Z ukrajinskej Odesy do moldavského Kišiňova

august/september 2019
Kyjev – Krakov, Ryanair – 24 eur / osoba
Kišiňov - Kyjev, Ukraine International Airlines – 8 eur / osoba
Krakov - Odesa, Ryanair – 30 eur / osoba
Hotel Twardowski, Krakov – 28 eur / 2 osoby / 1 noc
Boutique WIEN Apartments, Odesa – 1980 uah / 2 osoby / 2 noci
Apartments on Negruzzi, Kišiňov – 1200 mdl / 2 osoby / 2 noci
Odesa – Kišiňov – 370 uah / osoba
Kišiňov – Tiraspol – 38 lei / osoba
Praktické informácie:
Moldavsko Moldavsko,
Ukrajina Ukrajina
Moldavsko: Kišiňov
Ukrajina: Kyjev

Hlavné mesto

Moldavsko: Moldavský lei (MDL)
Ukrajina: Ukrajinská Hrivna (UAH)

Mena používaná v krajine

Moldavsko:
Typ CTyp C
Typ FTyp F
Ukrajina:
Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Ukrajina: + 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Moldavsko: Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.
Ukrajina: Na návštevu Ukrajiny kratšiu ako 90 dní vám postačí platný cestovný pas. Platnosť cestovného pasu nesmie byť kratšia ako 3 mesiace.

Cestovný dokument, víza

Ukrajina: Na návštevu Ukrajiny je možné vyraziť celoročne, aj keď zimy tu bývajú chladné, niekedy až do -20°C. Najprieznivejšie počasie je medzi májom a septembrom. Mesiace júl a august sú najteplejšie, teploty sa šplhajú do 35°C.

Cestovné obdobie

Moldavsko: Moldavčina
Ukrajina: Ukrajinčina

Úradný jazyk

Moldavsko je jednou z najchudobnejších a najmenej navštevovaných krajín Európy. Ročne ho navštívi len približne 11 000 turistov. Samozrejme nás lákalo Moldavsko presne kvôli tomu faktu, že sem nechodí veľa ľudí, už dávnejšie.

Problémom ale stále bolo, že sa tam nedalo dostať za normálny peniaz. Ceny leteniek sa pohybovali okolo 200 eur za spiatočnú letenku, čo nám zasa za to nestálo. No keď prišli ukrajinské aerolinky Ukrajine International Airlines s akciami, hneď sme pozerali, či by sa nedali nejako využiť.

Za osem eur z Kyjeva do Odesy a potom späť z Kišiňova do Kyjeva za 8 eur nevyzeralo vôbec zle. Navyše to bolo ešte na prelome augusta a septembra, teda sa dali pekne využiť sviatky a bolo potrebné len minimum dovolenky. Síce to bolo treba kúpiť asi deväť mesiacov v predstihu, no nevadí. Za tú cenu to nie je zlé a aj keby to nakoniec prepadlo, nič sa nestane. Letenky boli kúpené. Do odletu ešte habadej času, a tak nie je potrebné zatiaľ nič riešiť.

K tejto ceste sa trocha vraciame asi po polroku od kúpy, keď Ryanair oznamuje, že začína lietať do ukrajinskej Odesy. Jednou z liniek je aj linka Krakov - Odesa. To nás celkom zaujme, a teda sa rozhodneme našu cestu trocha upraviť a kupujeme letenku Krakov - Odesa a letenku Kyjev - Odesa necháme prepadnúť. Na cestu späť nám celkom nadväzuje let Kyjev - Krakov a rozhodujeme sa, že kúpime aj tú a do Krakova pôjdeme autom.

Finálne nakoniec letenky vyzerajú takto:

  • Krakov - Odesa (Ryanair)
  • Kišiňov - Kyjev (Ukraine International Airlines)
  • Kyjev - Krakov (Ryanair)

Letenku Kyjev - Odesa nechávame prepadnúť.

 

Ortodoxný kostol v Kišiňove

Ortodoxný kostol v Kišiňove

 

Časom sa ale situácia s letenkami do tejto časti Európy zmenila. Wizzair otvoril niekoľko liniek do Odesy okrem iného aj z Bratislavy a do Kišiňova sa už lieta z Viedne aj Prahy. Dostať sa teda do týchto končín lacno už nie je žiadny problém.

