Francúzska Polynézia: Huahine
Huahine je jeden z najzelenších ostrovov Francúzskej Polynézie a hovorí sa mu aj Garden Island, čiže „Záhradný ostrov“. Nachádza sa asi 70 km od hlavného ostrova Tahiti a skladá sa vlastne z dvoch ostrovov: väčšieho Huahine Nui na severe a menšieho Huahine Iti na juhu spojenými mostom. Tieto dva ostrovy obkolesuje lagúna s krásnou čistou vodou a možnosťami na šnorchlovanie. Na Huahine sa nachádza len osem dediniek, ale zato niekoľko naozaj krásnych pláží ako z katalógu, turistické trasy cez tropickú džungľu na vyhliadky, vanilkové plantáže a ďalšie zaujímavosti.
Pohľad na hlavné mesto Fare z opačnej strany lagúny
Ubytovanie na Huahine
Na Huahine sa nachádza niekoľko penziónov a aj pár luxusných hotelov. Väčšinu týchto ubytovaní nenájdeme na portáloch ako booking.com, ale väčšina z nich má vlastnú stránku. Aj my takto vyberáme z niekoľkých penziónov a nakoniec sa rozhodujeme pre penzión Fare Ara. Z penziónu nás vyzdvihnú na letisku a takisto nás aj odvezú späť. V cene máme jednoduché raňajky ako bagetu, maslo, lekvár, kávu a čaj. Jediná nevýhoda je, že sa nachádza trošku ďalej od mesta, ale nie je to problém prejsť aj pešo.
Lagúna s tyrkysovou vodou a malé ostrovčeky na juhu Huahine
Čo vidieť na Huahine
Na Huahine prilietame z Moorei okolo obeda. Na letisku nás vyzdvihujú z ubytovania, a tak si ideme hneď zložiť veci. Na ubytovaní dostaneme aj veľa rád, čo na ostrove navštíviť, kde sa najesť a podobne. Hneď poobede sa ideme prejsť na maličkú pláž, ktorá sa nachádza asi 200 metrov za naším penziónom. Malo by tu byť veľmi dobré šnorchlovanie. Avšak akurát tu opravujú cestu, takže je tu skôr stavebný ruch ako plážová idylka. Pláž je maličká a okrem robotníkov, tu nik iný nie je. Ani my sa tu veľmi nezdržujeme a ideme sa radšej pozrieť do hlavného mesta Fare, ktoré je vzdialené asi 1 km.
Maličká pláž neďaleko Fare Ara
Hlavné mesto Fare sa nachádza na severe väčšieho ostrova Huahine Nui. Vo Fare sa nachádza letisko a aj všetko dôležité, čo by ste mohli potrebovať. Nachádza sa tu jediný supermarket, prístav, pár reštaurácii a stánkov s jedlom, ktoré sú ale takmer vždy zatvorené počas nášho pobytu. Je tu aj bankomat a pár hotelov a ubytovaní. V hlavnom meste sa nachádzajú aj dve čerpacie stanice. Ak by ste si požičiavali auto, tak treba dať pozor na to, že majú veľmi obmedzené otváracie hodiny a napríklad v nedeľu sú úplne zatvorené. Ak by ste teda potrebovali v nedeľu pred vrátením natankovať auto, nepodarí sa vám to. My sme napríklad chceli natankovať večer, ale už o piatej boli pumpy zatvorené, tak sme museli ísť dotankovať ráno.
Prechádzame cez Fare na jeho opačný koniec, kde sa nachádza verejná pláž. Aby sme sa na ňu dostali je potrebné prejsť cez reštauráciu Huahine Yacht Club. Je to jednoznačne najobľúbenejšia reštaurácia v meste. Hlavne počas Happy Hour, kedy majú kokteily za veľmi výhodné ceny, je úplne plná. Prechádzame na pláž, z ktorej je skvelý výhľad na horu, ktorá pripomína tehotnú ležiacu ženu. Dokonca aj názov ostrova Huahine je odvedený od tejto hory a od slova „tehotná žena“.
Na pláži trávime celé poobede a až k večeru sa vraciame na ubytovanie.
Hlavná pláž v meste Fare
Hora pripomínajúca ležiacu tehotnú ženu. Vidíte ju?
Okolo ostrova Huahine
Na druhý deň máme dohodnuté požičanie auta na našom ubytovaní. Ráno si teda preberáme auto spolu s mapou, kde sú zakreslené všetky zaujímavosti na ostrove a vyrážame. Máme v pláne prejsť dookola celý ostrov a cestou sa zastavovať na plážach a na rôznych zaujímavých miestach.
