Ako naplánovať dlhší prestup v San Franciscu?

november 2018
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Pri cestách s prestupom dlhším ako cca 6 hodín na Medzinárodnom letisku v San Franciscu (SFO) by bola škoda tento čas stráviť iba na letisku a nepozrieť sa aspoň na chvíľu aj do mesta. Pozrime sa teda na to, ako tento prestup naplánovať.

Ako je to s ESTOU a batožinou pri prestupe v USA?

V prvom rade ak čo i len prestupujete v USA, teda aj keď cestujete do inej krajiny a nebudete vychádzať z letiska potrebujete ESTU. Samozrejme ju teda budete potrebovať aj pri takomto prestupe, keď sa chcete pozrieť do mesta. Pri vypĺňaní ESTY zaškrtávame, že v USA budeme len prestupovať. Podrobnejšie informácie o tom, ako vybaviť ESTA sa dočítate v článku Cestovanie do USA.

Tiež ak máte odbavenú batožinu a je to vaše 1. prestupové miesto USA, budete si musieť batožinu vyzdvihnúť a potom znova odovzdať. Toto ale nie je problém, batožinu si vyzdvihnete na páse a rovno ju aj odovzdáte na ďalší let, a tak pri výlete do mesta Vám nebude prekážať a nemusíte ju so sebou vláčiť.

 

Typická kopcovitá ulica

Typická kopcovitá ulica

 

V San Franciscu sme už boli a teraz nás tam čaká niečo viac ako sedem hodinový prestup. Celkom nám to príde vhod, keďže sem prilietame po viac ako trinásť hodinovom lete zo Sydney a pokračujeme do Paríža, čo je zasa viac ako 10 hodín. Takže aspoň sa vyvetráme a rozhýbeme trocha kĺby.

Najprv smerujeme na imigračné oddelenie, pár pred nami tam celkom dlho vypočúvajú, nás sa len spýtajú, aká je naša cieľová destinácia. Odpovedáme že Paríž a to je všetko, môžeme ísť.

Potom hneď smerujeme k pásom s batožinou. Naša už je našťastie tam, vyzdvihneme si ju teda a za rohom ju hneď aj odovzdáme. Po odovzdaní baožiny smerujeme na vlakovú stanicu, ktorá je priamo spojená s letiskom. Celá táto procedúra od pristátia po príchod na vlakovú stanicu nám netrvá viac ako 40 minút.

 

Symbol mesta - električka

Symbol mesta - električka

 

Ako sa dostať z letiska do San Francisca

Z letiska je v prípade krátkeho prestupu výhodné použiť vlak, takzvaný BART, ktorého žltá linka má zastávku priamo na letisku a odtiaľto ide rovno do centra San Francisca. Výhodou je, že vlak nestojí v prípadných zápchach. Cena lístka je 9,65 dolára za jednosmernú jazdu, či už z letiska do centra alebo späť. Presná cena je uvedená pri každej zastávke na automate. 

Lístky sa kupujú v automatoch a dajú sa platiť platobnou kartou, len si musíme vybrať automat, ktorý je označený nápisom Credit Card.  Hoci platíme debetnou, platba na iných automatoch nám neprechádza.

Cesta z letiska do centra San Francisca zaberie približne 30 minút. Naplánovať trasu alebo pozrieť časy vlakov je najlepšie priamo na stránke BARTu: https://www.bart.gov/

Ak máte len málo času a predsa sa chcete ísť niekam pozrieť z letiska, možno Vám bude stačiť vystúpiť hneď na prvej stanici od letiska San Bruno BART Station, kde sa nachádza veľké nákupné centrum, inak je dobré vystúpiť na jednej z nasledujúcich staníc, ktoré sú v centre.

Stanice:

Civic Center/UN Plaza BART Station,

Powell St. BART Station,

Montgomery St. BART Station,

Embarcadero BART Station

sú v centre mesta teda, ak chcete spoznať mesto je dobré vybrať si tú, ktorá Vám bude najlepšie vyhovovať.

 

Lombard Street – najkľukatejšia ulica v meste

Lombard Street – najkľukatejšia ulica v meste

 

Čo stihnete vidieť v San Franciscu

Ak vystúpite na Powell St., tak len kúsok od Vás bude centrum mesta, tradičné električky  alebo Chinatown. Pri Powell St. si môžete pozrieť ako sa tradične otáčajú električky a potom sa prejsť na Union Square alebo až do Chinatownu. Ak by sa vám nechcelo šľapať, môžete nasadnúť na električku, napríklad na linku Powell-Hyde a vystúpiť na Lombard Street, kde nájdete najkľukatejšiu uličku na svete.  Ak by ste mali času nazvyš, tak sa odtiaľto môžete prejsť až na Pier 39, na ktorom sa udomácnili miestne tulene.

 

V San Francisco je najväčšie Chinatown v Severnej Amerike

V San Francisco je najväčšie Chinatown v Severnej Amerike

 

Vystúpte na stanici Embarcadero a môžete si urobiť menší okruh po San Franciscu. Pri stanici Embarcadero  nájdete miestny trh v budove Ferry Building Market Place, kde sa môžete naraňajkovať alebo naobedovať. Odtiaľto si zoberte taxík alebo miestnu dopravu – električku č. F a odvezte sa k Pier 39, kde si môžete pozrieť tulene, pešo sa prejsť na Lombard Street, k najkľukatejšej uličke v San Franciscu. A odtiaľto pešo uličkami mesta alebo električkou až k Powell St.

 

Mrakodrapy pri stanici Embarcadero

Mrakodrapy pri stanici Embarcadero

 

Ak by ste radšej videli svetoznáme domčeky Painted Ladies s výhľadom na mesto, vystúpte na stanici  Civic Center/UN Plaza. Tu si môžete pozrieť budovu Radnice a potom prejsť pešo k Painted Ladies, ktoré sú odtiaľto vzdialené len necelé dva kilometre, čo Vám zaberie len čosi viacej ako hodinku pešo tam a naspäť a cestou uvidíte typické sanfranciské domčeky ako vystrihnuté z filmov. Prípadne sa môžete odviezť aj autobusom č. 5 a budete tam za pár minút.

 

Tulene na Pier 39

Tulene na Pier 39

 

Podľa toho koľko máte času sa dá stihnúť vidieť aj Golden Gate Bridge. Ten je ale od staníc vlaku, ktorým prídete z letiska trocha ďalej, tam je už potrebné využiť buď taxík alebo mestskú dopravu, ktorou to ale môže trvať aj viac ako hodinku. Ak by ste chceli využiť verejnú dopravu najlepšie bude zrejme zobrať si vlak z letiska na stanicu Daly City a odtiaľto pokračovať busom č.28. V tomto prípade ale treba rátať aj s prípadnými zápchami a zdržaním.

 

Golden Gate je väčšinou zahalený v hmle

Golden Gate je väčšinou zahalený v hmle

 

A ako sme využili prestup v San Franciscu my?

Už pri našej prvej návšteve San Francisca sme videli všetko to hlavné, a tak si teraz dávame len prechádzku centrom mesta. Vystúpime na stanici Embarcadero, navštívime miestne trhy a prechádzame sa uličkami centra pomedzi mrakodrapy a tradičné električky.

Po našej asi trojhodinovej prechádzke mestom sa vraciame na Powell St. BART Station, pozrieme si ešte procedúru s ručným otáčaním električky a vlakom sa vraciame späť na letisko. Cesta nám znova trvá približne tridsať minút.

 

Vianočná výzdoba na Union Square

Vianočná výzdoba na Union Square

 

Prechádzame bezpečnostnou kontrolou a môžeme pokračovať v našej ceste do Paríža. Bolo veľmi príjemné znova sa aspoň na chvíľu zastaviť v San Franciscu a ak bude niekedy príležitosť, zasa sa tam radi vrátime.