paliem už vidno duny kam smerujeme

Spoza paliem už vidno duny, kam smerujeme

 

Noc v púšti Wahiba Sands

Na ubytovanie sme prišli okolo tretej a hneď nás milo privítal majiteľ, ktorý nám všetko poukazoval a ponúkal nám aj možnosť ďalších výletov do púšte. Apartmán v Home X4 je obrovský a moderný s presklenými stenami, takže priamo z izby vidíme na duny za domom.

 

Prvý večer nám neskutočne fúka, čo vidno aj na dunách

Prvý večer nám neskutočne fúka, čo vidno aj na dunách

 

Počkáme, kým sa trochu ochladí a vyberieme sa na prieskum okolia. Bohužiaľ večer začína fúkať tak silný vietor, že prechádzku v púšti nám znemožnil, keďže nám fúka piesok do očí do nos a úplne všade. Prejdeme sa teda len trochu v okolí domu a trochu sklamaní sa vraciame späť dnu. Predpoveď počasia, nám ale ukazuje, že po polnoci by mal vietor úplne ustať.  Rozhodujeme sa teda, že namiesto západu slnka, vstaneme zajtra skoro ráno a pôjdeme sa do púšte prejsť na východ slnka.

 

Východ slnka v púšti

Východ slnka v púšti

 

Dedina pod nami a náš apartmán na jej okraji

Dedina pod nami a náš apartmán na jej okraji

 

Ráno teda vstávame okolo pol šiestej, rýchlo sa obliekame a ideme von za dom. Konečne nefúka! A ihneď nás zaujme obrovský mesiac v splne, ktorý práve zachádza za obzor. Ideme sa vyštverať na veľkú dunu za naším domom. Nezdá sa to, ale dá to celkom zabrať! Vyzúvame sa, aby sa nám nenaberal piesok do topánok, a tak to ide trochu ľahšie. Ale aj tak sme celkom zadychčaní, keď vyjdeme hore. To čo tu ale vidíme, nás ihneď uchváti. Na jednej strane nekonečné duny, jedna za druhou. Na druhej strana malá dedinka Al Raka v údolí s domami, nad ktorými sa vznáša hmla. Ešte sme nikdy nevideli hmlu v púšti, je to zaujímavý pohľad.

 

Koniec dediny a hmla v údolí

Koniec dediny a hmla v údolí

 

Vychádzajúce slnko dáva dunám úžasné farby

Vychádzajúce slnko dáva dunám úžasné farby

 

Na každý smer je úžasný pohľad

Na každý smer je úžasný pohľad

 

Prechádzka po dunách

Prechádzka po dunách

 

Prechádzame sa po dunách, tu hore sú už len také menšie a čakáme, kým pomaly vykukne slnko. Keď začne pomaly osvetľovať duny, je to neskutočný pohľad. Nevieme sa na to vynadívať a trávime tu hodnú chvíľu fotením a užívaním si dún. Keď sa vraciame naspäť, čaká nás ešte najzábavnejšia časť prechádzky, beh dole obrovskou dunou k nášmu hotelu, kde si dáme raňajky a balíme veci. Dnes máme ešte nabitý program.

 

Oáza Al Wasil

Oáza Al Wasil

 

Nekonečná púšť

Nekonečná púšť

 

Wadi Bani Khalid

Wadi Bani Khalid je ďalším úžasným miestom v Ománe, ktoré sa oplatí navštíviť. Wadi v arabčine znamená údolie a Wadi Bani Khalid je jedno z najpopulárnejších wadi v Ománe. Je známe svojimi prírodnými jazierkami a bazénikmi s osviežujúcou vodou obklopené útesmi a skalami.  Nachádza sa asi 50 kilometrov od dedinky Al Wasil a cesta sem nám trvá niečo viac ako hodinku.