Hneď prvou zastávkou sú starobylé rybie pasce v tvare písmena V. Nachádzajú sa neďaleko dedinky Maeva. Už dávno miestni obyvatelia prišli na to, že pasce v tvare písmena V privádzajú ryby popri kameňoch až uviaznu v kruhovej nádrži. Potom zostáva už len ich vyloviť a môže sa pripravovať večera.
Tradičné pasce na ryby
Len o niečo ďalej sa nachádza ďalšie zaujímavé miesto – posvätné modrooké úhory. Tieto slávne modrooké úhory žijú na Huahine len v jednej riečke v dedinke Faie. No nájdete ich aj na iných ostrovoch. Zastavujeme pri stánku, kde si kupujeme čerstvé ovocie a potom sa ideme pozrieť na úhory. Je ich tu niekoľko a sú poriadne veľké. Pár minút ich pozorujeme ako sa vťahujú pod kmene stromov a potom zase vychádzajú. Mysleli sme, že ich tu bude len zopár, no je ich tu dosť veľa a vyzerajú veľmi zaujímavo. Miestni nám ešte odporúčajú, ak by boli skryté, kúpiť si v potravinách rybiu konzervu a prikŕmiť ich ňou, že vtedy vylezú. V našom prípade to ale nie je potrebné.
Množstvo veľkých úhorov, ktoré vidíme v riečke
Pokračujeme ďalej po takmer prázdnych cestách Huahine. Prechádzame cez nádhernú krajinu plnej zelene. Stojíme na niekoľkých vyhliadkach a napokon zastavíme na moste, ktorý spája dva ostrovy: Huahini Nui a Huahine Iti. Pod mostom vidíme vo vode plno rýb, ale je tu aj naozaj silný prúd. Výhľady sú ale krásne.
Takýmito kvalitnými cestami jazdíme po Huahine
Miesto, kde sa spájajú dva ostrovy
Mont Pohu Rahi
Samozrejme ani na Huahine nechceme vynechať nejakú túru. Jedna, ktorú nám odporúčajú aj na našom ubytovaní je túra na Mont Pohu Rahi na južnom ostrove Huahine Iti. Začiatok túry nie je nijako označený. Spoznáme ho ale za posledným prechodom pre chodcov za dedinkou Tefarerii podľa toho, že tu stoja asi dve autá z požičovne. Na pravo sa začína poľná cesta, ktorou sa ide na túru. Túra to nie je ťažká ani dlhá, ale začína hneď pomerne strmo. Poľná cesta sa vinie dohora po mnohých serpentínach až prichádzame na malý vyhliadkový bod asi v trištrvtinke túry. Dáme si malú prestávku a pokračujeme ďalej. Za touto vyhliadkou už ale nepokračuje poľná cesta, ale len úzky turistický chodník. Zo začiatku je celkom zarastený a vedie cez nejakú húštinu. Potom pokračuje strmo dohora. A nakoniec prichádzame na vrchol. Miesta je tu málo, len malá vyhliadka, kde sa nezmestia viac ako štyria ľudia. Výhľady sú ale krásne a rastú tu krásne žlté kvety. Odfotíme si výhľady a smerujeme zase dole.
Prvá časť túry vedie lesnou cestičkou
Výhľady z vrchu
Stred ostrova je pomerne hornatý
Krásne pohľady na pobrežie
Anini Marae
Na samom južnom cípe Huahine Iti sa nachádzajú zvyšky Anini Marae. Marae sú posvätné miesta, kde sa v minulosti stretávali kmeňoví vodcovia a obyvatelia na rôznych spoločenských a náboženských podujatiach. Rituály, ktoré sa tu konali, boli spojené s tradíciami, náboženstvom a spoločenskými záležitosťami. Dnes nájdeme zvyšky takýchto marae na skoro všetkých ostrovoch Francúzskej Polynézie. Aj na Huahine ich je niekoľko. Jedno sa nachádza tu na juhu Huahine. Okrem marae sa tu nachádza aj prekrásna pláž s bielym pieskom a palmami. Len si treba dať pozor, aby Vám na hlavu či na auto nepadol kokos.
Anini Marae
Pláž pri Anini Marae
Avea Beach
Keďže už je čas obeda, začíname sa obzerať, kde by sme sa naobedovali. Okolo ostrova je len pár reštaurácií alebo stánkov s jedlom a aj z tých je väčšina zatvorených. Našťastie len kúsok od nás sa nachádza veľmi pekná reštaurácia - Vairai Sunset Grill, blízko pláže Avea Beach. Reštaurácia má porozkladané stoly pod palmami vo veľmi peknom prostredí rovno pri pláži. Majú tu gril a pripravujú tu aj čerstvé ryby. Grilovaná ryba nebola až tak dobrá, ale tuniakový tatarák bol výborný. Prostredie je nádherné takže sa tu oplatí zastaviť aspoň na drink. I keď nás sklamalo, že nikde nemali čerstvý kokos napriek tomu, že všade okolo rastú.
