Afrika 2013 – Juhoafrická Republika

júl / august 2013
Kapské Mesto – Dubaj, Emirates EK771 – 18:10 – 05:25 - Airbus 340 – 7652 km
Dubaj – Praha, Emirates – 09:05 – 13:05 – Boeing 777 – 4468 km
Letenky do Juhoafrickej Republiky môžete vyhľadať/rezervovať napríklad tu.
Juhoafrická Republika – Citrusdal - The Baths kemp
Juhoafrická Republika – Kapské Mesto – Imhoff Park
Juhoafrická Republika - Kapské Mesto - Hardekraaltie kemp
Juhoafrická Republika – Kapské Mesto – Zandvlei Caravan Park
Kapské Mesto – 329 km
Citrusdal – Kapské Mesto – 190 km
Saps – Vioolsdrif (hraničný prechod) – Springbok – 120 km
Springbok – Citrusdal – 420 km
Praha – Bratislava, Eurolines – 18:00 – 22:15 – 336 km
Praktické informácie:
Južná Afrika Južná Afrika
Pretória

Hlavné mesto

Juhoafrický rand (ZAR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ DTyp D
Typ MTyp M
Typ NTyp N

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Juhoafrickou republikou nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu JAR je potrebné platné vízum. O vstupné vízum je potrebné požiadať osobne na najbližšom Veľvyslanectve Juhoafrickej republiky. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu JAR a jeho národných parkov je od mája do septembra, kedy trvá obdobie sucha. Rána a noci sú však chladné. Výborné mesiace na návštevu sú máj a september, kedy je mnej zima a pozorvanie zveri je tiež výborné.

Cestovné obdobie

Angličtina, Afrikánčina, Ndebelčina, Pedi, Sothčina, Svazijčina, Tsonga, Tswančina, Vendčina, Xhoština, Zuluština

Úradný jazyk

Ráno čo najskôr prekročíme hranice a pokračujeme v Juhoafrickej Republike. Na hraniciach nie je žiadny problém, akurát znova vyplním nejaké formuláre. Úradníčky ma ešte pošlú prihlásiť sa na políciu, ktorá je o pár metrov ďalej a môžem pokračovať. Prechodom do Juhoafrickej Republiky sa toho celkom dosť zmenilo. Cesty už nie sú prašné ako v Namíbii, ale pekné asfaltové. Ráz krajiny okolo cesty sa postupne úplne zmenil a všade okolo sú rozkvitnuté rôzne druhy farebných kvetín. A hlavne sa zmenilo aj počasie. Je takmer stále zamračené a s prestávkami každú chvíľu prší. Zastavíme v mestečku Springbok s cieľom zameniť posledné americké doláre za juhoafrické randy. Prejdem asi päť bánk, no v každej dostanem rovnakú odpoveď: dnes nemeníme, nefunguje systém. A tak pokračujem ďalej. Až na pár zastávok sa celý deň len presúvame, až podvečer dorazíme do kempu neďaleko mestečka Citrusdal. Kemp The Baths je výnimočný tým, že sú to termálne kúpele, a tak si dám večeru a hneď sa idem vyhriať do bazéna. Je tam asi 40 stupňová voda, okolo je sychravo a chladno, ale v bazéne je úžasne a tak v ňom trávim niekoľko hodín.

 

Termálne kúpele v kempe The Baths

Termálne kúpele v kempe The Baths

 

Nasledujúci deň trávim dopoludnie v kempe. Počasie je stále sychravé a každú chvíľu poprcháva, i napriek tomu si dám pár prechádzok po okolí. Okolo obeda vyrazíme smer Kapské Mesto, kam po pár hodinách jazdy aj dorážame. Parkujeme na Waterfront, kde sa nachádza obrovské nákupné centrum, v ktorom sa mi po dlhej procedúre podarí konečne vymeniť peniaze. Na Waterfronte sa nachádza množstvo zaujímavých vecí. Okrem už spomínaného nákupného centra je tu napríklad akvárium dvoch oceánov, množstvo trhov so suvenírmi a jedlom a tak ďalej. Poobedie trávim tu, dokúpim ešte nejaké suveníry a pokračujeme cestou popri pobreží kde ešte zastavujeme na pár fotiek rozbúreného mora, v reštaurácii si dám na večeru chutnú rybu a pokračujem do kempu.

 

Výhľad na centrum Kapského mesta

Výhľad na centrum Kapského mesta

 

Ráno moje kroky smerujú k Mysu dobrej nádeje a Cape Pointu. Cestou stretávam a fotím niekoľko pštrosov prechádzajúcich sa okolo a po ceste. Okrem nich narazím aj na pár Damanov Kapských, čo je malé huňaté zvieratko podobné napríklad zajacovi, ale bez uší. Všade sa udáva že najbližší príbuzný tomuto zvieratku je slon. Celkom zaujímavé. Na Myse dobrej nádeje fúka hrozný vietor, ale je tu aj celkom veľa ľudí, autobusy s turistami prichádzajú a odchádzajú každú chvíľu a tak čakám na vhodnú príležitosť na vyfotenie. Odtiaľto pokračujem po pobreží až na parkovisko pod majákom na Cape Pointe. Pobrežie je skalnaté a skaly vytvárajú rôzne nádherné útvary. Cestou zostupujem aj na Dias Beach. Dlho sa tu ale nezdržím piesok z pláže je vo vetre veľmi nepríjemný, ale sledovať rozbúrené more je fascinujúce. Z parkoviska sa dá k majáku pokračovať lanovkou no ja sa zasa vydám po svojich a navštívim až úplne najspodnejší maják.

 

 

Pštros neďaleko Mysu Dobrej Nádeje

Pštros neďaleko Mysu Dobrej Nádeje

 

 

Pláže a pobrežie v okolí Cape Pointu

Pláže a pobrežie v okolí Cape Pointu

 

 

Pri ceste späť si ešte v obchode so suvenírmi kupujem certifikát o návšteve najjuhozápadnejšieho bodu Afriky a pokračujem do Simons Townu na Boulders Beach, kde sa nachádza kolónia tučniakov Afrických. Platím vstup 40 randov a vstupujem do malého parčíku. Sú tu vybudované chodníky na pozorovanie tučniakov takým spôsobom aby sa ľudia k ním nedostali, rovnako tu majú tučniaky vybudované aj umelé hniezda na rozmnožovanie. Vyzerá to možno trochu ako v ZOO, ale mne sa to páči, tučniakov je tam veľké množstvo, niektoré sa schovávajú v kríkoch iné zasa šantia vo vode, a tak robím znova množstvo fotiek. Čas znova ušiel ako voda a keď odchádzam je už celkom neskoro, tak smerujem len do kempu. Večer sa ešte pekne rozprší a pokračuje to takmer až do rána, takmer polovica kempu je pod vodou.

 

 

Tučniaky na Boulders Beach pri mestečku Simons Town

Tučniaky na Boulders Beach pri mestečku Simons Town

 

V Kapskom meste je toho veľa čo môže turista vidieť a navštíviť a tak pokračujem v pozeraní ďalších zaujímavostí. Moje kroky vedú do botanickej záhrady, kde trávim celé dopoludnie. Dnes sa konečne počasie trocha umúdrilo, a tak z botanickej záhrady smerujem k lanovke na Stolovú horu. Nanešťastie práve lanovku opravujú, a tak je týždeň mimo prevádzky. Pokochám sa výhľadom na mesto a pokračujem prechádzkou okolo Signal Hill odkiaľ sú nádherné výhľady na mesto v pozadí so Stolovou horou, Waterfrontom, futbalovým štadiónom, ktorý bol postavený na majstrovstvá sveta, ktoré sa tam konali pred pár rokmi. Cestou ako rozmýšľam, kde zakončiť dnešný deň sa ešte zastavím v Malajskej štvrti Kapského mesta, kde sa nachádza množstvo malých farebných domčekov. Keďže okolie Kapského mesta je známe aj svojou produkciou vína rozhodnem sa teda na večernú ochutnávku. Vyberiem sa do najstaršieho vinohradu Groot Constantia. Zaplatím 30 randov a môžem si vybrať päť druhov vín na ochutnanie. Posedenie na ochutnávke je veľmi príjemné a aj vína veľmi dobré, o každom sa dozviem podrobnosti a ktoré chcem si môžem aj kúpiť. V tomto vinohrade sa nachádza aj maličké múzeum o tom, ako sa tam v minulosti pracovalo. Strávim tu čas až do zotmenia, ale ani to ma neodradí zastaviť sa cestou do kempu ešte v nočnom meste. A tak zastavujem priamo na námestí pred radnicou. Robím pár fotiek no námestie je plné všelijakých pochybných ľudí, niektorý odo mňa pýtajú peniaze, iní ma zasa iba upozornia, že mám byť opatrný a tak sa dlho nezdržujem a pokračujem do kempu.

