Omán: Bandar Al Khayran – najkrajšie pláže pri Muscate?

apríl 2023
Budapešť – Muscat, Turkish Airlines / 250 eur / osoba / spiatočne
Wadi Shab Guest House – 56 eur / noc / dve osoby
Ibis, Muscat – 42 eur / noc s raňajkami / dve osoby
Peugeot 2008, Europcar / 113 omr (273 eur) / 8 dní
Praktické informácie:
Omán Omán
Maskat

Hlavné mesto

Ománsky riál (OMR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ GTyp G

Využívané typy zásuviek

Arabčina

Úradný jazyk

Omán má množstvo krásnych pláží. Tie najznámejšie sa nachádzajú úplne na juhu pri meste Salalah, avšak ani sever so svojimi plážami nezaostáva. V okolí hlavného mesta Muscat nájdeme prekrásne pláže napríklad v časti Bandar Al Khayran. Oblasť Bandar Al Khayran leží približne 40 km vzdialená od Muscatu a tvorí ju členité pobrežie plné krásnych pláží, hôr a výhľadov. Je to skutočný skrytý klenot Ománu aj keď postupne nadobúda na obľúbenosti tak u miestnych ako aj u turistov, keďže je blízko Muscatu a poskytuje skvelé možnosti na turistiku, relax na pláži, šnorchlovanie či kajakovanie. Napriek tomu si tu stále môžete nájsť krásnu pláž, na ktorej budete úplne sami.

 

Ako sa dostaneme do Bandar Al Khayran

Do Bandar Al Khayran prichádzame z juhu z dedinky Tiwi, kde sme predchádzajúci deň navštívili Wadi Shab. Z tejto dedinky je to do Bandar Al Khayran približne 150-180 km, záleží na trase. Krížom cez Wadi Al-Maihmá cesta menej kilometrov, ale nevieme  akom stave je táto cesta. Dookola cez Ruwi a Yiti je cesta o niečo dlhšia ale mala by byť lepšia. My volíme radšej cestu cez Yiti, ktorá bola úplne v poriadku. Úplne ale najlepšie je sa sem vydať priamo z Muscatu, skadiaľ je to približne 50 km.

Už cesta sem je veľmi pekná plná krásnych výhľadov na rôzne zátoky. Pred dedinkou Al Khiran odbáčame doľava a ideme až na koniec cesty. Cesta sa vyšplhá hore na kopček, kde sa nachádza veľké parkovisko a odkiaľ sú krásne výhľady na okolité pláže. Odtiaľto je možné vybrať sa na bližšie či vzdialenejšie pláže.

 

Meaad Beach v Bandar Al Khayran

Meaad Beach v Bandar Al Khayran

 

Trek k plážam Bandar Al Khayran

My si ako prú vyberáme pláž Meaad Beach, ktorá je z parkoviska vzdialená asi 1,2 km. Je to jednoduchá prechádzka a väčšinou sa ide po rovine alebo nadol. Približne v polke trasy sa chodník rozdeľuje. Naľavo ide chodník k pláži Meaad a napravo pokračuje k ďalším plážam. Smerujeme naľavo a za pár minút sme pri pláži.

 

Výhľad z parkoviska na maličkú plážičku

Výhľad z parkoviska na maličkú plážičku

 

Pláž je pekná s peknými výhľadmi, čo nám ale prekáža sú vyplavené smeti a riasy. Po pláži sa teda len prejdeme a pokračujeme ďalej. Vraciame sa k rozdvojke a ideme ďalej napravo.

 

Na Meaad beach nie je nikto

Na Meaad beach nie je nikto

 

Len niekoľko vyplavených rýb

Len niekoľko vyplavených rýb

 

Po približne ďalšom kilometri prichádzame k asi najkrajšej pláži, ktorú sme zatiaľ v Ománe videli – pláž Al-Kham beach. Krásna široká pláž s pieskom a tyrkysovou vodou. Je upravená a nie sú na nej žiadne smeti ani riasy. Je tu jeden stánok, kde sa asi dajú požičať kajaky a možno kúpiť nejaké občerstvenie, ale bližšie sme ho neskúmali. Keďže je teraz ramadán, stánok je zatvorený. Takže je dobré si so sebou zobrať pre istotu dostatok vody, nejaké jedlo, deku, a pokrývku na hlavu alebo slnečník, ak tu chcete stráviť celý deň na pláži. To je asi jediná nevýhoda tejto pláže, že tu nie veľmi tieň. Je tu jeden prístrešok, ale ten už je obsadený jednou rodinkou. Okrem nich sme ale na celej pláži sami. Až oveľa neskôr sa sem priplaví jedna loďka, ktorá zálive zakotvila.

 

Al-Kham beach

Al-Kham beach

 

Kraby na pláži

Kraby na pláži

 

Tyrkysová voda v Bandar Al Khayran

Tyrkysová voda v Bandar Al Khayran

 

Al-Kham beach zo skál

Al-Kham beach zo skál

 

Kúpanie je tu ideálne, vstup do mora je pozvoľný a teplota vody je tiež akurát teplá. Dá sa tu aj šnorchlovať, hlavne blízko pri skalách. Keď máme kúpania a šnorchlovania dosť, ideme sa po chodníku, ktorý pokračuje po pravej strane pláže pozrieť ešte k ďalšej pláži. Chodník sa štverá trochu dohora po skalách a keď vyjdeme hore, máme krásny výhľad na pláž.  Za kopčekom sa dá opäť zísť dole k moru. Nie je tu síce piesková pláž, ale nachádzajú sa tu skaly a v tejto časti je najlepšie šnorchlovanie. Vo vode vidíme množstvo farebných rybičiek a trávime v tejto časti hodnú chvíľu.

 

Skaly pri ktorých bolo najlepšie šnorchlovanie

Skaly pri ktorých bolo najlepšie šnorchlovanie

 

Farebné rybičky v Bandar Al Khayran

Farebné rybičky v Bandar Al Khayran

 

Ďalšia farebná ryba

Ďalšia farebná ryba

 

Posledná pláž je vzdialená len pár sto metrov. Pláž Al Kharzah je najväčšia zo všetkých pláží. Je rovnako pekná, ale my sa vraciame na tu našu. Hodnotíme, že stredná pláž – Al-Kham beach je jednoznačne najkrajšia.

 

Posledná pláž - Al-Kharzah

Posledná pláž - Al-Kharzah

 

Neskôr poobede sa vraciame späť hore na parkovisko. Stadiaľto vedú ešte ďalšie chodníky na ďalšie bližšie pláže. Je to k nim blízko, a tak sa rozhodneme pozrieť ešte malinkú pláž, ktorá je rovno pod parkoviskom.  Nachádza sa v úzkom a dlhom zálive s plytkou vodou. Už je odliv, takže voda je naozaj plytká. Musíme prejsť až na takmer von zo zálivu aby sme mohli plávať. Stadiaľto vidíme aj ďalšiu väčšiu pláž vo vedľajšom zálive a ostrov oproti, kam sa dá preplávať, keďže je veľmi blízko, respektíve možno aj prejsť bez plávania, keďže v tomto čase je voda malá.

 

Kúpanie je tu výborné

Kúpanie je tu výborné

 

Maličká pláž

Maličká pláž

 

Na pláži sme opäť sami až kým si tu neprídu opekať ďalší turisti. Pláže v Bandar Al Khayran sú obľúbené aj na piknik či ako kempovacie miesto. V Ománe sa dá všade kempovať bez problémov a tieto pláže sú na to ako stvorené.

Cestou späť do Muscatu sa ešte zastavujeme na vyhliadke na začiatku mesta. Je odtiaľto zaujímavý pohľad na mesto, ktoré bolo postavené v podstate priamo medzi horami.

 

Výhľady cestou späť z Bandar Al Khayran

Výhľady cestou späť z Bandar Al Khayran

 

Ak budete teda v Muscate určite nevynechajte výlet k plážam Bandar Al Khayran. Nachádzajú sa blízko Muscatu, je tu skvelé kúpanie a šnorchlovanie a je to ideálny cieľ jednodenného výletu.