Roadtrip Švédskom a Nórskom: plánovanie, itinerár a náklady na cestu

Domov > Európa > Švédsko
júl 2021
Raftarps Camping (Švédsko) – voľné kempovanie v prírode / noc / 0 eur
Bullarebygdens Family Camping AB (Švédsko) – 24,28 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Olberg camping (Nórsko) – 25 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Dovrefjell National Park(Nórsko) – kempovanie v parku / noc / 0 eur
Gjøra Camping(Nórsko) – 21 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Gammelsetra Camping(Nórsko) – 15 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Nygård Camping(Nórsko) – 22 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Loen (Nórsko) – voľné kempovanie v prírode / dve noci / 0 eur
Tjugen Camping(Nórsko) – 25 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Lyngmo Gjestehus Og Camping(Nórsko) – 29 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Dokka Camping(Nórsko) – 25 eur / dve osoby / noc / auto / stan
Grums Fish n Camp (Švédsko) – 54 eur / dve osoby / dve noci / auto / stan
Sassnitz – Ystad, FRS Baltic - 298 eur / dve osoby / auto / spiatočne
Praktické informácie:
Švédsko Švédsko Nórsko Nórsko
Švédsko: Štokholm
Nórsko: Oslo

Hlavné mesto

Švédsko: Švédska koruna (SEK)
Nórsko: Nórska koruna (NOK)

Mena používaná v krajine

Švédsko: Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.
Nórsko: Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Švédsko: Medzi Slovenskom a Švédskom nie je žiadny časový posun
Nórsko: Medzi Slovenskom a Nórskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Švédsko: Najlepší čas na návštevu Švédska je leto s príjemnými teplotami a dlhými dňami. Zimy sú dlhé a extrémne chladné s množstvom snehu. Pre priaznivcov zimných športov alebo pre tých, ktorí chcú vidieť Švédsko pod pokrievkou snehu môže však byť ideálne obdobie na návštevu od februára do marca. Polárna žiara sa dá pozorovať od októbra do marca.
Nórsko: Na návštevu Nórska je najvhodnejší čas od mája do augusta, kedy je v Nórsku najteplejšie a dni sú najdlhšie. Teploty sa na juhu krajiny pohybujú od 18 do 23°C, na severe je to o niekoľko stupňov menej. Najchladnejšie sú mesiace január a február, kedy je aj nejmenej denného svetla. Ak chcete okúsiť zimné športy, tak marec je na to ideálny. Stále je dostatok snehu, ale dni sú už dlhšie.

Cestovné obdobie

Švédsko: Švédčina
Nórsko: Nórčina

Úradný jazyk

Švédsko:
Typ C Typ C
Typ F Typ F
Nórsko:
Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Švédsko a Nórsko sú známe svojou nádhernou prírodou, vodopádmi, ľadovcami, jazerami.  Sú to krajiny ako stvorené na roadtrip, kempovanie a rybačku. Krásna príroda, turistika a rybolov, to bolo to, čo aj nás ťahalo do týchto severských krajín. V tomto článku sa dozviete ako sa pripraviť na takýto roadtrip, čo si zobrať so sebou, prezradíme aj náš itinerár po Nórsku a Švédsku a koľko nás táto cesta stála.

 

Kempovanie v Nórsku a Švédsku

Kempujeme veľmi radi a Nórsko a Švédsko sú na to ideálne krajiny. Kempujú tam proste všetci a všade a je to akási ich životná filozofia. Výhodou je aj to, že ako jedny z veľmi mála krajín, majú povolené kempovať aj mimo kempov. Akurát nemôžete kempovať na obrábanej pôde, teda napríklad na lúkach, ktoré sa kosia, a mali by ste kempovať minimálne 150 metrov od najbližšieho domu. Rovnako tu nie je zakázané ani spanie v aute. Treba si len dávať pozor, aby ste dodržali pravidlá a nekempovali niekde, kde je to zakázané napríklad značkou.

 

 Naša prvá noc v kempe vo Švédsku

Naša prvá noc v kempe vo Švédsku

 

Takto kempujeme v národnom parku Dovrefjell v Nórsku

Takto kempujeme v národnom parku Dovrefjell v Nórsku

 

My kempujeme aj v kempoch aj mimo nich. Do kempu ideme hlavne vtedy, keď si potrebujeme dať sprchu, prípadne využiť nejaké zázemie, mimo kempu kempujeme, keď sme na túre v parku alebo keď sú všetky kempy obsadené. V predstihu si ale nič nerezervujeme, vždy to riešime len tak, že prídeme na miesto a spýtame sa či majú voľné. No treba si dávať na to pozor, i keď teraz bolo v Nórsku minimum zahraničných turistov, domáci to zobrali útokom a kempy na niektorých miestach boli úplne vypredané. Už keď nám vo štvrtom povedali, že nemajú voľné miesto, zakempovali sme, kde to išlo. Pri frekventovaných miestach je teda dobre si asi rezervovať aj kemp v predstihu. Inak je ale kempov všade dostatok a takmer všetky majú dobré vybavenie – sprchy, záchody nejakú tu kuchynku a tak ďalej. Ceny sú rovnako priaznivé, väčšinou platíme okolo 20 až 25 eur na noc za dve osoby, stan a auto. Vo väčšine kempov sa za sprchy platilo zvlášť – väčšinou 10 NOK za 5 minút.

 

Výhľad na ľadovec priamo zo stanu

Výhľad na ľadovec priamo zo stanu

 

Strava, počasie a vybavenie na roadtrip po Švédsku a Nórsku

Nórsko a Švédsko sú jedny z najdrahších krajín na svete, no i tak sa tam dá cestovať celkom lacno. Človek sa len musí pripraviť.

Strava – v týchto severských krajinách je drahé nie len stravovanie v reštauráciách, ale aj nákupy v obchodoch. Ďalším problémom počas našej cesty bude to, že sa budeme zdržiavať takmer stále v prírode, mimo väčších miest a na veľa miestach ani reštaurácie alebo nejaké možnosti na nákup nebudú. Z domu si teda balíme dostatočné množstvo jedla, kúpime hlavne dehydratované stravy. Obľúbenou je pre nás Travellunch, ktorý majú aj výhodne dvojporcie, ktoré  stačí zaliať vriacou vodou, pár minút počkať a máme pripravené jedlo pre oboch. Berieme aj varič a plynovú bombu, kanvicu v prípade, že v kempe bude elektrika zohreje sa voda rýchlejšie. Okrem toho si balíme nejaké konzervy a niečo na raňajky a všetko, čo nás napadne. Cestou potom už len dokupujeme pečivo, ovocie a zeleninu a pár nevyhnutných vecí. Reštauráciu nakoniec nenavštívime ani raz. No zaujímavou možnosťou je aj nákup už pripravených jedál v supermarketoch, čo nevychádza až tak draho. Túto možnosť využijeme párkrát aj my. Plánujeme aj chytať ryby, ak by sa nám podarilo niečo chytiť môžeme grilovať. Par krát si kúpime nejaké jedlo cestou. Pitná voda je tam všade a doplniť ju môžete v každom kempe. V parkoch sa dokonca môžete napiť aj z malých potokov. Vodu teda len priebežne dopĺňame.

 

Brusnice, čučoriedky, černice a iné lesné plody nájdete v Nórsku na každom kroku

Brusnice, čučoriedky, černice a iné lesné plody nájdete v Nórsku na každom kroku

 

Počasie – pri počasí treba rátať so všetkým. My cestujeme na 17 dní a našťastie sa nám podarí vychytať počasie tak, že len dva dni máme zlé počasie. Inak máme väčšinou pekne slnečno, prípadne trocha pod mrakom. Toto ale nebýva pravidlom. Na veľa miestach je ešte aj v júli dosť snehu a môže sa stať, že vám dva týždne bude nonstop pršať prípadne aj snežiť. My máme celý čas okolo 20 stupňov, ale  napríklad v Národnom parku Dovrefjell, teploty v noci klesli k nule. Treba sa na to dostatočne pripraviť. Hlavná sezóna je v lete, no určite sa oplatí vyraziť celoročne.

 

Pri túrach prechádzame cez snehové polia aj na konci júla

Pri túrach prechádzame cez snehové polia aj na konci júla

 

Vybavenie a oblečenie – vybavenie záleží od toho, ako plánujete v týchto krajinách cestovať. Ak budete ubytovaní v hoteloch, máte to o to jednoduchšie, ale zasa to bude aj drahšie a na niektorých miestach hotely proste nemusíte nájsť. My celý čas kempujeme, takže berieme so sebou celú kempovaciu výbavu. Máme ju už odskúšanú z Islandu, ale aj Aljašky, tak nepotrebujeme nič meniť.  No je dobré mať vybavenie aj do nižších teplôt, ak by klesli teploty aj k nule, aby ste sa vedeli dobre vyspať. Aj stan by mal byť kvalitnejší, nepremokavý, aby vydržal niekoľkodňový dážď, prípadne vietor. Ak budete mať pri sebe ale auto, tak v núdzi sa dá prespať aj v aute, v prípade, že by prišla nejaká búrka alebo veľké sneženie. My plánujeme aj viacdňovú túru, vybavenie teda máme prispôsobené tomu, aby sme sa na dva dni vedeli zbaliť a všetko potrebné si odniesť v ruksaku. Čo sa týka oblečenia určite netreba zabudnúť na kvalitné topánky na túry, nepremokavú bundu a nohavice, ak by ste niekam išli v daždi. Určite sa bude hodiť aj teplé oblečenie. Páperová bunda večer pri sedení pri stane nám dobre poslúžila.

 

Okolo ciest v Nórsku môžete vidieť rôzne zaujímavé sochy

Okolo ciest v Nórsku môžete vidieť rôzne zaujímavé sochy

 

Rybačka vo Švédsku a Nórsku

Rybárčenie je v týchto krajinách veľmi obľúbené a jazdia tam rybári z celého sveta. Do Švédska hlavne na lov šťúk, do Nórska potom na lov lososov alebo morských rýb. Začnem tou jednoduchšou vecou a to tým, že rybárčenie v mori je  Nórsku bez poplatku, takže vo fjordoch môžete chytať bez nejakej licencie. I keď určité obmedzenia to má napríklad na druh ryby, ktorú ulovíte.

Rybolov v sladkovodných vodách či už v riekach alebo jazerách je o niečo zložitejší. Každé jazero alebo rieka má svoje vlastné podmienky a svoj vlastný permit, ktorý si potrebujete kúpiť. Niektoré jazerá sú aj zadarmo, no nie je ich veľa.

 

Rybárske povolenie si môžete kúpiť aj cez SMS. Informácie väčšinou nájdete na tabuliach pri jazerách. Často to ale nefunguje zo zahraničných čísel.

Rybárske povolenie si môžete kúpiť aj cez SMS. Informácie väčšinou nájdete na tabuliach pri jazerách. Často to ale nefunguje zo zahraničných čísel.

 

My chytáme na dvoch jazerách vo Švédsku. Tu využívame aplikáciu iFiske, ktorú si viete stiahnuť do mobilu prípadne cez web stránku https://www.ifiske.se/index.php/en/ . V tejto aplikácii viete nájsť množstvo jazier po celom Švédsku a rovnako aj niektoré rieky. Je tu prehľadne vypísané, čo môžete v danom jazere chytiť, aké sú podmienky lovu a tiež si zakúpiť povolenku na rybolov. Tiež tu nájdete aj reporty, kto čo v danom jazere chytil. V aplikácii nájdete aj niektoré rieky, ale tých tu je pomenej. Povolenku si tiež môžete kúpiť priamo v niektorých kempoch, tu vám normálne vypíšu papierovú a môžete loviť. Ak rieku alebo jazero v tejto aplikácii nenájdete, treba hľadať podľa názvu na internete a nájsť, aké sú tam podmienky a kde si kúpiť povolenku. Prípadne možno je toto jazero zadarmo.

 

Chytáme šťuku

Chytáme šťuku

 

V Nórsku je to dosť podobné. Tiež má každé jazero a rieka vlastné podmienky. Rovnako tu existuje podobná stránka https://www.inatur.no/, kde si viete kúpiť povolenky na konkrétne jazerá alebo rieky. A tiež tam nájdete podmienky za akých môžete na danom jazere loviť. Špeciálnou kategóriou sú rieky, kde sa lovia lososy alebo morské pstruhy. Tam musíte mať povolenku na lososy + povolenku na konkrétnu rieku. Povolenka na lososy platí na celý rok a kúpiť sa dá online tu: https://fiskeravgift.miljodirektoratet.no/ . Každá rieka má ale vlastné pravidlá a vlastné podmienky ktoré musíte pohľadať podľa toho, kde chcete loviť.

 

Pekná rieka, na ktorej sa snažíme uloviť lososa. Nakoniec chytáme len pstruhy.

Pekná rieka, na ktorej sa snažíme uloviť lososa. Nakoniec chytáme len pstruhy.

 

My chytáme na dvoch jazerách vo Švédsku a dvoch jazerách a jednej rieke v Nórsku. Povolenky vždy kupujeme tesne pred tým, ako ideme chytať, nekupujeme ich zbytočne v predstihu. Kupujeme ich buď v kempe, kde sme ubytovaní ak sa dá alebo cez vyššie spomenuté aplikácie.

 

Itinerár a plánovanie našej cesty Nórskom a Švédskom

Pomedzi to ako študujeme všetky trasy, všetky podmienky vstupov, a tak ďalej skladáme si aj itinerár, čo všetko by sme chceli stihnúť. Pripravujeme si dve verzie. A to tú, že pôjdeme na 24 dní a išli by sme až na Lofoty. Nakoniec ale ideme len na 17 dní, a tak sa rozhodneme Lofoty tentokrát vynechať, keďže sú dosť ďaleko a zamerať sa na strednú časť Nórska. Cestou tam a cestou späť sa rozhodneme zastaviť vo Švédsku, a to hlavne kvôli rybačke. Ďalej chceme byť viac v prírode, chodiť na túry, rozhodneme sa preto nenavštevovať žiadne mestá. Tiež sa rozhodneme vynechať tie najznámejšie veci v Nórsku ako túru k Trolltunge alebo Preikestolen a skôr sa zameriame na menej známe miesta.

 

Na ostrove Runde plánujeme pozorovať Puffiny

Na ostrove Runde plánujeme pozorovať Puffiny

 

Sú trocha mimo našej cesty, bude tam určite veľmi veľa turistov a navyše tam sú tie najdrahšie parkovania. Ako sme už písali celú cestu sa chystáme kempovať ,a tak v predstihu nerezervujeme žiadne ubytovanie. Však nejaký kemp alebo miesto na kempovanie sa vždy nájde. Jediné, čo kupujeme v predstihu je lístok na trajekt zo Sassnitzu do Ystad a kupujeme si cestovné poistenie na celú dobu pobytu.

S autom sme boli pár dní pred odchodom na servisnej prehliadke a tiež tam máme poistenie. Pozrieme ešte či spĺňame všetku povinnú výbavu vo všetkých krajinách a nič viac neriešime.

Postupne skladáme a spisujeme itinerár, ktorý nakoniec vyzerá približne takto:

 1. deň - presun Slovensko – Drážďany, Nemecko
 2. deň - presun z Drážďan do prístavu Sassnitz a loďou do Švédska
 3. deň – presun Švédskom do kempu k nórskym hraniciam a rybačka
 4. deň – rybačka vo Švédsku, podvečer prechod do Nórska
 5. deň – presun do národného parku Dovrefjell – turistika v parku
 6. deň – Národný park Dovrefjell – turistika v parku, Magalaupet, vodopád Linndalsfallet
 7. deň – turistika v údolí Inerdallen, Atlantic ocean road
 8. deň – turistika Litlefjellet, Trollstigen, túra k jazeru Bispevatnet, Geiranger
 9. deň – presun na ostrov Runde, turistika na ostrove, presun k Loen
 10. deň – ráno túra k Rakssetra, poobede k ľadovcom Briksdalsbreen a Kjenndalsbreen
 11. deň – túra k Oppheimsetra a na horu Årheomsfjellet, rybačka
 12. deň – rybačka, ľadovec Bøyabreen, túra na vrch Molden
 13. deň – dedinka Lærdalsøyri, horský prechod Aurlandsfjellet, dedinka Flam
 14. deň – presun do Švédska, rybačka
 15. deň – rybačka, turistika v okolí jazera Savsjon
 16. deň – presun do prístavu Ystad, plavba loďou do Nemecka
 17. deň – návrat z Nemecka na Slovensko

 

Nádherné výhľady v parku Dovrefjell boli jednou z vecí, pre ktoré sme tam išli

Nádherné výhľady v parku Dovrefjell boli jednou z vecí, pre ktoré sme tam išli

 

Rozpočet a výdavky

Ak budete podobnú cestu plánovať, pre prehľad koľko asi môže stáť, pripájame naše celkové výdavky na 17 dní:

Tankovanie – 540 eur

Diaľničné poplatky – Česko 440 kč (cca 17 eur)

Cestné poplatky a trajekty v Nórsku – 48 eur

Ubytovanie – 240 eur

Rybárske povolenia – 83 eur

Trajekt - 298 eur / spiatočne / dve osoby + auto

Ostatné výdavky (nákupy, suveníry, parkovanie, strava) – 350 eur

Nákup pred odchodom (dehydratovaná strava, plynová bomba, rybárske návnady, nápoje...) – 200 eur

Celkovo teda míňame 1776 eur pre dve osoby. Na osobu to vychádza 888 eur vrátane všetkých výdavkov. Na to aké sú v Nórsku a Švédsku ceny, nevychádza to vôbec zle. Ak by sme veľmi chceli, cena by išla zraziť ešte nižšie. Napríklad tým, že by sme viacej spávali mimo kempov a tým ušetrili za ubytovanie alebo vynechali by sme rybačku na lososy, ktorá stála 50 eur a nabalili by sme si o niečo viac vecí na jedlo z domu. Nešli sme ale s výdavkami úplne na doraz.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: