Spojené Štáty Americké: Národný Park Yosemite

október 2023
Best Western Luxury Inn, Tracy – 94 usd / 2 osoby / noc
Yosemite Bug Rustic Mountain Resort, Midpines – 134 usd / 2 osoby / noc
Good Nite Inn, Redwood City - 94 eur / 2 osoby / noc
Honda HR-V, Budget - 132 usd / 3 dni
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Yosemite National Park je jedným z najznámejších národných parkov v USA. Nachádza sa na západe Californie v pohorí Sierra Nevada a je známy hlavne krásnymi scenériami, vodopádmi, obrovskými skalnými stenami a geologickými útvarmi. Ponúka nekonečné možnosti na turistiku, ale je to aj raj pre horolezcov, ktorí tu nájdu tie najikonickejšie steny. Park sa rozkladá na ploche viac ako 3000 km štvorcových a tvorí ho niekoľko rôznych oblastí.

Yosemite Valley - je jednou z najznámejších častí parku a nachádzajú sa tu hlavné prírodné zaujímavosti, ako sú El Capitan, Half Dome či Yosemite Falls.

Mariposa Grove of Giant Sequoias - táto oblasť parku je domovom obrovských starých sekvojí, vrátane slávneho stromu Grizzly Giant

Tuolumne Meadows- nachádza sa vo vyšších polohách parku a nachádzajú sa tu fotogenické lúky, rieky a plesá obklopené horami. Je obľúbeným miestom pre turistiku a kempovanie. Do Tuolomne Meadows sa dostaneme po 47 míľ dlhej ceste Tioga Road, ktorá ponúka nádherné scénické výhľady. Keďže prechádza vysokými sedlami, býva otvorená väčšinou od júna do októbra podľa počasia.

High Sierra - táto časť parku tvorí tzv backcountry. Môžete sa sem vybrať na niekoľkodňové túry do divokej prírody a prespať v jednom zo 7 kempov. 6 z týchto kempov je postavených pozdĺž trasy 82 km dlhej okružnej túry, tak že každý deň počas tejto túry môžete prespať v jednom z týchto kempov. Kempy sú veľmi obľúbené a nedajú sa rezervovať, ale vždy rok dopredu sa organizuje lotéria.

Hetch Hetchy Valley – je menej známa časť parku, nachádza sa na severozápadnej strane parku. Táto oblasť poskytuje možnosti turistiky a niekoľko veľmi pekných vodopádov.

My ale máme obmedzený čas len dva dni, navštevujeme teda len Yosemite Valley, čo je jedna z najznámejších a najkrajších častí tohto parku.

 

Half Dome a vodopády Vernal Falls a Nevada Fall v národnom parku Yosemite

Half Dome a vodopády Vernal Falls a Nevada Fall v národnom parku Yosemite

 

Zo San Francisca do Yosemite Valley

Do San Francisca prilietame podvečer, no na imigračných kontrolách sú nekonečné rady, a tak to trvá asi dve hodiny.  My máme v San Franciscu približne dva dni, teda snažíme sa nezdržiavať. Trocha po problémoch v požičovni, berieme auto a hneď vyrážame. Do Yosemite Valley je to zo San Franciského letiska približne 320 kilometrov. Je už celkom neskoro, no chceme ešte dnes prejsť pár kilometrov. Ubytovanie máme rezervované v mestečku Tracy, čo je približne 110 kilometrov. I keď sú cesty aj večer o deviatej takmer úplne plné, nakoniec to prejde celkom rýchlo. Pozor si treba dať na to, že cestou do San Francisca sú mosty spoplatnené. Cestou z mesta, ale nimi môžete prejsť zadarmo, takže to využívame a prechádzame cez most, aby sme ušetrili kilometre. Večer sa už len ubytujeme, kúpime niečo na večeru a čo najrýchlejšie zaliehame.

 

Cestou do Yosemite Valley

Cestou do Yosemite Valley

 

Veľa toho nenaspíme, ale ráno nás čaká ešte niečo viac ako 200 kilometrov, tak sa snažíme vyraziť čo najskôr. Ráno sú už cesty skôr prázdne, takže to celkom rýchlo ubieha, dáme si akurát zastávku na kávu a ešte je dobré cestou aj natankovať, keďže v Yosemite Valley už čerpacia stanica nie je.

