Západná Austrália, Kimberley: Broome, James Price Point

Domov > Austrália a Oceánia > Austrália
september 2023
1. deň – odpočívadlo Nillibubbica – 0 aud / 2 osoby / noc
2. deň – Imintji campground – 0 aud / 2 osoby / noc
3. deň – Manning Gorge campground – 30 aud / 2 osoby / noc + 20 aud vstup do parku
4. deň –odpočívadlo Hann River – 0 aud / 2 osoby / noc
5. deň - Ellenbrae Station campground – 30 aud / 2 osoby / noc
6. deň – El Questro campground - 50 aud / 2 osoby / noc + 50 aud vstup do parku
7. deň - Parry Creek Farm campground – 0 aud / 2 osoby / noc
8. deň - Discovery Resorts - Lake Argyle campground – 54 aud / 2 osoby / noc
9 - 10. deň - Purnululu National Park – Walardi campground - 52 aud / 2 osoby / 2 noci
11. deň – odpočívadlo Spring Creek Rest Stop – 0 aud / 2 osoby / noc
12. deň – Roebuck Plains Caravan Park - 30 aud / 2 osoby / noc
13 – 15. deň –Cable Beach Caravan Park - 100 aud / 2 osoby / 3 noci
Toyota Prado, Avis Australia - 2419 aud / 2 osoby / 15 dní
Praktické informácie:
Austrália Austrália
Canberra

Hlavné mesto

Austrálsky dolár (AUD)

Mena používaná v krajine

Na návštevu Austrálie je potrebné mať platný cestovný pas a požiadať si online o e-Visitor víza (subclass 651). Podrobné informácie ako požiadať o e-Visitor víza nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

+6 až +9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Najlepším obdobím na návštevu Austrálie je austrálske leto, od decembra do februára. Teploty v tomto období sú najvyššie. Pokiaľ môžete vyhnite sa vianočným sviatkom, kedy je v Austrálii top sezóna a ceny sú najvyššie. Výborným obdobím na návštevu je aj jeseň od marca do mája, kedy je na väčšine územia stále veľmi príjemne, navyše je aj menej turistov. Austrálska zima trvá od júna do augusta, kedy je chladnejšie. Silné vetry a búrky však môžu prísť kedykoľvek, tak si nezabudnite so sebou zabaliť pršiplášť. Pokiaľ sa chystáte na sever Austrálie, tak tu sú letné mesiace veľmi horúce a vlhké s množstvom dažďa, preto je vhodnejšia návšteva v suchom období od júna do augusta.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Využívané typy zásuviek

Broome je najväčším mestom v regióne Kimberley. Leží na severozápadnom pobreží v Západnej Austrálii. Je to celkom príjemné malé mestečko so širokými bulvármi, množstvom obchodíkov, reštaurácii. No známe je hlavne kvôli jeho nekonečným plážam s bielym pieskom a bohatou históriu lovu perál. Je známym letoviskom hlavne pre miestnych Austrálčanov. Pláže a rezorty ponúkajú možnosti na relax, ale v okolí sa nachádza aj množstvo prírodných zaujímavostí, ktoré sa oplatí navštíviť. Broome je aj vstupnou bránou do celého regiónu Kimberley a je veľmi pravdepodobné, že ho počas cesty po Kimberley, navštívite. A keď tu budete, a zostaňte aspoň pár dní a preskúmajte mesto a jeho okolie. Poďme sa teda pozrieť na to, čo tu môžeme vidieť.

 

Skalné útvary na Gantheaume Pointe v Broome

Skalné útvary na Gantheaume Pointe v Broome

 

Presúvame sa späť do Broomu

Po východe z Národného Parku Purnululu, sme noc strávili na odpočívadle Spring Creek Rest Stop pri Great Northern Highway. Dnešný deň máme celý vyhradený iba na presun. Do Broomu je to 800 kilometrov a zaujímavé je, že na 600 kilometroch, okrem dvoch malých dediniek Halls Creek a Fitzroy Crossing, cestou úplne nič nie je. Až potom, keď odbočíme na cestu medzi Broomom a Derby, sú roadhouses častejšie. Treba si teda strážiť hlavne tankovanie. Natankujete len v týchto dvoch dedinkách a potom v roadhouse Willare.

Cesta nám ale ubieha celkom dobre. Približne na obed sme presne v polovičke a prichádzame do Fitzroy Crossing. Je to malá, ale celkom problémová dedinka. Ako už názov napovedá, prechádza sa tu cez veľkú rieku Fitzroy. Tá ale počas tohtoročného obdobia dažďov strhla most a vyliala sa, takže sa určitý čas vôbec nedalo tadiaľto prejsť. Potom chvíľu prevážali autá cez rieku na kompe. No teraz voda zasa tak klesla, že kompa už nevie plávať. Obnovili teda starý most a stavajú úplne nový, ktorý by už v budúcnosti strhnúť nemalo.

 

Poznáte toto zvieratko? Volá sa scink uťatý. Jedného vidíme cestou, zaujímavé, že sme o takom živočíchovi nikdy nepočuli

Poznáte toto zvieratko? Volá sa scink uťatý. Jedného vidíme cestou, zaujímavé, že sme o takom živočíchovi nikdy nepočuli

 

Vo Fitzroy Crossing sa nachádzajú aj nejaké ubytovania, väčší supermarket, benzínová pumpa. Tiež ale čítame, že tu často vykrádajú autá, treba si na to dávať pozor. My si najprv nakúpime niečo na obed v supermarkete a potom natankujeme do plnej nádrže a pokračujeme ďalej. Medzi Fitzroy Crossing a Willare potom prechádzame niekoľkokrát okolo veľkých požiarov. Sú to rozľahlé opustené oblasti, takže ich nikto nehasí, iba ich monitorujú.  Cesta je bez problémov otvorená, no niekedy sú veľké plamene priamo pri ceste a tieto oblasti sú aj dosť zadymené.

 

Požiare okolo cesty

Požiare okolo cesty

 

Cestou keď je signál, hľadáme nejaké miesto, kde by sme večer prespali. Nakoniec vyberieme Roebuck Plains Caravan Park, ktorý je len pár kilometrov pred Broomom. Je tu kemping, čerpacia stanica a reštaurácia. Majú tu aj bazén, tak sa do večera trocha kúpeme, dáme si niečo v reštaurácii a potom rozbaľujeme kempovanie.

 

Polostrov Dampier Peninsula

Ráno už smerujeme do Broomu, no zatiaľ sa tam nezdržiavame. Potrebujeme len dokúpiť nejaké zásoby a ďalej smerujeme na polostrov Dampier, severne od Broomu. Tento polostrov je známy svojím divokým pobrežím plným červených útesov a bielych pláží. Na najsevernejší cíp polostrova – Cape Leveque je to z Broomu asi 220 km. Ale pozdĺž celého polostrova je množstvo zaujímavostí. Nachádzajú sa tu dve farmy na pestovanie perál – Willie Creek Pearl Farm a Cygnet Bay Pearl Farm, kde sa môžete aj ubytovať. Hlavným lákadlom sú ale pláže s bielym pieskom. Na plážach sa nachádza aj niekoľko kempov, kde sa dá ubytovať. Ale takisto sa tu nachádza veľa miest, kde sa dá kempovať aj zadarmo.

My nemierime až na samotný cíp polostrova, ale naším cieľom je James Price Point, ktorý je vzdialený asi 60 kilometrov severne od mesta. Cestou ale natrafíme ešte na jednu zastávku. Tou sú Coconut Wells. 

 

Coconut Wells

Coconut Wells sú rôzne skalné útvary v mori tesne pri pláži. Tým že tu bývajú veľmi veľké prílivy a odlivy, dokonca jedny z najväčších na svete, počas odlivu sú tieto skalné útvary odkryté a medzi nimi vznikajú rôzne malé bazéniky. Autom prichádzame k pláži, no ďalej je už cesta veľmi zlá a hlavne hlboký piesok, tak parkujeme a posledný asi kilometer ideme pešo. Zastavujeme sa tu teraz, lebo je odliv a prechádzame sa po pláži a aj pomedzi skaly, ktoré teraz nie sú vo vode. Skaly sú poriadne ostré a trocha sme sklamaní, lebo tie pekné miesta ktoré sme videli na fotkách na internete v skutočnosti nevyzerajú až tak pekne. No prejdeme sa aspoň po pláži a potom sa vrátime k autu.

 

Pri prílive sú tieto skalné útvary pod vodou, počas odlivu sa medzi nimi môžete prejsť

Pri prílive sú tieto skalné útvary pod vodou, počas odlivu sa medzi nimi môžete prejsť

 

Medzi skalami ostávajú takéto malé jazierka

Medzi skalami ostávajú takéto malé jazierka

 

Znova na nespevnených cestách

Od Coconut Wells sa vrátime na hlavnú cestu a tou pokračujeme ešte pár kilometrov na sever. Potom prichádza odbočka vľavo. Od tejto odbočky je cesta už nespevnená. Dosť veľkou otázkou pre nás bolo, či pred jazdami po nespevnených cestách podhusťovať pneumatiky.  Niektorí to odporúčali aj pred Gibb River Road aj pred cestou do Purnululu. Druhá polovica ľudí, to ale zasa neodporúčala. My sme sa priklonili k tej druhej polovici a pneumatiky nespúšťali. Cesta na James Price Point je ale trocha iná. Je piesková a na niektorých úsekoch je tento piesok dosť hlboký. Preto tu stoja všetci a spúšťajú pneumatiky. Samozrejme okrem nás. My ich nechávame, tak ako ich máme.

 

Piesková cesta na James Price Point

Piesková cesta na James Price Point

 

Na James Price Point je to ešte 35 kilometrov. Zo začiatku je cesta pevná a skôr roleta, no čím ďalej ideme, mení sa na pieskovú a s pribúdajúcimi kilometrami je aj piesok stále hlbší. Ideme tu ale v pohode celkom rýchlo, akurát sem tam máme pocit, že auto skôr letí ako ide po zemi. Asi to bude tým hlbokým pieskom. Našťastie nikde nezapadneme a prichádzame až do cieľa. Inak ale na tejto ceste stretávame aj klasické autá, ktoré nemajú 4x4.

 

James Price Point

James Price Point

 

James Price Point

James Price Point je zaujímavý hlavne kvôli pobrežiu oceánu. Stretáva sa tu more s bielymi plážami, za ktorými sú neskutočne červené hlinené útesy, čo spolu vytvára veľmi pekné kulisy. Niektorí schádzajú autami až dole na pláž, my parkujeme hore na útese a ideme sa prejsť pešo. Najprv zídeme dole a prejdeme sa po pláži a potom si to všetko obzrieme z vrchu. Nie je tu vôbec nič, teda ak by ste sem išli, tak si treba všetko doniesť. Nič si tu nekúpite. Môže sa tu ale zadarmo kempovať. To aj veľa ľudí využíva. Nevýhodou je, že sa tu neodporúča vôbec kúpať, keďže sa tu vyskytujú morské krokodíly a tie môžu byť veľmi nebezpečné.

 

Výhľady z útesu na pláže pod nami

Výhľady z útesu na pláže pod nami

 

Neskutočne červené hlinené útesy

Neskutočne červené hlinené útesy

 

Ťažké je tu tiež nájsť miesto v tieni. Jedno ale našťastie nachádzame, a tak vcúvame autom medzi stromy a tam si robíme obed. Poobede ideme znova na pláž. Prichádza príliv, tak skúšame chytať ryby. Na lov v mori tu nepotrebujete žiadne povolenie. Okrem nás tu je ešte pár rybárov, ale nikto nič nechytáme. A pritom toto miesto odporúčajú ako najlepšie na rybačku. V mori popri chytaní aspoň vidíme korytnačku, ktorá dlhú chvíľu pláva okolo nás.

 

Na James Price Pointe sú aj pekné pláže, kúpať sa tu ale neodporúča

Na James Price Pointe sú aj pekné pláže, kúpať sa tu ale neodporúča

 

James Price Point

James Price Point

 

Prvotný plán bol, že tu dnes aj prespíme a zajtra sa vrátime späť do Broomu. No už nám je celý deň na tom slnku nejako dosť, tak sa rozhodneme vrátiť do Broomu ešte dnes. Sadáme do auta a rovnakou cestou ako sme sem prišli sa vraciame do mesta. Ešte cestou nachádzame nejaký kemp a smerujeme rovno tam. Zaplatíme si ubytovanie na posledné tri noci, ktoré nám ešte ostávajú.

 

Bazén v našom kempe v Broome, pri ktorom trávime horúce poobedia

Bazén v našom kempe v Broome, pri ktorom trávime horúce poobedia

 

Gantheaume Point

Hneď z rána má byť odliv, čo nám vyhovuje a vyberieme sa na Gantheaume Point. Je to miesto priamo v Broome, kde by sa mali dať vidieť dinosaurie stopy. Celé toto pobrežie totižto patrí medzi akési dinosaurie cesty, kadiaľ dinosaury migrovali. Po celom pobreží sa teda dajú nájsť skamenené dinosaurie stopy. Na Gantheaume Point by to malo byť najjednoduchšie. Okrem tých ozajstných sa tu nachádzajú aj stopy, ktoré tu umelo vytvorili. Keď prichádzame, je ale voda ešte celkom vysoko, tak chytáme chvíľu ryby a keď voda opadne, prechádzame sa dlhú chvíľu po kameňoch po pobreží.

 

Tam dole na skalách by mali byť dinosaurie stopy

Tam dole na skalách by mali byť dinosaurie stopy

 

Na Gantheaume Point je množstvo rôznych skalných útvarov

Na Gantheaume Point je množstvo rôznych skalných útvarov

 

Okolie tu je veľmi pekné a oplatí sa tu zastaviť. Nachádzajú sa tu rôzne kamenné útvary, no dinosaurie stopy sa nám nakoniec vôbec nepodarí nájsť. Ani tie ozajstné a ani tie umelo vytvorené. A to tomu venujeme celkom dosť času.

 

Bude toto stopa dinosaura?

Bude toto stopa dinosaura?

 

Cable Beach

Cable Beach je najznámejšia pláž v Broome. Je dlhá niekoľko kilometrov a je obľúbeným miestom miestnych aj turistov. Táto pláž je rozdelená na viacero častí. V jednej časti priamo v Broome, je vyhradená pláž na kúpanie. Sú tu aj plavčíci a chodí tu množstvo ľudí. I keď aj tu sa môžu vyskytovať morské krokodíly, kúpanie je tu povolené. Pláž monitorujú a ak by sa tu objavil krokodíl, tak ju uzavrú. Túto pláž navštevujeme niekoľkokrát aj my. Kúpeme sa a hlavne si užívame západy slnka, ktoré sú tu veľmi pekné. Napravo od tejto pláže je zasa miesto vyhradené pre autá. Je tu spravená cesta rovno na pláž a miestni často prichádzajú autami rovno na pláž. Vozia sa tu, potom si rozložia kempingové stoly, stoličky, robia si piknik a sledujú západy slnka. Okolie v týchto miestach je pekne upravené. Je tu aj dosť parkovacích miest a tiež sú tu nejaké reštaurácie, kde si viete sadnúť na kávu alebo jedlo.

 

Jedna časť pláže Cable Beach je vyhradená pre autá

Jedna časť pláže Cable Beach je vyhradená pre autá

 

Západy slnka na Cable Beach sú neskutočné

Západy slnka na Cable Beach sú neskutočné

 

Hlavnou atrakciou v tejto časti pláže ale je vozenie na ťavách. Každý večer tu prichádzajú skupinky tiav a vy sa môžete na nich povoziť po pláži pri západe slnka. My sme sa už na ťave vozili, takže to neabsolvujeme, ale takmer vždy sú všetky ťavy v karaváne obsadené, takže asi to bude dosť obľúbené. Ráno pláž často využívajú na behanie alebo prechádzky. My sa tam tiež párkrát ideme prejsť. Na jednu aj druhú stranu, no pláž je nekonečne dlhá, prejdeme pár kilometrov a potom sa otáčame, keďže koniec je stále nedohľadne.

 

Najväčšia atrakcia na Cable Beach – vozenie na ťavách

Najväčšia atrakcia na Cable Beach – vozenie na ťavách

 

Množstvo ľudí na Cable Beach aj pri západe slnka

Množstvo ľudí na Cable Beach aj pri západe slnka

 

Broome

Samotný Broome je celkom príjemné mestečko. V okolí sa nachádzajú aj ďalšie pláže okrem Cable Beach. My napríklad navštívime Riddell Beach, ktorá sa nachádza neďaleko Gantheaume Point. Nachádzajú sa tu akási menšia verzia červených útesov z James Price Point. Je to taktiež nekonečná pláž ako Cable Beach a je pravdepodobné, že tu budete úplne sami.

 

Riddell Beach

Riddell Beach

 

Nekonečná Riddell beach

Nekonečná Riddell beach

 

Celkom sa nám ešte páči na Croc Jetty – dlhé mólo, ktoré sa nachádza pri Town Beach. Neďaleko odtiaľto môžete vidieť aj množstvo mangrovníkov rastúcich priamo vo vode. Je tu pekné upravené okolie, sú tu aj grily a posledný deň pred odletom si tu robíme piknik.

Zavítame aj do centra Broomu. Najobľúbenejšia je tu štvrť China Town, ktorej názov pochádza z minulosti z čias, keď bol Broome známy perlovým priemyslom. Lovci perál (mnoho z nich pochádzalo z Číny) sa vracali každý deň na breh, aby tu predali svoj úlovok a minuli peniaze. Dnes je China Town hlavným nákupným centrom Broomu, s množstvom reštaurácií a obchodíkov. Dajú sa tu nakúpiť či už suveníry, oblečenie, dobre najesť alebo sa len poprechádzať. Nakúpiť sa tu dajú aj perly a dozvedieť sa aj niečo viac o histórii lovu perál. Nachádza sa tu aj ďalšie dlhé mólo - Streeters Jetty, ktoré vedie rovno pomedzi množstvo mangrovníkov.

 

Town beach za odlivu

Town beach za odlivu

 

Croc Jetty

Croc Jetty

 

Jeden deň natrafíme v centre aj na trhy, ktoré sa tu konajú. Broome Courthouse Markets sa konajú každý týždeň v sobotu a v hlavnej sezóne aj nedeľu doobeda. Dajú sa tu kúpiť výrobky miestnych a tiež ochutnať rôzne jedlá. Len keby tie ceny neboli také vysoké.

Ak vychytáte ten správny deň v mesiaci, tak tu môžete pozorovať aj zaujímavý jav: Staircase to the Moon, čiže schody k mesiacu. Tento prírodný jav nastáva počas splnu, keď mesiac vychádza nad záliv Roebuck Bay. Odraz mesiaca vo vode vytvára ilúziu schodiska, ktoré stúpa až k mesiacu.

 

Trhy v Broome

Trhy v Broome

 

 Broome je síce malé mestečko, ale s množstvom pekných pláží a uvoľnenou atmosférou je ideálnou zastávkou na pár dní po ceste cez región Kimberley.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: