Podnestersko – Tiraspol, Bendery

august / september 2019
Kyjev – Krakov, Ryanair – 24 eur / osoba
Kišiňov - Kyjev, Ukraine International Airlines – 8 eur / osoba
Krakov - Odesa, Ryanair – 30 eur / osoba
Hotel Twardowski, Krakov – 28 eur / 2 osoby / 1 noc
Boutique WIEN Apartments, Odesa – 1980 uah / 2 osoby / 2 noci
Apartments on Negruzzi, Kišiňov – 1200 mdl / 2 osoby / 2 noci
Odesa – Kišiňov – 370 uah / osoba
Kišiňov – Tiraspol – 38 lei / osoba
Praktické informácie:
Moldavsko Moldavsko
Kišiňov

Hlavné mesto

Moldavský lei (MDL)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Moldavčina

Úradný jazyk

Podnestersko je maličká „republika“, ktorá leží medzi Moldavskom a Ukrajinou. Podnestersko (alebo Transnistria) je kvázi samostatný štát, ktorý má svoju vlastnú vládu, menu – podnesterský rubeľ, ústavu aj armádu, napriek tomu nie je uznaná žiadnym iným štátom. Iba tri podobne neuznané štáty: Abcházsko, Južné Osetsko a Náhorný Karabach, uznali Podnestersko za nezávislý národ. Pre všetky ostatné štáty je Podnestersko súčasťou Moldavska. Má rozlohu len približne 4000 km a zhruba pol milióna obyvateľov.

Podnesterský konflikt sa začal v roku 1990, keď niekoľko východných provincií vystúpilo z Moldavskej republiky zo strachu z možného zjednotenia Moldavska s Rumunskom. Podnestersko vyhlásilo nezávislosť od Moldavska v roku 1992 po krátkom vojenskom konflikte medzi Moldavskom a podnesterskou armádou, ktorú podporovalo aj Rusko. Konflikt sa skončil síce prímerím sprostredkovaným Ruskom, ktoré bolo vyhlásené 21. júla 1992, no doteraz nie je spor o toto územie vyriešený.

Vplyv Ruska je tu dodnes jednoznačný a dokonca podnesterský parlament sa vyjadril za pripojenie Podnesterska k Rusku.

Napriek tomu nie je dôvod na obavy navštíviť Podnestersko. Je tu bezpečne a ľudia sú tu veľmi ústretoví a milí.

 

V Podnestersku sa ešte preháňa po uliciach kopec starých aút

V Podnestersku sa ešte preháňa po uliciach kopec starých aút

 

Ako do Podnesterska

Do Tiraspolu, hlavného mesta Podnesterska sa presúvame maršrutkou z Kišineva z centrálnej autobusovej stanice, ktorá sa nachádza hneď pri trhovisku Piata Centrala.

Maršrutky chodia túto trasu s medzizastávkou v Bendery približne každých 20 minút. Cesta trvá asi hodinu a pol a jednosmerný lístok stojí 38 moldavských lei.

Druhou možnosťou je ísť z ukrajinskej Odesy, ale tu si treba dať pozor na niekoľko vecí. Z Odesy sem totižto smerujú autobusy, ktoré pokračujú až do Kišineva, ale nie každý autobus do Kišineva ide cez Tiraspol. Väčšina Podnestersko úplne obchádza.

 

Výzdoba v hlavnom meste

Výzdoba v hlavnom meste

 

Druhá vec je, že ak si chcete len z Odesy odskočiť na výlet do Podnesterska a potom sa vrátiť naspäť, nie je to žiadny problém. Ale ak chcete už pokračovať z Podnesterska do Moldavska, naskytá sa tu jedna komplikácia. Na ukrajinsko-podnesterských hraniciach dostanete iba podnesterskú pečiatku a na hraniciach medzi Podnesterskom a Moldavskom vás už Moldavci neskontrolujú, lebo to pre nich nie je štátna hranica, ale súčasť Moldavska, takže ste kvázi vstúpili na územie Moldavska nelegálne. V Kišineve sa síce potom dá zaregistrovať na migračnom úrade, ale pre nás by to bola zbytočná strata času.

Najjednoduchšie je teda ísť do Podnesterska len ako výlet z Kišineva.

My volíme túto možnosť a skoro ráno už čakáme na stanici v Kišineve na maršrutku. V okienku kupujeme lístky a odchádzame približne načas. Po približne hodine prichádzame na hranicu. Tu musíme vystúpiť a prejsť k okienku na kontrolu. Colník na nás ide najprv po rusky, ale keď povieme, že vieme len trochu, tak spustí perfektnou angličtinou. Pýta sa nás len na koľko dní ideme. Potom čo poveme, že len dnes, sa ešte spýta, či bude stačiť desať hodín. Prikývneme a vydá nám teda povolenie na desať hodín, čo je viac než dosť času na prehliadku Tiraspolu a pevnosti v Bendery. Dostaneme malé papieriky – vstupné kartičky, ktoré slúžia ako povolenie na pobyt. Tieto musíme mať pri sebe a nestratiť, lebo ich treba odovzdať pri odchode z krajiny.

 

Palác detí a kreativity

Palác detí a kreativity

 

Po krátkej zastávke v Bendery, autobus pokračuje do Tiraspolu. V Tiraspole nečakáme na konečnú zastávku, ale vystupujeme v centre spolu s väčšinou cestujúcich priamo pred obrovským trhom.

Prvou úlohou je zameniť si nejaké peniaze. Bankomaty tu síce sú tiež, ale tie neprijímajú žiadne iné ako podnesterské karty, v obchodoch taktiež kartou nezaplatíte. A tak jedinou možnosťou je peniaze  si zameniť. Našťastie zmenárne sú tu na každom rohu. Zamieňame si asi 20 eur, to by malo bohate stačiť na jeden deň.

 

Pamätník padlým vojakom

Pamätník padlým vojakom

 

Čo vidieť v Tiraspole

Ak chcete vidieť ako to aj u nás vyzeralo počas komunizmu, tak určite navštívte hlavné mesto Tiraspol, kde to vyzerá ako v živom múzeu komunizmu. Sochy Lenina, tanky, typické komunistické budovy s množstvom betónu a pamätníky vojakom.

Na druhej strane sme boli veľmi milo prekvapení ako všade bolo čisto, všade vysadené kvietky a aj cesty sú tu o poznanie lepšom stave ako v susednom Moldavsku.

 

Budovateľské bilboardy na hlavnej ulici

Budovateľské bilboardy na hlavnej ulici

 

Začíname na obrovskom Zelenom trhu, kde sa predáva všetko od výmyslu sveta, ale hlavne čerstvá zelenina a ovocie, orechy, med a výborné keksíky na kilá.

 

Zelený trh

Zelený trh

 

Prechádzame krížom cez trh, hneď vedľa sa nachádza ruský ortodoxný kostol Catedrala naşterii Domnului. Je to v podstate nová katedrála, bola postavená len v roku 1999. So zlatými kupolami a zelenou strechou je táto najväčšia katedrála v Tiraspole veľmi pekná.

 

Katedrála v Tiraspole

Katedrála v Tiraspole

 

Odtiaľto prechádzame na hlavný bulvár mesta – Ulicu 25.októbra, pozdĺž ktorej ležia všetky najdôležitejšie budovy. Ulicu lemujú zeleno-červené podnesterské vlajky s kosákom a kladivom, kde tu vidieť rôzne budovateľské heslá. Okrem nich sa tu nachádza aj socha ruského generála Alexandra Suvorova, ktorý v roku 1792 založil mesto Tiraspol.

 

Socha Suvorova na koni a nesmú chýbať zeleno-červené podnesterské vlajky

Socha Suvorova na koni a nesmú chýbať zeleno-červené podnesterské vlajky

 

Na druhej strane cesty sa nachádza park s pamätníkom na počesť vojakov, ktorí umreli v 2. svetovej vojne, rusko-afgánskej vojne a podnesterskej vojne. Na ich pamiatku tu horí večný oheň. Stojí tu aj ďalšia zaujímavosť starý ruský tank T-34. Zaujímavé je, že hneď vedľa stojí malý ruský kostolík.

