Korzika: Lavezzi Islands – európske Seychely?

jún 2021
Kyvadlová doprava Bonifacio – Lavezzu – 37 eur / osoba / spiatočne
Praktické informácie:
Francúzsko Francúzsko
Paríž

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Francúzskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Návšteva Francúzska je možná celoročne, záleží na dôvode návštevy. Všeobecne je možno povedať, že najlepším obdobím na návštevu je jar a jeseň, kedy sú veľmi príjemné teploty na väčšine územia a je tu aj menej turistov. Toto obdobie je vhodné ako na turistiku, tak na návštevu miest. Ak sa chystáte na dovolenku k moru, okúpate sa od júna do septembra, ale pokiaľ môžete, vyhnite sa augustu, kedy dovolenkuje aj väčšina Francúzov a ceny sú najvyššie. Od decembra do marca je výborné obdobie na lyžovanie, bežkovanie a zimné športy v Alpách.

Cestovné obdobie

Francúzština

Úradný jazyk

Lavezzi Islands alebo The Archipelago of the Lavezzi islands je malé súostrovie na juh od Korziky,  10 km južne od mesta Bonifacio. Pozostávajú z viacerých ostrovov. Dva väčšie sú ostrov  Lavezzu a Cavallo, potom sú tam ešte menšie ostrovčeky – Ratinu a Piana. Ostrovy pozostávajú zo žulových skál, okolo ktorých je množstvo malých pláží a zátok, ktoré sa podobajú na najkrajšie pláže, ktoré poznáme z fotiek na Seychelách, preto ich aj nazývajú Seychely Európy.

 

 Súostrovie Lavezzi – výhľady na ostrove Lavezzu

Súostrovie Lavezzi – výhľady na ostrove Lavezzu

 

Pomenovanie Európske Seychely si asi právom zaslúžia

Pomenovanie Európske Seychely si asi právom zaslúžia

 

Ostrov Cavallo je ťažšie prístupný. Tento ostrov je jediným obývaným ostrovom zo súostrovia a je známy tým, že najbohatší ľudia tam majú svoje vily. Jednu z nich vlastní napríklad aj monacký kráľ a mnoho ďalších. Aj preto je tento ostrov v podstate verejnosti neprístupný, ak teda nepoznáte niekoho, ku komu by ste tam zašli na návštevu. Asi jedinou možnosťou je ubytovať sa v jedinom hoteli, ktorý je na tomto ostrove. Ale to je vysoko cez náš rozpočet.

 

Pláže na ostrove Lavezzu vyzerajú asi takto:

 

Na väčších plážach je pár ľudí

Na väčších plážach je pár ľudí

 

Voda je ideálna na kúpanie

Voda je ideálna na kúpanie

 

 

Na menších plážičkách môžete byť aj úplne sami

Na menších plážičkách môžete byť aj úplne sami

 

Ostrov Lavezzu je ale už bežne prístupný aj pre obyčajných ľudí. Je viacero možností ako sa tam dostať. Z Bonifacia tam premávajú loďky ako kyvadlová doprava,  môžete si zobrať celodenný výlet loďou, prípadne požičať loď alebo ak máte vlastnú, tak ísť aj vlastnou.

Ako asi aj väčšina ľudí, ktorí idú na ostrovy, aj my využívame kyvadlovú dopravu. Lístok kupujeme až ráno v Bonifaciu v prístave. Prístav je malý, tak stánok s predajom lístkov nemôžete minúť. Lístok stojí 37 eur na osobu. Je to spiatočný a v cene je aj parkovanie na celý deň na jednom z dvoch parkovísk, ktoré tam má spoločnosť, čo prevádzkuje tieto plavby. Plavba na ostrovy trvá 30 minút, plavba späť trvá približne hodinu a to preto, že cestou späť sa plavíme aj okolo ostrova Cavallo, okolo útesov, na ktorých stojí aj Bonifacio a zaplávame aj do jaskýň, ktoré sú pod útesmi.

 

Jeden z luxusných domov na ostrove Cavallo

Jeden z luxusných domov na ostrove Cavallo

 

Výhľad na Bonifacio postavené na útese počas plavby späť z ostrovov

Výhľad na Bonifacio postavené na útese počas plavby späť z ostrovov

 

Cestou vplávame napríklad aj do tejto jaskyne

Cestou vplávame napríklad aj do tejto jaskyne

 

Maják na útese

Maják na útese

 

Loďky premávajú asi každú hodinu ráno od 9:30 a potom rovnako aj späť. Na cestu tam využijeme hneď prvú loďku a späť ideme o 15:30. Na ostrove trávime kúpaním celý deň. No treba myslieť na to, že ostrov je úplne neobývaný a nič na ňom nie je. Teda nič sa tam nedá ani kúpiť ani požičať dáždnik, nie sú tam ani vysoké stromy a celý deň pečie slnko. Takže treba na to myslieť a všetko si so sebou zabaliť. Hlavne dostatok vody a nejaké jedlo na obed. Určite sa bude hodiť aj slnečník a opaľovací krém, prípade šnorchel na pozorovanie podmorského sveta.

 

Na ostrove je množstvo fotogenických skalných útvarov a zákutí:

 

Vysoké skaly pri prechode stredom ostrovčeka

Vysoké skaly pri prechode stredom ostrovčeka

 

V zákutiach ostrova

V zákutiach ostrova

 

 

 

Pekných lagún tam nájdete veľa

Pekných lagún tam nájdete veľa

 

Po ostrove sú rôzne chodníčky, ktorými ho môžete obísť celý. Aj my to tak robíme a nachodíme približne 5 kilometrov. S tým, že vždy sa niekde zložíme na pláži a okúpeme a pokračujeme ďalej. Hlavne si netreba zabudnúť fotoaparát, keďže ostrov ponúka veľmi pekné zákutia a pláže. Bohatý je aj podmorský život a množstvo rôznych rybičiek a živočíchov.

Ak by ste niekedy navštívili Korziku, určite odporúčame tento ostrov navštíviť. Myslím, že na inšpiráciu dostatočne poslúžia fotky v tomto článku.

 

Pekné zákutia na ostrove Lavezzu:

 

Cimetière Acciarino – cintorín na ostove Lavezzu

Cimetière Acciarino – cintorín na ostove Lavezzu