Nórsko, Lofoty: doprava, ubytovanie, top miesta a najkrajšie treky
Potom ako si prejdeme švédsku Kungsleden, naša cesta po severe ešte zďaleka nekončí. Naším ďalším cieľom sú Lofoty v Nórsku. Lofoty sú ikonické súostrovie, ktoré leží na severe Nórska a zo Slovenska je sú vzdialené viac ako 3000 km. Ale keď už sme raz na severe Švédska, tak na Lofoty to už nie je až tak ďaleko. Na Lofotách máme v pláne prejsť si tie najkrajšie túry, navštíviť tradičné rybárske dedinky a pokúsiť sa uloviť si nejakú rybu v studených vodách okolo polostrova. Poďme sa v tomto článku pozrieť na to, ako si takúto cestu na Lofoty naplánovať, kedy je najlepšie obdobie na ich návštevu, kde sa ubytovať, čo vidieť a ďalšie užitočné tipy.
Výhľady na Lofotách sú neskutočné
Ako sa dostať na Lofoty
Tým, že Lofoty ležia na úplnom severe Nórska, dostať sa sem nie je úplne jednoduché, ale určite to stojí za to. V podstate máme dve možnosti ako sa sem dostať: lietadlom alebo autom.
Lietadlom
Ak zvolíte lietadlo, máte na výber niekoľko letísk priamo na Lofotách alebo v ich okolí. Na súostroví sa nachádzajú dve malé letiská – Svolvær a Leknes – kam počas sezóny lieta nórska spoločnosť Widerøe (wideroe.no) z vybraných nórskych letísk. Ceny však môžu byť vyššie a letí sa väčšinou s prestupom, napríklad v Osle alebo Bergene.
Alternatívou sú letiská v okolí: Bodø, Evenes a Tromsø. Letiská Bodø a Evenes sú bližšie k Lofotám, ale stále bude potrebný prestup. Z Bodø je ďalej potrebné využiť trajekt, ktorý je pre peších zadarmo. Ak máte viac času, let do Tromsø môže byť dobrou voľbou, keďže sa sem dá dostať priamo z Viedne s Austrian Airlines. V Tromsø si môžete požičať auto a prejsť na Lofoty, pričom môžete cestu spojiť s návštevou Senje či okolia Tromsø.
Pohľad z vyhliadky Austnesfjorden
Autom
Mnohí cestovatelia volia cestu na Lofoty vlastným autom alebo karavanom. Hoci je cesta dlhá, môže vyjsť lacnejšie než letenky a prenájom auta. Prísť sa sem dá viacerými trasami z rôznych smerov – cez Nórsko alebo Švédsko. Najrýchlejšia trasa vedie cez Švédsko a následne po ceste E10 cez Narvik až na Lofoty. Táto trasa nevyžaduje trajekt, keďže súostrovie je s pevninou spojené mostom.
Ak sa rozhodnete pre cestu cez Nórsko, pripravte sa na nižšie rýchlosti a dlhšiu, no scénickú trasu. V tomto prípade pravdepodobne využijete aj trajekt z Bodø do Moskenes, ktorý vám skráti vzdialenosť o množstvo kilometrov. Počas hlavnej sezóny sa odporúča trajekt rezervovať vopred, keďže býva často plne obsadený.
My sme na Lofoty dorazili práve po ceste E10 okolo Narviku. Zo švédskej Kiruny je to k našej prvej zastávke v meste Svolvær presne 380 km, čo nám zabralo celé dopoludnie.
Pre Lofoty sú typické fjordy a vysoké hory
Ale aj malé dedinky
Kedy ísť na Lofoty
Najlepší čas kedy navštíviť Lofoty je v lete od júna do septembra, kedy je najlepšie počasie a dlhé dni. Samozrejme aj v tomto období môže byť počasie na Lofotách nevyspytateľné a hlavne sa môže veľmi rýchlo zmeniť. V jednu chvíľu svieti slnko a za 5 minút už prší. V tomto období je na Lofotách aj najviac turistov a aj ceny sú najvyššie. Lofoty sa dajú navštíviť aj mimo sezóny, kedy môžete vidieť polárnu žiaru a zasnežené kopce. Nevýhodou návštevy v tomto období sú veľmi krátke dni a to, že niektoré túry budú nedostupné.
Počasie sa môže na Lofotách meniť každých 5 minút
Kde sa ubytovať na Lofotách
Na Lofotách sú pripravení na veľké množstvo turistov a je tu na výber množstvo ubytovaní od klasických hotelov, airbnb, cez tradičná rybárske domčeky – rorbuer až po kempy. Tradičné drevené červené či žlté domčeky pôvodne slúžili rybárom, teraz sú mnohé z nich prerobené na luxusné ubytovanie a sú často priamo nad vodou. Tieto rorbuer nájdeme takmer vo všetkých dedinkách na Lofotách a sú veľmi obľúbené. Keďže sme v Nórsku, ubytovanie najmä v klasických hoteloch tu nie je práve najlacnejšie a v hlavnej sezóne môžete rátať s cenami aj okolo 160 eur na noc pre dvoch.
Dôležité je aj premyslieť si v ktorej časti Lofôt sa ubytovať. Keďže Lofoty sú strašne dlhé, tak sa oplatí rozdeliť si pobyt aj na rôzne oblasti. Záleží, čo všetko chcete na Lofotách navštíviť. Veľa z tých najznámejších miest sa nachádza v južnej polovici súostrovia, ak teda máte obmedzený čas, zvoľte ubytovanie napríklad v okolí Moskenes. Ak máte viac času rozdeľte si ubytovanie na južnú a severnú časť Lofôt.
Typické rorbuer
Rorbuer sú takmer v každej dedinke
Kempovanie na Lofotách
Lofoty sú rajom pre kempovanie a je možné tu kempovať hocikde vo voľnej prírode, pokiaľ sa dodržujú isté pravidlá, a to, že by ste nemali kempovať na miestach, kde je to vyslovene zakázané alebo do 150 metrov od najbližšieho domu. Voľné kempovanie je tu naozaj obľúbené a cestou si často všímame, karavany na každom jednom menšom parkovisku.
Super možnosťou je aj stanovanie vo voľnej prírode. Stačí prejsť niekoľko kilometrov na túre a môžete si postaviť stan v prírode.
Okrem toho na Lofotách je viacero oficiálnych kempov. Okrem spania v stane alebo v karavane, väčšinou ponúkajú aj spanie v chatkách. Treba si ale dať pozor, že v hlavnej sezóne môžu byť dosť obsadené, najmä na juhu Lofôt v blízkosti Reine.
Kempovanie pri divokej pláži Kvalvika
Ktoré dedinky navštíviť
Lofoty sú známe okrem dramatických vysokých kopcov a fjordov najmä svojimi čarovnými rybárskymi dedinkami s drevenými domčekmi. Je ich tu niekoľko, ktoré sa oplatí navštíviť a čím južnejšie pôjdete, tým sú krajšie.
Prvou malou dedinkou, ktorú nesmiete minúť je Hamnoya. Hamnoya je najstaršia dedinka na Lofotách a tvorí ju len pár domčekov, ale sú zasadené do nádherné prostredia fjordu. Leží na malom ostrovčeku, ktorý je spojený so zvyškom Lofôt mostmi a cestou E10. Je tu maličké parkovisko, kde sa dá zastať a potom sa určite prejdite na most, odkiaľ sú práve najkrajšie výhľady na Hamnoyu. O pár sto metrov sa môžete zastaviť na obed vo veľmi obľúbenej reštaurácii Anitas Seafood alebo vybehnúť na malú vyhliadku Olenilsøya kystfort. Je to sem len krátka prechádzka, ale je stadiaľto veľmi pekný výhľad na okolité ostrovy a hory.
Žlté domčeky v Hamnoyi
Ďalšou peknou dedinkou je Reine, ktorá je známa najmä túrou na vrch Reinebringe, ktorý sa začína hneď za dedinou. Ale keď tu už budete, určite sa prejdite aj po samotnej dedinke. V centre nájdeme prístav obklopený tradičnými červenými domčekmi, pár reštaurácii aj obchod so suvenírmi. Okrem toho sa odtiaľto môžete vydať na výlet na rybolov alebo kajakovanie.
V centre Reine
Prístav v Reine
Úplne na konci Lofôt a na konci cesty E10 leží dedinka s najkratším názvom Å. Prejdeme až na úplný koniec cesty E10, kde sa nachádza veľké parkovisko, kde môžeme parkovať zadarmo. Skôr ako si prejdeme samotnú dedinku, vyberieme sa na krátku prechádzku z parkoviska na opačnú stranu, smerom na koniec ostrova. Je to len krátka prechádzka, ale sú odtiaľto naozaj krásne výhľady a budete sa cítiť ako na konci sveta. Ak si chcete dať o niečo dlhšie prechádzku z Å sa môžete prejsť okolo jazera Ågvatnet. Celá trasa okolo jazera má približne 7 km a je to nenáročná túra. Ak si ju chcete ešte predĺžiť, tak na opačnej strane je možnosť vybehnúť na hrebeň pre krásne výhľady na jazero a dedinu Å z vrchu.
Príroda na konci dediny Å
Po prechádzke sa prejdeme do samotnej dedinky, ktorá je naozaj čarokrásna a asi sa nám páčila zo všetkých lofotských dediniek najviac. Je tu množstvo rybárskych domčekov rorbuer, samozrejme v niektorých sa dá aj ubytovať. Okrem domčekov a pekného prístavu sa tu nachádza aj Nórske múzeum rybolovu (Norsk Fiskeværsmuseum), kde sa môžeme dozvedieť viac o rybárstve a živote rybárov na Lofotách. Počas zimy a jari sa v Å tradične sušia tresky na drevených stojanoch, takto v lete sú ale stojany prázdne.
Dedinka Å
Dedinka Å
Ak máte dosť červených domčekov, tak môžete navštíviť ešte dedinku Nusfjord, ktorá je známa žltými domčekmi. Nusfjord je jedna z najzachovalejších dediniek a leží viac severne ako tie ostatné mimo hlavnej trasy E10. Je obklopená vysokými horami a fjordom. Do dedinky sa však platí vstupné 100 NOK na osobu, my sme preto jej návštevu tentoraz vynechali.
Posledná dedinka, ktorú na Lofotách navštevujeme je Henningsvaer, ktorý leží v severnej polovici Lofôt. Táto dedinka leží na viacerých ostrovoch pospájanými mostami a okolo nej sa nachádza množstvo ďalších menších ostrovčekov. Stala sa známou najmä kvôli futbalovému štadiónu, ktorý práve leží na ostrove a z dronu je naň úchvatný pohľad. Bez dronu to však nie je až také zaujímavé. Každopádne aj tu sme sa prešli po dedinke a dali sme si veľmi dobré miestne fish and chips.
Slávny futbalový štadión v Henningsvaer
Prístav v Henningsvaer
Ktoré túry podniknúť na Lofotách
Na Lofotách máme nekonečné možnosti na turistiku. V každej časti ostrova si môžeme vybrať túry, ktoré ponúkajú nekonečné výhľady. Pozor si treba dať pri plánovaní, lebo väčšinou sú túry na Lofotách krátke – majú väčšinou len 1-2 kilometre, ale sú poriadne strmé. Medzi najkrajšie túry na Lofotách patria:
- Reinebringen
Dĺžka: 1,1 km, prevýšenie: 448 m
Krátky, ale strmý výstup na ikonický vrch nad dedinkou Reine, ktorý ponúka panoramatické výhľady na fjordy a okolité ostrovy.
- Kvalvika Beach a Ryten
Dĺžka: 2 km na pláž, prevýšenie 200 m, z pláže na vrch 2,6 km, prevýšenie: 536 m
Trek na krásnu Kvalvika Beach, ukrytú medzi horami, a potom výstup na Ryten, ktorý poskytuje fantastický výhľad na pláž a okolité more
- Festvågtinden
Dĺžka: 1,5 km, prevýšenie: 516 m
Strmý a kamenistý výstup nad dedinkou Henningsvær. Na vrchole vás čaká dramatický výhľad na Henningsvær, fjordy a nekonečné more. Tento trek je kratší, ale kvôli prevýšeniu náročný, preto je vhodný pre skúsenejších turistov.
- Fløya a Djevelporten (Diablova brána)
Dĺžka: 1,8 km, prevýšenie 561m
Výstup na Fløya začína v Svolværi a vedie vás na strmý vrchol, ktorý ponúka skvelý výhľad na mesto, fjordy a priľahlé ostrovy. Na ceste sa nachádza aj známa skalná formácia Djevelporten
- Mannen
Dĺžka: 2,1 km , prevýšenie: 375 m
Menej náročný trek, ktorý vás zavedie na vrchol Mannen s krásnym výhľadom na pláž Haukland a okolitú krajinu. Ideálny trek na poludnie alebo západ slnka s úchvatným výhľadom na pláže a more.
- Munken
Dĺžka: 6,5 km, prevýšenie: 850 m
Trek na vrchol Munken, ktorý začína pri jazere Sørvågen, je náročnejšia celodenná túra vedúca divokou prírodou. Cesta vedie okolo jazier a horských priesmykov, až kým nedosiahnete vrchol s výhľadom na fjordy, ostrovy.
Výhľady z túry na vrch Floya
Výhľad na pláž Kvalvika
Diaľkové túry na Lofotách
Cez Lofoty prechádza aj diaľková túra – Lofoten Long Crossing, ktorá prechádza súostrovím od severu až po úplný juh – dedinku Å. Celková dĺžka tejto túry je 160 km počas ktorých prekonáte výškový rozdiel vyše 9000 metrov. Táto túra je naozaj určená len pre veľmi skúsených turistov. Je náročná z dôvodu, že veľakrát prekonávate veľké výškové rozdiely, idete hore a zase dole. Počasie na Lofotách môže byť tiež nevyspytateľné, takže sa na takúto túru treba poriadne pripraviť. Viac si o nej môžete prečítať napríklad na tomto odkaze.
Túra vedie aj cez dedinky
Ktoré pláže navštíviť na Lofotách
Možno by ste pláže na Lofotách nehľadali, ale opak je pravdou. Na Lofotách nájdete nádherné pláže s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou, ktoré pripomínajú tropické miesta – až na teplotu vody! Určite sa aspoň na jednej zastavte a ak sa aj neokúpete, sú to výborné miesta na prechádzku. Medzi tie najkrajšie patria:
- Uttakleiv Beach – krásna pláž s bielym pieskom, kde sa dá za poplatok kempovať
- Mannen Beach – leží hneď vedľa Utakleiv beach. Z pláže sa dá vydať na túru na vrch Mannen, odkiaľ sú krásne výhľady.
- Ramberg Beach – krásna pláž priamo pri ceste E10. Hneď vedľa sa nachádza aj kemp
- Kvalvika Beach – krásna divoká pláž dostupná len pešo. Výborné miesto na kempovanie
Pláž Ramberg Beach
Koľko času si vynahradiť na Lofoty?
Už za 3-4 dni si viete na Lofotách navštíviť tie najkrajšie dedinky a stihnúť tie najznámejšie túry. Samozrejme je lepšie mať viac času. Týždeň je ideálny čas na preskúmanie Lofôt, Za ten čas stihnete viac túr, samozrejme aj oddýchnuť si medzi nimi a aj kvôli počasiu je to lepšie, ak by jeden či dva dni pršalo. Ak máte viac ako týždeň, návštevu môžete skombinovať napríklad aj s neďalekou Senjou.
Útesy za dedinkou Å