Dánsko, Bornholm: ako naplánovať cestu na tento neznámy ostrov?

Domov > Európa > Dánsko
august 2022
DCU-Camping Rønne Strand - Galløkken - 299 DKK / 2 osoby / noc
Kempovisko Åremyr - 0 DKK / 2 osoby / noc
Kempovisko Finnedalen - 0 DKK / 2 osoby / noc
Ystad - Ronne - 299 DKK / auto / 2 osoby
Ronne - Sassnitz - 799 DKK / auto / 2 osoby
Praktické informácie:
Dánsko Dánsko
Kodaň

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Bornholm je dánsky ostrov ležiaci v Baltskom mori, vzdialený 169 km od Kodane a len 37 km od švédskeho pobrežia. V Dánsku je prezývaný aj ako „Slnečný ostrov“, keďže je to jedno z najslnečnejších miest v celom Dánsku. Vďaka jeho mikroklíme je tu často pekné teplé počasie až do októbra. Hoci je tento ostrov pre Slovákov a aj väčšinu sveta neznámy, je obľúbeným dovolenkovým cieľom Škandinávcov, Nemcov, ale aj Poliakov. Bornholm ponúka krásnu prírodu, možnosti na turistiku, cyklistiku, pôvabné prímorské mestečká a mnoho ďalšieho. Hoci je to malý ostrov, nudiť sa na ňom určite nikto nebude.

 

Pre Bornholm sú typické prímorské dedinky s farebnými domčekmi

Pre Bornholm sú typické prímorské dedinky s farebnými domčekmi

 

Kedy sa vydať na Bornholm

Bornholm môžete navštíviť po celý rok, ale je to obľúbená destinácia najmä v lete, keď je teplejšie počasie a slnko zapadá pomerne neskoro. Takisto outdoorové aktivity si užijete skôr v lete než v zime. Ale hlavná sezóna tu trvá v podstate od jari do jesene.

 

Na Bornholme sú perfektné možnosti na turistiku a iné ourdoorové aktivity

Na Bornholme sú perfektné možnosti na turistiku a iné ourdoorové aktivity

 

Ako sa dostať na Bornholm

V podstate existujú dve možnosti ako sa na Bornholm dostať – lietadlom alebo loďou (trajektom).  Na Bornholm lietajú dánske aerolinky DAT z Kodane a z ďalších dánskych miest. Jednosmernú letenku z Kodane zoženiete vo veľkom predstihu od 40 eur bez batožiny. Okrem DAT tu sezónne z Kodane lieta aj Norwegian. Let z Kodane sem trvá približne 40 minút.

Druhou možnosťou je využiť jeden z mnohých trajektov na ostrov. Vďaka výhodnej polohe Bornholmu uprostred Baltského mora sa sem dostanete loďou pomerne rýchlo zo Švédska, Nemecka, aj Dánska. Trajekty prevádzkuje spoločnosť Bornholmslinjen (https://www.bornholmslinjen.com/) . Trajekty premávajú na týchto trasách a na všetkých sa môžete previezť aj s autom alebo bicyklom:

  • zo Švédska: Ystad –Ronne – premáva niekoľkokrát denne, trvanie je približne 1 hodinu 20 minút
  • z Nemecka: Sassnitz- Ronne – cez leto premáva denne, inokedy niekoľkokrát za týždeň, trvanie je približne 3 hodiny 20 minút
  • z Dánska: Koge-Ronne – premáva denne, trvanie je približne 5 hodín a 30 minút

 

Najkratšia cesta loďou na Bornholm je zo švédskeho Ystadu

Najkratšia cesta loďou na Bornholm je zo švédskeho Ystadu

 

Lístky sa dajú kúpiť online priamo na stránke Bornholmslinjen. Odporúčame kupovať v poriadnom predstihu, pretože čím skôr kúpite, tým bývajú lacnejšie.

Ak sa náhodou chystáte autom do Nórska alebo Švédska, tak je ideálne dať si pár dní prestávku na tomto zaujímavom dánskom ostrove na ceste tam alebo naspäť. Napríklad my sme prišli na Bornholm trajektom zo švédskeho Ystadu a pokračovali sme do nemeckého Sassnitzu a potom domov na Slovensko.

 

Jeden z mnohých mlynov na ostrove

Jeden z mnohých mlynov na ostrove

 

Ako sa presúvať po ostrove

Bornholm je malý ostrov, zo severu na juh má približne 40 km a z východu na západ len 30 km. To znamená, že všade je blízko. Po ostrove sa môžete presúvať autom, verejnou dopravou alebo bicyklom.

Najrýchlejšie a najpohodlnejšie to bude určite autom. Vlastným, ak prichádzate trajektom autom alebo si môžete auto požičať v jednej z niekoľkých autopožičovní, ktoré tu na ostrove sú.

Zaujímavé bolo, že síce je to Európa a Európska únia, okrem Ronne nám nikde nefungoval roaming. Takže nám nešiel ani internet, ani sa nám nedalo telefonovať.  Je teda dobré si dopredu stiahnúť mapy na navigáciu.

 

Pobrežie je väčšinou skalnaté, ale nájdeme tu aj pláže

Pobrežie je väčšinou skalnaté, ale nájdeme tu aj pláže

 

Miestna MHDčka má 8 liniek, ktoré premávajú medzi jednotlivými mestečkami. Mimo mestečiek majú autobusy málo oficiálnych zastávok, ale stačí len povedať šoférovi, aby Vám zastal. A takisto opačne, kdekoľvek môžete na autobus zamávať a ten Vám zastane.

 

Cyklistika na Bornholme

Bornholm je predovšetkým ostrovom cyklistov. Nielen preto, že je tu viac bicyklov ako áut, ale aj pre úžasnú sieť cyklistických trás. Kým okruh okolo ostrova má okolo 105 kilometrov, sieť cyklistických trás, ktoré križujú ostrov má vyše 230 kilometrov. Takmer na každej ceste uvidíte tmavozelené značky s nápisom cykelvej (cyklotrasa), s názvami a vzdialenosťami.  Všetko je pre cyklistov prispôsobené a takisto tu nájdete aj požičovne bicyklov.

 

Oblasť Paradisbakkerne

Veľmi pekná oblasť Paradisbakkerne

 

Okolo ostrova vedie cyklistický okruh - cyklotrasa číslo 10. Tento okruh zvládnu skúsení cyklisti aj za jeden deň, ale ak chcete ostrov aj spoznať, je lepšie si ho rozdeliť do viacerých dní. Kľudne však môžete podnikať len kratšie jednodenné výlety na bicykloch. Vo všeobecnosti platí na Bornholme, že južná  časť je ľahšia viac rovinatá a severná časť je o málinko viac kopcovitá, ale stále je to vhodné aj pre rekreačných cyklistov.

My sme počas nášho výletu stretávali množstvo cyklistov, ktorí spoznávali ostrov na bicykli.

 

Výhľad na jazero Hammerso

Výhľad na jazero Hammerso

 

Ubytovanie a kempovanie na Bornholme

Na Bornholme nájdete široké možnosti ubytovania od hotelov, hostelov, cez prázdninové domčeky až po kempovanie a núdzové prístrešky. Treba rátať s tým, že sme v Dánsku, tým pádom cena ubytovania, hlavne cez leto sa bude šplhať vyššie. Ceny hotelov začínajú približne na sume 80-100 eur za noc.

My ako už tradične v severských krajinách volíme kempovanie. Ako takmer všade v Škandinávii aj na Bornholme sú na kempovanie ideálne podmienky. Na ostrove síce nemôžete kempovať len tak hocikde, ale len na to určených miestach a v oficiálnych kempoch, no tých je na ostrove dostatok. Na ostrove nájdeme dva druhy kempov: platené a kempy zadarmo.

 

V dedinke Gudhjem

V dedinke Gudhjem

 

Platených kempov je na ostrove množstvo – sú skoro v každom meste. Ponúkajú všetko potrebné sociálne a hygienické vybavenie. Väčšinou majú aj kuchynky a wifi zadarmo. My sme poslednú noc strávili v kempe DCU-Camping Rønne Strand v Ronne. Hlavne kvôli tomu, že je to odtiaľto veľmi blízko do prístavu. Tento kemp bol  naozaj perfektne vybavený. Okrem vyššie spomínaných tu boli k dispozícii aj grily, stolný tenis či stolný futbal. Ceny takýchto kempov sa štandardne pohybujú okolo 30 - 40 eur na noc v stane bez elektriny.

 

Kempovacie miesto zadarmo pri jazere, kde sme boli úplne sami

Kempovacie miesto zadarmo pri jazere Åremyr, kde sme boli úplne sami

 

Druhou možnosťou sú kempovacie miesta a prístrešky, ktoré sú zadarmo. Tieto kempovacie miesta nemajú žiadne extra vybavenie. Nachádzajú sa väčšinou na pekne vykosenej lúke, kde si môžeme postaviť stan, nájdeme tu lavičky a stolíky, na niektorých sú aj grily a niekde nájdeme latrínu alebo záchod. Väčšinou sú tieto kempovacie miesta na veľmi pekných miestach v lese, pri jazere alebo pri pobreží. Treba si ale dať pozor, že nie ku každému sa dá dostať autom. Na ostrove ich je veľmi veľa, ale nájdeme ich skôr v strede alebo na severe ostrova. Na juhu to môže byť trocha ťažšie, ale nájdu sa aj tu. Našťastie na tomto malom ostrove je všetko blízko.

 

Ďalšie kempovacie miesto aj s detským ihriskom je na začiatku túry k bizónej ohrade

Ďalšie kempovacie miesto aj s detským ihriskom je na začiatku túry k bizónej ohrade

 

Ak nemáte stan, ani to dokonca nevadí. Okrem miest na kempovanie tu totižto nájdeme množstvo prístreškov, určených na prespatie. Niekedy sú tieto prístrešky na rovnakom mieste ako kempoviská, iné sú postavené popri turistických či cyklistických chodníkoch. Na Bornholme sa tieto prístrešky či kempovacie miesta nedajú rezervovať, kto skôr príde, ten môže v prístrešku ostať.

Mapu všetkých prístreškov ako aj kempovacích miest nájdete na stránke udinaturen.dk. Stránka je v dánčine, ale na pravej strane si pomocou piktogramov jednoducho vyfiltrujete miesta na prespanie (OVERNATNING) a na mape si viete pozrieť, kde sú. Po rozkliknutí sa zobrazia detaily daného miesta (v dánčine).

 

Prístrešky na prespanie aj s grilom a lavičkami

Prístrešky na prespanie aj s grilom a lavičkami

 

Turistika na ostrove Bornholm

Okrem cyklistických trás nájdeme na Bornholme aj množstvo turistických chodníkov. Či už sa chcete vybrať na kratšiu alebo dlhšiu turistiku, výber je tu veľký. Čo sa týka dlhších trás, tak jedna vedie okolo celého Bornholmu popri pobreží v dĺžke 120 km. Ďalšia zase vedie krížom cez ostrov zo skalnatého severu cez lesnatý stred ostrova až na južné pobrežie do mestečka Årsdale v dĺžke 67 kilometrov.

 

Túry sú na Bornholme veľmi dobre značené

Túry sú na Bornholme veľmi dobre značené

 

Množstvo kratších trás nájdeme na severe ostrova v okolí  Hammerknuden a jazierok Opalsøen a Krystalsøen. Západná strana ostrova nad mestom Hasle ponúka zas zaujímavé túry po skalnatom pobreží v okolí Jons Kapel. Ďalšia pekná oblasť je v strede ostrova v Almindingen, kde ak budete mať šťastie môžete uvidieť aj pár bizónov. V rámci trasy Bisonstieg totižto môžete vojsť a prejsť sa aj v bizónej ohrade. A za návštevu stojí aj Paradisbakkerne, kde nájdeme tiež veľmi pekné trasy.

 

Turistika na sever ostrova v Hammerknuden

Turistika na sever ostrova v Hammerknuden

 

Začiatok ďalšej turistickej trasy vedúcej cez bizóniu ohradu

Začiatok ďalšej turistickej trasy vedúcej cez bizóniu ohradu

 

Čo všetko ešte vidieť na Bornholme?

Okrem turistiky a cyklistiky je Bornholm známy najmä svojimi malebnými prímorskými dedinkami a mestečkami. Hasle, Allinge, Gudhjem či Svaneke, každé je niečím výnimočné, ale v každom nájdeme typické farebné domčeky a väčšinou peknú promenádu pri prístave či pobreží.

 

Potulky po miestnych dedinkách

Potulky po miestnych dedinkách

 

V niekoľkých mestečkách nájdeme aj miestnu udiareň – po dánsky Røgeri, kde ponúkajú tradične niekoľko druhov údených rýb. Začiatkom 20. storočia bolo na Bornholme veľa malých i veľkých udiarní. Na každom mieste na pobreží ostrova sa údili ryby. Dnes ich už nie je až tak veľa, typické údiarenské komíny môžeme síce vidieť na každom kroku, no v prevádzke je už len zopár z nich.

Ak by ste si chceli na ostrove aj sami zarybárčiť, aj to je možné. V mori a niektorých jazerách si budete musieť zakúpiť rybársku povolenku, no v niektorých jazerách môžete chytať aj zadarmo a bez povolenky.

 

Mestečko Gudhjem

Mestečko Gudhjem

 

Na ostrove môžeme vidieť aj niekoľko veľmi zaujímavých bielych okrúhlych kostolov, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach ostrova. Ak budete na Bornholme, určite sa pri niektorom z nich zastavte.

 

Pozostatky lode Svan vo Svaneke

Pozostatky lode Svan vo Svaneke

 

Na ostrove sa na nachádza aj množstvo pláži vhodných na kúpanie. Aj v čas našej návštevy sa veľa ľudí kúpalo. Za návštevu stojí mestská pláž v Sandvigu, ale najmä pláž Duodde na najjužnejšom cípe ostrova. Okrem pláže s jemným bielym pieskom, tu nájdete aj piesočné duny a maják, na ktorý sa dá aj vyjsť.

 

Pláž v Duodde

Pláž v Duodde

 

Takisto nevynechajte ani ruiny hradu Hammershus na severnom konci ostrova. Okrem zaujímavých ruín, je z neho veľmi pekný výhľad na pobrežie pod ním. Neďaleko tohto hradu je aj zaujímavé jazero Opalsøen, na ktorom si môžete vyskúšať adrenalínový zipline z vysokého útesu priamo do jazera. Aj bez absolvovania zipline sa jazero oplatí navštíviť. Ponúka veľmi pekné výhľady a možnosti na turistiku.

 

Ruiny Hammershus

Ruiny Hammershus

 

18 km severovýchodne od mesta Gudhjem ležia  tri maličké skalnaté ostrovčeky: Christiansø, Frederiksø, Græsholm, ktoré sú najvýchodnejším bodom Dánska. Obývané sú Christiansø, najväčší z ostrovov a vedľajší Frederiksø. Žije tam necelých 100 ľudí. Na druhej strane Græsholm je neobývaný a od roku 1926 slúži ako vtáčia rezervácia.

 

Udiareň v Svaneke

Udiareň v Svaneke

 

Allinge

Allinge

 

Christiansø, pôvodne zamýšľaný ako dánska námorná základňa, je teraz obľúbenou destináciou pre jednodňové výlety z ostrova Bornholm. Okrem starého opevnenia, majáku, prístavu a bývalých vojenských krytov sú to opäť najmä farebné domčeky, ktoré sem lákajú návštevníkov. Ostrovček je taký maličký, že ho celý obídete približne za hodinku. Prejsť môžete aj na susedný Frederiksø, ktorý je spojený s Christiansø peším mostom. Denné výlety do Christiansø začínajú v dedinke Gudhjem a sú prevádzkované spoločnosťou Chistiansøfahrten Bornholm Express. Cena za spiatočný lístok je v čase našej návštevy približne 30 eur.

 

Pekné zákutia a kaviarničky nájdeme na každom rohu

Pekné zákutia a kaviarničky nájdeme na každom rohu

 

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: