Francúzska Polynézia: Tahiti

október 2023
Tahiti – Moorea – Huahine – Raiatea – Bora Bora – Tahiti, Air Tahiti – 470 eur / osoba
Happyness pool and spa, Tahiti – 10 500 XPF / 1 noc / 2 osoby
Villa Mana Ora, Tahiti – 40 950XPF / 3 noci / 2 osoby
Tahiti Easy Car, Tahiti –8 550 XPF / deň
Europcar, Tahiti – 16 369 XPF / tri dni
Praktické informácie:
Francúzska Polynézia Francúzska Polynézia
Papeete

Hlavné mesto

Francúzsky pacifický frank (XPF)

Mena používaná v krajine

Francúzština

Úradný jazyk

Tahiti je najväčším z ostrovov Francúzskej Polynézie a rozdeľuje sa na dve časti: Tahiti Nui – väčší severnejší ostrov a Tahiti Iti  - menší južnejší ostrov. Je sopečného pôvodu, hornatý a je obkolesený koralovým útesom. Stred ostrova tvorí hustý prales s vysokými horami, údoliami a vodopádmi. Na ostrove žije takmer 190 000 obyvateľov, takže je zo všetkých ostrov najhustejšie obývaným. Neďaleko hlavného mesta Papeete sa nachádza jediné medzinárodné letisko vo Francúzskej Polynézii, takže tu pristávajú všetky medzinárodné lety. Množstvo turistov sa hneď presúva na ďalšie ostrovy, najčastejšie na Bora Bora, ale ak sa už ocitnete na Tahiti, bolo by škoda nepozrieť si aj tento ostrov.

My sme na Tahiti strávili približne 3 a pol dňa. Jeden celý deň sme tu mali na začiatku nášho pobytu vo Francúzskej Polynézii, kedy sme prileteli ráno o piatej a na druhý deň ráno sme leteli na ďalší ostrov – Mooreu. Taktiež úplne na záver nášho pobytu sme si tu nechali ešte ďalšie dva celé dni spoznanie ostrova. V pláne sme mali rôzne aktivity, aj dlhšie túry. Plány nám trochu skrížilo aj počasie, ale napriek tomu sa nám podarilo navštíviť na ostrove množstvo zaujímavých miest.

 

Vodopády na ostrove Tahiti

Vodopády na ostrove Tahiti

 

Tahiti je ako jedna veľká exotická záhrada s množstvom kvetov

Tahiti je ako jedna veľká exotická záhrada s množstvom kvetov

 

Ubytovanie na Tahiti

Tahiti je väčší ostrov a premávka je tu absolútne príšerná, takže je dobré zvoliť si polohu ubytovania podľa toho, kde sa chcete najviac zdržiavať, aby ste nemuseli veľkú časť dňa zabiť vozením sa v aute a státím v nekonečných kolónach. Ak tu máte len jeden deň noc, tak sa oplatí dať si ubytovanie v blízkosti letiska a hlavného mesta Papeete. Ak tu budete dlhšie, tak si môžete dať hotel aj niekde popri západnom pobreží, kde nájdete aj najviac pláží, aj keď to nie sú tie vychýrené biele pláže ako na iných ostrovoch Francúzskej Polynézie. Tu nájdeme skôr pláže s čiernym pieskom a na mnohých sú veľké vlny vhodné skôr na surfovanie. Napríklad dedinka Teahupo'o je známa jednými z najväčších vĺn na svete a je medzi surfistami je veľmi obľúbená.

Ak hľadáte viac pokoja, tak si môžete zvoliť hotel aj na juhu, napríklad v dedinke Taravao, tu ale treba rátať s tým, že veľa atrakcií môže byť odtiaľto od ruky. My sme práve tu mali krásnu chatku v tropickej záhrade, jedinou nevýhodou bola práve vzdialenosť.