 

Výhľad na vodopády Yosemite Falls a do Yosemite Valley z vrcholu údolia

Výhľad na vodopády Yosemite Falls a do Yosemite Valley z vrcholu údolia

 

Približne okolo jedenástej prichádzame do Yosemite Valley. Do parku Yosemite sa platí aj vstupné. Ak máte Pass do národných parkov v USA, tak ten tu tiež platí a v tom prípade už nemusíte platiť nič. My ale plánujeme navštíviť iba tento jeden park, tak sa nám Pass neoplatí. Pri vstupe do parku teda platíme 35 dolárov za týždenný vstup. Budeme tu síce len dva dni, ale je to najlacnejšia možnosť.

 

Pekné výhľady sú všade po okolí

Pekné výhľady sú všade po okolí

 

Ubytovanie v Yosemite Valley

Ubytovať sa dá aj priamo v Yosemite Valley. Je tam niekoľko lodges, hotelov alebo kempov. Vybrať teda je z čoho, no treba rátať s tým, že tu cestuje veľa ľudí, takže ubytovanie treba rezervovať čo najskôr. Inak bývajú už celkom vypredané. Druhým problémom je cena. Tá je dosť vysoká a hotely a lodges začínajú niekde na 200 eurách za noc. Síce cestujeme až na konci októbra, čo je už tak trocha po sezóne, ubytovania sú aj tak dosť prebraté a hlavne drahé. Nemáme so sebou ani kempovaciu výbavu, že by sme kempovali, no aj kempy sú už niektoré úplne plné. Rozhodujeme sa, že prespíme mimo parku. Síce budeme musieť ísť niekoľko desiatok kilometrov večer preč z parku a potom ráno späť, no vychádza to oveľa lacnejšie. Nakoniec rezervujeme izbu v Yosemite Bug Rustic Mountain Resort. Z Yosemite Valley je to asi 55 kilometrov, čo zasa nie je až také hrozné. Okrem tohto je ešte viacero ubytovaní v mestečku Mariposa, ktoré je od Yosemite Valley vzdialené približne 70 kilometrov.

 

Jediné zviera, ktoré vidíme, je veverička, no vidíme ich takmer všade

Jediné zviera, ktoré vidíme, je veverička, no vidíme ich takmer všade

 

Yosemite Valley

Priamo do Yosemite Valley môžete autom. Dnom tohto údolia ide jednosmerná cesta. Teda pravou stranou rieky idete do údolia a druhou stranou sa vrátite späť. Touto cestou sa dostanete aj k všetkým ubytovaniam, návštevníckemu centru a pozdĺž tejto cesty sa potom nachádzajú pri rôznych zaujímavostiach parkoviská. Treba rátať ale s tým, že keď prídete neskôr alebo v hlavnej sezóne, parkovanie je veľmi ťažké a pri väčšine zaujímavostí nezaparkujete. Teda ideálne je, zaparkovať na jednom mieste a potom na presuny po údolí využívať autobus. Ten tu chodí zadarmo a každú chvíľu. Zastávky má pri všetkých podstatných miestach, je teda možné ho dobre využiť. My to robíme tak, že parkujeme asi na troch miestach, kde sa nám to podarí a potom v okolí týchto miest podnikneme všetky túry, ku ktorým ideme pešo.

Kým v roku 2023 ešte vstup do Yosemite nebol obmedzený, v roku 2024 už bude pre vstup potrebná rezervácia. Rezervácie budú potrebné hlavne na víkendy a v hlavnej sezóne aj na každý deň. Rezervácie na rok 2024 sa otvárajú v januári a je možné ich spraviť na stránke recreation.gov.

 

Autobusmi sa môžete po Yosemite Valley prepravovať zadarmo

Autobusmi sa môžete po Yosemite Valley prepravovať zadarmo

 

V Yosemite Valley sa nachádza aj niekoľko reštaurácií, v ktorých sa môžete najesť. My využijeme napríklad Base Camp Eatery, kde si dáme veľmi chutné raňajky a zastavíme sa tu aj na kávu. Ak by ste si potrebovali niečo kúpiť, pri Yosemite Valley Welcome Center nájdete aj supermarket, ktorý je spojený aj s predajňou suvenírov.

Yosemite Valley je hlavne rajom pre horolezcov. Steny údolia sú ideálne na lezenie a nachádza sa tu aj jedna z najväčších stien El Capitan. Ak nie ste horolezec podobne ako my, môžete tu podniknúť viacero túr. Niektoré sú kratšie, iné dlhšie alebo aj viacdenné túry. Stačí si len vybrať podľa toho, čo chcete vidieť a koľko máte času. My bohužiaľ toho času veľa nemáme, tak si vyberáme len kratšie túry, aby sme ich počas jedného dňa, ktorý tu máme stihli čo najviac.

 

Prvé výhľady na El Capitan, keď vchádzame do Yosemite Valley

Prvé výhľady na El Capitan, keď vchádzame do Yosemite Valley

 

Keď vchádzame do Yosemite Valley hneď stojíme na prvej zastávke, odkiaľ je pekný výhľad na stenu El Capitan. Vyzerá to tu neskutočne a výhľady nás hneď dostanú. Spravíme ale len pár fotiek a pokračujeme ďalej.

 

Bridalveil Falls Viewpoint

Len o kúsok ďalej zastavujeme pri vodopádoch Bridalveil Falls. Je tu celkom veľké parkovisko, tak ešte nájdeme aj nejaké miesto na parkovanie. V okolí sa dá spraviť niekoľko kratších túr. My ideme na vyhliadku na vodopád Bridalveil Falls. Sme tu na konci októbra a už pár týždňov nepršalo, takže všetky vodopády v Yosemite parku majú len málo vody. No aj to je dobré, mohlo sa stať, že by už v tomto období netiekli vôbec. Prejdeme túto krátku prechádzku, pofotíme vodopád a okolie a pokračujeme autom ďalej.

 

Vodopád Bridalveil Falls unášaný vetrom

Vodopád Bridalveil Falls unášaný vetrom

 

Pri ceste máme ešte dve zastávky, kam chceme ísť, ale už sa nám tam nepodarí zaparkovať. Tak ich nateraz vynechávame. Ideme až na koniec údolia, kde sa cesta stáča a parkujeme na opačnej strane pri Yosemite Valley Welcome Center. Tu zájdeme do obchodu, kde si kupujeme niečo na obed. Potom sa ešte presunieme na parkovisko bližšie k Lower Yosemite Fall. Voľné miesto je ale ťažké nájsť. Keď sa to konečne podarí, rozhodneme sa spraviť v okolí viacero kratších túr.

 

Lower Yosemite Fall Vista Point

Prvou kratšou túrou je Lower Yosemite Fall Vista Point. Je to vyhliadka na vodopád Lower Yosemite Fall. Od nášho auta sú to necelé dva kilometre a z mosta cez rieku, ktorá tečie od vodopádov ešte po kameňoch prechádzame čo najbližšie k vodopádu. Nad týmto vodopádom sa nachádza väčší vodopád Upper Yosemite Fall, nad ktorý ide tiež túra a dajú sa pozrieť výhľady z hora. No to je už ťažká a dlhá túra. Tú teraz už nestíhame. Ak by ste tu mali ale viac času, určite sa oplatí ju absolvovať.

 

Tesne pod vodopádom Lower Yosemite Fall

Tesne pod vodopádom Lower Yosemite Fall

 

Výhľad z vyhliadky Yosemite Falls View na vodopád Upper Yosemite Falls

Výhľad z vyhliadky Yosemite Falls View na vodopád Upper Yosemite Falls

 

Chodníkom pokračujeme ďalej na ďalšiu vyhliadku Yosemite Falls View. Vrátime sa na cestu, prejdeme na druhú stranu a prejdeme si Cook's Meadow Loop. Touto túrou prejdeme krížom cez lúku až k rieke na vyhliadku Yosemite Falls Vantage Point.  Po lúke popri rieke prejdeme až k mostu Superintendent's Bridge. Z mosta sú tiež veľmi pekné výhľady na rieku a okolie. Vrátime sa späť k autu, no ešte neodchádzame, ale prejdeme sa ešte na druhú stranu k ďalšiemu mostu Swinging Bridge, kam sme chceli predtým ísť z druhej strany, ale nepodarilo sa nám tam zaparkovať.