 

Tank s kostolíkom v pozadí

Tank s kostolíkom v pozadí

 

Prechádzame mostom cez rieku Dnester a chvíľu pozorujeme rybárov, a ľudí kúpajúcich sa v rieke. Z druhej strany mosta odchádzajú maršrutky k vraj najkrajšej katedrále Podnesterska - Noul Neamt Monastery. Posúdiť to nevieme, keďže my sme túto katedrálu tentokrát nenavštívili.

 

Niekoľko domácich sa kúpe v rieke Dnester

Niekoľko domácich sa kúpe v rieke Dnester

 

Vraciame sa späť na hlavnú ulicu a pokračujeme ďalej pozdĺž nej. O niekoľko metrov ďalej sa koná výstava vojenskej techniky. Môžeme si tu pozrieť aj vyfotiť niekoľko tankov. O pár dní je totižto 2. septembra, ktorý Podnesterci oslavujú ako deň nezávislosti a v meste konajú oslavy a vojenské prehliadky.

 

Ja ljublju Tiraspol

Ja ljublju Tiraspol

 

Výstava vojenskej techniky

Výstava vojenskej techniky

 

Ďalej popri Dome sovietov(Radnici) a budove Divadla sa dostávame až k veľkému parku Pobeda. Keď park otvorili pred niekoľkými desaťročiami stál na kraji mesta, dnes tým, že sa Tiraspol dosť rozrástol, tak je skôr v centre. Park je plný mamičiek s deťmi, ktoré sú tu na nedeľnej prechádzke.

 

Aj divadlo je vyzdobené tradičnými farbami

Aj divadlo je vyzdobené tradičnými farbami

 

Je tu taký malý zábavný park s pár atrakciami, hlavne pre deti, ale nachádza sa tu aj staručké ruské kolo, ktoré sme museli vyskúšať aj my.

 

Ruské kolo v parku Pobeda

Ruské kolo v parku Pobeda

 

Pevnosť v Bendery

 

Z parku sa vraciame naspäť smerom do centra a sadáme si do jednej z reštaurácii. Po výdatnom obede mierime nájsť trolejbus, ktorý nás odvezie do susedného mestečka Bendery. Áno naozaj tu premáva medzimestský trolejbus č. 19 a jedna jazda stojí okolo 1,6 rubľa.

V Bendery vystupujeme hneď za mostom, blízko autobusovej stanice. K pevnosti, ktorá je hlavnou atrakciou mesta musíme prejsť pešo asi kilometer.

 

Pevnosť Bendery

Pevnosť Bendery

 

Pevnosť vznikla ako osmanské opevnenie zo 16. storočia. Dnes je obnovené a otvorené pre verejnosť. Do pevnosti sa platí vstupné pár rubľov, ale návšteva určite stojí za to. V pevnosti si môžeme prejsť niekoľko veží, z ktorých je výhľad na rieku a v jednej časti je zbierka mučiacich nástrojov. V ďalšej časti sa zase nachádza malá výstava venovaná rusko-tureckým vojnám.

 

Výhľad z jednej z vežičiek

Výhľad z jednej z vežičiek

 

Po prehliadke pevnosti sa už pomaly vraciame späť na autobusovú stanicu, kde si kupujeme lístky na maršrutku späť do Kišineva. V staničnom bufete utrácame posledné podnesterské ruble, ktoré nám ostali a kupujeme vodu a zásobu sladkostí. Mimo Podnesterska by nám ich ruble boli nanič.

Do Kišineva prichádzame podvečer, zájdeme ešte na dobrú večeru a ochutnať  kvalitný Moldavský koňak. Ďalší deň skoro ráno už letíme do Kyjeva.

Moldavsko a Podnestersko nás veľmi zaujalo. I keď to nie je destinácia na dvojtýždňovú dovolenku ani na dovolenku, kam budete chodiť opakovane. No za krátku návštevu určite stojí.

Itinerár
Kišinev72 km
Tiraspol – Zeleny market350 m
Catedrala naşterii Domnului600 m
Monument to Suvorov400 m
Tank Monument200 m
Dnester Bridge1,5 km
City Hall800 m
Park Pobeda2,1 km
Zeleny Market11 km
Bendery59 km
Chisinau