 

Krásna záhrada s bazénom vedľa našej chatky

Krásna záhrada s bazénom vedľa našej chatky

 

Čo vidieť na Tahiti

Určite odporúčame na Tahiti požičať si auto aj keď len na jeden deň a spraviť si okruh okolo ostrova so zastávkami. Popri tejto ceste sa nachádza množstvo pekných miest, ktoré viete navštíviť za krátky čas. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko treba na Tahiti vidieť.

 

Fa'aruma'i Waterfalls

Fa'aruma'i Waterfalls sú asi najznámejšie a najnavštevovanejšie vodopády na ostrove. Vodopádov je tu mnoho, ale tieto sú práve veľmi ľahko dostupné. Nachádzajú sa asi 20 km od Papeete na východnej strane ostrova. Za Arahoho Blowholes odbáčame na menšiu vedľajšiu cestu, ktorá vyzerá, že vedie niekomu do dvora, ale na konci sa dostaneme na parkovisko pri vodopádoch. Prvý z troch vodopádov, ktoré sa tu nachádzajú vidno hneď aj z parkoviska.

 

Prvý vodopád vidno už z parkoviska

Prvý vodopád vidno už z parkoviska

 

Zaujímavosťou je, že keď tu prichádzame prvýkrát, tak nás sem miestni zamestnanci nepustia, tvrdia, že je zavreté. Znovu sa sem vrátime aj iný deň, keď ideme znova okolo. Tentokrát síce prší, ale je otvorené. K prvému vodopádu je to len pár metrov. Ale dlho sa pri ňom nezdržujeme. Pri dopade vody z veľkej výšky sa tu tvorí silný vietor, ktorý rozháňa vodu a my sme celý mokrí nie od dažďa ale z vodopádu.

K ďalším dvom vodopádom vedie krátka prechádzka. Na tabuli píšu o dosť dlhšie časy ako nám to v skutočnosti trvá. Približne za 10 minút prichádzame chodníkom cez džungľu k visutému mostu ponad riečku. A od mosta je to už len asi 5 minút chôdze k dvom vodopádom. Je tu spravená pekná vyhliadka aj s lavičkou. Určite sa oplatí zájsť až sem, trasa je krátka a výhľady na vodopády stoja za to.

 

Visutý most cestou k vodopádom

Visutý most cestou k vodopádom

 

Ďalšie dva vodopády

Ďalšie dva vodopády

 

Arahoho Blowhole

Pri odbočke na Fa'aruma'i Waterfalls sa nachádza hneď ďalšia zaujímavosť, tzv. Arahoho Blowhole. Nachádza sa tu veľmi pekný upravený park s lavičkami a vyhliadka. Hlavnou atrakciou je blowhole, čiže miesto, kde voda vystrekuje dierami v skalách a vyzerá to ako gejzír. Pri našej návšteve sú len menšie vlny, tak aj voda vystrekuje len jemne. No je to pekné miesto na krátku zastávku a prechádzku popri pobreží. Nachádza sa tu aj pekná pláž s čiernym pieskom. V čase našej návštevy je všetko spolovice zahalené do hmly, tak to má aj tak trochu tajomný nádych.

 

Pekné miesto aj na piknik pri lepšom počasí

Pekné miesto aj na piknik pri lepšom počasí

 

Pláž pri Arahoho Blowhole

Pláž pri Arahoho Blowhole

 

La cascade de Pape'ana'ana

Ďalšiu krátku zastávku pri ceste po východnom pobreží si dávame pri vodopáde La cascade de Pape'ana'ana. Kvôli tomuto vodopádu sa sem určite neoplatí merať cestu, ale ak už prechádzate po východnom pobreží, je to pekná zastávka. Na oboch stranách cesty tu môžete zaparkovať a hneď po pár metroch nájdete tento maličký vodopádik. Zaujímavý je tým, že na skalách na boku vodopádu sú rôzne vyrezávané motívy. Na opačnej strane cesty zase nájdeme malú pláž.

