Francúzska Polynézia: Bora Bora

október 2023
Tahiti – Moorea – Huahine – Raiatea – Bora Bora – Tahiti, Air Tahiti – 470 eur / osoba
Anaiva Lodge, Bora Bora – 364 EUR / 3 noci / 2 osoby
Anaiva Lodge, Bora Bora – 8 000 XPF / deň
Praktické informácie:
Francúzska Polynézia Francúzska Polynézia
Papeete

Hlavné mesto

Francúzsky pacifický frank (XPF)

Mena používaná v krajine

Francúzština

Úradný jazyk

Najznámejší a najexkluzívnejší zo všetkých ostrovov Francúzskej Polynézie – to je Bora Bora. Domčeky nad vodou, tyrkysová voda, palmy a biele pieskové pláže.  Bora Bora je maličký ostrov, ktorého obvod je len cca 30 km. Dominantou ostrova je vysoká hora Mt. Pahia, ktorá sa týči v strede a je obkolesený niekoľkými maličkými ostrovmi – motu a koralovými útesmi, ideálnym miestom na šnorchlovanie. Pre mnohých, je to vysnená destinácia a tiež je obľúbená na svadobné cesty.

Tento ostrovný raj bol dlho doménou len tých najbohatších, dnes tomu ale už nie je tak. Kým na malých motu, ktoré obkolesujú Bora Bora nájdeme tie najluxusnejšie hotely na svete, ktoré môžu stáť aj niekoľko tisíc eur na noc. Na hlavnom ostrove sa nachádza aj mnoho lacnejších hotelov, guesthousov či Airbnb. Ak na ostrove nebudete mať požičané auto, je výhodné ubytovanie zvoliť blízko najkrajšej pláže na ostrove – Matira.

 

Typické domčeky na vode na jednom z motu

Typické domčeky na vode na jednom z motu

 

Pláž Matira na hlavnom ostrove

Pláž Matira na hlavnom ostrove

 

Na Bora Bora prilietame za západu slnka z ostrova Raiatea. Let je krátky, ale lietadlo je úplne plné. Letisko na Bora Bora sa nenachádza na hlavnom ostrove, ale na motu Mute. Odtiaľto vás buď vyzdvihnú lode jednotlivých hotelov, ak bývate v niektorom z luxusných rezortov na ostrovčekoch alebo vás zadarmo loď Air Tahiti prevezie na hlavný ostrov. Počkáme si teda na naše kufre a prejdeme na loď Air Tahiti. Samotná plavba trvá asi pol hodinu a v našom prípade to bolo dlhšie ako samotný let. Počas plavby sa ale celkom rozpršalo a Bora Bora nás víta výdatným lejakom.

 

Prilietame za západu slnka

Prilietame za západu slnka

 

Loď Air Tahiti, ktorá nás zadarmo prevezie na hlavný ostrov

Loď Air Tahiti, ktorá nás zadarmo prevezie na hlavný ostrov

 

Ubytovanie máme rezervované cez Airbnb v Anaiva Lodge. Našťastie nás už dievčatá z tejto lodge čakajú v prístave. Dostávame krásne kvetinové vence a odvážajú nás na naše ubytovanie. Anaiva Lodge je asi najlepšie ubytovanie, ktoré sme mali v celej Francúzskej Polynézii. Je to nový moderný apartmán, dokonca s vírivkou a nachádza sa asi len 5 km od najkrajšej pláže na ostrove – Matira Beach. K dispozícii máme aj bicykle zadarmo, ktoré využijeme v nasledujúce dni.

 

Výhľady z nášho ubytovania

Výhľady z nášho ubytovania

 

Šnorchlovanie v lagúne Bora Bora

Hneď na druhý deň už máme vybavený program. Poldenné šnorchlovanie so zastávkou pri rajách a mantách. Tento výlet sme si rezervovali ešte z domu, keďže sme čítali, že sa môže rýchlo zaplniť, ale myslím si, že nakoniec by to nebol problém rezervovať ani na mieste.

 

Ráno v prístave vo Vaitape

Ráno v prístave vo Vaitape

 

Loď nás vyzdvihuje ráno pred deviatou v prístave v hlavnom meste Vaitape. Našťastie počasie sa dnes umúdrilo a máme krásne modrú oblohu. Na lodi už sedia ďalšie 4 páry a my sme poslední, ktorí nastupujeme a hneď vyrážame na prvé šnorchlovacie miesto. Tým je tzv. Aquarium neďaleko hotela Intercontinental. Ak si tu chcete zašnorchlovať, tak si ale nemusíte brať hneď výlet. Dá sa sem dostať asi za 15 minút aj kajakom z pláže Matira.

 

Počas výletov máme aj krásne výhľady na Bora Bora

Počas výletov máme aj krásne výhľady na Bora Bora

 

Hneď si nasadzujeme masky a skáčeme do vody. Sprievodca ide s nami a my plávame za ním. Je tu milión krásnych farebných rybičiek. Na dne je z kameňov vyskladaný nápis I love Bora Bora. Našu radosť z tohto úžasného výletu kazí jedine to, že náš podvodný foťák sa pokazil akurát včera. Tým pádom zo šnorchlovania nemáme žiadne fotky. Nevadí, užívame si ho aj tak. Plávame asi 150 metrov od loďky a potom sa vraciame späť. Na miestach, kde je piesok je voda hlboká nejakých 5 – 6 metrov, ale tam kde sú koraly si treba dávať pozor, lebo niektoré sú narastené do výšky a sú len pár centimetrov pod hladinou. V tomto mieste nie sú žiadne prúdy, tak sa tu pláva dobre. No veľmi dlho sa tu nezdržíme a už pokračujeme ďalej, ešte máme toho pred sebou dosť.

Ďalšou zastávkou je šnorchlovanie s rajami. Toto je pre nás tá najkrajšia zastávka. Skáčeme do vody a pod nami pláva hádam 20 až 30 rají bodkovaných. Sú zoradené akoby v presnom geometrickom útvare a plávajú presne vedľa seba. Akoby tam bola nejaká neviditeľná mriežka, ktorá ich oddeľuje. Ani jedna sa od druhej neoddelí, ale ani sa vedľajšej nedotkne. Len si tak pomaly plávajú, a tak je jednoduché ich pozorovať. Sú presne pod nami v hĺbke asi 10 metrov, ale voda je úplne priezračná, je ich teda veľmi dobre vidieť. Hodnú chvíľu plávame presne nad nimi a užívame si výhľad na ne.

 

Voda je všade kryštáľovo-čistá

Voda je všade kryštáľovo-čistá

 

Nasleduje zastávka, na ktorú sme sa pôvodne tešili najviac – plávanie s mantami. Stojíme najskôr na jednom mieste, dostávame upozornenie, že sú tu celkom silné prúdy. Skáčeme do vody a plávame za naším sprievodcom. Prúdy sú tu ozaj celkom silné a dosť sa pri plávaní so šnorchlom zadýchavam. Voda je tu už hlboká a dno nie je v niektorých úsekoch vôbec vidieť.  Žiadne manty tu ale aktuálne nie sú.

Prechádzame na ďalšie miesto pri severnom cípe ostrova. Toto miesto má výhodu, je len asi pätnásť metrov od brehu a ľahko sa sem dostanete aj z pobrežia. Skáčeme opäť do vody kde končí koralový útes a dno sa láme do veľkej hĺbky. Voda je tu znova hlboká, že pod nami nie je vidieť dno, ale našťastie tu nie sú žiadne prúdy. Skáčeme do vody, sprievodca a ostatný plávajú paralelne s pobrežím do ľava. Ja sa ale ponorím a zaplávam trocha v pravo a hneď pod sebou vidím veľkú mantu. Vynorila sa z hĺbky a asi päť metrov plávala súbežne so mnou a potom sa znova stratila v hĺbke. Vynorím hlavu a pozerám sa kde je moja skupina. Smerujú ale na opačnú stranu, tak sa otáčam a idem za nimi. Keď ich dobehnem, zbadáme pod nami ešte jednu mantu. Táto je trocha hlbšie ako tá, ktorú som videl prvú iba sám, ale túto už vidí celá skupina. Pláva ale celkom hlboko a nezdrží sa dlho, kým niekde opäť zmizne v hĺbke. Potom preplávame ešte raz pozdĺž celého pobrežia, no mantu už nevidíme. Vraj sú to dosť plaché ryby a zvyknú rýchlo újsť.

Našou poslednou zastávkou je Koralová záhrada, ktorá leží veľmi blízko ostrovčeka, na ktorom je letisko. Tu sa šnorchlujeme celkom dlho. Sprievodca ide s nami a vedie nás spleťou koralov. Je to tu naozaj krásne. Je tu množstvo rôznych rýb od tých najmenších až po meter veľké, množstvo rôznych farebných koralov. Voda tu už nie je veľmi hlboká. Na väčšine miest dočiahneme na dno, iba na pár miestach je to hlbšie. Koraly sú ale všade okolo nás, tak si treba dávať pozor, aby sme do niektorého nenarazili.

 

Súkromný ostrov neďaleko Koralovej záhrady

Súkromný ostrov neďaleko Koralovej záhrady

 

Hoci sme na Francúzskej Polynézii neabsolvovali veľa organizovaných výletov, tento na Bora Bora sme nechceli určite vynechať a naozaj stál za to. Nemusia sa báť ani tí, čo nie sú dobrí plavci. Ja napríklad plávam veľmi slabo a väčšinou neplávam vo vode, kde nedočiahnem na dno, no dal som si plávajúcu vestu a bez problémov som to zvládol. Lagúna okolo Bora Bora je prekrásna, takže sa tu oplatí investovať do vodných aktivít a tento výlet by som kľudne absolvoval aj ešte raz.

 

Mont Mata Pupu

Po skončení výletu nás vyložia opäť v prístave vo Vaitape, tam kde sme aj začínali. Cestou späť na ubytovanie sa na odporučenie našich hostiteľov zastavujeme na obed v reštaurácii Snack Irène. Vyskúšame tu typické polynézske jedlo Poisson Cru, čo je vlastne surová ryba v kokosovom mlieku. Musíme povedať, že to tu bolo asi najlepšie jedlo aké sme v Polynézii jedli. Inak nás ale strava v Polynézii celkom sklamala. Väčšinou bola drahá a nie veľmi chutná. Teda nás potešilo, že aspoň tu sa dalo niečo ochutnať, čo bolo miestne a dobré.

 

Poisson Cru

Poisson Cru

 

Na chvíľku sa zastavíme na našom apartmáne a dáme si pár minút pauzu. Máme ale ešte dosť času do večera, a tak sa rozhodujeme čo so zbytkom dňa. Rozhodnutie nakoniec padne na krátku túru na vrch Mont Mata Pupu. Túra na tento vrchol sa začína približne kilometer od nášho ubytovania. Berieme teda bicykle a na začiatok túry sa presúvame na nich.

 

Začiatok túry

Začiatok túry

 

Chodník začína stúpať

Chodník začína stúpať

 

Prvá časť túry vedie po poriadne strmej asfaltke. Bycikle nechávame na ešte pred touto časťou a ďalej ideme pešo. Táto časť nie je dlhá, ale hneď sa poriadne zapotíme, keď vyjdeme na vrch. Na konci asfaltky stojí niekoľko domov a anténa. Už tu sa začínajú pekné výhľady. My ale pokračujeme ešte ďalej po úzkom chodníku. Ten pokračuje najskôr relatívne po rovine cez les a neskôr začína strmo stúpať. Na pár miestach sú natiahnuté aj laná. Chodník je opäť poriadne strmý, našťastie to ale netrvá príliš dlho a sme na vrchu, odkiaľ máme krásne výhľady na celé okolie. Tá námaha určite stála za to.

 

Konečne na vrchole

Konečne na vrchole

 

Výhľad na najvyššie kopce

Výhľad na najvyššie kopce

 

Výhľady na okolité motu

Výhľady na okolité motu

 

Na Bora Bora je ešte množstvo ďalších možností na turistiku. Najzaujímavejšíje určite výstupy na vrch Mt. Pahia, to už je ale náročnejšia celodenná túra, na ktorú nám neostane bohužiaľ čas. Mont Mata Pupu je ale ideálna poldenná túra, ktorá je síce strmá, ale krátka, tak ju zvládne každý.

 

Pláž Matira

Nasledujúci deň plánujeme stráviť na najkrajšej pláži na ostrove – Matira. Opäť teda berieme bicykle a vydávame sa smerom na pláž. Pláž je vzdialená približne 5 kilometrov a cesta je väčšinou po rovine, tak sme tam celkom rýchlo. Pláž Matira  je často opisovaná ako jedna z najkrajších pláží na svete. Je to jediná verejná pláž na Bora Bora, ale to vôbec neznamená, že by bola nejako preplnená. Je dlhá vyše 1,5 km a v celej dĺžke je na nej väčšinou len zopár ľudí. Leží na úplnom juhu ostrova na malom výbežku. Pláž je krásna s bielym pieskom a tyrkysovou vodou.

 

Nádherná pláž Matira

Nádherná pláž Matira

 

My parkujeme bicykle takmer na začiatku, kde sa uvádza, že je dobré šnorchlovanie. Samozrejme to musíme vyskúšať aj my. Nie je to až také ako na výlete deň predtým, ale aj tu vidíme nejaké tie koraly a ryby. Navyše okrem farebných rybičiek, tu vidíme aj pár rají.

Na pláži trávime takmer celý deň. Prejdeme ju úplne celú až na jej koniec a obed si dávame v reštaurácii Snack Matira. Na pláži sa dajú požičať aj skútre či kajaky.

 

Na pláži sa dajú požičať aj skútre

Na pláži sa dajú požičať aj skútre

 

Väčšinou je pláž takmer prázdna

Väčšinou je pláž takmer prázdna

 

Poobede sa rozfúka dosť silný vietor a cestou späť máme celkom problém na bicykloch. V silnom protivetre ledva zájdeme späť na naše ubytovanie. Večer sa aj rozprší, tak ho trávime s miestnym drinkom vo vírivke.

 

Čo ešte vidieť na Bora Bora

Čaká nás posledný deň na Bora Bora. Večer pred šiestou odlietame späť na Tahiti. Cez ubytovanie si dohodneme požičanie auta, ktoré sme si vyzdvihli už predchádzajúci večer. Tento deň preto chceme ešte využiť na spoznanie ostrova. Máme v pláne prejsť si dokola celý ostrov a zastaviť sa na nejakých pekných vyhliadkach a prípadne sa ešte okúpať. Náše plány nám ale komplikuje počasie, od rána totižto vytrvalo prší.

Vydávame sa smerom na sever a našou prvou zastávkou je strom Banianarbre des armes. Je to obrovský strom, ktorý vraj bol inšpiráciou pre Jamesa Camerona pre Strom života vo filme Avatar.

 

Zaujímavý strom neďaleko Vaitape

Zaujímavý strom neďaleko Vaitape

 

Hneď ďalšou zastávkou sú delá z čias druhej svetovej vojny – vo Faanui. Parkujeme pri ceste a k delám sa ide krátkym, ale veľmi strmým kopčekom. Túra nezaberie ale viac ako 5-10 minút. Zhora je okrem obrovského dela aj veľmi pekný výhľad na okolie. Prejdeme sa ešte aj o niečo vyššie, kde sú aj zvyšky bunkrov. Okrem tohto miesta, sa delá z 2. svetovej vojny nachádzajú aj na inom mieste – na druhej strane ostrova v Anau, tam sa ale platí vstup, tu je to zadarmo.

 

Delo z čias 2. svetovej vojny

Delo z čias 2. svetovej vojny

 

S takýmto autíčkom brázdime ostrov

S takýmto autíčkom brázdime ostrov

 

Pláž pre ktorej sme plávali s mantami

Pláž, pri ktorej sme plávali s mantami

 

Výhľady cestou okolo ostrova

Výhľady cestou okolo ostrova

 

Prichádzame na miesto, kde sme sa najviac tešili – na miesto, kde sme sa pred pár dňami šnorchlovali s mantami. Plánovali sme, že tu skúsime zaplávať na kraj útesu a preplávať pozdĺž či znova neuvidíme nejakú mantu. Je ale také zlé počasie – prší a fúka, že nakoniec nemáme žiadnu chuť ísť do vody.

Stojíme ešte na niekoľkých vyhliadkach, ale za tohto počasia ani výhľady nie sú bohvieaké. Pred dažďom sa teda schováme opäť v Snack Matira na obed. Neskôr sa ešte zastavíme na smoothie. A posledné chvíle trávime v hlavnom meste – Vaiatape.

Okrem supermarketu sa vo Vaitape nachádza aj trh s miestnymi výrobkami a množstvo obchodov s perlami. Ak si teda plánujete nakúpiť nejaké suveníry, tak Vaitape je jedno z najlepších miest. My si tiež prejdeme obchodíky a potom sa prejdeme aj okolo prístavu, keď konečne prestane pršať.

 

Vaitape

Vaitape

 

Bye Bye Bora Bora

Bye Bye Bora Bora

 

Auto iba nechávame odparkované na parkovisku v prístave a onedlho prichádza loďka Air Tahiti, ktorá nás odváža na motu Mute na letisko.

Bora Bora patril k ostrovom Francúzskej Polynézie, ktoré sa nám páčili najviac. Hoci zo začiatku sme uvažovali, že Bora Bora vynecháme, lebo je tam podstatne drahšie ako na iných ostrovoch, nakoniec sme radi, že sme tu boli. Návšteva Francúzskej Polynézie by bez Bora Bora nebolo ono. Nabudúce by som si tu určite vedela predstaviť stráviť aj dlhší čas. No teraz nás čaká ešte posledný ostrov našej cesty – Tahiti.