 

Výhľady na Yosemite Falls počas túry Cook's Meadow Loop

Výhľady na Yosemite Falls počas túry Cook's Meadow Loop

 

Pekné zákutia cestou k Swinging Bridge

Pekné zákutia cestou k Swinging Bridge

 

Výhľady z mosta Swinging Bridge na Yosemite Falls

Výhľady z mosta Swinging Bridge na Yosemite Falls

 

Vodopád Upper Yosemite Falls

Vodopád Upper Yosemite Falls

 

El Capitan

Vrátime sa k autu a keďže je už celkom dosť hodín, ideme smerom von z parku. Pod stenou El Capitan zaparkujeme na jednom menšom parkovisku a ideme sa prejsť ešte k tejto stene. Prechádzame len kúsok od nej a je to neskutočný pohľad. Keď sa poriadne zahľadíme, zbadáme na stene aj niekoľko skupiniek horolezcov. Takmer sme si ich ani nevšimli. Chce to poriadne sa pozerať, no lepší by bol ďalekohľad. Prejdeme sa popod stenu a potom sa vrátime k autu. Toto bola na dnes naša posledná zastávka.

 

Tesne pod stenou El Capitan

Tesne pod stenou El Capitan

 

Horolezci na stene. Voľným okom ich takmer nevidieť.

Horolezci na stene. Voľným okom ich takmer nevidieť.

 

Smerujeme von z parku a cestou prechádzame okolo niekoľkých kontrolovaných požiarov. Tieto sú označené a sú tu aj cedule, že nie je potrebné volať hasičov alebo rangera. V celom Yosemite Valley sú tiež všade cedule upozorňujúce na výskyt medveďov, ktoré sú tu bežné. My ale žiadneho nevidíme.

Cestou von z parku ale už neodbáčame na cestu kadiaľ sme prišli, ale smerom na Mariposa. Večer trávime už len na ubytovaní, kde zájdeme do celkom dobrej reštaurácie na večeru a pohár vína.

 

Tunnel View, Glacier Point, Washburn Point, Taft Point

Raňajky v hoteli si nedávame. Vyrážame čo najskôr a cestou, ktorou sme sem večer prišli, sa vraciame späť. Po niekoľkých kilometroch sa nachádza čerpacia stanica, kde zastavujeme a tankujeme. Chceme si tu kúpiť aj raňajky, ale obchodík je ešte zatvorený. Sme celkom hladní, a tak najprv smerujeme späť do Yosemite Valley do reštaurácie Base Camp Eatery. Tu si dáme typické americké raňajky a kávu a potom sa trocha vrátime späť a odbáčame smerom na Glacier Point.

 

Tunnel View

Dnes máme v pláne si pozrieť výhľady na údolie z vrchu a prejdeme si cestu Glacier Point Road. Prvou zastávkou je hneď po pár kilometroch Tunnel View. Je to vyhliadka hneď pred tunelom, odkiaľ je možno jeden z najkrajších výhľadov na celé údolie a vodopády padajúce po jeho okrajoch.

 

Ikonické výhľady od Tunnel View za svitania, hmla z požiarov nad údolím

Ikonické výhľady od Tunnel View za svitania, hmla z požiarov nad údolím

 

Glacier Point

Potom ideme rovno na koniec cesty na Glacier Point. Parkujeme na celkom veľkom parkovisku a dáme si krátke prechádzky po okolí. Sú odtiaľto nádherné výhľady na ďalšiu časť Yosemite Valley, ktorú sme včera nevideli. Hlavne na známy Half Dome a tiež na vodopády pod nim Vernal Falls a Nevada Fall. Okrem auta ako tu prichádzame my, dá sa sem prísť aj pešo, túrou z dna údolia. Je to ale celodenná túra s celkom veľkým prevýšením. Túto túru využívajú aj keď je napríklad cesta uzatvorená. Tiež odtiaľto je možné podniknúť niekoľko túr. Napríklad Pohono Trail, ktorá ide vrcholom údolia a ponúka veľmi pekné výhľady. Veľmi sa nám tu páči, tak sa tu celkom zdržíme, no potom sa po ceste už vraciame späť.