 

Malý vodopádik pri ceste

Malý vodopádik pri ceste

 

Pláž na opačnej strane cesty

Pláž na opačnej strane cesty

 

Vaihi Waterfalls

Hneď po pár kilometroch nasleduje ďalší vodopád – Vaihi. Tento je 10 metrov vysoký, padá do malého jazierka a leží tiež len pár sto metrov od cesty. Keď sem prichádzame prekvapí nás, že tu všade parkuje plno áut a je tu aj veľa ľudí, kým pri iných atrakciách sme zatiaľ nikoho nestretli. Keď prídeme k vodopádu zisťujeme, že sú to hlavne miestni, nie turisti. Stoja v rade pri vstupe k vodopádu, kým v jazierku ich jeden muž postupne jedného za druhým natiera nejakým bahnom – možno liečivým. Chvíľu si ho nechávajú na sebe a potom si ho idú zmyť pod druhý prameň vodopádu. Ak by ste si chceli dať ešte malú prechádzku, tak od vodopádu sa dá pokračovať ešte krátkou túrou k ďalším vodopádom a na vyhliadku, z ktorej uvidíte východné pobrežie a lagúnu okolo ostrova. Pozor nástup na túru je dosť strmý a šmykľavý z vody od vodopádov.

 

Cestou k Vaihi Waterfall

Cestou k Vaihi Waterfall

 

Vo vodopáde sa najskôr natierajú bahnom a potom zmývajú

Vo vodopáde sa najskôr natierajú bahnom a potom zmývajú

 

Belvédère de Taravao

Na spojnici dvoch ostrovoch – Tahiti Nui a Tahiti Iti leží dedinka Taravao. Nachádza sa tu aj veľký supermarket a trh, takže je to výborná príležitosť nakúpiť si niečo k obedu alebo na večeru. Ak už budete v Taravao, vybehnite aj na vyhliadku nad mestom – Belvedere de Taravao. Na vyhliadku sa dostanete autom a z Taravaa je vzdialená 9 km po úzkej asfaltovej ceste. Vyhliadka je krásne upravená ako všetky vo Francúzskej Polynézii a mal by byť odtiaľto výhľad na Taravao aj na veľký ostrov Tahiti Nui. Keď sme tu ale my, tak nám výhľad kazia ťažké nízke oblaky, ktoré zakrývajú Tahiti. Prejdeme sa ešte o kúsok ďalej, kde sa nachádza vodná nádrž. Vedie tadiaľto aj niekoľko turistických chodníkov rôznych dĺžok. Sú to tri okruhy označené rôznymi farbami v dĺžke 5, 3 a 2 km. Hoci počasie nám nepraje, ideme sa aspoň na chvíľu prejsť a prechádzame na najvyššie miesto. Bohužiaľ hmla a oblaky ešte zhustli a nevidíme nič, tak sa pomaly vraciame späť k autu.

 

Cestou na vyhliadku

Cestou na vyhliadku

 

Belvederede Taravao

Belvederede Taravao

 

Vo výhľade nám bránia oblaky

Vo výhľade nám bránia oblaky

 

Water Gardens Vaipahi

Na juhozápadnej strane ostrova sa nachádzajú hneď dve botanické záhrady: Water Gardens Vaipahi a Harrison Smith Botanical Garden. Pri tých druhých menovaných bola v čase našej návštevy nejaká slávnosť, boli teda zatvorené. Navštevujeme aspoň záhrady Water Gardens Vaipahi. Tieto sú tiež krásne a stoja za návštevu. Vstup je sem zadarmo a je tu aj malé parkovisko. Najskôr sme sa prešli v spodnej časti okolo jazierka. Je to tu naozaj veľmi pekné, rastie tu mnoho pre nás exotických druhov rastlín a v jazierku plávajú aj ryby.

 

Krásne záhrady

Krásne záhrady

 

Výhľady počas túry

Výhľady počas túry

 

Okrem toho tu nájdeme aj tri turistické okruhy v rôznej dĺžke. Všetky tri okruhy začínajú v jednom mieste a spočiatku idete rovnakou trasou. Rôzne trasy sa potom postupne odpájajú. Chodník najskôr celkom strmo stúpa serpentínami vyššie a vyššie. Po pár minútach sme na vrchu. Nachádza sa tu aj malý altánok, kde sa dá sadnúť a oddýchnuť si. Zaujímavé, že sme sa ocitli v ihličnatom lese a vyzerá to tu skôr ako na Slovensku ako vo Francúzskej Polynézii. Odtiaľto už chodník pokračuje viac menej po rovine. Naspäť sa vraciame stredným chodníkom. Predtým ako začne chodník klesať dole, prichádzame k vyhliadke, odkiaľ sú pekné výhľady na pobrežie a koralový útes.

 

Ihličnatý les

Ihličnatý les

 

Koralový útes okolo Tahiti

Koralový útes okolo Tahiti

 

Cocoteraie de Atimaono

Ďalším miestom, ktoré na Tahiti určite navštíviť je Cocoteraie de Atimaono. Je to akási záhrada alebo alej plná kokosových paliem. Nachádza sa len pár kilometrov od Vaipahi v dedinke Atimaono a vedľa výbornej reštaurácie Restaurant Hoanui. Ak tu budete v čase obeda, určite sa zastavte v tejto reštaurácii, kde sme mali asi najlepšie jedlo z celej Francúzskej Polynézie. Po obede potom navštívte kokosovú záhradu. Je to tu skutočne krásne a veľmi fotogenické. O čom svedčí aj to, že sa tu fotí niekoľko miestnych svadobných párov. Neďaleká Taharuu Beach s čiernym pieskom je zas výborným miestom na trochu oddychu a relaxu.

 

Cocoteraie de Atimaono

Cocoteraie de Atimaono

 

Pláž Taharuu je vhodná aj na kúpanie a miestny si tu robia pikniky

Pláž Taharuu je vhodná aj na kúpanie a miestni si tu robia pikniky

 

Grottes De Mara'a

Jedným z miest, ktoré nemôžeme na Tahiti vynechať sú aj jaskyne Grottes De Mara'a. Zaparkujeme na malom parkovisku vedľa cesty a ideme to tu hneď preskúmať. Vstup je ako skoro všade na ostrove zadarmo. Nachádza sa tu jedna väčšia jaskyňa s krásnou čistou vodou, kde sa dá aj kúpať. To využíva aj niekoľko turistov a domácich. Vyzerá to tu naozaj zaujímavo, zo stien jaskyne visia liany a všade dookola rastú rôzne exotické rastliny s farebnými kvetmi. Sú tu aj dve ďalšie, ale menšie jaskyne. Pred poslednou sa začína strmý chodník, ktorý vedie na kopec na vyhliadku s hojdačkou, odkiaľ sú opäť krásne výhľady na pobrežie. Takýchto rôznych vyhliadok je na Tahiti kopa a výhľady naozaj stoja za to. V týchto miestach je aj riečka, v ktorej môžete tiež vidieť modrooké úhory. Zvyknú ich tu kŕmiť miestni. My sme ich ale videli na Huahine, tu ich teda už nehľadáme.

 

V jaskyni sa dá aj vykúpať

V jaskyni sa dá aj vykúpať

 

Takéto výhľady máme pri ceste okolo ostrova

Takéto výhľady máme pri ceste okolo ostrova

 

Ārahurahu Marae

Jedným z najkrajších marae, ktoré sme vo francúzskej Polynézií navštívili bude určite Arahurahu Marae na ostrove Tahiti. Marae sú posvätné stavby rozšírené po celej Polynézií, ktoré sa v minulosti využívali na rôzne spoločenské a náboženské rituály a podujatia. K marae vedie dosť zlá poľná cesta, ale len pár sto metrov, tak je možné zaparkovať aj pri odbočke na hlavnej ceste. Areál nie je veľký, ale je pekne upravený. Je tu krásny park, kde sa okrem marae nachádzajú aj dve zaujímavé tiki sochy. Tiež by sa odtiaľto mali dať podniknúť nejaké túry.