 

Kapské mesto so Stolovou Horou v pozadí

Kapské mesto so Stolovou Horou v pozadí

 

Radnica v Kapskom Meste

Radnica v Kapskom Meste

 

A je to tu. Posledný deň na Africkom kontinente. Odlietam až večer o šiestej a tak mám ešte celý deň v Kapskom meste pred sebou. Vyberiem sa teda prezrieť ešte mesto. Začnem pred radnicou presne tam, kde som končil včerajší deň. Prejdem sa po pešej zóne, pokračujem cez pekný park až k múzeu Afriky. Rozhodnem sa, že jeho návštevu vynechám a tak pokračujem k hotelu Nelsona Mandelu a popri ňom na Long Street, čo je asi najhlavnejšia ulica Kapského Mesta plná obchodíkov a kaviarničiek. V početných obchodoch so suvenírmi pozerám ešte nejaké darčeky a poobede smerujem už len na letisko. Odbavenie prebehlo úplne v pohode, a tak sa načas odlepujeme od dráhy v Kapskom Meste a smerujeme do Dubaja. Lietadlo vyzerá, že je znova úplne plné. Nad Juhoafrickou Republikou to s nami trocha trasie, ale potom je už let úplne pokojný. Na to, že bola Emirates zvolená ako najlepšia letecká spoločnosť ma trocha sklamala, keďže počas celého letu mi nefungovalo ICE. Bolo úplne zamrznuté a keď som poprosil stevarda či stým nevie niečo spraviť tak povedal, že to reštartuje no až do pristátia sa stým nič nezmenilo. V Dubaji len prechádzka po letisku počas krátkeho prestupu a už sa dvíhame k oblakom smerom Praha. Na tomto lete znova sklamalo ICE, ktoré počas celého letu nefungovalo. Vedľa mňa sedela rodinka s malým bábätkom, ktoré našťastie celý let prespalo a tak som mohol i ja oddychovať. Do Prahy prilietame na čas, no samozrejme môj kufor sa na páse objaví ako posledný, a tak sa ešte asi hodinu zdržím čakaním naň. Pri vychádzaní z letiska ostanem poriadne prekvapený, keď zbadám, že mama a priateľka prišli po mňa, výnimočná chvíľa keďže, stále keď vychádzam z letiska obdivujem tých ľudí, že ich niekto prišiel čakať a mne sa to doteraz nestalo. Do Bratislavy prichádzame až pred polnocou, keďže náš autobus mal pekné meškanie.

 

Perličky v parku v centre Kapského Mesta

Perličky v parku v centre Kapského Mesta

 

Domov som dorazil úplne unavený, bez práce a peňazí, ale úplne spokojný. Do Afriky som sa zamiloval ešte viacej ako predtým, keď som tam ešte nebol. Podľa toho, ako sú niekedy u nás prezentované Africké krajiny som čakal, že to tam bude oveľa menej vyspelé. Afrika vo veľmi veľa veciach prekvapila, v niektorých príjemne iných menej, no z celej cesty som bol úplne spokojný. Vyhli sa mi akékoľvek problémy a našťastie všetko dopadlo presne tak ako malo, ak nie aj oveľa lepšie. Ľudia boli príjemní a zažil som v iných krajinách aj oveľa nepríjemnejších. Budem veľmi rád ak sa mi ešte niekedy podarí navštíviť nejaké ďalšie africké krajiny a spoznať zasa ďalšiu časť tohto určite nádherného kontinentu. Len dúfam, že si ľudia začnú viacej vážiť a chrániť prírodné bohatstvo, parky, zvieratá, rôzne kmene, aby sme mohli aj o 10, 20 alebo 50 rokov sledovať slony, levy a všetko ostatné aj vo voľnej prírode a nie už len v ZOO alebo múzeách. Ak ste sa v mojom cestopise dočítali až sem tak Vám ďakujem, dúfam že Vás zaujal a prípadné Vaše názory, skúsenosti rád uvítam.


Navštívené miesta:
Mestečko Springbok, The Baths – termálne kúpele v Juhoafrickej Republike, Kapské Mesto – centrum mesta, botanická záhrada, Waterfront, Signal Hill, Boulders Beach – kolónia tučniakov v Simons Town, Cape of Good Hope – Mys dobrej nádeje, Dias Beach, Cape Point – najjuhozápadnejší bod afrického kontinentu, Groot Constantia

 

Itinerár
Vioolsdrift Border118 km
Springbok391 km
Citrusdal450 m
The Baths campsite177 km
Kapske mesto -Waterfront71 km
Cape of Good Hope6 km
Cape Point22 km
Simmon's town - Boulders Beach37 km
Botanical Garden15 km
Table Mountain Cable Car5 km
Signal Hill23 km
Groot Constantia17 km
Cape Town City Hall1,2 km
South Africa Museum600 m
Belmond Mount Nelson Hotel1,4 km
Long Street19 km
Cape Town Airport