 

Prvé pohľady z Glacier Point

Prvé pohľady z Glacier Point

 

Half Dome a údolie pod ním

Half Dome a údolie pod ním

 

Výhľady z Glacier Point

Výhľady z Glacier Point

 

Vodopády Vernal Falls a Nevada Fall

Vodopády Vernal Falls a Nevada Fall

 

Washburn Point

Prejdeme ale len kúsok a hneď stojíme na ďalšom výhľade - Washburn Point. Odtiaľto výhľady nie sú o nič horšie ako z Glacier Point. No už tu netrávime toľko času a pokračujeme späť.

 

Taft Point

Poslednou našou zastávkou je Taft Point Trailhead. Túra na Taft Point má z parkoviska necelé 2 kilometre jednosmerne. Ide sa cez les, no po rovine, takže to nie je nič zložité. Túra je aj celkom obľúbená, takže každú chvíľu stretávame iných turistov. Výhľady z Taft Point určite stoja za to. Vidíme presne tie miesta, kde sme sa včera prechádzali a aj stenu El Capitan. Dole do údolia je to poriadna hĺbka a k okraju útesu sa ani neodvážime priblížiť.

 

Cesta lesom na Taft Point

Cesta lesom na Taft Point

 

Pohľady do Yosemite Valley a na stenu El Capitan z vyhliadky Taft Point

Pohľady do Yosemite Valley a na stenu El Capitan z vyhliadky Taft Point

 

Späť do San Francisca

Toto bola naša posledná zastávka v Yosemite parku. Zajtra skoro ráno odlietame domov, potrebujeme sa teda dnes vrátiť späť do San Francisca. Vychádzame z parku a vraciame sa rovnako ako sme sem prišli, no cestou sem sme si ešte vyhliadli pár zastávok. Prvou z nich je malé mestečko Groveland. V supermarkete si kúpime neskorý obed a potom sa prejdeme po mestečku. O pár dní bude Halloween, a tak je veľmi pekne vyzdobené. Tiež staré americké budovy dávajú tomuto miestu zaujímavý vzhľad a my sa cítime akoby sme sa presunuli v čase do osídľovania Ameriky.

 

Pekné budovy v Groveland

Pekné budovy v Groveland

 

Domy vyzdobené pred Halloweenom

Domy vyzdobené pred Halloweenom

 

Druhou zastávkou je Oakdale. Tu z cesty vidíme veľkú farmu s tekvicami, kde vystavujú to, čo dopestovali. Je to veľmi pekné. Majú to poukladané množstvo tekvíc do rôznych tvarov. Sú ich tu hádam tisíce. Prejsť a pofotiť si to môžeme zadarmo. Ak by sme chceli, môžeme si aj kúpiť tekvice.

 

Tekvice všetkých druhov...

Tekvice všetkých druhov...

 

... a farieb

... a farieb

 

Potom už smerujeme preplnenými americkými cestami do San Francisca. Obchádzame celý záliv, keďže už neprechádzame cez žiadny most. Smerom do mesta sú platené, čo by možno nevadilo, ale nevieme ako ho zaplatiť. A ak by sme to nezaplatili, požičovňa by si za to naúčtovala ďalší administratívny poplatok. Tak ho radšej obídeme. Aj na ubytovanie to máme takto bližšie.

 

Domček z tekvíc

Domček z tekvíc

 

Na ubytovanie prichádzame už za tmy. Vo vedľajšej reštaurácii si dávame večeru a zaliehame do postelí. Skoro ráno už len vrátime auto na letisku, v salóniku si dávame raňajky a odlietame späť domov.