Taliansko: Keď už sme v Pise, musíme vidieť aspoň šikmú vežu!

Domov > Európa > Taliansko
jún 2021
Camping Village Torre Pendente – 27,5 eur (mimo sezóny, v sezóne 32,5 eur) / noc / stan + auto + dve osoby
Praktické informácie:
Taliansko Taliansko
Rím

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Medzi Slovenskom a Talianskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Najlepší čas na návštevu Talianska záleží od konkrétnej oblasti, ale aj od dôvodu návštevy. Dobré počasie na väčšine územia trvá väčšinou od mája až do októbra. V júli a hlavne v auguste je tu však až príliš horúco a pamiatky sú preplnené turistami. Apríl a máj sú tiež vhodný na návštevu avšak more je ešte väčšinou príliš chladné na kúpanie. Pre lyžovačku v talianskych Alpách sú najvhodnejšie mesiace december až apríl. V ostatných oblastiach sú tieto mesiace často daždivé.

Cestovné obdobie

Taliančina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F
Typ L Typ L

Využívané typy zásuviek

Pisa sa nachádza v talianskej provincii Toskánsko, neďaleko Ligúrskeho mora a preteká ňou rieka Arno.  Zaujímavosťou je, že kedysi Pisa ležala priamo na pobreží mora, ale postupným odlivom mora sa od pobrežia vzdialila asi na 10 km. Je jedným z najznámejších miest v Toskánsku. Však kto by ju nepoznal? Hlavne kvôli známej šikmej veži, ktorá je symbolom mesta a ktorá býva hlavným cieľom turistov, ktorí Pisu navštívia. No určite nie je jediná pamiatka, ktorú sa oplatí vidieť. I keď my máme v Pise iba chvíľku a stihneme iba malú časť mesta, mesto aj s okolitým Toskánskom, určite stojí aj za dlhšiu návštevu.

 

Pohľad na Katedrálu Santa Maria Assunta a šikmú vežu úplne bez ľudí

Pohľad na Katedrálu Santa Maria Assunta a šikmú vežu úplne bez ľudí

 

Čo všetko sa oplatí v Pise nevynechať

Pisa je jedným z menších talianskych miest a má okolo 90 000 obyvateľov. Tým, že je Pisa taká malá nie je problém prejsť si ju pešo aj za jeden deň. Väčšina hlavných atrakcii Pisy sa nachádza na Námestí Piazza del Duomo, ktorému sa často hovorí aj Piazza dei Miracoli (Námestia zázrakov). Ako už aj názov napovedá, toto námestie akoby zázrakom prežilo aj bombardovanie počas 2. svetovej vojny. Na námestie je vstup voľný a vstupné sa platí len ak chcete ísť do vnútra jednotlivých budov.

Katedrála Santa Maria Assunta (alebo v preklade Dóm Nanebovzatia Panny Márie) – bola prvou stavbou na tomto námestí. Šikmá veža aj ostatné budovy boli len doplnkovými stavbami tejto Katedrály. Začala sa stavať v 11. storočí a dokončená bola približne o sto rokov neskôr. Je postavená tak ako aj ďalšie budovy na námestí z krásneho bieleho kararského mramoru. Aj interiér Katedrály je krásne zdobený. Vstup do katedrály je zdarma buď ako súčasť vstupenky do veže alebo ak chcete navštíviť iba katedrálu, tak obmedzený počet voľných vstupeniek na konkrétny čas je k dispozícii na mieste v predajni lístkov.

Šikmá veža – v skutočnosti slúžila ako zvonica. Bola postavená v 12. storočí a už po začatí stavby  bolo jasné, že sa nenachádza na stabilnom podklade a začala sa nakláňať. Veža je vysoká 58 metrov a vo veži sa nachádza sedem zvonov – jeden pre každý hudobný tón a najväčší váži viac ako tri a pol tony. Vežu tvorí šesť poschodí obkolesených bielym stĺporadím a na jej vrchole je vyhliadka, kam sa dostanete presne po 273 schodoch. Mimo pandemického obdobia je dobré si kúpiť vstupenku už dopredu, aby ste predišli čakaniu v rade.

Battistero di San Giovanni – (alebo v preklade Krstiteľnica sv. Jána) je treťou slávnou stavbou na Námestí zázrakov a hneď prvá, ktorá nám udrie do očí, ak vstúpime na námestie cez Porta Santa Maria. Je to kruhová stavba s obvodom 105 metrov a stenami hrubými vyše 2,5 metra je najväčšou krstiteľnicou v Taliansku.

 

Battistero di San Giovanni

Battistero di San Giovanni

 

Camposanto Monumentale – poslednou atrakciu na Piazza del Duomo, a je to vlastne cintorín, ktorý bol podľa legendy postavený na pôde privezenej zo Svätej zeme počas križiackych výprav.  Camposanto bolo zo všetkých stavieb na námestí postavené ako posledné. Asi najznámejšou časťou Camposanto je nádvorie, obklopené ozdobnými oblúkmi.

Museo Nazionale di Palazzo Reale di Pisa – sa nachádza na brehoch rieky Arno. Pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo viac o histórii tohto mesta, tak určite navštívte toto múzeum

Santa Maria della Spina – na opačnom brehu rieky oproti Museo Nazionale sa nachádza malý kostolík Santa Maria della Spina. Hoci je tento kostolík maličký, je veľmi pekne vyzdobený, a ak budete prechádzať popri rieke, určite sa tu zastavte.

Palazzo della Carovana – táto zaujímavá budova s veľkým schodiskom leží na jednom z najpríjemnejších námestí v Pise – Piazza Cavalieri, čiže na námestí rytierov. V minulosti bola táto budova ústredím Rádu rytierov Santo Stefana. Od roku 1846 slúži ako škola.

Botanická záhrada – ak si chcete trochu oddýchnuť od hlučného mesta a turistov, navštívte Botanickú záhradu založenú v 16. storočí s množstvom rastlín, stromov a fontán.

Borgo Stretto – prejdite sa po tejto nákupnej uličke a vychutnajte si capuccino alebo zmrzlinu

Možností je teda veľa, záleží od toho koľko budete mať času a čo preferujete vidieť. Ideálne keď si pripravíte itinerár podľa vlastných preferencií. Ak sa vydáte do tohto regiónu na dlhšie, určite sa oplatí vyraziť aj mimo Pisu do ďalších jeho časti.

 

Kam v okolí Pisy

Pisa sa nachádza v srdci nádherného Toskánska, a ak tu budete mať viac času na okolí je množstvo miest, ktoré stoja za návštevu. My pokračujeme na francúzsky ostrov Korzika, ale neďaleko sa nachádza aj ďalšie historické mesto Florencia, prípadne ďalšie menšie mestá Sienna a San Gimignano. Približne 100 km na sever od Pisy sa nachádza aj zaujímavá oblasť Cinque Terre, ktorá je preslávená farebnými domčekmi nastavanými na sebe na útesoch nad morom.

 

Čo stihneme v Pise my?

V Pizze máme len veľmi krátku zástavku po dlhej ceste zo Slovenska smerom na Korziku. A keď už sme došli autom až tu, nemôžeme vynechať aj krátku návštevu mesta. Tak volíme aj kemp Camping Village Torre Pendente, ktorý je ozaj len kúsok od centra, má ideálnu polohu, aby sme tam mohli nechať auto a ísť na krátku prechádzku. Do kempu prichádzame pred šiestou večer. Ubytujeme sa, postavíme stan, dáme si večeru a môžeme vyraziť.

 

Katedrála Santa Maria Assunta

Katedrála Santa Maria Assunta

 

V centre sme v podstate do zotmenia. Samozrejme nemôžeme vynechať hlavnú atrakciu, ktorou je bezpochyby Šikmá veža a Námestie Zázrakov. Výhodou toho, že cestujeme v čase pandémie, len pár dní po uvoľnení opatrení je to, že v normálnych časoch je okolo Šikmej veže nekonečne veľa ľudí. No my sme tu takmer sami. Môžeme si ju teda vychutnať úplne bez davov ľudí. Síce za opatrení, ale veža je aj otvorená a môžeme sa pozrieť aj do vnútra. 

Po návšteve Šikmej veže si dáme ešte krátku prechádzku mestom a potom sa vraciame do kempu a zaliehame do stanu.

 

Ešte posledný pohľad na šikmú vežu

Ešte posledný pohľad na šikmú vežu

 

Skoro ráno už len smerujeme do prístavu v Livorne a trajektom pokračujeme do Francúzska na Korziku.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: