Benátky, mesto gondol, kanálov a karnevalu

máj 2017
Hotel Palladio, Mestre – 40 eur / 2 osoby / noc
Hotel Primavera, Mestre – 53 eur / 2 osoby / noc
Benátky – Viedeň, Flixbus – 25 eur / osoba
Viedeň – Bratislava, Regiojet – 5 eur / osoba
Praktické informácie:
Taliansko Taliansko
Rím

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F
Typ LTyp L

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Talianskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Talianska záleží od konkrétnej oblasti, ale aj od dôvodu návštevy. Dobré počasie na väčšine územia trvá väčšinou od mája až do októbra. V júli a hlavne v auguste je tu však až príliš horúco a pamiatky sú preplnené turistami. Apríl a máj sú tiež vhodný na návštevu avšak more je ešte väčšinou príliš chladné na kúpanie. Pre lyžovačku v talianskych Alpách sú najvhodnejšie mesiace december až apríl. V ostatných oblastiach sú tieto mesiace často daždivé.

Cestovné obdobie

Taliančina

Úradný jazyk

Benátky asi veľmi predstavovať nemusím. Však kto by ich nepoznal? Mesto ležiace na severe Talianska v močaristej a plytkej Benátskej lagúne. Kanály, gondoly a karneval patria neodmysliteľne k tomuto mestu. Sú jedným z najnavštevovanejších miest v Taliansku a tiež sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme si teda prejsť čo sa dá v Benátkach stihnúť vidieť počas víkendu.

Do Benátok prilietame tesne pred polnocou. Hotel sme si preto vyberali tak, aby sme sa k nemu vedeli ešte aj v tomto čase bez problémov dostať. V automate alebo v informačnom centre na letisku si môžete kúpiť lístok na autobus, ktorý premáva z letiska až do Benátok. Lístok na letisku stoji 8 eur, no ten istý lístok kúpite o zastávku ďalej za 1,5 eur. Ak teda priletíte v rozumnom čase je lacnejšie prejsť od letiska pár sto metrov k ďalšej zastávke pešo. V hoteli pri nej si kúpiť lacnejší lístok a nastúpiť na autobus na tejto zastávke. Keďže ale prilietame pred polnocou, kupujeme teda predražený lístok na letisku. Odvážame sa teda iba na hotel a zaliehame do postelí.

Ráno kupujeme lístky na autobus na hoteli a odvážame sa na námestie Piazzale Roma do Benátok, ďalej už žiadne autobusy ani autá nesmú a my odtiaľto začíname naše spoznávanie mesta. Konkrétny plán kam ísť a čo vidieť v Benátkach nemáme. V podstate máme len vybraných pár hlavných bodov, ktoré chceme navštíviť a len tak sa túlať uličkami a zablúdiť do rôznych častí mesta.

Hneď pri stanici prechádzame cez most Ponte degli Scalzi, ktorý je jedným zo štyroch mostov cez Grand Canal.

 

Grand Canal neďaleko Piazzale Roma

Grand Canal neďaleko Piazzale Roma

 

Benátske Kasíno

Benátske Kasíno

 

Zo začiatku sa držíme blízko pri Grand Canali a prechádzame okolo Benátskeho Kasína, ktoré je najstarším na svete a vyzerá ako nejaký palác. Čoskoro však musíme odbočiť do vedľajších uličiek, lebo niekde sa jednoducho peši nedá prejsť popri veľkom kanáli. A tak zablúdime do bočných uličiek. Je to strašná spleť, kde sa nedá vyznať ani s mapou, ale našťastie majú na budovách šípky, ktoré ukazujú k najdôležitejším pamiatkam. Aj napriek tomu sme sa síce párkrát stratili, no vždy sme nakoniec nejako nečakane vyšli práve tam, kde sme chceli.

 

Benátky – mesto gondol

Benátky – mesto gondol

 

Tak nejako sa dostávame aj na trh Rialto Market, kde kúpite rôzne druhy čerstvého ovocia, zeleniny a časť trhu je vyhradená pre ryby a morské potvorky. Určite sa sem oplatí na chvíľku pozrieť.

Neďaleko sa nachádza rovnomenný most Ponte di Rialto, ktorý je zrejme po Námestí sv. Marka najpopulárnejšiu atrakciou Benátok. Aspoň čo sa počtu turistov týka. Na moste sa tlačí toľko ľudí, že sa tam nedá ani pohnúť. Most bol prvýkrát postavený v roku 1181, no bohužiaľ sa zrútil. Dnešný most, ktorý tu stojí pochádza z 15.storočia a bol navrhnutý architektom  Antoniom da Ponte, ktorý svojím návrhom porazil napríklad aj Michelangela.

 

Čerstvé ryby na Rialto markete

Čerstvé ryby na Rialto markete

 

Najznámejší most v Benátkach – Ponte di Rialto

Najznámejší most v Benátkach – Ponte di Rialto

 

Výhľad z Ponte di Rialto na Grand Canal

Výhľad z Ponte di Rialto na Grand Canal

 

Chvíľu sa znovu len túlame uličkami a kanálmi a všetko si fotíme, nemôžeme si pomôcť za každým rohom sa objaví ďalší ešte fotogenickejší kanál ako ten predchádzajúci.

Dostávame sa až k poslednému mostu cez Grand Canal - Ponte dell'Accademia, skadiaľ je krásny výhľad na neďalekú baziliku. Bazilika Santa Maria della Salute, často nazývaná len La Salute, ktorú vidíme z mosta už nie je ďaleko, a tak pokračujeme až k nej na úplný koniec ostrova. Bola postavená v čase, keď Benátky zasiahol mor, a mal ich uzdraviť. Aj meno La Salute v preklade znamená zdravie. Z cípu tohto ostrova je celkom pekný výhľad na ostatné okolité ostrovy v Benátskom zálive.

 

Bazilika Santa Maria della Salute

Bazilika Santa Maria della Salute

 

Výhľad na jeden z ďalších ostrovov Benátskeho zálivu

Výhľad na jeden z ďalších ostrovov Benátskeho zálivu

 

Dóžov palác a Kampanila z opačnej strany zálivu

Dóžov palác a Kampanila z opačnej strany zálivu

 

Vraciame sa na druhú stranu kanálu a prechádzame popri niekoľkých kostoloch s krásne vyzdobenými fasádami ako napríklad Santa Maria del Giglio alebo Chiesa di San Moisè. Všade cestou na nás pokrikujú gondolieri, ktorí nám ponúkajú plavbu. Toto je však trochu mimo náš rozpočet. Oficiálne ceny za plavby udáva mesto a sú vyvesené všade po meste. 40 minútová plavba stojí 80 eur, za každých 20 minút navyše sa dopláca ďalších 40 eur. Po siedmej večer sa ceny vyšplhajú ešte vyššie a 40 minútová plavba stojí už 100 eur. Časy a ceny sú viac menej orientačné a plavba môže trvať samozrejme o pár minút viac či menej.

Ak sa chcete previesť po kanáli, ale nechcete za to dať 80 euro, tak je tu ešte možnosť využiť vodnú mhdčku, tzv vaporetto, v ktorej sa preveziete za 7 eur.

 

 Plavba na gondole je romantická, ale predražená

Plavba na gondole je romantická, ale predražená

 

Pekne vyzdobená Chiesa di San Moisè

Pekne vyzdobená Chiesa di San Moisè

 

Pomaly sa dostávame blízko k Námestiu sv. Marka. Tiché uličky sa znovu prehusťujú turistami, a tak len nasledujeme dav, ktorý nás vypľuvne rovno na námestí. Okrem množstva holubov a turistov sa na námestí nachádzajú niektoré z najznámejších pamiatok v Benátkach ako napríklad Bazilika svätého Marka, ktorá tvorí dominantu námestia. Do hlavnej sály baziliky je možné sa pozrieť zadarmo, ale už napríklad hore na balkón sa platí vstup a taktiež aj do niektorých iných častí baziliky. Už len vstup do hlavnej časti však očarí svojimi nádhernými zlatými mozaikami.

Taktiež sa tu nachádza aj renesančná veža so zvonicou – Kampanila. Ak by ste si chceli pozrieť Námestie sv. Marka z výšky, tak je to práve najlepšie z vrcholu asi 99 metrov vysokej veže.

 

Piazza San Marco so zvonicovou vežou – Kampanilou

Piazza San Marco so zvonicovou vežou – Kampanilou

 

Bazilika svätého Marka

Bazilika svätého Marka

 

Za Bazilikou sa nachádza ďalšia zaujímavá stavba  - Dóžov palác alebo po taliansky Palazzo Ducale. V Dóžovom paláci sídlili najvyššie úrady Benátskej Republiky na čele s dóžom. Sídlil tu senát, súdny dvor, ale nachádzalo sa tu aj väzenie, ktoré je s palácom spojené známym Mostom Vzdychov. Väzenie bolo určené pre najnebezpečnejších zločincov republiky a istý čas tu bol zavretý aj známy Casanova, ktorému sa dokonca podarilo z tohto väzenia ujsť. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum.

 

Dóžov palác obložený ružovým mramorom

Dóžov palác obložený ružovým mramorom

 

Známy Most vzdychov

Známy Most vzdychov

 

Na Námestí sv. Marka končíme dnešný deň, vraciame sa na Piazzale Roma, odkiaľ nám ide autobus na náš hotel, ktorý sa nachádza približne 20 minút jazdy od Benátok.

Na druhý deň sa znovu vnárame do spleti benátskych uličiek. Hlavné atrakcie sme videli už včera, a tak sa dnes len tak túlame a vychutnávame si dobré počasie a atmosféru mesta. Od autobusovej a vlakovej stanice smerujeme tentoraz po ľavej strane Grand Canalu do časti Cannaregio, najsevernejšej zo šiestich historických štvrtí Benátok.  Míňame kaviarničky, reštaurácie a suvenírové obchodíky s typickými benátskymi maskami rôznych tvarov a veľkostí.

 

Gondolieri

Gondolieri

 

Prichádzame na malé námestíčko, kde sa nachádza veľmi pekný kostol San Geremia, ktorý pochádza z 11. storočia. V štvrti Cannaregio sa nachádzajú aj mnohé paláce,  medzi nimi aj veľmi pekný palác Ca d’Oro Palace, ktorých priečelia sú ale väčšinou otočené ku Grand Canalu, a tak ich je najlepšie vidno z loďky alebo z náprotivného brehu.

 

Kostol San Geremia

Kostol San Geremia

 

Typický obchod s benátskymi maskami

Typický obchod s benátskymi maskami

 

V časti Cannaregio sa takisto nachádza najstaršie židovské ghetto na svete, kde boli miestni židia nútení bývať od 16. storočia. Zrušené bolo až v 18. storočí, kedy mesto dobil Napoleon Bonaparte.

Pokračujeme ďalej na sever a dostávame sa na ďalšie veľmi pekné námestie s kostolom Chiesa dei Gesuiti. Tu už nie sú skoro žiadni turisti, a tak máme celé námestie skoro iba pre seba. Prechádzame sa popri severnom pobreží a uvažujeme, že sa ešte pozrieme na loďkou na ďalší pekný ostrov v Benátskom zálive –ostrov Burano, ale nenachádzame loďku, ktorá tam chodí, a tak sa nakoniec rozhodujeme vrátiť sa ešte raz na námestie sv. Marka.

 

Vodné kanály v štvrti Cannaregio

Vodné kanály v štvrti Cannaregio

 

Zvyšok poobedia trávime spoznávaním rôznych ďalších neznámych zákutí. Pomaly sa zvečerieva a my sa pomaly vraciame znovu na námestie Piazzale Roma. Zastavíme sa ešte na večeru, a potom už smerujeme na autobusovú stanicu Tronchetto, odkiaľ nám odchádza náš autobus do Viedne.

Benátky sú nádherné romantické miesto, do ktorého sa dúfame ešte aspoň raz vrátime. Je to ideálna destinácia na víkend, keďže nie je príliš veľké, tak na jeho spoznanie sú dva dni ideálne.

 

 

Itinerár
Piazzale Roma500 m
Chiesa di San Simeone Piccolo120 m
Ponte degli Scalzi900 m
Casino900 m
Rialto Market260 m
Ponte di Rialto1,1 km
Ponte dell'Accademia600 m
Santa Maria della Salute350 m
Santa Maria del Giglio290 m
Chiesa di San Moisè220 m
Piazza San Marco45 m
Bazilika svätého Marka10 m
Kampanila5 m
Dóžov palác2,2 km
Piazzale Roma800 m
San Geremia1 km
Ca d’Oro Palace650 m
Chiesa dei Gesuiti3,6 km
Tronchetto626 km
Viedeň