 

Ārahurahu Marae

Ārahurahu Marae

 

Ārahurahu Marae

Ārahurahu Marae

 

Ďalšie podobné aj keď trochu menšie marae nájdeme len o pár kilometrov ďalej – Marae Ta'ata. Je len pár metrov od hlavnej cesty, takže nie je problém sa na pár minút zastaviť aj tu.

V tejto časti ostrova sa nachádza aj niekoľko pekných pláží: Plage Rohotu, Plage Vaiava a Mahana Park. Mahana Park až tak nevyniká plážou, ale je to pekný park s palmami, množstvom stolíkov, takže si tu môžete spraviť aj piknik.

 

Marae Ta'ata

Marae Ta'ata

 

Pekné rastliny v jednom z parkov na Tahiti

Pekné rastliny v jednom z parkov na Tahiti

 

Plávanie s veľrybami

Francúzska Polynézia je jedna z mála miest na svete, kde môžete plávať a šnorchlovať s veľrybami. Tento výlet sa dá absolvovať hneď z niekoľkých ostrovov – Tahiti, Moorei či Bora Bora. Asi najviac výletov ponúkali z Moorei, ale aj na Tahiti bol celkom veľký výber agentúr, ktoré túto možnosť mali. Ak sa chcete tejto aktivity zúčastniť, tak je dôležité aby ste boli dobrými plavcami a vedeli zaplávať aspoň 100 metrov na otvorenom mori. Druhou podmienkou je nebáť sa plávať v „nekonečnom mori“, teda v hlbokej vode, kde nevidíte pod sebou žiadne dno a ani v okolí nemáte žiadny breh iba veľké vlny. Toto boli dôvody, prečo som tento výlet dosť zvažoval. Keďže nie som dobrý plavec a v podstate som takmer nikdy neplával vo vode, kde nedočiahnem na dno. Nakoniec som ale nabral odvahu, na neoprén som si dal ešte plávaciu vestu a bolo to úplne super. V hlbokej vode sa mi plávalo super a tých 100 metrov som bez problémov a celkom rýchlo preplával. Ešte malý tip, tých 100 metrov stačí plávať iba tam, späť sa už vracať nemusíte, loďka už príde po vás.

Dobré je aj nerezervovať si výlet na úplne posledný deň pobytu na Tahiti, pretože stať sa môže čokoľvek, napríklad v prípade zlého počasia môže byť plavba aj zrušená. Nám sa stalo, že sme mali plavbu rezervovanú na 13:30, ale keď sme prišli na miesto, tak loď už bola preč. Do emailu nám totižto napísali zlý čas. Namiesto toho nám teda ponúkli požičanie kajakov a plávanie s veľrybami nám preložili na ďalší deň.

 

Veľryba stála na jednom mieste celkom dlho

Veľryba stála na jednom mieste celkom dlho

 

Ďalší deň sme síce mali veľmi zlé počasie, výlet nám ale našťastie nezrušili. Tentoraz prichádzame načas a dostávame neoprény, šnorchle a okuliare. Okrem toho ešte celkom dlhú prednášku ako sa pri veľrybach správať, ako blízko môžeme ísť, z ktorej strany sa k ním približovať a tak ďalej. Predsalen sú to niekoľkotonové divoké zvieratá, ktoré by nám mohli ľahko ublížiť. Všetko si nasadzujeme a ja si dávam ešte plávaciu vestu a za poriadneho lejaku nasadáme na loď. Celá plavba trvá približne štyri hodiny a podľa nášho sprievodcu budeme mať dosť možností na plávanie s veľrybami.

Asi za necelú hodinku nachádzame veľrybiu mamu aj s mláďaťom. Chvíľu ich pozorujeme z lode a  čakáme na vhodnú chvíľu a potom konečne dostávame pokyn, aby sme skočili do vody. Na lodi je nás asi 10. Prvý skočí náš sprievodca, a rýchlo pláva preč. Za ním skočia ďalší dvaja ľudia a potom skáčem ja. Veľryby zatiaľ stále stoja na mieste, ale nášho sprievodcu nevidím, tak plávam smerom k veľrybám. Pod vodou nič nevidím, no keď si zodvihnem hlavu z vody, zdá sa mi, že som už veľmi blízko k tej obrovskej veľrybe. Pod vodou stále nič nevidím a už mám pocit, že do nich asi narazím. V tej chvíli sa veľryby stratia pod vodou a už ich nevidíme. Boli sme blízko a ja som k ním prišiel druhý po našom sprievodcovi, ale bohužiaľ som ich stihol vidieť len nad vodou. Sprievodca ich videl, a tak viem že stačilo kúsok. Vysvetľuje nám, že pri budúcom skoku do vody musíme byť oveľa rýchlejší. Bohužiaľ ďalšia príležitosť už neprichádza. Ďalšie dve hodiny plávame po oceáne a vyzeráme veľryby, ale už žiadne nevidíme.

Aj napriek tomu, že sme veľryby pod vodou nevideli, bol to úžasný zážitok. Z ostrova Tahiti pre mňa určite najlepší. Hlavne preto, že som prekonal sám seba a skočil do tej nekonečnej vody, dokázal preplávať v tých vlnách tu vzdialenosť a ešte sa mi to plávanie aj veľmi páčilo. Už som sa neskutočne tešil na ďalší skok, ktorý ale už neprišiel. Bolo nám ľúto, že to vyšlo takto a ďalší deň sme už odlietali. Ak by sme mali ešte čas, určite by sme túto aktivitu absolvovali ešte raz. Smola ešte bola, že sa nám pár dní predtým rozbil podvodný fotoaparát, teda nemáme z vody žiadne fotky.

 

Výhľady z kajaku na hlavné mesto

Výhľady z kajaku na hlavné mesto

 

Čo sme na Tahiti nestihli

Na Tahiti sme nestihli viacero dlhších túr, ktoré sme mali pôvodne v pláne. Dôvodom bolo hlavne počasie, keďže posledné dva dni nám nonstop pršalo. A to sme tam boli ešte v období, kedy má byť lepšie počasie. Navyše sme program posúvali kvôli plávaniu s veľrybami. V pláne sme mali napríklad veľmi peknú túru za vodopádmi v údolí Fautaua Valley. Na túto túru je však podobné si dopredu kúpiť permit v hlavnom meste Papeete, ktorý stojí 600 XPF. Stačí ak prídete do budovy Town Hall a poviete, že si chcete kúpiť tento permit. Problém u nás bol ten, že v deň keď sme prišli na radnicu, tak bol akurát nejaký sviatok a už nerobili. Permit sme si teda nevedeli kúpiť. Túto túru ale odporúčame, len si ju a hlavne kúpu permitu nenechajte na posledný deň.

 

Aj po ceste okolo ostrova sú výhľady na rôzne vodopády

Aj po ceste okolo ostrova sú výhľady na rôzne vodopády

 

Pekný kostolík na Tahiti

Pekný kostolík na Tahiti

 

Ďalšou túrou, ktorá sa odporúča a sú z nej veľmi pekné výhľady je túra na vrch Mont Marau. Je to dlhšia túra, cesta hore trvá približne 4 hodiny a späť dole ďalšie dve. Odporúča sa ísť v čase, keď neprší.

Taktiež sme nenavštívili údolie Vallee de Papenoo, ktoré je veľmi populárnym výletom na Tahiti. Toto údolie vedie pomedzi hory a priesmyky hlboko do stredu ostrova a cesta je lemovaná vodopádmi. Cesta je však v celkom zlom stave, preto mnohé požičovne majú zákaz ísť s ich autom na túto cestu. Väčšina ľudí sa preto sem vyberie s nejakou agentúrou, ktorá vás sem vezme na džípoch 4x4.

Tahiti  je krásny ostrov, ktorý má čo ponúknuť a zaujme určite najmä milovníkov prírody, turistiky či vodných športov. Keďže stále tu je množstvo zaujímavostí, ktoré sme nestihli, určite by sme sa sem ešte niekedy radi vrátili.