El Hierro: ako naplánovať cestu na najodľahlejší z Kanárskych ostrovov

november 2021
Viedeň – Tenerife, Wizzair / 10 eur / osoba / spiatočne
Hotel Boomerang – 62 eur / noc / dve osoby
Vistamar La Caleta – 276 eur / štyri noci / dve osoby
Opel Mokka, Cicar – 153 eur / 5 dní
Naviera Armas, Tenerife (Los Cristianos) - El Hierro (Valverde) – 218 eur / dve osoby / spiatočne
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

El Hierro je najmenší a zároveň aj najhoršie dostupný z Kanárskych ostrovov. Prečo najhoršie dostupný? Nelieta tam nič priamo z Európy a jedinou možnosťou ako sa tam dostať je lietadlom s prestupom na Kanárskych ostrovoch alebo loďou. El Hierro, je posledný z Kanárskych ostrovov, na ktorom sme ešte neboli. Preto keď bola šanca letieť za 5 eur na Tenerife, rozhodli sme sa neostať na tomto ostrove, ale presunúť sa práve na El Hierro. I keď pieskových pláží na tomto ostrove veľa nenájdete, okúpať sa tu bez problémov dá. Napríklad v morských bazénikoch, ktorých je na ostrove množstvo. Čo nás tu ešte lákalo, bolo množstvo možností na turistiku. Poďme si ale podrobne rozpísať, ako sa na El Hierro dostať, ako vyzeral náš itinerár, kde si požičať auto a čo na tomto ostrove podniknúť.

 

O výhľady nie je núdza na žiadnej túre

O výhľady nie je núdza na žiadnej túre

 

Ako sa dostať na El Hierro?

Na tento najmenší Kanársky ostrov sa môžete dostať lietadlom priamo len z ostrova Tenerife alebo Gran Canaria. Z iných ostrovov alebo z pevninskej Európy to pôjde len s prestupom. Loďou je to možné len z ostrova Tenerife.

 

Na El Hierro loďou

Na El Hierro premáva jediná lodná linka z ostrova Tenerife z prístavu v Los Cristianos. Túto linku prevádzkuje spoločnosť Naviera Armas a premáva jedenkrát denne, každý deň v týždni okrem soboty. Plavba trvá približne dve a pol hodiny. Lístky odporúčame kúpiť v predstihu na stránke spoločnosti. Vo frekventovaných termínoch môže byť aj loď vypredaná. My kupujeme lístky online deň pred plavbou a loď počas našej plavby nie je naplnená ani z polovice. Cestujeme ale v novembri, čo asi nie je taký frekventovaný mesiac, navyše v období pandémie, kedy cestuje menej ľudí. Na lodi nie je problém kúpiť niečo na jedenie – pitie. Tiež je na lodi terasa, kde môžete v prípade dobrého počasia stráviť plavbu. Ceny začínajú od 50 eur za jednosmernú cestu pre osobu. Výrazné zľavy majú rezidenti Kanárskych ostrovov. Pri plánovaní cesty je najlepšie pozrieť ceny, časy plavieb a všetky potrebné informácie priamo na stránke prepravcu.

 

Binter Canarias pristáva na El Hierro

Binter Canarias pristáva na El Hierro

 

 

Na El Hierro lietadlom

Na El Hierro lietajú dve letecké spoločnosti:

Canary Fly tu lieta z ostrova Tenerife a Binter Canarias z Tenerife a Gran Canarie. Ak by ste chceli letieť z inokadiaľ, budete pravdepodobne musieť prestúpiť na jednom z týchto ostrovov. Ale pozor, z Tenerife sa na El Hierro lieta z letiska Tenerife North, nie z letiska Tenerife South, kam prilieta väčšina letov z Európy. Keď teda doletíte napríklad Wizzairom alebo Ryanairom na Tenerife South, budete sa musieť presunúť takmer cez celý ostrov. Aj preto nám viacej vyhovovalo ísť loďou.

 

Malé letisko na El Hierro

Malé letisko na El Hierro

 

Všetky detailné informácie ohľadom cien, časov letov je najlepšie pozrieť priamo na stránkach leteckých prepravcov, keďže tieto sa časom menia a v budúcnosti môžu pribudnúť aj nové linky. Všetky potrebné informácie ohľadom presunov medzi kanárskymi ostrovmi sme spísali aj v samostatnom článku.

