Aj bulharská Sofia stojí za víkendovú návštevu

december 2017 / január 2018
Park Hotel Moskva Sofia – 99 eur / 2 osoby / 3 noci vrátane raňajok
Praktické informácie:
Bulharsko Bulharsko
Sofia

Hlavné mesto

Bulharský lev (BGN)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

+1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Bulharska je od mája do októbra, kedy vládne zväčša slnečné počasie a príjemné teploty. Pre dovolenku pri mori sú najvhodnejšie mesiace júl až september. V lete sa teploty pohybujú okolo 30°C s ojedinilými búrkami. Jar môže byť často daždivá. Pre lyžovačku sú výborné mesiace decembar až marec, kedy väčšinou býva dostatok snehu.

Cestovné obdobie

Bulharčina

Úradný jazyk

Keď sa u nás povie Bulharsko, tak sa mnohým vybaví skôr letná dovolenka pri pobreží Čierneho mora, my sme však navštívili Bulharsko v strede zimy, na Silvestra a vybrali sme sa do hlavného mesta Sofia.

Sofia, jedno z najlacnejších hlavných miest Európskej Únie, leží na západe krajiny, obklopená pohorím Vitosha. Sofia je relatívne malé mesto s o niečo viac ako miliónom obyvateľom a prejsť si všetky hlavné  pamiatky za jeden deň nie je problém.  My sme mali na návštevu vyhradené tri dni, rozhodli sme sa preto dva dni si vynahradiť na spoznávanie pamiatok a jeden deň na túru v národnom parku Vitosha a v článku vám prinášame rady a  tipy, čo všetko vidieť v Sofii.

 

Ako sa dostať do Sofie

Najjednoduchšie je to priamou leteckou linkou spoločnosti Wizzair z Bratislavy do Sofie. Aj my sme využili túto možnosť. Z Bratislavy odlietame v piatok večer a naspäť do Bratislavy zase v pondelok večer, takže ideálny predĺžený víkend.

Keďže je vianočné obdobie, bratislavské letisko je o niečo rušnejšie ako zvyčajne, no napriek tomu, idú kontroly rýchlo a bezproblémovo a za chvíľku už sedíme v lietadle. Let do Sofie nie je dlhý, trvá približne hodinku, no po prílete máme o hodinku viac, je tam totiž hodinový časový posun.

 

Doprava v Sofii

Z letiska premáva priamo do centra mesta metro, ktoré však odchádza spred terminálu T2. Wizzair lieta na terminál T1. Obe sú od vzdialené asi 2 km, ale každú polhodinu od 07:00 do 19:00 chodí medzi nimi free shuttle bus. Po siedmej večer sa dá dostať na terminál T2 napríklad autobusom č.84. Cesta metrom potom trvá ešte asi 20 minút, ale metro aj stanice v Bulharsku sú čisté a nové.

Jednorazový lístok na autobus či metro stojí 1,60 leva, teda asi 0,80 centov. Pokiaľ budete bývať mimo centra, prípadne sa plánujete presúvať aj do okrajových častí, určite sa oplatí kúpiť si celodenný alebo viacdenný lístok. Jednodenný lístok stojí 4 leva a trojdenný 10 leva. Platia vždy do polnoci daného dňa a nie 24hodín. A tak keď prichádzame večer, neoplatí sa nám už kupovať celodenný lístok a kupujeme si len jednorazový lístok. Na druhý deň ráno si pri vstupe do metra chceme kúpiť trojdenný lístok, ale práve ho nemajú, a tak kupujeme jednodenný. Rozdiel je len pár centov. Lístok platí do metra aj na autobusy, pri vstupoch do metra musíme ísť vždy však najprv k okienku, kde nám ho teta oskenuje až potom s ním môžeme prejsť cez turniket.

 

Ubytovanie v Sofii

V Sofii nájdete množstvo možností ubytovania. Prevládajú tu ubytovania v súkromí, ale nájdete tu aj zopár hotelov. My sme hlavne kvôli tomu, že sme tu boli na Silvestra hľadali hotel, ktorí by bol dostupný z centra mesta a mal aj reštauráciu. Nakoniec sme narazili na Park Hotel Moskva, ktorý sa ukázal ako super voľba. Ceny ubytovania sú to oveľa nižšie ako v západných krajinách alebo aj na Slovensku, a tak aj lepší hotel v období akým je Silvester vychádza celkom lacno.

 

Čo vidieť v Sofii

 Chrám svätého Alexandra Nevského

Najväčšia ikona Sofie, ktorú nájdete snáď na každej fotke, keď sa spomenie Sofia. Ani sa nečudujeme, táto obrovská katedrála je druhou najväčšou na celom Balkáne a pojme až 10 000 ľudí. Pochádza z roku 1880 a bola postavená potom ako boli Turci porazení a znovuvzniklo Bulharsko.

Pred chrámom sa konajú trhy, kde miestni predávajú nielen rôzne náboženské veci, ale aj hocičo iné.

 

Symbol Sofie- Chrám svätého Alexandra Nevského

Symbol Sofie- Chrám svätého Alexandra Nevského

 

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu

Len niekoľko metrov ďalej od Chrámu Alexandra Nevského stojí oveľa menší ruský ortodoxný kostolík Sveti Nikolay Mirlikiiski alebo v preklade Chrám sv. Mikuláša Divotvorcu. Hoci nie je taký majestátny, určite stojí za krátku návštevu.

 

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu

 

Ivan Vazov National Theatre

Národné divadlo pomenované po slávnom bulharskom spisovateľovi bolo postavené na začiatku 20. storočia viedenskými achitektmi Helmerom a Fellnerom a dodnes je krásne zachované. Vidieť ho môžete dokonca aj na niektorých bankovkách. Pred divadlom je pekné námestíčko, kde v čase našej návštevy predávali varené víno a pečené gaštany.

 

Sofijské Národné divadlo

Sofijské Národné divadlo

 

Archeologické múzeum

Archeologické múzeum našlo svoje sídlo v budove bývalej mešity. Je zaujímavé nielen zvonka, ale aj zvnútra. My sme tentokrát dovnútra nešli a pozreli sme si ho aspoň zvonka.

 

Budova Archeologického múzea

Budova Archeologického múzea

 

Sveti Georgi Rotunda

Tento maličký kostolík nájdete schovaný vo dvore medzi budovami Prezidentského palácu a hotela Sheraton. Upozornia vás naň hlúčiky turistov, ktorí sem vchádzajú. Tento kostolík je najstaršou stavbou v celej Sofií a pochádza z obdobia okolo roku 300. Dá sa ísť aj dovnútra, kde môžete vidieť rôzne stredoveké fresky.

 

Nenápadná rotunda Sveti Georgi

 Nenápadná rotunda Sveti Georgi

 

Largo

Je trojuholníkové námestie hneď vedľa Prezidentského Palácu, kde sa nachádza ďalšia zaujímavá rovnomenná  budova. Táto socialistická budova bola postavená v 50.tych rokoch a mala tvoriť reprezentatívne centrum mesta a slúžila aj ako sídlo Bulharskej komunistickej strany. Dnes sa tu nachádzajú administratívne kancelárie parlamentu.

 

Socialistická budova Larga

Socialistická budova Larga

 

Okolie stanice Serdika

Sofia je najstarším mestom v Bulharsku a existovala už počas rímskych čias, kedy sa mesto nazývalo Serdica. Práve z týchto čias sa tu našlo mnoho vykopávok, z ktorých veľa nájdete blízko stanice metra Serdika. Archeologické vykopávky sú vystavené aj v stanici metra, niet sa čo čudovať, mnohé z nich sa našli práve keď vykopávali metro. V okolí tejto stanice nájdete aj množstvo stánkov s rozličnými suvenírmi.

 

Jedny z niekoľkých archeologických vykopávok v meste

 Jedny z niekoľkých archeologických vykopávok v meste

 

Central Mineral Baths

Sofia je známa aj svojimi minerálnymi prameňmi. Niekoľko storočí stáli v centre mesta Centrálne minerálne kúpele. Dnes už  kúpele nefungujú, zostala však po nich pekná secesná budova, v ktorej dnes sídli Múzeum Sofie. Na námestí pred kúpeľmi si však môžete minerálnu vodu aspoň načapovať do fľašky, čo využívajú aj mnohí miestni.

 

Centrálne minerálne kúpele

Centrálne minerálne kúpele

 

Banya Bashi Mosque a Synagóga

Sofia je multikultúrne mesto, svedčí o tom fakt, že tu vedľa seba nájdete kostol, mešitu aj synagógu. Mešity tu postavili Turci počas ich nadvlády v 16. storočí. V Sofii sa zachovala táto jediná a jej názov Banya Bashi v preklade znamená „veľa kúpeľov“, stojí totiž hneď vedľa budovy Centrálnych minerálnych kúpeľov.

O niečo ďalej stojí o pár sto rokov mladšia Synagóga, ktorá je dokonca treťou najväčšou synagógou v Európe. V čase našej návštevy je bohužiaľ práve zatvorená, ale inak je možné sa pozrieť aj do vnútra.

 

Jediná doteraz fungujúca mešita v meste

Jediná doteraz fungujúca mešita v meste

 

Sofijská Synagóga

Sofijská Synagóga

 

St. Nedelya Church

Na začiatku Bulváru Vitosha stojí ďalší veľký chrám, Chrám sv. Nedele. Pôvodný chrám pochádzal z 10. Storočia, no v 19. storočí bol zbúraný a znovupostavený. Dlho však nevydržal, komunisti totiž práve v Chráme sv. Nedele spáchali neúspešný atentát na bulharského kráľa Borisa III, a tak museli chrám znovu rekonštruovať.

 

Chrám sv. Nedele

Chrám sv. Nedele

 

Vitosha Mountain

Sofia leží obklopená pohorím Vitosha, kde možno podniknúť rôzne túry, previezť sa lanovkou alebo si dokonca aj zalyžovať. Lanovky na vrch pohoria premávajú zo štvrtí Dragalevtsi a Simeonovo. My sme sa rozhodli stráviť deň na túre. O túre k Bojanským vodopádom si môžete prečítať v ďalšom článku.

 

Zoologická záhrada

Dva dni sú na Sofiu celkom dosť a keď sme už nemali čo robiť, odviezli sme sa metrom a autobusom ku Zoologickej záhrade. Sofijská Zoo patrí medzi tie staršie a menšie zoo v Európe, napriek tomu je tu celkom dosť zvieratiek.

 

Medveď v zoo

Medveď v zoo

 

Snail house

V časti Simeonovo sa nachádza aj jedna celkom bizarná stavba v podobe Slimáka. Táto pestrofarebná budova má päť poschodí a nemá ani jednu rovnú stenu. Hoci sa môže zdať, že to je možno škola alebo škôlka v skutočnosti ide o „normálnu“ bytovku.

 

Dom v tvare slimáku

Dom v tvare slimáku

 

Kde sa najesť v Sofii

Najznámejšia pešia zóna v Sofii je Bulvár Vitosha, kde nájdete mnoho reštaurácii a kaviarničiek.  Za návštevu stojí aj trh Central Market Hall, ktorý stojí neďaleko Synagógy a nemožno si ho nevšimnúť, keďže tam chodí veľa ľudí.  Vnútri nájdete stánky s ovocím, zeleninou, mäsom, pekárenské výrobky, ale aj suveníry.

 

Centrálne trhovisko

Centrálne trhovisko

 

Silvestrovská noc v Sofii

V Sofii určite nehrozí nuda ani na Silvestra. Okrem toho, že mnohé podniky a hotely ponúkajú špeciálne silvestrovské programy, rôzne akcie prebiehajú všade po meste. Treba mať na pamäti, že väčšina reštaurácii zatvára skôr ako v bežné dni alebo sú iba pre uzavretú spoločnosť, napriek tomu, sme nemali problém najesť sa aj na Silvestra.

My sme si najskôr užívali výhľad na ohňostroje, ktoré vybuchovali už od ôsmej všade po meste z ôsmeho poschodia nášho hotela a potom sme rozhodli zamieriť do mesta. Koncerty a programy prebiehali na viacerých miestach, my sme sa vybrali neďaleko stanice Serdika. Opäť tu všade predávali varené víno, a tak sme sa aj trochu zahriali, kým sme čakali na polnoc a ohňostroj.

Hoci veľa ľudí v našom okolí sa čudovalo, prečo ideme na Silvestra práve do Sofie, nakoniec sa to ukázalo ako super výlet. Hoci Sofia nemá toľko pamiatok ako Paríž, či Londýn, na dva/tri dni sa tu dá nájsť program, a to nielen v spojení s obzeraním pamiatok, ale aj výletmi po okolí a turistikou v blízkych horách.

Itinerár
Bratislava778 km
Sofia (letisko)11 km
Chrám svätého Alexandra Nevského500 m
Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu300 m
Ivan Vazov National Theatre350 m
Archeologické múzeum90 m
Sveti Georgi Rotunda50 m
Largo50 m
Serdika300 m
Banya Bashi Mosque40 m
Central Market Hall50 m
Synagóga600 m
St. Nedelya Church2,2 km
ZOO1,2 km
Vitosha Boulevard9 km
Snail house13 km
Sofia (letisko)778 km
Bratislava