Krásne prostredie na obed
Po obede sa ideme prejsť na pláž, ktorá je známa ako najkrajšia na ostrove. A veru je naozaj krásna. Opäť je tu biely piesok, palmy a tyrkysová voda. Neďaleko sa nachádza hotel Le Mahana, pri ktorom by malo byť výborné šnorchlovanie. V čase našej návštevy ale dosť fúka vietor a teda ani viditeľnosť vo vode nie je najlepšia. Nakoniec tu trávime približne hodinku. Dnes chceme ale ešte navštíviť jednu pláž, a tak pokračujeme ďalej.
Avea beach
Úžasné výhľady pri ceste na juhu ostrova
Hana Iti Beach
Pláž Hana Iti je naozajstným skrytým pokladom Huahine. Možno preto, že sa k nej dostaneme iba pešo, nie je taká známa a je pravdepodobne, že tu stretnete len pár ľudí. Auto parkujeme pri odbočke z hlavnej cesty. Odtiaľto ešte asi kilometer pokračuje poľná cesta. Niektorí ešte pokračujú autom až na koniec tejto cesty, no je dosť úzka a nekvalitná. My radšej ideme pešo. Približne v polovici cesty je malý priestor pre autá a značka ukazuje smer, ktorým pokračuje chodník. Ten teraz prudko klesá až k pláži. Pláž je krásna. Opäť tu nájdeme vysoké palmy a plytkú tyrkysovú vodu. Veľmi sa nám tu páči, takže tu trávime zvyšok poobedia. Ťažko sa nám odchádza, hlavne keď si predstavíme kopec, ktorým musíme vyjsť na hlavnú cestu.
Výhľady cestou cez džungľu na pláž Hana Iti
Krásna pláž Hana Iti
Túra k vysielaču
Auto máme požičané na 24 hodín a na ďalšie ráno ho musíme vrátiť. Ešte predtým nám ostáva trocha času a vydávame sa na krátku túru k vysielaču, ktorý leží na kopčeku nad veľkým jazerom Maeva. K vysielaču je tu len krátka asi 20 minútová prechádzka a nie je ani príliš strmá. Začína sa pár metrov pred múzeom Fare pote'e maeva pri zelenej búdke. Cestou stretneme miestneho, ktorý nám poradí, že od vysielača túra pokračuje ešte ďalej na vrch Mont Tapu. Chodník je ale ďalej veľmi strmý a na vrchol to potrvá minimálne hodinu. Na to už veľmi nemáme čas, keďže potrebujeme vrátiť auto. Ale poradí nám, že od vysielača stačí prejsť len pár metrov a hneď sa nám naskytne ešte krajší výhľad. Tak aj robíme a za vysielačom preliezame dieru v plote a po skalách sa vyštveráme trochu vyššie, skade máme nerušené výhľady.
Smerujeme k vysielaču, ktorý vidieť na kopci
Výhľady od vysielača na veľké jazero
Keď zídeme dole ešte sa pozrieme k múzeu, kde sa nachádza aj ďalšie marae. Poprechádzame sa po areáli a pozrieme si marae, ale do vnútra múzea nejdeme.
Marae na ostrove Huahine
Na dnes sme mali pôvodne v pláne vyraziť ešte na bicykloch na pláž bývalého hotela Sofitel. Hotel skrachoval a dnes sa tu nachádzajú naozaj už len zvyšky jeho budov. Čo tu ale po ňom ostalo je ďalšia pekná pláž s výborným šnorchlovaním. Nakoniec si to ale rozmyslíme a rozhodneme sa deň stráviť na pláži vo Fare. A tu zažijeme celkom milé prekvapenie. Práve keď si len tak sedíme, zbadáme vo vode pár veľrýb, dokonca celkom blízko. Neskôr v miestnej tlači čítame, že sa dostali úplne až do prístavu. My sme ich zahliadli už keď plávali von z neho. Aj tak ich ale celkom dlho pozorujeme, kým sa stratia v diaľke.
Na Huahine sme strávili dokopy tri dni. Na spoznanie ostrova to síce stačí, ale viem si tu predstaviť pobudnúť aj dlhšie a pár dní relaxovať na krásnych plážach. Čo sme napríklad nestihli, bol výlet loďou za šnorchlovaním a žralokmi, ktorý sa tu tiež oplatí absolvovať. My ale pokračujeme spoznávať ďalšie ostrovy Francúzskej Polynézie.