Je to naozaj jedno z najnavštevovanejších wadi, v krajine, nielen turistami, ale aj miestnymi. Je to hlavne kvôli jeho dobrej dostupnosti, lebo k prvému jazierku to z parkoviska trvá asi len 10 minút pešo.

 

Wadi Bani Khalid

Wadi Bani Khalid

 

Kvôli tomu, že tu ale chodí toľko miestnych, neodporúča sa tu vôbec kúpať v plavkách či v bikinách, na čo vás upozornia tabule. Odporúčajú sa zakryť ramená a mať aspoň krátke nohavice. Tu sa ale ukázala výhoda návštevy Ománu v čase ramadánu, keďže v čase našej návštevy tu neboli skoro žiadni miestni, iba turisti.

 

Najväčšie jazero, kde sa väčšinou kúpu domáci

Najväčšie jazero, kde sa väčšinou kúpu domáci

 

Takisto  sa odporúča prísť sem ráno čo najskôr, aby ste sa vyhli davom. My sme na parkovisku zaparkovali asi okolo deviatej ráno a boli sme tu asi druhé auto. Naopak, keď sme odchádzali okolo obeda, parkovisko bolo plné.

Príjemná pár minútová prechádzka nás doviedla k prvému a najväčšiemu jazeru. Okolie jazera je upravené, vedú tu rôzne chodníky a mostíky a miestni si tu väčšinou robia pikniky a je tu aj reštaurácia. Veľmi sa tu však nezdržujeme a ideme ďalej.

 

Prvé z horných jazierok

Prvé z horných jazierok

 

Od veľkého jazierka vedú značky k horným menším jazierkam a k jaskyni Muqal Cave. Chodník začína na pravej strane jazera a je označený šípkami. Ide sa po skalách, ktoré sú občas šmykľavé, tak si treba dávať pozor, ale chodník je jednoduchý a k ďalším jazierkam prídeme už po pár minútach. Jazierka sú tu menšie medzi kaňonmi a s krásne sfarbenou vodou. Keď prichádzame, tak tu ešte skoro nikto nie je. Najlepšia časť na kúpanie je takmer na začiatku horných jazierok. Je tu taká menšia štrková pláž s pozvoľným vstupom do vody a miestom na skalách, kde sa dá zložiť. Z tohto jazierka viete vplávať do takej užšej časti medzi skalami a potom vyjsť asi o 20 metrov vyššie. Je to úplne perfektné miesto na kúpanie a aj voda tu je celkom teplá.

 

Ideálne miesto na osvieženie

Ideálne miesto na osvieženie

 

Dá sa preplávať aj pomedzi tieto skaly

Dá sa preplávať aj pomedzi tieto skaly

 

Ak chcete mať zadarmo pedikúru, stačí si vopchať nohy do vody alebo sa postaviť pár centimetrov do vody a malinké rybky vám začnú hryzkať suchú kožu. Je to zaujímavý a trochu šteklivý pocit, keď sa na vás všetky malinké rybičky vrhnú, ale inde si za také „Fish spa“ zaplatíte.

My sme sa prešli asi kilometer pozdĺž  riečky a jazierok až ku jaskyni. Väčšinu cesty zvládnete so suchou nohou, len na pár miestach sme museli potok preskakovať po kameňoch alebo prejsť cez pár centimetrovú vodu. Do jaskyne sme nešli do vnútra, vyzerala, že je celkom malá, ale je to príjemná prechádzka k nej.

 

Niekde je voda maličká

Niekde je voda maličká

 

Pohľad od jaskyne na kaňon

Pohľad od jaskyne na kaňon

 

Cestou späť sa ešte kúpeme a trávime tu v podstate celé doobedie a medzitým prichádza množstvo turistov. Napriek tomu sme si návštevu Wadi Bani Khalid užili a určite ju každému môžeme len odporúčať. K wadi je jednoduchý prístup a dosýta si tu môžete užiť kúpanie a skákanie do jazierok s priezračnou vodou.

Poobede pokračujeme v našom roadtripe po Ománe a pokračujeme smerom do mesta Sur a do dedinky Al Hadd, ktorá je známa tým, že na miestne pláže chodia korytnačky klásť vajcia.

 

Wadi Bani Khali sa nám veľmi páčilo

Wadi Bani Khalid sa nám veľmi páčilo

 

Pozorovanie Korytnačiek v Ras al Hadd

Keď chcete v Ománe pozorovať korytnačky, tak jednoznačne v oblasti okolo Ras al Hadd a Ras al Jinz. Hlavná sezóna korytnačiek je od apríla do septembra, ale korytnačky tu môžete v menšom množstve vidieť celoročne. Korytnačky si chodia na pláže v tomto okolí v noci vyhrabať diery v piesku, kde nakladú vajíčka a následne diery zahrabú. Keď budete mať šťastie, tak tu možno dokonca uvidíte a aj maličké práve vyliahnuté korytnačky, ktoré cupitajú do mora.

 

Jedna z pláží v Ras al Hadd, kde je možné pri troche šťastia vidieť korytnačky

Jedna z pláží v Ras al Hadd, kde je možné pri troche šťastia vidieť korytnačky

 

Pozorovanie korytnačiek so sprievodcom organizuje rezort Ras Al Jinz každý deň o deviatej večer a o piatej ráno. Pokiaľ ste v rezorte ubytovaní, tak máte tour zadarmo, inak stojí 8 OMR (asi 19 eur). Na tieto tour sme čítali rôzne recenzie a trochu sme sa obávali, že je to príliš masová záležitosť. Preto sme sa rozhodli skúsiť šťastie a ísť pozorovať korytnačky sami na plážach v Ras al Hadd.

 

Stopy po korytnačkách sú tu takmer všade, niektoré veľmi čerstvé

Stopy po korytnačkách sú tu takmer všade, niektoré veľmi čerstvé

 

Po miestnych plážach sme sa prešli už poobede a videli sme mnohé stopy korytnačiek, takže určite chodia aj sem klásť vajíčka. Bohužiaľ nemilý fakt nám prezrádzalo množstvo psích stôp okolo dier a zvyšky škrupín z vajec. Miestne túlavé psy sem chodia po plážach a vyhrabávajú korytnačie vajíčka.

Pri všetkých plážach boli tabule, že pláže sú zatvorené medzi siedmou večer a štvrtou ráno kvôli ochrane korytnačiek, aby ich turisti nevyrušovali pri kladení vajíčok.

Na ďalší deň sme si teda natiahli budík na štvrtú ráno a vybrali sme sa pozrieť na dve rôzne pláže v Ras al Hadd. Bohužiaľ sme nemali šťastie a žiadnu korytnačku sme ani na jednej z pláži nezazreli. Našli sme len čerstvé stopy, čiže v noci tam zrejme korytnačka bola, ale do rána sa vrátila do mora. Možno v sezóne by sme mali viac šťastia, ťažko povedať.

 

Pláž pri majáku – Ras al Hadd

Pláž pri majáku – Ras al Hadd

 

Ak chcete mať väčšiu šancu, že uvidíte korytnačky, vyberte si radšej tour so sprievodcom v Ras al Jinz. Inak celá dedinka Ras al Hadd nám prišla úplne vyľudnená. Na plážach, ale aj v hoteli sme boli úplne sami. Nadránom keď sme hľadali korytnačky, tak sme stretli len jedného ďalšieho turistu z Číny, ktorý tam tiež pobehoval s baterkou po pláži.

Celá táto časť Ománu je však nádherná a určite stojí za návštevu. Je jednoduché spojiť si výlet do púšte aj s návštevou Wadi Bani Khalid, kde sa môžete osviežiť v krásnych čistých jazierkach uprostred kaňona. A keď už budete tu, môžete skúsiť navštíviť aj Rass al Hadd.