 

Lávové polia na západe ostrova

Lávové polia na západe ostrova

 

Vetrom ohnutý strom je aj symbolom ostrova, nájdete ich veľa na západe ostrova

Vetrom ohnutý strom je aj symbolom ostrova, nájdete ich veľa na západe ostrova

 

Požičanie auta na ostrove El Hierro

Na požičanie auta využívame požičovňu Cicar a to z viacerých dôvodov. S touto spoločnosťou máme už dobré skúsenosti na iných ostrovoch. Má v cene zahrnuté všetky potrebné poistenia a na požičanie stačí aj debetná karta, nepotrebujeme kreditnú. Podstatným dôvodom je aj to, že majú pobočku aj v prístave aj na letisku a v prístave sú otvorený aj neskoro večer, po príchode našej lode. Na požičanie stačí len náš občiansky, vodičský preukaz a debetná karta, ktorou na mieste platíme rezerváciu. V papieroch máme poznačené množstvo benzínu, ktoré je v nádrži a rovnaké množstvo aj vraciame. Pri vrátení len nechávame kľúče v kaviarni v prístave a odchádzame. Pobočka požičovne v prístave je pri našom odchode zatvorená.

 

Naše auto na El Hierro

Naše auto na El Hierro

 

Ak by ste išli lietadlom, na letisku je ešte autopožičovňa Auto Plus Car. S touto máme tiež dobré skúsenosti, a má rovnako výhodné podmienky ako Cicar, no oproti Cicaru je o niečo lacnejšia. My ju ale nevyužívame, keďže nemajú pobočku v prístave, ale iba na letisku.

 

Cesty na El Hierro sú veľmi kvalitné

Cesty na El Hierro sú veľmi kvalitné

 

Kedy sa vybrať na El Hierro?

Rovnako ako ostatné z Kanárskych ostrovov aj El Hierro je vhodné na návštevu celoročne. My cestujeme v novembri a počasie máme ideálne. Každý deň je doobeda väčšinou úplne jasno, poobede sa začnú nad horami zbierať oblaky. Na pobreží je ale celý deň pekné počasie. Preto sa snažíme aj naše dni plánovať tak, že doobeda ideme do vyšších výšok na túru a poobedie potom trávime pri mori. Treba teda rátať, že na horách môže byť chladnejšie, zamračené, prípadne prísť krátky dážď, ale návštevou ostrova v každom ročnom období určite nič nepokazíte. V lete bude teplejšie, na konci zimy asi trocha chladnejšie.

 

Pieskových pláži na ostrove nie je veľa a často sú na nich veľké vlny

Pieskových pláži na ostrove nie je veľa a často sú na nich veľké vlny

 

Kúpanie na El Hierro

Teploty počas našej návštevy cez deň stúpajú k 25 stupňom Celzia a v noci zasa klesajú k 19 stupňom na pobreží. Vo vyšších výškach klesajú aj nižšie. S kúpaním treba rátať, že je to oceán, teda často sú dosť veľké vlny. Tu veľmi dobre poslúžia morské bazéniky a jaskyne, kde sa dá kúpať aj pri rozbúrenom mori. Teplota vody síce nie je extrémne vysoká, no bez problémov sa kúpeme každý deň, a to patríme skôr k tým, čo majú radšej teplejšiu vodu.

 

Bazény len kúsok od nášho ubytovania, kde sa môžete zadarmo kúpať

Bazény len kúsok od nášho ubytovania, kde sa môžete zadarmo kúpať

 

Ďalší z bazénikov na El Hierro, v ktorých sa môžete kúpať v prípade veľkých vĺn

Ďalší z bazénikov na El Hierro, v ktorých sa môžete kúpať v prípade veľkých vĺn

 

Turistika na El Hierro

El Hierro je ideálny ostrov na turistiku. Turistických trás je tu množstvo sú veľmi dobre značené. Stačí teda len zbaliť niečo na zjedenie, dostatok vody a môžete vyraziť. My absolvujeme každý deň aspoň jednu túru a všetky určite stáli za to. Tieto túry ale detailne popíšeme v ďalších cestopisoch z ostrova. Asi najznámejšou túrou na ostrove je GR 131, ktorá prechádza cez celý ostrov a potom pokračuje aj na ďalších ostrovoch. Pôvodne sme chceli absolvovať aj túto. Má len cca 35 kilometrov, čo nie je veľa, keďže vedie cez celý ostrov. Nakoniec nás ale odradilo to, že by sme museli na začiatok (alebo koniec)  túry odviezť drahým taxíkom (nechodí tam žiadny autobus), a nechcelo sa nám kvôli jednej noci niesť z domu stan. Bez neho cestou veľmi nie je kde sa ubytovať. No veľa ľudí dáva túto túru aj za jeden deň. Záleží len akú máte kondičku.

 

Túry sú veľmi dobre značené

Túry sú veľmi dobre značené

 

Výhodou turistiky na El Hierro je aj to, že na túrach väčšinou stretávame len minimum ľudí. Nemusíte sa teda nikomu vyhýbať a môžete si užívať prírodu a výhľady.  Na ostrove tiež nájdete množstvo veľmi pekne spravených vyhliadok, ktoré stoja za návštevu a väčšinou sme na nich tiež boli úplne sami.

 

Pekné vyhliadky, na ktorých tiež väčšinou nikoho nestretnete

Pekné vyhliadky, na ktorých tiež väčšinou nikoho nestretnete

 

Výber ubytovania na El Hierro

El Hierro je maličký ostrov, a tak až tak veľmi na mieste ubytovania nezáleží. Hlavne to platí v prípade, ak máte požičané auto. Ak sa plánujete presúvať hromadnou dopravou, to už nebude také jednoduché. Do niektorých častí ostrova doprava ani nechodí. No nájde sa veľa ľudí, ktorý prešli tento ostrov aj pešo. Je malý, tak sa dá aj to, ale to určite nie je pre každého. Ak budete mať auto a budete chcieť pochodiť celý ostrov, tak či tak sa nevyhnete každodenným presunom. No našťastie tie presuny nie sú dlhé a behom dňa nie je problém dostať sa na ktorékoľvek miesto na ostrove. My volíme Hotel Boomerang v hlavnom meste na jednu noc. A to hlavne z dôvodu, že prvý deň prichádzame neskoro a tento hotel má nonstop recepciu. Na ďalšie dni potom vyberáme ubytovanie Vistamar La Caleta v dedinke La Caleta, ktorá je pri pobreží a kúsok od ubytovania sú aj bazény, do ktorých sa chodíme kúpať. Máme tu plne vybavenú kuchyňu, bazén a veľmi peknú záhradu. Celkovo je toto ubytovanie veľmi pekné.

 

Záhrada nášho ubytovanie s bazénom

Záhrada nášho ubytovanie s bazénom

 

Ubytovacie zariadenia ale na ostrove nájdete v každej kategórii od najluxusnejších až po hostely alebo kemp. Stačí si len vybrať podľa preferencií. Rezervovať odporúčame aspoň trocha v predstihu, aby sa nestalo, že ubytovanie, ktoré sa vám páči a je za dobrú cenu bude vypredané.

 

Jeden z najluxusnejších hotelov – hotel Parador

Jeden z najluxusnejších hotelov – hotel Parador

 

Náš itinerár na El Hierro

Pre príklad pripájame aj itinerár nášho pobytu na ostrove. Hlavným cieľom pre nás bola turistika, a tak sme každý deň absolvovali aspoň jednu túru, tiež sme sa každý deň aspoň chvíľu okúpali.

  1. deň – podvečer plavba z Tenerife na El Hierro, požičanie auta, presun na ubytovanie
  2. deň – túra na najvyšší vrch ostrova Pico de Malpaso, túra La Llanía
  3. deň – západná časť ostrova - túra k stromu El Sabinar a na vyhliadku Mirador de Bascos, maják Faro de Orchilla a pláž Playa del Verodal, kúpanie sa v morských bazenikoch
  4. deň – kúpanie v morských bazénikoch, túra Sendero Malpaís del Tamaduste
  5. deň – okružná túra z Mirador de La Peña na Mirador de Jinama
  6. deň – kúpanie v bazénikoch Piscinas de La Caleta a v Tamaduste, plavba loďou späť na Tenerife

 

Na ostrove nájdete množstvo prírodných skalných mostov

Na ostrove nájdete množstvo prírodných skalných mostov

 

Rozpočet našej cesty na El Hierro

Pozrime sa aj na to, s akým rozpočtom pri ceste na El Hierro treba počítať. Naše výdavky na dopravu a ubytovanie:

Ubytovanie na 5 nocí (Hotel Boomerang , Vistamar La Caleta) – 338 eur

Letenky z Viedne na Tenerife - 20 eur pre dve osoby, spiatočne

Loď z Tenerife na El Hierro (Valverde) – 218 eur pre dve osoby, spiatočne

Požičanie auta – 153 eur / 5 dní

Na ostrove potom už míňame len na tankovanie a stravu. Ostrov je maličký, tak nenajazdíme nejako veľa. Za tankovanie míňame približne 30 eur. Stravu si na túry balíme so sebou a blízko nášho ubytovania nie je reštaurácia, tak si na raňajky a večeru len niečo spravíme na ubytovaní, kde máme aj plne vybavenú kuchyňu. Veľký supermarket na nákupy je napríklad v hlavnom meste Valverde, inak sú tu väčšinou len malé obchodíky. Rovnako pozor na to, že reštaurácie nie sú vo všetkých častiach ostrova a často majú neurčité otváracie doby.

Bez stravy teda míňame približne 759 eur, čo vychádza cca 380 eur na jednu osobu.

 

Ešte jeden výhľad na záver

Ešte jeden výhľad na záver