Dánsko, Bornholm: okolo ostrova za dva dni

Domov > Európa > Dánsko
august 2022
Kempovisko Åremyr - 0 DKK / 2 osoby / noc
Kempovisko Finnedalen - 0 DKK / 2 osoby / noc
DCU-Camping Rønne Strand - Galløkken - 299 DKK / 2 osoby / noc
Ystad - Ronne - 299 DKK / auto / 2 osoby
Ronne - Sassnitz - 799 DKK / auto / 2 osoby
Praktické informácie:
Dánsko Dánsko
Kodaň

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Bornholm, dánsky ostrov uprostred Baltského mora, je trochu netradičným výletným cieľom, o to viac dokáže prekvapiť. Prímorské dedinky, hrady, možnosti na turistiku, dokonca bizóny, to všetko nájdeme na ostrove Bornholm. Na Bornholme sa dá nájsť program aj na tri či štyri dni, ale ak máte menej času aj za víkend viete spoznať a prejsť si tie najzaujímavejšie miesta na ostrove a ešte stihnete aj nejakú tú túru. My sme mali na Bornholm práve dva celé dni a čo sme všetko stihli? Poďme sa na to pozrieť!

Na Bornholm prichádzame večer okolo desiatej už po zotmení. Prvú noc kempujeme severne od hlavného mesta Ronne na mieste zvanom Finnedalen. Stan rozkladáme po tme a až ráno prebudení vlastne vidíme, kde sme stanovali. Je to veľmi príjemné miesto, skadiaľ sa tiež začínajú nejaké túry a stanovať tu môžete bezplatne. Okrem pekne vykosenej lúky na stanovanie, je tu niekoľko stolíkov, ohnisko a na druhej strane cesty aj núdzové chatky na prespatie, ktoré tiež môžete využiť zadarmo.

 

Naše prvé miesto na kempovanie na Bornholme

Naše prvé miesto na kempovanie na Bornholme

 

Túra okolo Hammerknuden

My sa hneď ráno presúvame ešte o pár kilometrov severnejšie do prístavu Hammerhavn, odkiaľ začíname túru okolo severného cípu ostrova – Hammerknuden. Hammerknuden je jedna z najkrajších oblastí na ostrove s množstvom zaujímavostí a túr. Túra, ktorú si vyberáme my, je okružná túra a vedie popri pobreží a následne sa vracia popri jazerách späť. Nie je to dlhá túra, má len okolo 7 kilometrov a minimálne prevýšenie, takže je vhodná aj pre deti. Začať ju môžeme rovnako v prístave Hammerhavn ako aj v mestečku Sandvig.

 

Trasa vedie zo začiatku popri pobreží

Trasa vedie zo začiatku popri pobreží

 

Ruiny Salomons kapel

Ruiny Salomons kapel

 

Zo začiatku vedie trasa popri krásnom skalnatom pobreží. Cestou míňame ruiny kaplnky z 13. storočia Salomons kapel, ktorá bola postavená pre miestnych rybárov, ktorí lovili slede vo vodách okolo ostrova.  O pár sto metrov ďalej zase prichádzame k majáku Hammer Odde, ktorý je stále funkčný. Prechádzame okolo mestečka Sandvig. My sa tu veľmi tu nezdržujeme, ale celkom veľa ľudí sa tu kúpe a opaľuje na miestnej pláži. My popri kempe pokračujeme po červenej značke ďalej.

 

Pohľad na dedinku Sandvig

Pohľad na dedinku Sandvig

 

Najprv prichádzame k väčšiemu jazeru Hammerso a chvíľu ideme pozdĺž jeho brehov. Potom sa trasa začína šplhať vyššie až prichádzame na pekné vyhliadkové miesto, odkiaľ vidno nielen jazero, ale v diaľke aj hrad Hammershus. Len o niekoľko metrov ďalej zase prichádzame k zatopenému lomu Opalsøen. Miestnou atrakciou je 290 metrov dlhá zipline, ktorou sa môžete spustiť z výšky až do jazera. Od jazera je to už potom veľmi blízko späť k parkovisku.

 

Zipline nad lomom Opalsøen

Zipline nad lomom Opalsøen

 

Hrad Hammershus

Ruiny hradu Hammershus sa vypínajú na severozápadnom pobreží ostrova a sú asi najnavštevovanejšou pamiatkou na Bornholme. Hammershus pochádza z 13. storočia a je najväčším stredovekým opevnením v severnej Európe. Do hradu je vstup zadarmo, ale platí sa za parkovanie (v čase našej návštevy 30 dkk). Prehliadka hradu je celkom zaujímavá a okrem samotného hradu môžete absolvovať aj menšiu túru v jeho okolí.