Ako sa odlet blíži a vieme, že ozaj poletíme začíname cestu detailnejšie plánovať. Rezervujeme ubytovanie na dve noci v Odese a dve noci v Kišiňove. Odlet z Krakova je skoro ráno. Najprv chceme ísť autom, tak aby sme tam ráno boli, no nakoniec to meníme a rozhodujeme sa, že lepšie bude ísť už deň predtým do Krakova, a tak rezervujeme ubytovanie na jednu noc aj tam. Nájdeme lacné parkovanie neďaleko letiska a rezervujeme aj to cez stránku ParkVia, kde sa dajú nájsť rôzne parkoviská v okolí letiska. My si vyberáme Parkovanie Samolocík za 40 pln na 5 dní (asi 10 eur).

 

Itinerár – ako najlepšie prejsť Odesu, Moldavsko a Podnestersko

V pláne je navštíviť Odesu, Podnestersko a hlavné mesto Moldavska, Kišiňov. Ak sa pozrieme na mapu, prišlo nám celkom logické zobrať to postupne, tak, že z Odesy prejdeme do Podnesterska a stadiaľ ďalej do Kišiňova.

Tu sa ale ukazuje problém s presunom z Odesy do Kišiňova cez Podnestersko. Na hraniciach Ukrajiny a Podnesterska Vás skontrolujú iba podnesterskí colníci a potom na prechode Podnestersko - Moldavsko už moldavskí colníci nekontrolujú, keďže oni berú Podnestersko ako súčasť ich územia. Problém môže nastať pri odchode z krajiny. Napríklad pri odlete z Kišiňova vám potom bude chýbať vstupná pečiatka.

Nakoniec sa teda rozhodujeme, že Podnestersko obídeme a pôjdeme najprv do Kišiňova a odtiaľ potom do Podnesterska na jednodenný výlet. Tak by to už problém byť nemal. Aj väčšina autobusov z Odesy, Podnestersko obchádza, takže nakoniec by nám ani žiadny taký autobus nevyhovoval.

Finálny plán je nakoniec takýto: 

  1. deň – prílet na obed do Odesy
  2. deň – prehliadka Odesy a relax na pláži
  3. deň – ráno presun do Kišiňeva, celá deň prehliadka Kišiňova
  4. deň – celodenný výlet do Podnesterska
  5. deň – ráno odlet do Kyjeva, pozrieť mesto, večer odlet do Krakova

Všetko máme teda rezervované, naplánované, môžeme vyraziť za ďalším dobrodružstvom.

 

Jedna z mnohých pláží v Odese

Jedna z mnohých pláží v Odese

 

Smerujeme do ukrajinskej Odesy

Večer po práci čo najrýchlejšie štartujeme auto a vydávame sa smer Krakov. Z Bratislavy až po poľské hranice ubieha cesta celkom rýchlo. Horšie to je po prekročení hraníc. Väčšinou ideme cez dedinky po úzkych cestách a päťdesiatkou. Cesta nám celkom trvá a na hotel dochádzame až po jedenástej. Noc je krátka, vstávame veľmi skoro. Na parkovisko to už máme našťastie len pár kilometrov. Parkujeme auto a odvážajú nás na letisko. Rýchle bezpečnostné kontroly a už aj odlietame. Väčšinu letu dospávame a tesne pred obedom pristávame na letisku v Odese.

 

Typická maršrutka

Typická maršrutka

 

Letisko je celkom malé, tesne po sebe pristanú dve lietadlá a na pasovej kontrole sa to dosť zaplní. Navyše keď je iba jedno okienko otvorené pre zahraničných cestujúcich a ostatné vybavujú len domácich. Až keď všetkých domácich vybavia, začnú brať aj zahraničných a trochu sa to zrýchli.

Pred letiskom to už má tu pravú "ukrajinskú" atmosféru. Pokrikujúci taxikári, predávajúce babušky. My smerujeme hneď na autobusovú zastávku a maršrutkou sa presúvame do centra mesta.

Tip: Z letiska do centra mesta chodí približne každých 15 až 20 minút maršrutka č. 117 alebo trolejbus č.14. Cena je 7 hryvien a platí sa priamo vodičovi. Autobusová zastávka sa nachádza vpravo od nového terminálu priamo pred starým terminálom.

 

Čo vidieť v Odese

Sadáme do najbližšej reštaurácie a dávame si hneď obed. Odesa je príjemné, celkom rušné prímorské mesto a obľúbená destinácia pre domácich turistov. Hoci na ukrajinské pomery je Odesa drahšie mesto, no v porovnaní so západnými mestami je to tu stále cenovo veľmi prijateľné.

Nechce sa nám nosiť ruksaky ideme teda najskôr na hotel ubytovať sa. Ubytovaní sme v súkromnom apartmáne Boutique WIEN Apartments priamo v centre mesta. Je to krásne čisté ubytovanie s kuchynkou a so všetkým, čo nám treba.

 

V centre Odesy

V centre Odesy

 

Prvý deň sa rozhodujeme stráviť len na pláži a užívať si horúci slnečný deň. Našťastie najbližšia pláž od nášho ubytovanie nie je príliš ďaleko. Prechádzame cez veľký park Tarasa Shevchenka a mierime na pláž Lanzheron. Vieme, že už sme blízko, keď popri chodníku pribúdajú stánky s všelijakými šmelinármi. Ale čo nás prekvapí je, že namiesto cukríkov tu predávajú na gramy malé krevetky, či už čisté alebo s citrónom. Neodoláme a jeden sáčok s touto pochúťkou si kupujeme, avšak na pláži sa to hrozne čistí a je.

Pláž sa nachádza priamo v meste, hneď vedľa Delfinária, takže je tu celkom plno, ale voda je príjemná, a tak tu trávime celé poobedie. Večeriame v gruzínskej reštaurácii priamo pri pláži a potom už len kupujeme raňajky a vraciame sa na hotel.

Na druhý deň máme v pláne trochu si aj prejsť mesto. Centrum Odesy je celkom maličké, a tak nie je problém obísť si ho celé pešo za pár hodín.

Začíname na Cathedral Square, kde sa nachádza Katedrála Spaso-Preobrazhensky. Hoci tak nevyzerá, táto katedrála je celkom nová, má len 20 rokov. Pôvodnú katedrálu, ktorá tu stála totiž zničili sovietske vojská v roku 1936. V roku 1999 bola potom zrekonštruovaná podľa pôvodných plánov.

 

Nová Katedrála v Odese

Nová Katedrála v Odese

 

Prechádzame cez veľmi pekný park City Garden na nákupnú uličku Derybasivska, ktorá je plná reštaurácií, kaviarní a obchodíkov.

Hneď vedľa sa nachádza pekná budova Odessa Opera and Ballet Theatre. V roku 1873 bolo prvé divadlo Odesy úplne zničené požiarom. O rok neskôr vyhlásilo mesto súťaž o návrh nového operného divadla, ktoré by malo byť lepšie a krajšie ako tie najlepšie európske operné divadlá. Výsledkom bolo poverenie viedenských architektov - Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera, ktorí navrhovali divadlá vo Viedni, Budapešti a ďalších mestách Európy. My sme bohužiaľ tentokrát žiadne predstavenie nestihli a budovu si obzreli len zvonka, ale podľa recenzii sa oplatí pozrieť si nejaké to predstavenie.

 

Budova divadla

Budova divadla

 

Presúvame sa na most Tioschin, vedľa ktorého sa nachádza námestíčko Old Odessa. Táto časť Odessy sa nám veľmi páči, je tu pekne, ticho a kľud. Zastavíme sa aj pri veľkom srdci, na ktorom sú povešané zámky.

 

Srdce zo zámkov neďaleko námestia Old Odessa

Srdce zo zámkov neďaleko námestia Old Odessa

 

Odtiaľto pokračujeme k Palácu Vorontsov, ktorý má byť podľa recenzií veľmi pekný,avšak momentálne v rekonštrukcii a celý ohradený, takže z neho veľa nevidíme.

 

 Dlhý park pri Potemkinových schodoch

Dlhý park pri Potemkinových schodoch

 

Prechádzame cez ďalší park, ktorý sa tiahne nad pobrežím až prichádzame k asi najslávnejšej atrakcii v Odese - Potemkinovým schodom. Stavbu týchto obrovských schodov si objednal princ Vorontsov ako darček pre jeho manželku v roku 1840. Celkovo je tu 192 schodov, ktoré majú dĺžku 142 metrov a rozdiel vo výške je 27 metrov. Ak sa vám nechce šľapať, tak hneď vedľa je aj lanovka, ktorá Vás za pár minút odvezie hore alebo dole.

 

Potemkinove schody

Potemkinove schody

 

O uličku vedľa sa nachádza ďalšia zaujímavosť - One Wall House. Dom bol postavený ako bytový dom v roku 1889 podľa návrhu architekta Odesy Dmitrija Klimova v renesančnom a eklekticistickom štýle a pri pohľade z určitého uhla na budovu, vytvára ilúziu, že nemá bočné steny. Bočné steny sú totižto postavené tesne pri fasáde pod veľmi ostrým uhlom, takže sa Vám zdá, že tam jednoducho nie sú.

 

Dom s jednou stenou

Dom s jednou stenou

 

Pokračujeme až na koniec parku, kde sa nachádza City HallMonument Alexandra Pushkina, ktorý istý čas býval v Odese. Popri Archeologickom múzeu sa vraciame k budove Opery a tu končíme naše spoznávanie Odesy.

 

Odessa City Hall

Odessa City Hall

 

Poobede máme v pláne ešte trochu oddychovať na pláži. Včera sme boli na pláži Lanzheron, ktorá je najbližšie k mestu, ale Odesa má niekoľko kilometrov pláží, a tak dnes sa chceme ísť pozrieť na niektorú, ktorá je ďalej od centra. Sadáme teda na autobus, ktorý nás odváža smerom na juh od mesta. Dalo by sa sem dostať aj pešo alebo bicyklom cez park, ktorý vedie pozdĺž celého pobrežia, ale keďže je celkom teplo a je to aj pomerne ďaleko, my tentokrát volíme autobus.

 

Pláž Kaleton

Pláž Kaleton

 

Na pláži trávime celé poobede a do mesta sa vraciame až podvečer. Večeriame v City Food Market, ktorý sa nachádza len niekoľko krokov od nášho ubytovania a ponúka pestrý výber jedál a nápojov.

Tipy, čo ešte vidieť v Odese: Odesa a jej okolie ponúka zopár ďalších veľmi zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť, pokiaľ ste tu dlhšie ako jeden deň. Napríklad ak sa radi potápate, nevynechajte podmorské Múzeum lídrov ZSSR, veľmi zvláštne múzeum, kde pod vodou uvidíte sochy Stalina, Lenina alebo iných osobností. V okolí Odesy sa nachádza aj niekoľko diel slávneho sochára Alexandra Milova, ako napríklad 10 metrov vysoká socha robota alebo socha Darth Vadera zo Star Warsu.

 

Presun z Odesy do Kišiňova

Ráno vstávame veľmi skoro a pešo ešte za tmy sa presúvame na autobusovú stanicu Odesa Pryvoz. Našťastie to máme z hotela blízko, a tak sme tam asi za desať minút. Okienka, kde predávajú lístky sú ešte zatvorené a teda čakáme, kým sa otvoria. Keď sa tak stane, nastane trocha chaos. Všetci sa tlačia k okienku a chcú si čo najskôr kúpiť lístok. Tlačíme sa teda aj my.

Uistíme sa ešte, či ide autobus cez hraničný prechod Palanca, ktorým sa obchádza Podnestersko a kupujeme lístky. Lístky stoja približne 370 UAH a autobusy odchádzajú zhruba každú hodinu. Presný poriadok si môžete pozrieť na tejto stránke: http://ticket.bus.com.ua/. My chceme ísť na prvý ranný autobus, ktorý odchádza o 6:15 a príchod do Kišiňova má približne o pol jedenástej, aby sme mali ešte dosť času na obhliadku Kišiňova.

Náš minibus odchádza približne načas a je plne obsadený. Asi v polovičke cesty stojíme na hraničnom prechode. Výhoda, že ideme takto ráno je, že na hraničnom prechode nie sú žiadne kolóny a sme hneď na rade na odbavenie. Colník pozbiera všetky pasy a čakáme asi dvadsať minút, kým nám ich vráti opečiatkované.

 

V jednom z parkov v Kišiňove

V jednom z parkov v Kišiňove

 

Po prekročení hranice si hneď všímame, že cesty sú tu v oveľa horšom stave ako v Ukrajine.  Asi po hodine drkotania nás autobus vysadí v Kišiňove na autobusovej stanici Autogara Nord. Na stanici hneď meníme eurá na moldavské lei.  Neskôr sa ukáže, že sme dobre spravili, že sme si tu zamenili všetky peniaze, v meste mali totiž všetky zmenárne o niečo horší kurz.

Autogara Nord sa nachádza tak trochu mimo centra a ak sa chcete dostať do centra, treba si buď zobrať taxík alebo trolejbus. Trolejbusy odchádzajú zo zastávky na Strada Ismail, asi sto metrov na ľavo od stanice. Lístok na trolejbus stojí 2 moldavské lei a platí sa sprievodcovi v trolejbuse.

 

Katedrála v Kišiňove leží na hlavnom bulvári

Katedrála v Kišiňove leží na hlavnom bulvári

 

Čo vidieť v Kišiňove?

V Kišiňove nenájdete mnoho klasických pamiatok ako v Ríme či v Paríži, no má svoje čaro. Nachádza sa tu množstvo parkov a vraví sa, že je to dokonca jedno z najzelenších miest v Európe. Okrem parkov tu môžeme nájsť skôr budovy v klasickom socialistickom štýle, čo môže ale byť tiež zaujímavé. Každopádne Kišiňovo je malé mestečko a všetky hlavné pamiatky sa dajú obehať za jeden deň.

 

Budova parlamentu

Budova parlamentu

 

Našu obhliadku mesta začíname na Stefan cel Mare si Sfant Boulevard, najhlavnejšej ulici, ktorá pretína celé mesto a nachádzajú sa popri nej tie najdôležitejšie budovy. Stojí tu napríklad aj Víťazný oblúk, ktorý pochádza z roku 1840 a bol postavený na oslavu víťazstva ruskej armády proti Otomanskej Ríši.

 

Víťazný oblúk v Kišiňove

Víťazný oblúk v Kišiňove

 

Oproti Víťaznému oblúku na druhej strane cesty sa nachádza Sídlo Moldavskej vlády(Casa Guvernului), typická sovietska budova. Z druhej strany Oblúka sa rozprestiera park s Katedrálou Narodenia Pána (Catedrala Mitropolitană Nașterea Domnului).

Pokračujeme ďalej po Bulvári Stefan cel Mare a cez ďalší park sa dostávame k Budove Moldavského ParlamentuPrezidentskému palácu.

 

Prezidentský palác

Prezidentský palác

 

Po výbornom obede si to namierime k Vodnej veži, v ktorej sa nachádza malé múzeum na niekoľkých poschodiach a z posledného poschodia je skvelý výhľad na celé mesto. Vstup do múzea je zadarmo.

 

Vodná veža v sebe skrýva malé múzeum

Vodná veža v sebe skrýva malé múzeum

 

Len pár metrov odtiaľto sa nachádza obrovský park a jazero Lacul Valea Morilor. Je to velmi pekné miesto  s krásnymi širokými schodmi, ktorá vedú k jazeru a niekoľkými fontánkami. Niet divu, že sa sem chodia fotiť miestne nevesty a mladomanželia. Ale, že ich tu bude toľko by nás ani nenapadlo. Kým sme tu boli, sme ich napočítali vyše 10.

 

Výhľad na Kišiňov z vrchu Vodnej veže

Výhľad na Kišiňov z vrchu Vodnej veže

 

V parku si trochu posedíme a pokračujeme do ďalšieho parku, kde sa nachádza Pamätník Večnosti (Complexul Memorial „Eternitate”). Tento pamätník je venovaný víťazstvu sovietskej armády v druhej svetovej vojne a tvoria ho niekoľko metrov vysoké červené pušky, uprostred ktorých svieti „večný“ oheň.

 

Obľúbené miesto na svadobné fotenie Kišiňovských párov

Obľúbené miesto na svadobné fotenie Kišiňovských párov

 

Keďže sme už celkom unavení a je aj poriadne horúco, naspäť do mesta sa odvážame znovu trolejbusom. Tu sa vydávame pozrieť na trh Piata Centrala, čo je obrovský trh pod holým nebom, kde nájdete všetko od zeleniny a ovocia, cez oblečenie po hračky.

 

Pamätník večnosti

Pamätník večnosti

 

Cestou na hotel sa ešte zastavíme pri veľmi peknom ortodoxnom kostolíku Mănăstirea Ciuflea. Okolo kostola sa nachádza pekná záhrada, ktorá poskytuje tieň a kľud  v rámci ruchu mesta.  Ak chcete vojsť aj dnu do kostola, musia mať ženy zahalené kolená, ruky a hlavu.

 

Malý kostolík Mănăstirea Ciuflea

Malý kostolík Mănăstirea Ciuflea

 

Tip, čo ešte vidieť v Kišiňove: Pokiaľ máte v Kišiňove viac času a ste milovník vína, určite si nenechajte ujsť ochutnávku vín v jednej z vinární v okolí Kišiňova. Obľúbené sú napríklad Cricova alebo Mileștii Mici.

Jeden z top vecí, ktoré sa tu dajú navštíviť je jednodenný výlet do susedného Podnesterska. Podrobné informácie ako na výlet sem a čo všetko navštíviť v Podnestersku sa už dozviete z ďalšieho článku.