Omán: čo všetko sa oplatí vidieť v Muscate
Muscat, hlavné a najväčšie mesto Ománu leží na severe krajiny, obklopené horami a morom. Toto historické mesto ponúka kombináciu tradičnej a modernej architektúry, ktoré odráža bohatú históriu krajiny. Jeho nádherné mešity, rušné trhy a okolité pláže s panoramatickými výhľadmi vytvárajú neodolateľnú atmosféru.
Pokiaľ budete v Ománe, tak je pravdepodobné, že v Muscate strávite minimálne pár dní, keďže väčšina medzinárodných letov prilieta práve tu. Určite ale stojí za to, zostať tu pár dní, prejsť si mesto, pamiatky a užiť si deň na blízkych plážach.
Stará časť mesta zvaná Muttrah
Mešita Sultan Qaboos Mosque
Mesto je celkom rozťahané a najlepšie je mať auto na jeho spoznanie, lebo jednotlivé zaujímavosti sú od seba vzdialené aj niekoľko kilometrov. Navyše nemá jedno centrum mesta a jednotlivé časti mesta sú od seba predelené horami.
Stará časť mesta sa volá Muttrah, ktorá bola kedysi obchodným centrom mesta. Nachádza sa vo východnej časti mesta a je asi najzaujímavejšou časťou mesta s rôznymi trhmi, prístavom a promenádou. Ešte o niečo ďalej na východ sa nachádzajú ďalšie zaujímavosti ako Kraľovský palác, pevnosti a múzeá.
Naopak na opačnej strane mesta sa nachádza ikonická mešita Sultan Qaboos Grand Mosque, Opera, letisko. My sme si zvolili hotel neďaleko mešity v časti Al Khuwayr. Nachádzalo sa tu niekoľko hotelov aj reštaurácii nablízku, takže nebol problém sa večer najesť tu a všade inde sme chodili autom.
Vládna štvrť
Sultan Qaboos Grand Mosque
Jednou z najznámejších pamiatok Muscatu je veľkolepá mešita Sultan Qaboos Grand Mosque. Je to relatívne nová stavba, ktorú začali stavať v roku 1995 a jej dokončenie trvalo 6 rokov. Mešita má štvorcový tvar, v strede sa nachádza obrovská kupola, ktorú obklopuje 5 minaretov. Najvyšší z nich má výšku až 91,5 metra.
Mešita Sultána Qaboosa
Mešita je otvorená pre turistov a môže ju navštíviť hocikto, ale treba si dať pozor na otváracie hodiny. Pre turistov je otvorená len doobeda od 08:00 do 11:00 ale nie každý deň. Otváracie hodiny si preto radšej overte pred príchodom. Pred mešitou sa nachádza veľké parkovisko a tabuľky vás navedú ku vchodu pre turistov. Vstup je do mešity je zadarmo. Dôležité je vhodne sa obliecť. Ženy musia mať dlhé nohavice alebo šaty a dlhé rukávy a taktiež na hlave šatku. Pri vchode to kontrolujú a ak nemáte vhodné oblečenie, pošlú vás kúpiť alebo požičať si vhodné oblečenie do obchodu pri vchode.
Vonkajšie priestory mešity sú krásne
Okolo sú záhrady a park
Mešita je naozaj veľmi veľká a rátajte s tým, že jej návšteva vám zaberie minimálne tak hodinku. Mešita je obklopená upravenými záhradami, ktoré ju oddeľujú od rušnej ulice.
Okolo mešity nachádzame rôzne fotogenické miesta...
A zaujímavé zákutia
Najskôr si prejdeme vonkajšie chodby a priestory s mnohými mozaikami a peknými zákutiami. Nakoniec prichádzame do vnútra do hlavnej modlitebne, ktorá je hlavnou atrakciou mešity. Pred vstupom si musíme dať dole topánky a dovnútra smieme vojsť len naboso. Na podlahe leží koberec, ktorý váži až 21 ton, tkali ho štyri roky a donedávna bol najväčším kobercom na svete. Predbehla ho ale mešita v Abu Dhabi, kde sa nachádza súčasne najväčší koberec na svete. Zo strechy visí niekoľko obrovských lustrov, ten hlavný je opäť druhý najväčší na svet po lustri v mešite v Abu Dhabi.
Najväčšia miestnosť slúži ako mužská modlitebňa
Obrovský luster
Royal Opera House Muscat
Ďalšou zaujímavou stavbou v Muscate, ktorú sa oplatí navštíviť je Royal Opera House. Aj keď zrovna nie ste fanúšikom opery, tak sa oplatí pozrieť si budovu aspoň zvonku. Budova je mixom tradičného a moderného štýlu a je obklopená upravenými záhradami. Denne sa tu organizujú aj prehliadky budovy so sprievodcom, ale my sme sa tu zastavili len na chvíľku, prešli sa okolo budovy a pozreli si ju zvonka. Aj to sa určite oplatí, je to krásna budova.
Krásna budova Royal Opera Hause
Muttrah
Naše spoznávanie starého Muttrahu začíname pri Fish Markete. Hodí sa, že priamo pred trhom je veľké bezplatné parkovisko. Rybie trhy máme veľmi radi a navštevujeme ich v každom meste, ktoré navštívime. Aj tu je najlepšie prísť na trh skoro ráno, keď rybári prinášajú svoje úlovky. Ale aj neskôr tu ešte nájdeme predajcov rýb. Okrem rýb je druhá časť trhu vyhradená rôznym ďalším výrobkom, suvenírom, čerstvej zelenine a ovocí.
Rybí trh v časti Muttrah
Čerstvé ryby
Od rybieho trhu prechádzame peši popri promenáde a prístave. Je to príjemná časť mesta a z promenády sú pekné výhľady na pevnosť, prístav a okolité kopce.
Promenáda Muttrah Corniche
Muttrah Fort
O pár sto metrov prechádzame na opačnú stranu a vchádzame do spleti uličiek, ktoré tvoria miestny souq - trh. Souq je väčší ako sa zdá a je to naozajstný labyrint úzkych uličiek, lemované obchodíkmi s najrôznejším tovarom od oblečenia, suvenírov, kadidadla až po šperky. Gold Souq, čiže trh so zlatom práve tvorí veľkú časť trhu. Nechápeme, že je tu toľko obchodov so zlatom.
Uličky lemujú obchody so zlatom
Od trhu prechádzame ďalej k Muttrah Fort. Trochu hľadáme vchod do tej pevnosti, napokon ho ale nájdeme. Je to malá pevnosť postavená Portugalcami v 16. storočí. Vstupné 2 OMR sa nám zdá trochu drahé, na to, že v pevnosti vlastne nič nie je. Jedinou výhodou návštevy tejto pevnosti, je pekný výhľad z veže, z ktorej vidno celý Muttrah.
Do pevnosti sa dostaneme po schodoch
Výhľad na mesto
Chvíľku sa tu aspoň schováme pred slniečkom a oddýchneme si. V pevnosti sa nachádza aj kaviareň, ale keďže sme tu v čase ramadánu, tak je zatvorená.
Pevnosť je maličká, ale z vrchu sú 360 stupňové výhľady
Promenáda medzi časťami Riyam a Muttrah
Ak by ste mali chuť na trochu turistiky, tak z Muttrah vedie veľmi zaujímavá a nie príliš dlhá turistická trasa cez hory do vedľajšej časti mesta Riyam. Z Riyamu potom späť sa dá vrátiť po nábrežnej promenáde. Je to určite zaujímavá možnosť, ktorú sme zvažovali aj my, ale keďže je príliš teplo turistiku vynechávame. Najlepšie je ísť ju skoro ráno, kým nie je príliš teplo.
Hory oddeľujú časti Riyam a Muttrah
Vraciame sa na trh kúpiť si obed a prechádzame autom až do neďalekého Kalbuh Parku, kde sme mali v pláne ho zjesť. Park je však zatvorený, tak že sa najeme v aute pred bránami parku.
Cestou prechádzame pri zaujímavom monumente Riyam Censer, ktorý predstavuje obrovskú kadidelnicu. Pod monumentom sa nachádza ďalší park. Je síce maličký, ale veľmi príjemný.
Jeden z mnohých parkov na pobreží
Riyam Censer
Pevnosti a paláce
Prechádzame do ďalšej časti mesta, ktorá je známa hneď niekoľkými pevnosťami, kráľovským palácom, ale aj mnohými múzeami.
Parkujeme pri pevnosti Al Mirani. Nie je možné ísť do vnútra pevnosti, lebo v súčasnosti sa využíva na vojenské účely. Ale aspoň sa poprechádzame po okolí.
Pevnosť Al Mirani
Popri pevnosti sa dostávame k Palácu Sultána (taktiež sa nazýva aj Al Alam Palace). Palác je jedno zo šiestich rezidencií sultána v Muscate a slúži aj na prijímanie oficiálnych návštev.
Palác sultána od pevnosti Al Mirani
Menšia mešita a pevnosť Al Mirani
Pred palácom sa nachádza obrovské námestie a priamo na jeho opačnom konci leží Národné Múzeum. Pri námestí nájdeme aj niekoľko menších mešít a vládnych budov. Za budovou Ministerstva financií sa nachádza ďalšia pevnosti –Al Jalali Fort. Aj táto bola postavená Portugalcami a pochádza z 16. storočia. Až do 70. rokov slúžila ako väzenie. Do pevnosti sa nedá dostať, slúži ako vojenský objekt. Najlepší výhľad na pevnosť je ale práve z opačného brehu zálivu, od pevnosti Al Mirani.
Na konci námestia sa nachádza Národné múzeum
Palác sultána
Pevnosť Al Jalali
Toto je náš posledný deň v Ománe ale náš let odlieta až neskoro večer, máme teda ešte dosť času. Rozhodujeme sa teda ako strávime zvyšok poobedia. Nakoniec sa vyberieme pozrieť na pláž Qurum beach, ktorá sa nachádza pri hoteli Crowne Plaza. Parkovať je možné priamo na kraji cesty nad plážou. Je to pekná piesková pláž s dlhým pozvoľným vstupom do mora. Sme tu v čase odlivu, takže treba ísť za morom dlhšie. Pláž je dlhánska a je ideálne aj na dlhé prechádzky.
Qurum beach
Na záver dňa sa ešte zastavíme na večeru neďaleko nášho hotela a pomaly sa poberieme na letisko.
Za jeden celý deň sa bez problémov dajú prejsť všetky hlavné atrakcie mesta len si to treba naplánovať logicky, aby ste nemuseli križovať mesto viackrát ako je treba. Výhodou je, že takmer všade viete aj zadarmo zaparkovať. Ak chcete ale navštíviť aj nejaké múzeá, prejsť si túry alebo navštíviť blízke pláže, je dobré si vyčelniť na Muscat aj viac dní.