 

Hrad Hammershus

Hrad Hammershus

 

Výhľady z hradu Hammershus

Výhľady z hradu Hammershus

 

Dedinky Allinge a Gudhjem

Na obed sa presúvame do veľmi príjemnej malej dedinky Allinge. Parkujeme priamo v prístave, pozdĺž ktorého sa nachádza niekoľko reštaurácii, ale aj obchod. Po obede si prechádzame uličkami s farebnými domčekmi. Za mňa je Allinge asi najkrajšia dedinka na Bornholme.

 

Prístav v Allinge

Prístav v Allinge

 

Kostol v Allinge

Kostol v Allinge

 

Po centre prechádzame ďalej po pobreží za prístav, kde sa začína „boardwalk“. Drevený chodník vedie popri pobreží, nie je dlhý, ale je to príjemná prechádzka. Cestou míňame zaujímavú drevenú stavbu Domen. Chodník sa končí v peknom parku, kde sa otáčame a mierime späť k autu.

 

Boardwalk vedúci popri pobreží

Boardwalk vedúci popri pobreží

 

Domen

Domen

 

Ďalšou dedinkou, ktorú navštevujeme je Gudhjem, podľa niektorých najkrajšia dedinka v Dánsku. Najskôr si pozrieme dedinku z vyhliadky Klippen, potom postupne prechádzame centrom a prístavom. Tiež je tu veľmi pekne, je to fajn miesto na obed alebo kávu. Prechádzame až za dedinku, kde sa niekoľko ľudí kúpe v mori.

 

Dedinka Gudhjem

Dedinka Gudhjem

 

Hneď za Gudhjemom vedie chodník popri pobreží  smerom k zálivu Salene. Chodník vedie ku skalnému útvaru, ktorý pripomína malý hrad – Røverborgen. Výhľady z Røverborgen na Gudhjem stoja za to a ak budete pokračujte po ceste smerom k Rø - prídete k Hestestenene, čo sú ďalšie zaujímavé balvany blízko okraja útesu.

 

V centre Gudhjemu

V centre Gudhjemu

 

Nájdeme tu mnoho reštaurácii a kaviarní

Nájdeme tu mnoho reštaurácii a kaviarní

 

Bornholm je známy aj svojimi kruhovitými kostolmi. Jeden z týchto kostolov nájdeme aj keď sa vydáme z Gudhjemu smerom do vnútrozemia - Østerlars Kirke Táto jednoduchá, obielená budova postavená okolo roku 1150 je najväčším okrúhlym kostolom v Dánsku. Do vnútra sa platí malé vstupné, ale v tejto cene môžete vystúpať po schodoch aj na vyhliadku na vrchu kostola.

 

Mlyn v Gudhjeme

Mlyn v Gudhjeme

 

Østerlars Kirke

Østerlars Kirke

 

Túra cez bizóniu ohradu v Almindingene

Večer využívame jedno z mnohých kempovacích miest na ostrove, ktoré sú zadarmo. Vyberáme si veľmi pekné miesto pri jazierku Aremyr, kde nakoniec stanujeme sami.

 

Veľmi pekné miesto na kempovanie, kde sme úplne sami

Veľmi pekné miesto na kempovanie, kde sme úplne sami

 

Na druhé ráno máme v pláne dať si trochu turistiky. Tentokrát vyberáme trasu, ktorá prechádza aj bizóňou ohradou. Bizóny boli dovezené a vypustené na Bornholm z Poľska v roku 2012. Sedem bizónov bolo vypustených do cca. 200-hektárového výbehu okolo bažiny Svinemosen uprostred Almindingenu v strede ostrova.

 

Bažiny Svinemosen

Bažiny Svinemosen

 

Chodník vedie sčasti aj cez tieto bažiny

Chodník vedie sčasti aj cez tieto bažiny

 

Trasu, ktorú si vyberáme má približne 12 km. Túru začíname na parkovisku na ceste Segenvej, kde sa taktiež nachádza kempovacie miesto, preliezky pre deti aj miesta na grilovanie. Z rôznych trás na okolí si vyberáme Bisonstien. Trasa najprv prechádza popri ceste, neskôr z nej zabáča doprava. Prechádzame cez rôzne bažiny a po čase vchádzame do ohrady pre bizóny. Tu sú pri bráničke nejaké pokyny a upozornenia ako sa vo výbehu správať, bohužiaľ všetko len v dánčine.

 

Pozor na bizóny

Pozor na bizóny

 

Chodník cez ohradu vedie pár kilometrov, bohužiaľ bizóny sme nevideli žiadne. Mala tu stáť aj vyhliadka, ale na mieste, kde by mala byť, žiadna vyhliadka nebola.

