Omán: Wadi Damm a hrobky Al Ayn

Domov > Ázia > Omán
apríl 2023
Budapešť – Muscat, Turkish Airlines / 250 eur / osoba / spiatočne
Nima Guest House, Nizwa– 107 eur / tri noci / dve osoby
Peugeot 2008, Europcar / 113 omr (273 eur) / 8 dní
Praktické informácie:
Omán Omán
Maskat

Hlavné mesto

Ománsky riál (OMR)

Mena používaná v krajine

Arabčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ G Typ G

Využívané typy zásuviek

Po celom Ománe nájdeme množstvo kaňonov, nazývaných wadi. Wadi je suché riečne koryto alebo údolie, ktoré je väčšinu času bez vody alebo v nich tečie iba malý potok.  V mnohých wadi sa nachádzajú krištáľovo čisté jazierka, vodopády či jaskyne. Je však dôležité byť pri návštevách týchto wadi opatrný. V prípade dažďa sa tieto wadi môžu rýchlo naplniť vodou a spôsobiť rýchle záplavy. Pred akoukoľvek návštevou wadi je preto dobré skontrolovať si predpoveď počasia. Najznámejšie  wadi v Ománe sú Wadi Shab či Wadi Bani Khalid.

 

Parkujeme nad cestou do Wadi Damm

Parkujeme nad cestou do Wadi Damm

 

Wadi Damm nie je až také navštevované, možno preto že je trochu od ruky alebo preto, že je potrebné k nim absolvovať túru a terén nie je vždy najjednoduchší. Ak si ale chcete vychutnať pokoj, zaplávať si v jazierkach úplne sami a prejsť trochu dobrodružnejšiu trasu, Wadi Damm určite odporúčame.

 

Začiatok trasy

Začiatok trasy

 

Vodná nádrž na začiatku trasy

Vodná nádrž na začiatku trasy

 

Wadi Damm sa nachádzajú približne 120 km od Nizwy. Dostaneme sa sem po ceste č.21, z ktorej po 80 kilometroch odbočujeme smerom na dedinku Al Ayn.  Nie je tu potrebné auto 4x4. Úplne stačí aj obyčajné auto. V podstate treba ísť až úplne na koniec cesty do dedinky Damm. Nás navigácia za dedinou naviedla doprava a na akýsi kopček, kde končila asfaltka a tam sme odparkovali auto, ale ak pôjdete vľavo takisto prídete na miesto, kde môžete auto doparkovať a pokračovať do wadi. Do wadi ešte pokračuje štrková cesta a je možné ešte prejsť o pár sto metrov ďalej aj na aute, ale to je rozdiel len pár minút. Vidíme tu aj auto turistov, ktorí tu zrejme do rána kempovali. Do tohto ani do žiadneho iného wadi, ktoré sme navštívili, sa neplatí žiadne vstupné.

 

Celý čas prechádzame popri väčších či menších jazierkach

Celý čas prechádzame popri väčších či menších jazierkach

 

Keďže k jazierkam, kde sa dá kúpať je to trochu túra a ide sa po rôznych aj šmykľavých skalách, je dobré si zobrať pevnú obuv. Takisto netreba zabudnúť na dostatok vody a krém na opaľovanie. Ak si chcete zaplávať, tak aj plavky a uterák. A prípadne aj nejakú desiatu alebo snack.

 

Preskakujeme na druhú stranu

Preskakujeme na druhú stranu

 

Vo viacerých jazierkach sa dá kúpať

Vo viacerých jazierkach sa dá kúpať

 

Hneď na začiatku wadi sa nachádza vodná nádrž. Vychádzame hore po schodoch a od nádrže sa vinie potôčik so sériou väčších či menších bazénikov. Zo začiatku sa držíme na pravom brehu. Na mieste, kde je potok uzučký ale napokon preskakujeme na druhú stranu. Prechádzame zatiaľ v pohode, asi po polhodine prichádzame k najväčšiemu jazierku, ktoré je aj najvhodnejšie na kúpanie. Na prvý pohľad to vyzerá, že ďalej sa nedostaneme. Kaňon je zablokovaný veľkou skalou. Keď sa ale pozrieme bližšie, uvidíme, že na skalu niekto uviazal lano, po ktorom sa dá vytiahnúť hore. Nie je to ale vôbec jednoduché. Aj keď sa na prvý stupienok vytiahneme, ďalej sa skala strašne kĺže a tu sa už ani je čoho chytiť. Cestu po lane teda po niekoľkých pokusoch zavrhujeme.

 

Jedno z najväčších jazierok a na konci skaly, ktoré zatarasujú cestu

Jedno z najväčších jazierok a na konci skaly, ktoré zatarasujú cestu

 

Vyliezť sem vyzerá jednoducho, ale skaly sa celkom šmýkajú

Vyliezť sem vyzerá jednoducho, ale skaly sa celkom šmýkajú

 

Radšej sa teda kúpeme

Radšej sa teda kúpeme

 

Dávame si teda prestávku a kúpeme sa v jazierku. Voda je tu celkom studená, rozhodne najchladnejšia zo všetkých wadi, ktoré sme v Ománe navštívili. Ale kúpe sa tu výborne, na opačnej strane jazierka je aj malý vodopádik. Sme tu sami, takže je to úplne super a môžeme sa aj kúpať v normálne v plavkách. Chvíľu sa tu ešte zdržíme a opaľujeme sa na brehoch jazierka. Trochu skúmame okolie a zistíme, že keď sa vrátime o pár metrov späť, vieme vyjsť hore na chodník a obísť skalu zhora. Trochu nám síce trvalo, kým sme chodník našli, ale potom to už bolo jednoduché.

 

Po prechode nad skalu sa ide opäť jednoducho

Po prechode nad skalu sa ide opäť jednoducho

 

Sú tu aj hlbšie jazierka

Sú tu aj hlbšie jazierka

 

Keď vyjdeme nad skalu s lanom, chodník cez wadi opäť pokračuje jednoducho popri ďalších jazierkach. Držíme sa opäť na ľavej strane. Dajú sa tu nájsť opäť aj väčšie jazierka, kde by sa dalo aj okúpať. Na pravej strane nás ale zaujme veľká červená šípka. Keď prídeme k nej bližšie, nachádzame na skale oproti petroglyfy znázorňujúce kozy či ťavy.

 

Jedno z väčších jazier, kde by sa dalo kúpať

Jedno z väčších jazier, kde by sa dalo kúpať

 

V niektorých miestach vychádzame vysoko nad jazierka

V niektorých miestach vychádzame vysoko nad jazierka

 

Malý vodopádik cestou

Malý vodopádik cestou

 

Kaňon ďalej pokračuje ešte celkom ďaleko. My sme nešli až úplne nakoniec, keď sme usúdili, že už máme dosť, otáčame to a rovnakou cestou sa vraciame späť. Cestou naspäť si ešte v tieni paliem robíme malý piknik a zjeme obed, kým sa vrátime späť k autu.

 

Kaňon pokračuje ešte ďaleko

Kaňon pokračuje ešte ďaleko

 

Petroglyfy

Petroglyfy

 

V kaňone sme boli celý čas úplne sami, iba cestou späť sme stretli jedného miestneho muža, a potom keď sme oddychovali na záver pod palmou, prišli z kaňonu dvaja turisti. Tí, ktorých auto sme videli pri vstupe a ktorí tam aj kempovali. Teda museli byť niekde ďalej ako my, keďže sme ich nestretli.

 

Hrobky v Al Ayn

Cestou späť do Nizwy prechádzame maličkou dedinkou Al Ayn, kde sa nachádza významná archeologická oblasť so zaujímavými hrobkami. Hrobky v Al Ayn pochádzajú z obdobia 3000 až 2000 rokov pred naším letopočtom a sú charakteristické svojim kupolovitým tvarom pripomínajúcim včelie úle. 

 

Hrobky v Al Ayn

Hrobky v Al Ayn

 

Zaujímavé hory v pozadí

Zaujímavé hory v pozadí

 

Parkujeme v strede dediny pred akýmsi obchodom. Na hrobky neupozorňuje žiadna ceduľa, ale vidno ich už z cesty na kopci nad dedinkou. Nevieme kadiaľ máme prejsť, ale skúšame chodník pomedzi dva domy. Chvíľu to vyzerá, že vojdeme k niekomu do dvora, ale nakoniec pomedzi záhradky sa dostávame až ku kopcu. Vychádzame naň len tak bez akéhokoľvek chodníka, ale kopček je maličký, za 5 minút sme už na vrchole pri hrobkách. Tu vidíme, že chodník išiel z opačnej strany. Nevadí.

 

Niektoré sú celkom zachované...

Niektoré sú celkom zachované...

 

Iné menej

Iné menej

 

Je to ale neskutočné vidieť tieto tisícky rokov staré hrobky len tak. Niektoré sú už viac rozpadnuté, ale niektoré sú ešte v celkom dobrom stave. Keby ležali tieto hrobky niekde v Európe, určite by boli ohradené a vyberal by sa vstup. Tu ako keby nikoho nezaujímali. Úplne sami sa prechádzame pomedzi hrobky. Ak by ste išli do Wadi Damm, tak v Al Ayn sa určite oplatí zastaviť.

 

Dedinka v oáze s pár domčekmi pod nami

Dedinka v oáze s pár domčekmi pod nami

 

Wadi Damm je s množstvom malých jazierok s krásnou priezračnou vodou miestom, ktoré určite stojí za návštevu. Je to jedno z najkľudnejších wadi, aké sme v Ománe navštívili, a počas celej našej prechádzky sme takmer nikoho nestretli. Táto oáza pokoja a prírodného ticha ponúka skutočné útočisko od zvyšku rušnej krajiny.

 

Wadi Damm

Wadi Damm

 

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: