Francúzska Polynézia: letenky, výber ubytovania, požičanie auta a itinerár

október 2023
Budapešť – Helsinki – Los Angeles – San Francisco – New York – Helsinki – Budapešť, Finnair, Air Alaska, American Airlines, Business Class – 570 eur / osoba
San Francisco – Papeete – San Francisco, French Bee – 500 eur / osoba
Tahiti – Moorea – Huahine – Raiatea – Bora Bora – Tahiti, Air Tahiti – 470 eur / osoba
Happyness pool and spa, Tahiti – 10 500 XPF / 1 noc / 2 osoby
Fare To'erau & Mara'amu, Moorea – 44 000XPF / 4 noci / 2 osoby
Fare Ara, Huahine – 31 500 XPF / 3 noci / 2 osoby
Anaiva Lodge, Bora Bora – 364 EUR / 3 noci / 2 osoby
Villa Mana Ora, Tahiti – 40 950XPF / 3 noci / 2 osoby
Tahiti Easy Car, Tahiti –8 550 XPF / deň
Europcar, Tahiti – 16 369 XPF / tri dni
Fare Ara, Huahine – 7 500 XPF / deň
Aro Rent Car, Raiatea – 6000 XPF / deň
Anaiva Lodge, Bora Bora – 8 000 XPF / deň
Praktické informácie:
Francúzska Polynézia Francúzska Polynézia
Papeete

Hlavné mesto

Francúzsky pacifický frank (XPF)

Mena používaná v krajine

Francúzština

Úradný jazyk

Keď sa povie Francúzska Polynézia, väčšina z nás si predstaví skutočný raj – malé ostrovčeky, palmy, pieskové pláže a tyrkysové more. A veru nebudeme ďaleko od pravdy. Tieto exotické ostrovy ako Tahiti, či Bora Bora sú snom mnohých cestovateľov. Francúzska Polynézia leží v Tichom oceáne a tvorí ju takmer 120 ostrovov a atolov rozdelených do piatich skupín: Society Islands, súostrovie Tuamotu, súostrovie Markézy, Gambierove ostrovy a súostrovie Austral. Ako si teda naplánovať cestu do Francúzskej Polynézie? Poďme sa na to pozrieť.

 

Pekné pláže na ostrove Moorea

Pekné pláže na ostrove Moorea

 

Ako na letenky do Francúzskej Polynézie?

Vo Francúzskej Polynézii sa nachádza jedno medzinárodné letisko a to na ostrove Tahiti v hlavnom meste Papeete. Pri letoch na toto súostrovie teda určite poletíte tam. Pri vyhľadávaní leteniek do Francúzskej Polynézie máte v podstate dve možnosti:

1. Kúpiť letenku priamo z niektorého z okolitých letísk – Viedne, Budapešti alebo Prahy do Papeete.

V tomto prípade sa dá z okolia Slovenska letieť s Air France. Tí ponúkajú lety s prestupom v Paríži a medzipristátím v Los Angeles. Ďalšou možnosťou je kúpiť letenku s aerolíniami v Star Alliance. Z tejto aliancie na Tahiti lieta United Airlines, teda prestup budete mať niekde v Európe a potom v San Franciscu. Výhodou je, že v tomto prípade budete mať všetky lety na jednej letenke, teda ak by niektorý meškal alebo bol zrušený, prezerervujú vám všetky ostatné lety. Ceny ale začínajú niekde na 1500 eurách za spiatočnú letenku. V akciách sa môžete dostať na mierne nižšiu cenu, no letenky treba pozerať dostatočne v predstihu.

 

Výhľady na nočný New York cestou späť

Výhľady na nočný New York cestou späť

 

2. Vyskladať si letenky sám. Tu je viacero možností. Z Paríža lieta do Francúzskej Polynézie okrem Air France aj nízkonákladová spoločnosť French Bee. Čiže kúpite si osobitne letenku do Paríža a potom odtiaľ s French Bee do Papeete.

Ďalšou možnosťou je kúpiť si letenku do USA do Los Angeles alebo San Francisca a odtiaľ si kúpiť letenku do Papeete. Z týchto letísk sa dá tiež letieť s French Bee, United Airlines alebo Air Tahiti Nui.

Keď si takto vyskladáte letenku sami, býva to väčšinou lacnejšie a viete sa dostať na ceny okolo 1000 eur za spiatočnú letenku. No treba rátať s tým, že to máte na viacerých letenkách. Teda ak jeden let bude meškať a nestihnete prípoj, ktorý je na inej letenke, tak vám ďalšie lety prepadnú. Treba si dať teda dostatočne dlhé prestupy. Najlepšie si urobiť 1 – 2 dni prestávku napríklad v USA. Možnosťou je tiež letieť cez Austráliu a Nový Zéland, no tam to budú väčšinou zložitejšie a dlhšie lety.

 

Víza a vstup pres Slovákov do Francúzskej Polynézie

Na vstup do Francúzskej Polynézie Slováci potrebujú platný cestovný pas. Víza cestujúci z krajín Európskej Únie nepotrebujú, teda ani my ich nepotrebujeme. Pozor si treba dať ale na to, že keď budete letieť cez USA, potrebujete spĺňať podmienky vstupu do USA a mať ESTU. A to aj v prípade, že v USA máte len prestup alebo medzipristátie, budete musieť mať ESTU a prejsť cez imigračné. Rovnako ak by ste leteli cez Austráliu alebo Nový Zéland, treba si pozrieť podmienky na prestup v týchto krajinách.

 

Do Francúzskej Polynézie sa chodí najmä za podmorským svetom. My si vyskúšame plávanie so žralokmi a aj veľrybami.

Do Francúzskej Polynézie sa chodí najmä za podmorským svetom. My si vyskúšame plávanie so žralokmi a aj veľrybami.

 

Miestne prelety po ostrovoch Francúzskej Polynézie

Miestne prelety po ostrovoch Francúzskej Polynézie zabezpečujú dve letecké spoločnosti Air Tahiti a Air Moana.

Sieť letov Air Tahiti je väčšia a lietajú na všetky ostrovy Francúzskej Polynézie, aj na tie vzdialenejšie. Air Moana je zasa mladšia letecká spoločnosť a sieť ich letov nie je taká veľká. Lietajú skôr na tie známejšie ostrovy. Čo sa týka cien, ceny preletov medzi ostrovmi sú dosť drahé. A ak budete chcieť navštíviť viacej ostrovov, nie ostať iba na hlavnom ostrove Tahiti, kde je medzinárodné letisko, treba rátať, že za letenky miniete ešte ďalších minimálne 400 eur. Air Moana zvykne byť o niečo lacnejšia ako Air Tahiti, no pri kúpe leteniek treba porovnať tieto dve spoločnosti, ktorá vám bude viacej vyhovovať či už cenovo alebo časom letov.

 

Air Tahiti využíva na prelety medzi ostrovmi takéto menšie lietadlá. Občas to celkom pekne trasie.

Air Tahiti využíva na prelety medzi ostrovmi takéto menšie lietadlá. Občas to celkom pekne trasie.

 

Okrem možnosti kupovať spiatočné letenky medzi ostrovmi ponúka Air Tahiti možnosť kúpiť Air Tahiti Pass. Týchto pasov je na výber niekoľko, najlepšie si pozrieť aktuálne informácie priamo na stránke Air Tahiti. Každý stojí určitú sumu a môžete navštíviť všetky ostrovy, ktoré tento pas obsahuje. Ak teda plánujete návštevu viacerých ostrovov, určite sa oplatí využiť takýto pass, letenka potom vyjde lacnejšie ako keby ste si ich kupovali jednotlivo. Napríklad my si kupujeme Bora Bora Pass. Tento v čase našej cesty stojí 469.30 eur, cesta s týmto pasom začína a končí na ostrove Tahiti a môžeme s ním navštíviť ostrovy Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora a Maupiti. Tieto ostrovy môžeme navštíviť aj všetky, ale môžeme niektoré aj vynechať a vyskladať si lety ako nám vyhovujú. My napríklad letíme Tahiti – Moorea – Huahine – Raiatea – Bora Bora – Tahiti, čo je päť letov. Keby sme ich všetky kupovali osobitne, vyšlo by nás to oveľa drahšie.

Air Tahiti Pass treba zvoliť podľa toho, ktoré ostrovy plánujete navštíviť a aj podľa času koľko máte a teda koľko môžete na ktorom ostrove stráviť. Ideálne je nechať si minimálne 2 – 3 dni na každom ostrove.

 

Počas preletov máme pekné výhľady na ostrovy

Počas preletov máme pekné výhľady na ostrovy

 

Ako letíme do Francúzskej Polynézie my?

My v úvode až tak úplne nemáme plán, že poletíme do Francúzskej Polynézie. No počas januára sa objavia chybne nacenené letenky z Budapešti do USA, a to rovno v Business Class. Nakoniec nám to nedá a kupujeme letenky do San Francisca na tri týždne v októbri. No v San Franciscu sme už niekoľkokrát boli, rozmýšľame ako tieto letenky využiť a kam sa pozrieť ďalej. Pri pozeraní mapy a možností letov zisťujeme, že predĺžiť to a letieť až do Francúzskej Polynézie by nebolo zle. Však do San Francisca doletíme v biznis triede, tak budeme oddýchnutí a ďalší 8 hodinový let v ekonomickej triede ešte zvládneme. Lepšie ako letieť celú cestu iba v ekonomickej triede.

 

Cestou tam stihneme počas prestupu v San Franciscu navštíviť nádherné jazero Tahoe

Cestou tam stihneme počas prestupu v San Franciscu navštíviť nádherné jazero Tahoe

 

Postupne teda sledujeme ceny a keď klesnú na nami akceptovateľnú cenu, tak kupujeme prelet zo San Francisca do Papeete. Neskôr potom kúpime aj let späť z Papeete do San Francisca.

 

So San Francisca do Papeete

So San Francisca do Papeete

 

Vo Francúzskej Polynézii chceme ale určite navštíviť viac ako len ostrov Tahiti. Študujeme teda ako to chodí s letenkami tam a nakoniec nám vychádza, že najlepšie nám vyjde kúpiť Bora Bora Pass s Air Tahiti. S týmto Bora Bora Pass si potom rezervujeme prelety z ostrova Tahiti na ostrovy Moorea, Huahine, Raiatea a Bora Bora.

Nakoniec naše všetky lety vyzerajú takto:

Budapešť – Helsinki – Los Angeles, Finnair, Business Class

Los Angeles – San Francisco, Air Alaska, Business Class

San Francisco – Papeete, French Bee

Tahiti – Moorea – Huahine – Raiatea – Bora Bora – Tahiti, Air Tahiti

Papeete – San Francisco, French Bee

San Francisco – New York, American Airlines, Business Class

New York – Helsinki – Budapešť, Finnair, Business Class

V San Franciscu si po ceste tam aj po ceste späť nechávame dva dni rezervu. Hlavne kvôli tomu, ak by nejaký náš let meškal alebo bol zrušený, aby sme nemali problém s tým, že nestihneme lety na Tahiti. Druhým dôvodom bolo, že sme chceli navštíviť jazero Lake Tahoe, ktoré nakoniec aj navštevujeme počas cesty tam. Počas cesty späť zasa navštívime Národný Park Yosemite.

 

Cestou späť zasa navštevujeme park Yosemite

Cestou späť zasa navštevujeme park Yosemite

 

Letenky v biznis triede nás vychádzajú na 570 eur za osobu. Prelet zo San Francisca na Tahiti zasa 500 eur spiatočne. Teda nakoniec sme na cene 1070 eur za letenky z Budapešti na Tahiti s tým, že väčšinu cesty máme v Business Triede. Bora Bora Pass s Air Tahiti  stojí 470 eur. Teda letenky na celú cestu nás nakoniec vychádzajú na 1540 eur na osobu. Čo je veľmi dobrá cena na to, že v tom sú letenky v biznis triede a aj prelety po ostrovoch. Za bežnú cenu toľko stoja len letenky z Európy do Francúzskej Polynézie v ekonomickej triede a bez preletov po ostrovoch.

 

Presuny loďou medzi ostrovmi Francúzskej Polynézie

Ďalšou možnosťou ako sa presúvať medzi ostrovmi sú lode. Najčastejšie turisti využívajú lode medzi ostrovmi Tahiti a Moorea, kde lode premávajú celkom často – viac razy za deň a plavba trvá len 40 minút. Na tejto trase premávajú dve lodné spoločnosti – Aremiti a Terevau. Lístky si nemusíte kupovať v predstihu a dajú sa v kúpiť aj priamo na mieste v prístave. Na Francúzsku Polynéziu je aj cena lístkov celkom príjemná a jednosmerný lístok pre dospelú osobu stojí približne 12 eur jednosmerne.

Medzi ďalšími ostrovmi premáva spoločnosť Apetahi Express. Táto spoločnosť premáva na trase Tahiti – Huahine (3 hodiny) – Raitaea (1 hodina) – Tahaa (45 minút) - Bora Bora (1 hodina). Takto loď premáva trikrát za týždeň. Lístky sa dajú kúpiť buď na jednotlivé plavby alebo ponúkajú aj Inter-island Pass a za cenu asi 230 eur si môžete prejsť všetky ostrovy.

 

Ferry, ktorou sa môžete prepravovať medzi ostrovmi v prístave na Bora Bora

Ferry, ktorou sa môžete prepravovať medzi ostrovmi v prístave na Bora Bora

 

Požičanie auta na ostrovoch Francúzskej Polynézie

Pohyb po ostrovoch bez auta je celkom zložitý. Na väčšine ostrovov neexistuje hromadná doprava. Na niektorých existuje, no často neviete zistiť, kedy autobusy chodia a ani kadiaľ. Preto ak chcete spoznať ostrovy, najlepšie je požičať si auto. Prípadne ak sa chcete pohybovať len v okolí ubytovania, veľmi dobre poslúži aj bicykel. Najväčším ostrovom je ostrov Tahiti, ostatné sú podstatne menšie. Niektoré majú na obvod nejakých 70 kilometrov, iné aj menej. Teda tieto ostrovy v pohode obídete dookola aj za jeden deň.

Z medzinárodných požičovní sú na ostrovoch dostupné Europcar, Hertz a Avis. Aj to len na niektorých ostrovoch, napríklad Tahiti a Bora Bora. Na iných ostrovoch musíte nájsť miestne požičovne, ktorých je tam tiež dosť. Auto treba rezervovať čo najskôr. Hlavne medzinárodné požičovne bývajú často skoro úplne vybookované a nemajú potom už dostupné žiadne autá, ako sa to stalo aj nám. Potom treba hľadať miestne požičovne.

 

Po ostrovoch je viacero vyhliadok, ktoré sa oplatí navštíviť

Po ostrovoch je viacero vyhliadok, ktoré sa oplatí navštíviť

 

Ďalšou vecou, na ktorú si treba dať pozor, že požičovne majú často dosť obmedzené otváracie hodiny. Prílet máme veľmi skoro, ráno o štvrtej. No žiadna požičovňa vtedy nemá otvorené. A aj tie čo ponúkajú požičanie mimo otváracích hodín, majú za to dosť vysoké poplatky. Rezervujeme teda auto až na 07:00. Nakoniec náš let hodinu mešká a kým prejdeme cez pasovú kontrolu a dáme si raňajky, tak je to akurát.

Ceny požičania sú rôzne. Na niektorých ostrovoch začínajú už od 6000 XPF za deň, na iných sú o niečo drahšie. V čase našej návštevy to najdrahšie vychádza na ostrove Moorea. My máme na ostrove Moorea k dispozícii v ubytovaní zadarmo bicykle, tam sa teda rozhodneme auto si nepožičiavať. Ku všetkým veciam, kam chceme ísť sa vieme dostať aj bicyklom. Problém je akurát z cestou z letiska a na letisko. Z letiska sa nám podarí stopnúť turistov z Nového Zélandu. Na letisko chceme ísť autobusom, no ten nakoniec nepríde a nikto nám nevie povedať ako chodí, tak ideme nakoniec taxíkom.

 

Papáje ale aj mangá a kokosy rastú úplne všade

Papáje ale aj mangá a kokosy rastú úplne všade

 

Auto si požičiavame na ostrovoch Tahiti, Huahine, Raiatea a Bora Bora.

Tahiti – na tomto ostrove potrebujeme požičať auto dvakrát. Prvýkrát na jeden deň po prílete. Tam ale už Europcar, ktorý mal najlepšie ceny nemá voľné auto. Dobre ešte vychádza požičanie u Hertz, tí ale zasa nemajú v cene žiadne kilometre. A keď si pripočítame tie, tak to už vychádza drahšie. S ostatnými požičovňami je problém, že nemajú pobočky na letisku, alebo sú ešte skoro ráno zatvorené. Nakoniec na tento jeden deň volíme požičovňu Tahiti Easy Car. Požičanie vychádza na 8 550 XPF za jeden deň, majú pobočku na letisku, takže tam môžeme auto prevziať a aj vrátiť a sú otvorený už od rána od siedmej.

 

Auto, ktoré dostávame pri prvom požičaní na Tahiti

Auto, ktoré dostávame pri prvom požičaní na Tahiti

 

Huahine – tu si auto dopredu nerezervujeme, ale rozhodneme si požičať auto až na ubytovaní Fare Ara, keďže túto možnosť ponúkajú. Hneď po príchode auto voľné nemajú, ale to nám nevadí. Chceme auto len na jeden deň, tak si dohodneme, že si ho zoberieme druhý deň. Auto si berieme ráno o deviatej a ďalší deň ráno o deviatej ho zasa vraciame. Za auto potom platíme spolu s ubytovaním a cena je 7 500 XPF za deň.  Huahine je malý ostrov, teda úplne nám stačí požičať auto na jeden deň a stihneme si prejsť všetky zaujímavé miesta, ktoré sme aj chceli vidieť. Na požičanie tu dokonca nechceli ani vodičský ani kartu ani nič. Len nám dali auto a potom sme ho zaparkovali v ubytovaní a vrátili kľúče.

 

Na Huahine dostávame takýto Fiat Panda, na krátke presuny po ostrove úplne stačí

Na Huahine dostávame takýto Fiat Panda, na krátke presuny po ostrove úplne stačí

 

Raiatea – na tomto ostrove sme iba jeden deň. Ráno priletíme z Huahine a večer pokračujeme na Bora Bora. Požičiame si teda auto, prejdeme všetky veci, čo chceme vidieť, dáme krátke túry, okúpeme sa a večer auto vrátime a odlietame. Auto teda rezervujeme v predstihu a najlepšie nám vychádza požičovňa Aro Rent Car, kde je cena 6 000 XPF za deň. No nie je to najlepšia požičovňa a nabudúce by sme volili inú. Aj keď im dva dni pred príchodom píšeme a potvrdíme si našu rezerváciu, na letisko nikto nepríde. Poprosíme teda jednu miestnu pani, ktorá im volá a prichádzajú až po hodine. Dajú nám auto a odchádzame z letiska. Keď zastaneme v obchode zisťujeme, že máme úplne mäkké koleso. Nevieme teda či sme dostali defekt alebo čo. Oproti na pumpe ho dofúkame a pokračujeme v ceste. Koleso potom už drží, takže oni nám doniesli auto s úplne sfúknutým kolesom.

 

Naše auto, ktorým cestujeme po ostrove Raiatea

Naše auto, ktorým cestujeme po ostrove Raiatea

 

Bora Bora – na ostrove Bora Bora si tiež rezervujeme auto až v ubytovaní Anaiva Lodge. Problém ale je, že niektoré požičovne už auto nemajú. Ak by sme ho rezervovali skôr, mohli sme ho mať lacnejšie. Nakoniec to vychádza na 8 000 XPF za deň. Auto nám donášajú k nášmu ubytovaniu a my ho potom len necháme zaparkované v prístave, keď odchádzame na letisko.

 

Na Bora Bora auto len nechávame v prístave

Na Bora Bora auto len nechávame v prístave

 

Tahiti – na Tahiti vychádzal Europcar cenovo najlepšie, a tak na posledné tri dni berieme auto od nich za 16 369 XPF. Auto preberáme na letisku, kde ho potom aj vraciame. Dostávame ale auto v hroznom stave, je celé obité a kufor ani nejde poriadne zavrieť. Iné nám ale nemajú aké dať, tak si nechávame toto. Našťastie tu nejazdíme nejako veľa, tak nakoniec sa to dá v pohode prežiť.

 

Pekné pláže nájdeme aj na ostrove Bora Bora

Pekné pláže nájdeme aj na ostrove  Bora Bora

 

Tankovanie na ostrovoch Francúzskej Polynézie

Auto vždy musíme vrátiť s plnou nádržou a aj to môže byť, vo Francúzskej Polynézii celkom problém. Ako aj všetko ostatné, aj pumpy majú dosť obmedzené otváracie hodiny. Niekedy sú otvorené len do tretej, inokedy sú v nedeľu úplne zatvorené. Napríklad na Huahine musíme ísť auto natankovať na druhý deň ráno, lebo pumpy zatvárajú skoro a my máme deň predtým program, tak to nestihneme. Na Raiatea sa nám zasa stane, že v nedeľu sú všetky pumpy otvorené iba do obeda. A my potrebujeme vrátiť auto večer, no už nemáme, kde natankovať. Našťastie prejdeme len 70 kilometrov, a tak nádrž ostáva plná. Vrátime teda auto tak.

Všetky podrobné informácie ohľadom požičania auta v zahraničí nájdete v našom staršom článku.

 

Peniaze a ceny vo Francúzskej Polynézii

Ako mena sa vo Francúzskej Polynézii používa Polynézsky Frank, ktorý sa označuje XPF alebo CFP. Na týchto ostrovoch to ešte nefunguje ako sme zvyknutí v niektorých krajinách a veľa vecí tu kartou nezaplatíme. Napríklad väčšina ubytovaní sa nedá zaplatiť kartou ale iba v hotovosti. V hotovosti platíme aj za niektoré požičanie áut. V obchodoch väčšinou platba kartou nie je problém, no v stánkoch s ovocím, jedlom alebo džúsmi, kartou nezaplatíme a je potrebná hotovosť.

 

Väčší supermarket nájdete takmer na každom ostrove

Väčší supermarket nájdete takmer na každom ostrove

 

Bankomat je ale našťastie na všetkých ostrovoch, na ktorých sme boli. Na väčšine je len jeden, no napríklad na Tahiti je bankomatov veľa a nájdete ho aj na letisku, kde si môžete vybrať peniaze hneď po prílete. Výhodou je aj to, že vo veľa bankomatoch sa dá ešte vybrať bez poplatku.

 

Francúzske bagety sú to veľmi obľúbené

Francúzske bagety sú to veľmi obľúbené

 

Do Francúzskej Polynézie prichádzame po Grónsku a Austrálii, čo sú celkom drahé krajiny, tak očakávame, že tu to bude o niečo lacnejšie. No sme prekvapení, že ceny sú tu ešte o niečo vyššie. Či sa to týka ubytovania, požičania auta, nákupu v potravinách alebo jedla v reštauráciách, treba rátať že ceny sú veľmi vysoko.

 

Kedy sa vybrať do Francúzskej Polynézie

Udáva sa, že od novembra do apríla je obdobie dažďov a od mája do októbra zasa obdobie sucha. No vo Francúzskej Polynézii to nie je až také dôležité. Skôr sa udáva, že je to celoročná destinácia a môžete tu ísť v podstate kedykoľvek. Nevyskytujú sa tu žiadne hurikány, cyklóny ani nič podobné a spŕchnuť môže celoročne.

 

Raje môžete vidieť pomaly na každej pláži

Raje môžete vidieť pomaly na každej pláži

 

My sme tu dva týždne počas októbra. A prvých jedenásť dní máme ideálne pekné počasie. Sem tam sú nejaké oblaky alebo zamračené a spadne aj jedna kvapka, no neprší vôbec. Posledné tri dni sa ale počasie pokazí a prší už tri dni nonstop. Prestane možno tak na hodinku a rozprší sa znova. A to október by mal byť ešte dobrým mesiacom. Počasie si teda nevyberiete a môže vám tam zapršať kedykoľvek a rovnako kedykoľvek môžete mať ideálne počasie.

Teploty sú tiež viac menej stabilné celoročne. My máme väčšinou cez deň okolo 28 až 30 stupňov, v noci zasa teplota nezvykne klesnúť pod 20 stupňov. Tým pádom sa voda v oceáne nikdy nevychladí a kúpať sa dá bez problémov celoročne.

 

Väčšinou máme veľmi pekné počasie, až na posledné tri dni

Väčšinou máme veľmi pekné počasie, až na posledné tri dni

 

Výber ubytovania vo Francúzskej Polynézii

Keď si predstavíme Tahiti, Bora Bora alebo iný z ostrovov Francúzskej Polynézie, väčšinou si predstavíme chatky nad priezračnou modrou vodou v lagúnach. Áno aj takéto ubytovanie môžete v tomto exotickom raji nájsť, no rátajte s cenou aj 1000 eur na noc alebo viac. A to bohužiaľ nie je nič pre nás. My vyberáme ubytovanie, aby malo čo najlepší pomer nízkej ceny, dobrého umiestnenia a dobrých recenzií. Pozrieme veľa ubytovaní a často sa nám aj stane, že si nejaké vyberieme, no kým študujeme ďalšie ubytovania, toto sa vypredá. Preto treba ubytovania pozerať skôr a keď majú voľné rezervovať s možnosťou storna. Ak neskôr nájdete lepšie, tak ho vymeniť.

 

Na niektorých ubytovaniach dostávame aj ovocie

Na niektorých ubytovaniach dostávame aj ovocie

 

Ubytovania vyberáme hlavne cez booking a airbnb a ubytovania, ktoré na týchto stránkach nie sú, rezervujeme cez email. Veľa ubytovaní má uvedené, že chce platbu v predstihu prevodom na účet. Táto možnosť sa nám veľmi nepáči, posielať peniaze niekam do Polynézie. S niektorými ubytovaniami sa nám ale podarí dohodnúť, že zaplatíme až na mieste. Samozrejme nikdy neviete čo sa môže stať, tak je dobré rezervovať len ubytovania, ktoré umožňujú bezplatné zrušenie.

 

Pekná záhrada a naša chatka na Tahiti

Pekná záhrada a naša chatka na Tahiti

 

Väčšina ubytovaní aj z tých, čo sme mali rezervované vyžadovali platbu na začiatku pobytu, no nakoniec si prišli po peniaze až posledný deň. Nakoniec využívame tieto ubytovania:

Na prvú noc na ostrove Tahiti rezervujeme Happyness pool and spa cez booking.com a platíme kartou po príchode tam.

Na ostrove Moorea rezervujeme ubytovanie Fare To'erau & Mara'amu, tiež cez booking.com a platíme v hotovosti posledný večer pred odchodom.

Na ostrove Huahine vyberieme ubytovanie Fare Ara, ktoré rezervujeme cez ich stránku emailom a potom platíme v hotovosti za ubytovanie aj auto, keď odchádzame.

Na ostrove Bora Bora ubytovanie Anaiva Lodge rezervujeme cez AirBnb. Toto ubytovanie platíme v predstihu kartou ešte z domu.

Na posledné noci na ostrove Tahiti vyberáme Villa Mana Ora, ktoré rezervujeme cez booking.com a platíme v hotovosti pred odchodom.

 

Na ostrovy Francúzskej Polynézie sa nechodí len kvôli plážam ale aj kvôli nádherným horám a turistike

Na ostrovy Francúzskej Polynézie sa nechodí len kvôli plážam ale aj kvôli nádherným horám a turistike

 

Itinerár našej cesty do Francúzskej Polynézii

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na to, ako sme celú túto cestu plánovali. No to, čo sme podnikli na jednotlivých ostrovoch zhrnieme v samostatných článkoch. Nakoniec, keď všetko doladíme náš itinerár vyzerá takto:

 1. deň – odlet z Budapešti cez Helsinky a Los Angeles do San Francisca, požičanie auta, presun na ubytovanie
 2. deň – presun k jazeru Tahoe, celý deň pri Tahoe, ubytovanie
 3. deň – doobedie pri Tahoe potom presun späť na letisko do San Francisca a večer odlet do Papeete
 4. deň – prílet na Tahiti, požičanie auta, spoznávanie ostrova, ubytovanie
 5. deň – prelet na Moorea, kúpanie na pláži, ubytovanie
 6. deň – kúpanie na plážach Moorey, požičanie kajaku a plávanie s rajami
 7. deň – turistika a kúpanie na ostrove Moorea
 8. deň - kúpanie na plážach Moorey, požičanie kajaku a plávanie so žralokmi
 9. deň – prelet z Moorea na Huahine, ubytovanie a pláž
 10. deň – požičanie auta na Huahine, prejdenie celého ostrova, túry
 11. deň – deň na pláži na Huahine
 12. deň –skoro ráno prelet na ostrov Raiatea, požičanie auta a spoznanie tohto ostrova, túry, kúpanie, večer vrátenie auta a prelet na Bora Bora
 13. deň – výlet na Bora Bora, šnorchľovanie, plávanie s rajami a mantanami, poobede túra
 14. deň – kúpanie na plážach Bora Bora večer požičanie auta
 15. deň - prejdenie celého ostrova Bora Bora, večer prelet na Tahiti, požičanie auta a presun na ubytovanie
 16. deň – spoznávanie Tahiti, požičanie kajaku
 17. deň – spoznávanie Tahiti, plávanie s veľrybami
 18. deň – skoro ráno presun na letisko, vrátenie auta a odlet do San Francisca, prílet do San Francisca, požičanie auta a presun na ubytovanie
 19. deň – presun do Yosemite a spoznávanie parku
 20. deň – spoznávanie parku Yosemite a presun späť k San Franciscu, ubytovanie
 21. deň – presun na letisko, vrátenie auta a odlet do New Yorku a Helsiniek
 22. deň – odlet z Helsiniek do Budapešti