Dánsko: Čo stihnúť za víkend v Kodani

Domov > Európa > Dánsko
november 2018
Viedeň – Kodaň, Laudamotion 20 eur / osoba / spiatočne
Annex Hotel Copenhagen – 137 usd (cca 122 eur) / 2 osoby / 2 noci
Cesta z letiska do centra Kodane: 18 eur/ 2 osoby / spiatočne
Cesta z Bratislavy do Viedne: 20 eur/ 2 osoby / spiatočne
Praktické informácie:
Dánsko Dánsko
Kodaň

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Do Kodane, hlavného mesta Dánska nás to zavialo už niekoľkokrát. Raz sme sa tam vydali na víkendový výlet, inokedy sme mali prestup pri lete do  inej destinácie, a tak sme znova do tohto mesta zavítali. Pozrime sa teda na to, ako si výlet v Kodani zorganizovať, čo by ste v Kodani nemali vynechať, ako prebiehal náš výlet a koľko bol náš rozpočet, aby ste vedeli s čím približne máte počítať.

 

Ako na letenky?

Ešte pár rokov dozadu sa dalo letieť do Kodane leteckou spoločnosťou Norwegian aj priamo z Bratislavy, no tieto lety sú už minulosťou. Aktuálne neexistuje priame spojenie medzi Slovenskom a Dánskom.

Problém to ale nie je. Z okolitých letísk vo Viedni, Budapešti či Krakove lieta do Kodane niekoľko liniek. Z Viedne napríklad Laudamotion(Ryanair), Austrian Airlines, Eurowings alebo LEVEL (Vueling). Z Budapešti priamo Ryanair alebo Norwegian. Ryanair a Norwegian lietajú rovnako aj z Krakova. Okrem toho existuje množstvo spojov aj s prestupom. Takže ideálne spojenie nebude problém nájsť.

 

Kostol Marmorkirken

Kostol Marmorkirken

 

Čo sa cien týka, najlacnejšie bude určite letieť s Ryanairom kde sa dajú nájsť letenky od 10 eur jednosmerne, prípadne počkať na nejakú akciu LEVELu, kde sa dajú nájsť tiež dobré ceny. Trocha drahšie to bude s Norwegianom a najdrahšou voľbou bude určite Austrian.

Ak by ste si predsa nevedeli vybrať alebo by to bolo lacnejšie, možnosťou je letieť aj do švédskeho Malmö, odkiaľ sa dá dostať do Kodane priamo z letiska. Prípadne spojiť cestu do Kodane s návštevou Malmö.

Prehľad aktuálnych cien leteniek, a časov letov si môžete prehľadne pozrieť priamo na stránkach leteckých spoločností a u nízko nákladových aj rezervovať na ich stránke. Rýchly prehľad cien, časov letov a všetkých spoločností si môžete pozrieť cez google

My do Kodane cestujeme prvýkrát koncom novembra a druhýkrát zasa začiatkom mája. Prvýkrát letíme leteckou spoločnosťou Laudamotion, druhý krát zasa LEVELom z Viedne. Rozdiel je akurát v tom, že Laudamotion má v cene iba malú príručnú batožinu, LEVEL má v cene klasickú príručnú batožinu. Letenky sa nám podarí nakombinovať za 10 eur na osobu v jednom smere. A časy vychádzajú ideálne na víkend bez potreby dovolenky v práci. 

Cena: 20 eur / osoba, teda 40 eur pre dve osoby

 

Vianočne vyzdobený zábavný park Tivoli

Vianočne vyzdobený zábavný park Tivoli

 

Ako z letiska v Kodani do centra mesta

Existuje niekoľko možností ako sa dostať z letiska do centra Kodane. Môžete využiť vlak, metro či autobus. Vlak, autobus aj metro odchádzajú z letiska z terminálu č. 3.

Najideálnejšou možnosťou bude využiť vlak. Vlaková stanica je v podstate priamo spojená z letiskom a vlaky chodia každú chvíľu. Rovnako odtiaľto môžete ísť priamo do Malmö alebo  iných miest. Cesta do centra mesta zaberie len pár minút. Lístky kúpite na stanici v automate a môžete zaplatiť platobnou kartou. Jednosmerný lístok vychádza na 38 dánskych korún, čo je približne 5 eur.

Ďalšou možnosťou ako sa dostať od centra Kodane je metro. Metro premáva každých pár minút a cesta trvá približne 15 minút, takisto ako vlakom. Cena za lístok je rovnaká ako pri vlaku.

Záleží teda len od toho, kam presne v Kodani sa potrebujete dostať. Ak idete do blízkosti hlavnej stanice, tak sa Vám oplatí ísť viac vlakom. Ak napríklad do okolia Nyhavnu alebo Norreportu, viac sa oplatí využiť metro.

Cesta autobusom trvá najdlhšie, a tak sa väčšinou oplatí využiť radšej vlak alebo metro.

Cena: 38 dkk (cca 5 eur) / cesta

 

Výhľad na Kodaň z veže Vor Frelsers Kirke

Výhľad na Kodaň z veže Vor Frelsers Kirke

 

Čo potrebujeme na cestu do Dánska?

Dánsko je súčasťou Európskej Únie a schengenského priestoru, teda na cestu stačí občiansky preukaz.

 

Ubytovanie v Kodani

Ubytovacích možností v Kodani je množstvo, problémom je ale cena. Už aj tie najlacnejšie ubytovania sú v porovnaní napríklad so Strednou Európou, Balkánom alebo Áziou veľmi drahé. Ubytovanie je preto najlepšie vyhľadávať čo najskôr po zakúpení leteniek, prehľadať viac portálov a rezervovať také, čo vám bude vyhovovať. Najlepšie také, ktoré má možnosť zrušenia zadarmo a ak neskôr nájdete lacnejšie, tak ho zmeniť. Túto možnosť využívame aj my a hotel párkrát meníme, keď sa nám podarí nájsť lacnejší.

Ubytovanie môžete rezervovať napríklad na booking.com, airbnb.com, prípadne na inej stránke, s ktorou máte dobré skúsenosti.

My nakoniec rezervujeme na stránke cheaptickets.com Annex Hotel Copenhagen za 137 usd pre dve osoby na dve noci.

TIP:

  1. ak sa registrujete na airbnb.com cez tento odkaz, získate 11 až 30 eur kredit na prvú rezerváciu.
  2. ceny hotelov porovnajte na booking.com, rezervujte hotel s možnosťou bezplatného storna a ak nájdete časom niečo lepšie, môžete ho zrušiť a rezervovať iný.

 

Cena: 137 usd (cca 122 eur) / dve osoby / dve noci

 

Jedna z zvláštnych budov v štvrti Christiania mnohých

Jedna z zvláštnych budov v štvrti Christiania mnohých

 

Peniaze, platenie a výmena peňazí v Dánsku

Menou používanou v Dánsku je dánska koruna (DKK). Pri kratšom výlete napríklad na víkend do Kodane ale hotovosť takmer nebudete potrebovať. Takmer všade je možné platiť platobnou kartou. Čo bude aj najvýhodnejšia možnosť. Ak by ste hotovosť predsa len potrebovali, ideálne bude vybrať z bankomatu. Na tejto stránke nájdete podrobné informácie o platbách a výmene peňazí v zahraničí.

 

Hrad Rosenborg Slot

Hrad Rosenborg Slot

 

Itinerár nášho víkendu v Kodani vyzerá takto:

1. deň (piatok) – presun z Bratislavy na letisko do Viedne, odlet do Kodane, ubytovanie a večer v Kodani

2. deň (sobota) – celodenná prehliadka Kodane.

3. deň (nedeľa) – prehliadka mesta, poobede presun na letisko, odlet do Viedne. Presun z Viedne do Bratislavy.

 

Kodaň, cestopis – čo sa oplatí vidieť a ako sme to stihli my

Z Viedenského letiska odlietame v piatok podvečer, a teda piatok je pre nás viac menej všedný deň ako každý iný. Ráno do práce, kde ale len netrpezlivo čakáme, kedy už budeme môcť vyraziť.

Keď konečne príde čas mierime rovno na autobusovú stanicu. Cestou kúpime ešte niečo na večeru na cestu a autobusom sa presúvame na viedenské letisko. Tu to prebieha všetko rýchlo, check-in máme samozrejme spravený už z domu, a tak len prejdeme cez bezpečnostné kontroly a mierime k odletovej bráne.

Tento krátky let nie je ničím výnimočný, len oddychujeme a trocha plánujeme, čo navštívime a po niečo viac ako hodine pristávame do tmou zahalenej Kodane. V automate kupujem lístky na najbližší vlak do mesta a po pár minútach už sme v centre Kodane. Hotel máme neďaleko vlakovej stanice, a tak sa ideme najprv ubytovať, zhodíme veci a dáme si kratšiu večernú prechádzku po okolí.

Je posledný novembrový víkend a na severe sú už teploty trocha nižšie. Počas celého nášho pobytu v Kodani máme zamračené a teploty len mierne nad nulou. V spoznávaní mesta to ale vôbec nebráni. Šťastím je, že neprší, i keď sem tam spadne nejaká ta snehová vločka.

Ráno prechádzame späť okolo vlakovej stanice a zábavného parku Tivoli. Park patrí medzi hlavné atrakcie Kodane a je vôbec najnavštevovanejšou atrakciou v celom Dánsku. Teraz ráno je ešte zatvorený, no neskôr po jeho otvorení kedykoľvek prechádzame okolo, sú pri vstupe neskutočné rady. My jeho návštevu nemáme v pláne. Takéto parky nás nejako nelákajú a navyše vstupné tiež nie je najlacnejšie. Ale park je pred Vianocami krásne nasvietený a vyzdobený aj zvonka.

Park teda míňame a prechádzame na neďaleké Radničné námestie (Rådhuspladsen). Nachádza sa tu pekná budova radnice, no námestie aktuálne rekonštruujú a je z polovice uzatvorené.

Z námestia vchádzame už do siete pekne vianočne vyzdobených uličiek. Hneď pri Radničnom námestí začína najznámejšia nákupná ulička Stroget, ktorá je plná obchodíkov nielen so suvenírmi, ale aj rôznymi módnymi značkami a nechýba samozrejme ani známy dánsky obchod Flying Tiger Copenhagen, ktorého pobočky dnes už síce nájdete na celom svete, ale pôvodný obchod vznikol práve v Kodani.

 

Nákupná ulička Stroget skoro ráno

Nákupná ulička Stroget skoro ráno

 

Dostávame sa na ďalšie námestie, kde už začínajú vianočné trhy a takto ráno už otvárajú prvé stánky. Všade znejú koledy a má to už tú pravú vianočnú atmosféru. Prechádzame okolo budovy Starej burzy – Borsen, ktorá je jedna z najstarších a najkrajších budov v Kodani. Budove dominuje 54 metrov vysoká vežička, ktorá je akoby prepletená z chvostov štyroch drakov a podľa legendy majú draci chrániť budovu pred nepriateľmi a ohňom. A naozaj v priebehu storočí v blízkosti Borsen niekoľkokrát vypukol požiar, ale Borsen, zostala vždy nedotknutá.

Postupne sa dostávame ku kanálu a prechádzame k palácu Christiansborg, kde sídli napríklad dánsky parlament a rôzne vládne inštitúcie.

 

Palác Christiansborg

Palác Christiansborg

 

Na námestí Kongens Nytorv už tiež začínajú vianočné trhy. Námestiu Nytorv dominuje luxusný  Hotel D'Angleterre, ktorý je každoročne vysvietený a vyzdobený. Tentokrát je na fasáde hotela spravený veľký adventný kalendár. V každom okne je obrazovka s dátumom a každý deň sa jedno okienko otvorí.

Prechádzame sa okolo kanála Nyhavn, ktorý poskytuje asi najkrajšie a najznámejšie výhľady. Asi každému sú známe farebné domčeky po oboch stranách vodného kanála, ale už asi nie každý vie, že v Nyhavne žil aj známy dánsky autor rozprávok Hans Christian Andersen. Nachádza sa tu aj prístav, skadiaľ sa môžete vybrať na prehliadku Kodane z lode.  Okolo kanála sú tiež stánky vianočných trhov a množstvo ľudí.

 

Farebné domčeky v Nyhavn

Farebné domčeky v Nyhavn

 

Chodníkom prechádzame na druhú stranu ďalšieho kanála a ideme sa pozrieť do alternatívnej štvrte - Christianie. Slobodný štát Christiania, ktorá sa pokladá za samostatný národ, vznikla v roku 1971 na mieste bývalých vojenských kasární s cieľom založiť štát, v ktorom by mohol každý žiť slobodne.  V Christianii sa mohli slobodne užívať drogy, stavať bez povolenia, ale napríklad tu platí zákaz nosenia zbraní alebo zákaz áut. Christiania nie je súčasťou EU, má vlastnú menu, hymnu a vlajku.  Hoci dnes tu už oficiálne platí zákaz predaj ľahkých drog, predaj marihuany je tu stále tolerovaný. Chvíľu sa tu prejdeme pomedzi rôzne pestrofarebné domy a potom pokračujeme ďalej.

 

Vchod do slobodného štátu Christiania

Vchod do slobodného štátu Christiania

 

Neďaleko Christianie sa nachádza aj kostol Church of Our Saviour (Vor Frelsers Kirke) so zaujímavou vežou, na ktorú idú schody nie vo vnútri veže ale vonkajškom. Vstup do kostola je zadarmo, na vežu sa platí malý vstup, ale výhľad z nej je naozaj výnimočný, takže sa oplatí naň vystúpiť, hoci tí, ktorí sa boja výšok, to nebudú mať najľahšie. Strach z výšky umocňuje ešte vlhké počasie a mokré schody. Stúpame po veži čoraz vyššie a schody sa postupne zužujú až zrazu už niet kam vyššie ísť. Sme takmer na vrchole veže a výhľady na každú stranu naozaj stoja za to.

 

Zaujímavá veža Kostola Vor Frelsers Kirke

Zaujímavá veža Kostola Vor Frelsers Kirke

 

Pri zámku Amalienborg, ktorý je sídlom dánskej kráľovskej rodiny, si pozrieme výmenu stráží, ktorá prebieha každý deň presne v poludnie a prejdeme si aj kostol Frederiks Kirke, ktorý sa nachádza hneď vedľa.

Frederiks Kirke, nazývaný aj Marmorkirken, s obrovskou kupolou s priemerom 31 metrov je skutočne impozantný, však ide o najväčšiu kostolnú vežu v celej Škandinávii. Vstup doň je bezplatný.

 

Výmena stráží pred palácom Amalienborg

Výmena stráží pred palácom Amalienborg

 

Na záver dňa prichádzame asi k najslávnejšej atrakcií celej Kodane - soche Malej morskej víly (Den Lille Havfrue), ktorú nesmieme vynechať. Nie je to najbližšie z centra, no vyberáme sa tam pešo a cestou sa zastavujeme pri všetkom, čo nás zaujme .

Socha bola inšpirovaná rozprávkou Hansa Christiana Andersena a vytvorená na objednávku  Carla Jacobsena, syna zakladateľa pivovaru Carlsberg, ktorý bol fascinovaný baletom o rozprávke v Kodanskom Kráľovskom divadle. Sochu odhalili v roku 1913 a počas storočia jej existencie bola mnohokrát poškodená vandalmi, no vždy bola zrekonštruovaná a dokonca v roku 2010 bola na pár mesiacov premiestnená na pár mesiacov do Číny v rámci výstavy EXPO.

Čakáme, že tu bude strašne veľa ľudí ako sme čítali v rôznych recenziách, no našťastie to nie je až také zlé. Je tu len malý hlúčik ľudí,  zrejme kvôli tomu, že tu nie sme v hlavnej sezóne. Dlho sa tu nezdržíme, prezrieme si Malú morskú vílu, spravíme pár fotiek vraciame sa späť do mesta.

 

Malá morská víla – symbol Kodane

Malá morská víla – symbol Kodane

 

Hneď vedľa Malej morskej víly sa nachádza zaujímavá pevnosť Kastellet, ktorá bola vybudovaná v 17. storočí. Násypmi zeme vznikla pevnosť hviezdicového tvaru. Vo vnútri sa nachádza napríklad veterný mlyn, väzenie či kostol. Je to jedna z najzachovalejších pevností v Škandinávii a keď budete pri Malej morskej víle, určite nevynechajte ani prechádzku po vonkajšom vale Kastellet. My sa tu takisto chvíľu prechádzame a po rušnom meste, je to skvelé miesto, kde si na chvíľu užiť ticho a pokoj.

Prechádzame uličkami mesta až sa nakoniec dostávame  k veži - The Round Tower. Round Tower  je najstarším funkčným observatóriom v Európe. Hoci dnes slúži už len amatérskym astronómom, na jeho vrchole sa nachádza aj vyhliadková plošina, kde sa dostanete po zaplatení malého vstupného (cca 3 eurá). Zaujímavosťou je, že na vrchol nemusíte šľapať po schodoch, lebo dohora sa vinie 268 metrov dlhá rampa, po ktorej kedysi vyšiel aj konský povoz.

Pomaly sa už aj zvečerieva a celkom sa zotmelo, mierime teda smerom k hotelu a hľadáme niečo cenovo dostupné na večeru.

 

V botanickej záhrade

V Botanickej záhrade

 

Na druhý deň, si hneď ráno namierime k hradu Rosenborg Slot. Hrad bol postavený najslávnejším dánskym kráľom Christianom IV v 17. storočí. V hrade nájdete nielen korunovačné klenoty, ale aj korunovačnú sálu a kráľovské komnaty. Do vnútra sa platí vstup cca 15 eur, ktorý sa nám ale nechcel platiť, a tak sa len prechádzame v okolitých záhradách.

Hneď oproti hradu Rosenborg sa nachádza niekoľko zaujímavých múzeí: Geologické, Prírodno-historické a Dánska Národná Galéria, čo môže byť zaujímavý program pre prípad zlého počasia.

 

Hotel D'Angleterre vyzdobený na Vianoce

Hotel D'Angleterre vyzdobený na Vianoce

 

My sa namiesto múzeí vyberáme do blízkej Botanickej záhrady, ktorá stojí za návštevu aj takto v zime a v lete musí byť ešte krajšia. Ideálne miesto na prechádzku a na oddych od ruchu mesta.

Neďaleko Botanickej záhrady sa nachádza Food market Torvehallerne, kde si môžete vyskúšať miestne chuťovky, chlebíčky Smørrebrød s všemožnými oblohami či morské plody. Smørrebrød je dánske národné jedlo, ktoré pozostáva z tmavého semienkového chleba a rôznych nátierok a oblôh. Nechýba na ňom ani mäso, či plátok ryby.

Keďže náš čas v Kodani sa pomaly blíži ku konci ešte poslednýkrát prechádzame uličkami mesta a pomaly mierime na vlakovú stanicu, skadiaľ sa presúvame na letisko. Potom nás už čaká len krátky let do Viedne a sme doma.

 

Smørrebrød – typická dánska pochúťka

Smørrebrød – typická dánska pochúťka

 

Čo sme my nestihli?

Kodaň toho samozrejme ponúka oveľa viac ako sme my stihli za krátky víkend navštíviť. Napríklad sme mali v pláne aj návštevu známeho dánskeho pivovaru Carlsberg, ktorý sa nachádza práve v Kodani, no v čase návštevy bol kvôli rekonštrukcii zatvorený. Takisto sme nestihli sa previezť na lodi na jednom z mnohých vodných kanálov mesta, čo hlavne v lete môže byť zaujímavým spestrením prehliadky mesta.

 

Rozpočet

Letenky Viedeň – Kodaň: 40 eur / 2 osoby / spiatočne

Ubytovanie: 122 eur / 2 osoby / 2 noci

Cesta z letiska do centra Kodane: 18 eur/ 2 osoby / spiatočne

Cesta z Bratislavy do Viedne: 20 eur/ 2 osoby / spiatočne

Spolu to vychádza na približne 200 eur pre dve osoby, teda cca 100 eur osoba. K cene treba prirátať ešte stravu, no pri Dánsku treba dať pozor, že aj strava môže byť dosť podstatná položka. My si niečo na prehryznutie zbalíme aj z domu a našli sme v meste aj pár ázijských reštaurácii, v ktorých mali priaznivejšie ceny.

 

Zhrnutie

Výhodou posledného novembrového víkendu, kedy sme cestu absolvovali bolo, že už sa začali vianočné trhy v Kodani, takže sme si mohli užiť aj tie a vychutnať si predvianočnú atmosféru mesta. Lacnejšie ako počas leta boli aj letenky a ubytovanie. Počasie síce už bolo chladnejšie, no zasa nie až tak zlé. No Kodaň má určite v každom období svoje čaro, čiže takýto alebo podobný výlet môžete absolvovať celoročne.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: