Omán: itinerár, letenky, ubytovanie, požičanie auta
Dalo by sa povedať, že Omán je jednou z najkrajších a najbezpečnejších krajín na arabskom polostrove. Nie je problém tam vycestovať, požičať si auto a spraviť road trip naprieč krajinou, navštíviť rôzne nádherné ománske wadi a vykúpať sa alebo ísť k moru na pláže, do púšte, či navštíviť tradičné dedinky alebo historické pevnosti. Dokonca bez problémov môžete aj voľne kempovať. Okrem toho nás prekvapilo, že Omán je na cestovanie stále celkom lacný a na väčšinu miest sa stále neplatí vstupné.
I tak ale máme pocit, že až tak veľa ľudí zo Slovenska na vlastnú päsť do Ománu necestuje. Možno je to aj tým, že ešte nedávno Omán vyžadoval aj víza, no teraz je to už trocha inak. Alebo tým, že väčšinou, ak tam cestujú, tak s cestovnou kanceláriou do Salalahu a už ostanú len v rezortoch. Omán pritom ponúka neskutočné množstvo prírodných aj historických zaujímavostí. Poďme sa na to pozrieť, ako si cestu do Ománu naplánovať, čo sa oplatí navštíviť, ako požičať auto a ďalšie dôležité informácie.
Východ slnka medzi piesočnými dunami
Ako na letenky do Ománu?
Do Ománu sa najčastejšie lieta na dve medzinárodné letiská. A to na letisko v hlavnom meste Muscat a na letisko pri meste Salalah. Ak chcete navštíviť sever a východ Ománu, spraviť road-trip po kaňonoch a horách, je lepšie letieť do Muscatu. Ak chcete navštíviť hlavne juho-západnú časť Ománu a pláže je lepšie letieť do Salalahu. I keď pekné pláže nakúpanie v mori nájdete aj na severe Ománu. Na tieto letiská lieta veľa medzinárodných leteckých spoločností – Turkish Airlines, Qatar Airways, FlyDubai, Oman Air a mnoho ďalších.
Prvou zastávkou, kam smerujeme je mestečko Nizwa
Ceny leteniek do Ománu
Ceny leteniek z letísk v okolí Slovenska nie sú najlacnejšie. Začínajú sa na nejakých 400 eurách za spiatočnú letenku s klasickou leteckou spoločnosťou. Čo je celkom dosť. Oplatí sa teda počkať na nejaké akcie, kedy ceny klesajú. Nám sa podarí vystihnúť akciu Turkish Airlines a kupujeme letenky z Budapešti do Muscatu s prestupom v Istanbule. Letenky kupujeme za 250 eur na osobu spiatočne. Výhodou je, že v cene máme aj batožinu, jedlo a všetky ostatné služby, čo Turkish ponúka.
Bimmah Sinkhole asi jedna z najznámejších atrakcií Ománu
Ak by ste chceli na letenkách ušetriť, oplatí sa sledovať aj leteckú spoločnosť Pegasus, ktorá máva častejšie dobré ceny. Tam ale treba rátať, že to je nízkonákladová spoločnosť, teda za batožinu a ďalšie veci si budete musieť priplatiť.
Ďalšou možnosťou je letieť do Dubaja/Abu Dhabí, kam sa dá letieť lacnejšie a odtiaľ potom preletieť alebo prejsť po zemi do Ománu.
Občas sa oplatí pozrieť aj na ponuku cestovných kancelárií, ktoré lietajú do Ománu priamo zo Slovenska, väčšinou do rezortov v Salalahu či náhodou nemajú nejaký dobrý last-minute zájazd. I keď v poslednom čase majú cesty do Ománu skôr predražené.
Aj v okolí Muscatu sa dajú nájsť veľmi pekné pláže na kúpanie a aj šnorchlovanie
Víza a vstup do Ománu
Slováci do Ománu potrebujú víza. Výhodou je, že nedávno Omán zaviedol víza na maximum 14 dní zadarmo. Tieto víza nemusíte dopredu vybavovať a dostanete ich priamo pri vstupe na letisku. K vízam ale potrebujete potvrdenie o ubytovaní, spiatočnú letenku. Tieto víza využívame aj my, keďže cestujeme na osem dní. Pri vstupe nám len zoberú odtlačky, dajú pečiatku do pasu a môžeme ísť. Nič z uvedených dokumentov nekontrolujú. Treba sa ale pripraviť na to, že to kontrolovať môžu. Niekedy sa vyskytli prípady, že potrebné dokumenty kontrolovali už na letisku, odkiaľ odlietali ľudia do Ománu. Nás sa len spýtali, či budeme riešiť víza po prílete.
Ak plánujete ísť na dlhšie, musíte už mat online víza dopredu. Podmienky je najlepšie pozrieť priamo na oficiálnych stránkach.
Kráľovský palác v Muscate
Požičanie auta v Ománe
My si auto požičiavame priamo na letisku v Muscate. Je tu množstvo požičovní, tak si treba len vybrať. Auto je samozrejme najlepšie rezervovať dopredu v predstihu. My z pomedzi požičovní nakoniec vyberáme Europcar. Má na náš termín najlepšiu cenu a aj podmienky nám najviac vyhovujú. Cena na 8 dní je 273 eur a k požičaniu auta potrebujeme aj kreditnú kartu. Nedávame si plné poistenie, a tak nám na karte rezervujú asi 360 eur, čo je výška spoluúčasti. Dostávame takmer úplne nový Peugeot 2008. Na začiatku ho kontrolujeme a značíme pár drobných škrabancov a tiež si auto poriadne fotíme, keďže sme si nedali plné poistenie. Plné poistenie si nedávame z dôvodu, že máme ročné externé poistenie. Teda ak by sa niečo stalo, zaplatíme požičovni spoluúčasť a poisťovňa nám to potom preplatí.
Pri vrátení je to úplne bez problémov. Len odovzdáme kľúče, skontrolujú, či máme plnú nádrž a hneď nám aj odblokujú depozit.
Auto sme si už požičiavali veľakrát, no tentokrát sa nám ho podarí extrémne zašpiniť. Tak ho deň pred vrátením dávame umyť. Na to využijeme supermarket Lulu, kde nám za 1 OMR auto umyjú, kým my nakupujeme.
Všetky všeobecné tipy, na čo si dať pozor pri požičaní auta v zahraničí, sme zhrnuli v tomto článku.
V požičovni dostávame takéto pekné, takmer nové auto
Šoférovanie v Ománe
Výhodou cestovania autom v Ománe je aj to, že všetky cesty aj diaľnice sú zadarmo. Takmer všade sa dá bez problémov a zadarmo parkovať. Cena benzínu počas našej návštevy bola približne 50 centov alebo 0,5 eur.
Šoférovanie v Ománe je úplne v pohode. Mimo Muscatu nikde neboli zápchy ani veľa áut. Cesty boli skôr prázdne. Pozor si ale treba dávať na radary, ktorých tam majú neskutočné množstvo, treba teda poctivo dodržiavať rýchlosť. Na niektorých cestách bol radar aj každých 500 metrov. Druhou vecou, na ktorú si treba dávať pozor sú retardéry. Tých tam tiež majú celkom dosť a hlavne sú strašne vysoké, ak sa vám cez ne podarí preletieť, máte pocit, že ste rozbili auto.
Pri šoférovaní si treba dávať pozor aj na ťavy, ktorých sme pri cestách videli množstvo
Platenie a peniaze v Ománe
Na platenie sa v Ománe používa Ománsky rial, čo je jedna z mála silnejších mien ako euro. A tak tu prezmenu ceny nedelíme, ale násobíme. Počas našej cesty sa 1 ORM rovná približne 2,4 EUR. My v Ománe striedavo používame hotovosť aj platobnú kartu. Hotovosť hlavne preto, že veľa z našich ubytovaní neumožňuje platbu kartou. Ománske peniaze vyberáme hlavne v Bank of Muscat, ktorá má výber z bankomatu zadarmo. Treba si dať pozor, lebo niektoré banky mali za výber poplatok. Našťastie Bank of Muscat má dobrú sieť bankomatov. V supermarketoch nie je problém platiť kartou, rovnako aj za tankovanie platíme bez problémov kartou. Akurát v niektorých reštauráciách, na trhoch a niektoré ubytovania platíme hotovosťou.
Čo nás celkom prekvapilo, boli ceny v Ománe. Ako som už písal, benzín stál 0,5 eura. Do žiadneho wadi alebo na pláž sa neplatilo vstupné. Vstupné sa tiež neplatilo do niektorých pevností alebo zaujímavostí, ktoré sme navštívili (jedine vstup do pevnosti v Nizwe bol o niečo drahší). Tiež nás prekvapili ceny v reštauráciách. Za jedlo pre dvoch plus nejaké pitie sme platili cca 5 – 6 OMR, čo je nejakých 12 – 15 eur. Tiež ubytovanie sa tam dá nájsť za veľmi dobrú cenu.
Za okrajovými časťami Muscatu hneď začínajú hory
Kedy sa vybrať do Ománu?
Hlavnou sezónou v Ománe je obdobie našej zimy. Teda približne od októbra do apríla. Vtedy sú teploty príjemné, ale rovnako aj voda v mori a vo wadi je príjemná na kúpanie. Myslieť treba na to, že ak pôjdete do hôr, treba si zobrať aj teplejšie oblečenie, keďže najvyššie kopce v Ománe siahajú aj nad 3000 metrov a tam už môže byť chladnejšie. Počas leta teploty stúpajú vysoko aj nad 40 stupňov, teda to nie je najideálnejšie obdobie na návštevu Ománu.
Počas jari, teda niekedy od marca si treba dávať pozor aj na prudké dažde a búrky, ktoré prichádzajú do Ománu. Jedna taká prišla aj týždeň pred naším príchodom do okolia mestečka Nizwa. Videli sme tam odplavené autá a cesty. No našťastie nás to nijako neovplyvnilo a počas našej cesty vôbec nepršalo. Navštevovať ale wadi počas predpovede búrok sa neodporúča. Voda tam rýchlo stúpa a nemusí to dopadnúť dobre.
Ďalšia z pekných pláží v okolí Muscatu
Cestovanie do Ománu cez Ramadán
Po kúpe leteniek zisťujeme, že do Ománu ideme presne v čase ramadánu. Pred nákupom nás to vôbec nenapadlo pozrieť. Dátum kedy bude ramadán sa každý rok mení, treba si to teda pozrieť v predstihu, ak nechcete ísť v tomto mesiaci. Pre Moslimov je ramadán sviatok, možno niečo ako pre nás Vianoce alebo Veľká Noc. Počas tohto sviatku nemôžu jesť ani piť počas dňa, ale až večer po západe slnka a večernej modlitbe.
Najväčšia mešita v hlavnom meste Muscat
Pred cestou sme mali z toho trocha obavy, ale nakoniec nás to nijako neobmedzuje. Miesta, ktoré plánujeme navštíviť sú otvorené normálne (niektoré môžu byť zatvorené alebo mať iné otváracie hodiny). Obchody sú tiež otvorené normálne, akurát niektoré majú posunuté otváracie hodiny. Raňajky na ubytovaniach normálne ponúkajú a ak aj nie, tak si niečo kúpime a ráno sa najeme ešte na izbe. Rovnako večer po západe slnka sú všetky reštaurácie otvorené a bez problémov sa najeme. Akurát niekedy sú celkom plné, tak tam treba prísť ešte kým sa nenaplnia alebo trocha počkať. Jediným obmedzením pre nás je, že počas dňa nie sú reštaurácie otvorené. Musíme si teda vždy niečo kúpiť, aby sme mali na obed. Väčšinou sme ale počas obeda aj tak na túre alebo niekde mimo mesta, tak sa normálne najeme. Snažíme sa akurát počas dňa jesť a piť tak, aby nás nevideli miestni.
Výhodou naopak bolo, že všetky wadi, pláže a podobné miesta boli prázdne. Keďže miestni počas ramadánu nikam nechodia. Často sme ich teda mali sami pre seba alebo tam bolo pár iných turistov.
Niektoré wadi boli úplne prázdne, keďže miestni obyvatelia počas ramadánu nikam nechodia
Obliekanie pre ženy v Ománe má tiež svoje špecifiká. Omán je moslimská krajina, sú tu síce dosť zvyknutí na turistov, ale je dobré dodržiavať aspoň pár zásad. Mať zakryté ramená a kolená. Ale ani to tu nie každý dodržiaval. Jediné miesto, kde bolo potrebné mať úplne dlhé nohavice, rukávy a šatku na hlavu bola mešita v Muscate. Pri niektorých wadi boli značky, ktoré upozorňovali na to, že kúpanie v bikinách nie je vhodné/povolené, ale odporúča sa tričko a aspoň dlhšie kraťasy. My sme to vždy riešili podľa toho, či tam boli aj miestni alebo nie. Keď sme boli len sami, prípadne len iní turisti, kúpali sme sa aj v bikinách.
Výber ubytovania v Ománe
Na väčšine miest, kam sme plánovali ísť nebol problém nájsť nejaký hotel. My sme si najprv navrhli itinerár, čo asi približne chceme vidieť a potom podľa itineráru vyberali ubytovania tak, aby sme to nemali veľmi ďaleko. Ubytovanie ale treba pozerať aspoň v hlavnej sezóne v predstihu. Na niektorých miestach bolo len pár ubytovaní, a tak sa môže stať, že tie lepšie/lacnejšie budú vypredané. V dnešnej dobe, keď ceny celkom stúpajú nás ceny ubytovania v Ománe milo prekvapili. Na takmer všetkých ubytovaniach ponúkali aj raňajky, ktoré stáli 1 alebo 2 OMR pre osobu.
Výhľad z našej izby cez presklenú stenu priamo na piesočné duny
Výhodou je, že v Ománe nie je problém aj kempovať na divoko. Aj my sme to pôvodne plánovali, ale keďže nám ubytovania prišli celkom lacné, rozhodli sme sa, že nebudeme so sebou ťahať stan, spacáky a karimatky. Čo sa ale dá dobre využiť, ak by ste natrafili na miesto, kde by nebolo ubytovanie, môžete prespať v stane prípadne v aute. Tiež počas cestovania vidíme viacero ľudí kempovať napríklad pri vstupoch do wadi.
V Ománe je množstvo veľmi pekných wadi, kde môžete podniknúť túry alebo sa okúpať
Itinerár našej cesty v Ománe
Cestu do Ománu berieme ako road-trip, a tak si naplánujeme okruh so zaujímavosťami, ktoré by sme chceli vidieť. Nakoniec prejdeme približne 1600 kilometrov a náš itinerár vyzeral takto:
- deň – večer odlet z Budapešti cez Istanbul do Muscatu.
- deň – skoro ráno prílet, požičanie auta a presun do Nizwy, prehliadka Nizwy
- deň –návšteva Wadi Damm, hrobky Al Ayn, Jabrin Castle, pevnosť Bahla
- deň – túra okolo kaňonu – Balcony Walk, dedinka Misfat Al Abriyeen
- deň – hlinená dedinka Al Bilaad, oáza a dedinka Birkat Al Mouz, presun do Al Wasil, púšť
- deň – východ slnka v dunách, presun do Wadi Bani Khalid, kúpanie vo wadi, Sur, presun do Al Hadd
- deň – skoro ráno pozorovanie korytnačiek, dhow factory v mestečku Sur, Wadi Shab a Wadi Tiwi, Bimmah Sinkhole
- deň – presun k Muscatu, pláže – Bandar Khayran
- deň – celý deň prehliadka Muscatu, večer vrátenie auta a odlet cez Istanbul do Budapešti
- deň – ráno prílet do Budapešti
Všetko záleží koľko toho chcete vidieť, koľko podniknúť túr a koľko mať všade času. Podľa toho by sa dal tento itinerár rozdeliť aj na viacero dní.
Najväčší kaňon v Ománe, ktorý nazývajú aj ománskym Grand Kaňonom, na dne sa nachádza Wadi Nakhr
Rozpočet našej cesty do Ománu
Rozpočet ovplyvní viacero vecí. Záleží hlavne aké drahé sa podarí kúpiť letenky, aké si dáte ubytovanie. Ak to budú tie najdrahšie hotely, tak to môže byť veľmi drahé. Ak budete kempovať, môžete mať ubytovanie aj zadarmo. Tiež záleží v akých reštauráciách sa plánujete stravovať. Pre príklad prinášame náš rozpočet, koľko nakoniec naša cesta stála. Pred cestou, sme mysleli, že to bude podstatne drahšie, hlavne podľa toho, za koľko predávali zájazdy cestovné kancelárie. Omán nás v tomto ale príjemne prekvapil.
Na rybom trhu v hlavnom meste Muscat
Približným rozpočtom sa pri ceste dá rátať:
- Letenky nás vychádzajú na 250 eur na osobu.
- Ubytovanie máme za 301 eur pre dve osoby, teda cca 151 eur na osobu. Niektoré bolo aj s raňajkami v cene, pri niektorých sme si raňajky doplatili. Tie stáli 1 alebo 2 OMR na osobu.
- Požičanie auta vychádza na 273 eur
Keď to spočítame a vydelíme na osobu, celkovo to vychádza teda na 538 eur pre jedného.
K tejto cene ale treba ešte pripočítať tankovanie, ktoré je ale lacné. A ďalej stravu plus prípadne suveníry, vstupy alebo ak by ste sa rozhodli absolvovať nejaký platený výlet.