 

V bizónej ohrade

V bizónej ohrade

 

Paradisbakkerne – rajské kopce

Po túre sa presúvame do ďalšej malinkej rybárskej dedinky – Svaneke, kde si dáme obed v jednej z mnohých reštaurácii a pokračujeme do Nexo. Dedinka Nexo nás až tak veľmi nezaujala, preto sa tu ani dlho nezdržujeme a vyberáme sa na ďalšiu túru, ktorú máme naplánovanú na poobede do oblasti Paradisbakkerne.

 

Túra Paradisbakkerne začína prechádzkou lesom

Túra Paradisbakkerne začína prechádzkou lesom

 

Auto parkujeme na parkovisku v Klintebygard neďaleko Nexo. Odtiaľto sa začína  niekoľko turistických okruhov. Kratší červený, ktorý má len okolo 2 km, dlhší žltý okruh s dĺžkou približne 6 km a najdlhší modrý okruh s dĺžkou cca 8 km. Čiže každý si môže vybrať akú dlhú túru tu pôjde. My sme si vybrali žltý okruh, ktorý bol perfektný. Túra je nenáročná, tak ako inde na Bornholme ani tu nie je takmer žiadne prevýšenie.

 

Prechádzame popri jazierkach, ale aj cez les

Prechádzame popri jazierkach, ale aj cez les

 

Prechádzame aj takýmito vresoviskami

Prechádzame aj takýmito vresoviskami

 

A je to zaujímavá túra, pretože za tých pár kilometrov prechádzame úplne rôznymi krajinami. Začíname v lese a prechádzame popri jazierkach. Neskôr vychádzame von z lesa a na tomto kúsku rastú len suché trávy. Znovu vchádzame do lesa a prechádzame popri menších kaňonoch až sa napokon ocitáme na otvorenom priestranstve plnom kvetín a vresov. Zaujímavosťou je aj tzv. Rokkestenen, veľký balvan, na ktorý keď zatlačíte na správnom mieste a správnou technikou, začne sa hýbať a kolísať.

 

Ak strčíte na správne miesto, môžete rozkývať tento veľký balvan

Ak strčíte na správne miesto, môžete rozkývať tento veľký balvan

 

Juh ostrova

Z Paradisbakkerne sa presúvame na najjužnejší cíp ostrova, kde sa nachádza maják a pieskové duny Duodde. Toto miesto je naozaj obľúbené a sme prekvapení koľko ľudí tu je, aj keď je celkom veterno. Z veľkého parkoviska vedie na pláž vzdialenú asi  500 metrov chodník. Po oboch stranách sa vynímajú duny z jemného bieleho piesku. Pláž je pekná a široká s plytkým vchodom do mora. More ani nie je studené, lenže kvôli vetru sú celkom vlny, keď sme tam my. Napokon sa teda nekúpeme, len sa trochu prejdeme po pláži.

 

Maják v Duodde

Maják v Duodde

 

Duny z jemného bieleho piesku

Duny z jemného bieleho piesku

 

K pieskovým dunám a na pláž sa môžete dostať takýmito peknými chodníkmi

K pieskovým dunám a na pláž sa môžete dostať takýmito peknými chodníkmi

 

Neďaleko od Duodde sa nachádza historický mlyn Slusegård Vandmølle. Je to pekné miestečko na krátku prechádzku a v podniku vedľa parkoviska sa môžete občerstviť alebo si kúpiť miestnu čokoládu.

 

Krátka prechádzka k mlynu Slusegård Vandmølle

Krátka prechádzka k mlynu Slusegård Vandmølle

 

Mlynov nájdeme na ostrove množstvo

Mlynov nájdeme na ostrove množstvo

 

Poslednou dnešnou zastávkou je ďalší okrúhly kostol - Nylars Kirke. Kostol pochádza z 12. storočia a je veľmi zaujímavý, nikde inde sme takéto okrúhle kostoly ešte nevideli.

Na ostrove je ešte kopec ďalších zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu, my už ale tentoraz toho viac nestihneme. Po návšteve kostola už len hľadáme miesto na kempovanie na dnešnú noc. To nakoniec vyberieme len pár kilometrov od prístavu, odkiaľ sa budeme ďalšie ráno plaviť do Nemecka.

Keď sme sa rozhodli spraviť si výlet na ostrov Bornholm, až tak veľa sme od neho nečakali, ale nakoniec nás úplne očaril a ak by sa nám ešte niekedy naskytla príležitosť, určite sa na tento dánsky ostrov ešte vrátime.

 

Nylars Kirke

Nylars Kirke

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: