Afrika 2013 – prípravy na cestu

júl / august 2013
Praha - Dubaj, Emirates
Dubaj – Johannesburg, Emirates
Johannesburg - Livingstone, British Airways
Cape Town - Dubaj, Emirates
Dubaj - Praha, Emirates
Praktické informácie:
Botswana Botswana,
Južná Afrika Južná Afrika,
Namíbia Namíbia,
Zambia Zambia,
Zimbabwe Zimbabwe
Botswana: Gaborone
Južná Afrika: Pretória
Namíbia: Windhoek
Zambia: Lusaka
Zimbabwe: Harare

Hlavné mesto

Botswana: Botswanská pula (BWP)
Južná Afrika: Juhoafrický rand (ZAR)
Namíbia: Namíbijský dolár
Zambia: Zambijská kwacha (ZMW)
Zimbabwe: Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Botswana:
Typ DTyp D
Typ GTyp G
Typ MTyp M
Južná Afrika:
Typ CTyp C
Typ DTyp D
Typ MTyp M
Typ NTyp N
Namíbia:
Typ DTyp D
Typ MTyp M
Zambia:
Typ CTyp C
Typ DTyp D
Typ GTyp G
Zimbabwe:
Typ DTyp D
Typ GTyp G

Využívané typy zásuviek

Botswana: Medzi Slovenskom a Botswanou nie je žiadny časový posun
Južná Afrika: Medzi Slovenskom a Juhoafrickou republikou nie je žiadny časový posun
Namíbia: - 1 hodina oproti Slovensku
Zambia: Medzi Slovenskom a Zambiou nie je žiadny časový posun
Zimbabwe: Medzi Slovenskom a Zimbabwe nie je žiadny časový posun

Časový posun

Botswana: Na návštevu Botswany kratšiu ako 90 dní vám postačí platný cestovný pas, s platnosťou minimálne ďalších 6 mesiacov. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Južná Afrika: Na návštevu JAR je potrebné platné vízum. O vstupné vízum je potrebné požiadať osobne na najbližšom Veľvyslanectve Juhoafrickej republiky. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Namíbia: Na návštevu Namíbie je potrebné platné vízum a cestovný pas s platnosťou minimálne ďalších 6 mesiacov. O vízum je možné požiadať na Veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Zambia: Na návštevu Zambie je potrebný platný cestovný pas, vízum a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v Medzinárodnom očkovacom preukaze. Vízum je možné získať na Veľvyslanectve Zambie so sídlom v Berlíne alebo na letisku a na hraničnom prechode Zambie (poplatok 50.- USD). Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.
Zimbabwe: Na návštevu Zimbabwe je potrebný platný cestovný pas a vízum, ktoré možno získať pri prílete do krajiny alebo pri vstupe/prekračovaní hraníc Zimbabwe. Jednovstupové vízum stojí 30,- USD, dvojvstupové 45,- USD a viacvstupové 55,- USD. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Botswana: Najlepší čas na návštevu Botswany je od mája do októbra, kedy trvá suché obdobie s príjemnými teplotami. Toto obdobie je najlepšie pre pozorovanie zveri na safari, keďže sa zvieratá združujú pri napájadlách. Najlepší čas na návštevu Delty Okovangu a Národného parku Chobe je od júna do augusta.
Južná Afrika: Najlepší čas na návštevu JAR a jeho národných parkov je od mája do septembra, kedy trvá obdobie sucha. Rána a noci sú však chladné. Výborné mesiace na návštevu sú máj a september, kedy je mnej zima a pozorvanie zveri je tiež výborné.
Namíbia: Najlepší čas na návštevu Namíbia je od mája do októbra, kedy trvá suché obdobie. Toto obdobie je najlepšie pre pozorovanie zveri na safari, keďže sa zvieratá združujú pri napájadlách. Kým v júli a auguste je celkom zima a nočné teploty môžu klesnúť až na nulu, v septembri a októbri je veľmi horúco.
Zambia: Najlepší čas na návštevu Zambie je od mája do októbra, kedy trvá suché obdobie. Toto obdobie je najlepšie pre pozorovanie zveri na safari, keďže sa zvieratá združujú pri napájadlách. Najlepším obdobím na návštevu Viktóriiných vodopádov je od júna do septembra, hlavne ak chcete vyskúšať vodné aktivity ako rafting a iné. Ak ich chcete vidieť v plnej sile, tak najlepšie obdobie je koniec sezóny dažďov (od marca do mája).
Zimbabwe: Najlepší čas na návštevu Zimbabwe je od mája do októbra, kedy trvá suché obdobie. Toto obdobie je najlepšie pre pozorovanie zveri na safari, keďže sa zvieratá združujú pri napájadlách. Najlepším obdobím na návštevu Viktóriiných vodopádov je od júna do septembra, hlavne ak chcete vyskúšať vodné aktivity ako rafting a iné. Ak ich chcete vidieť v plnej sile, tak najlepšie obdobie je koniec sezóny dažďov (od marca do mája).

Cestovné obdobie

Botswana: Angličtina, Setswana
Južná Afrika: Angličtina, Afrikánčina, Ndebelčina, Pedi, Sothčina, Svazijčina, Tsonga, Tswančina, Vendčina, Xhoština, Zuluština
Namíbia: Angličtina
Zambia: Angličtina
Zimbabwe: Angličtina

Úradný jazyk

Afrika, Afrika... čo si predstavíte pod týmto slovom, pojmom, kontinentom? Predstaviť si asi môžeme čokoľvek od toho najkrajšieho po to najhoršie, čo nás môže na tomto kúsku našej planéty stretnúť. Afrika bola odjakživa mojím snom. Vlastne ani neviem prečo a možno práve preto som sa rozhodol tento sen si splniť a vydať sa tam. Už pred približne dva a pol rokom, keď som plánoval môj úplne prvý výlet mi hneď padla do oka. A hneď som aj zisťoval, či je možné vôbec vycestovať do niektorých afrických krajín, či sa dá zdolať Kilimandžáro (mimochodom táto myšlienka ma ešte stále neopustila, uvidíme možno sa niekedy podarí...). No na začiatok vyhrali nejaké tie cesty v rámci Európy a minulý rok po návrate z Ázie som už aj o ceste do Afriky začal reálne rozmýšľať.


A tak som začal Afriku detailnejšie študovať. Prečítal som niekoľko kníh a cestopisov ľudí, ktorí tam cestovali na vlastnú päsť a pomaly začal aj plánovať moju cestu. Prvá krajina, ktorá mi učarovala bola Namíbia. Množstvo jej prírodných krás od národného parku Etosha cez Fish River Canyon, Cape Cross, Sossusvlei, Walvis Bay, Twyffelfontein, Meteorit Hoba až po domorodcov v podobe kmeňov Himba a Herero a mnoho, mnoho ďalšieho ma nenechalo chladným a hneď som ju pridal na zoznam. Takže som sa začal plne sústrediť na návštevu Namíbie. Hľadal možnosti ako ju prejsť a vidieť a zažiť toho čo najviac a pri tomto študovaní som prichádzal na ďalšie zaujímavé miesta. Z Namíbie je to už len na skok k Viktóriiným vodopádom, jedným z najväčších vodopádov na svete, ktoré sú na hraniciach Zambie a Zimbabwe. To predsa nemôžem vynechať. Plánovaním cesty z Namíbie k Viktóriiným Vodopádom som narazil na Botswanu a jej nádherné parky. Okavango Deltu, údajne najväčšiu suchozemskú deltu a Národný park Chobe, park s najväčšou koncentráciou slonov v Botswane a mal som ďalšie zastávky na ceste. Keďže už budem v Južnej Afrike prečo nenavštíviť Kapské Mesto, ktoré sa stále radí k najkrajším mestám sveta? Zastaviť sa na Myse Dobrej Nádeje, navštíviť najjužnejší bod Afriky, impozantnú stolovú horu alebo nafotiť kolóniu tučniakov? A tak na mojom africkom zozname čo musím vidieť pribúdalo jedno miesto za druhým. Postupom času sa cesta pekne kryštalizovala až sa dostala do jej konečnej podoby:

 

Africký západ slnka

Africký západ slnka

 


Takže prílet do Zambie, mestečka Livingstone kúsok od Viktóriiných vodopádov, pokračovanie do Zimbabwe a prehliadka vodopádov aj z tejto strany. Pokračovanie do Botswany s návštevou národného parku Chobe a pozorovanie zvierat z lodí po rieke Chobe, na pár dní sa vydať na safari do Okavango Delty, následne pokračovať do Namíbie a navštíviť čo najviac z jej krás, keďže pri ich množstve navštíviť úplne všetko asi nepôjde a z Namíbie pokračovať do Juhoafrickej Republiky a cestu ukončiť v Kapskom Meste. Cesta bola naplánovaná a mohol som sa pustiť do hľadania ďalších podstatných informácií.

 

Prašné cesty v Namíbii

Prašné cesty v Namíbii

 


Víza

Nasledovalo hľadanie informácií ohľadom víz do krajín, ktoré plánujem navštíviť, čo sa ukázalo tiež ako nie najľahšia úloha. Už pri hľadaní informácií o vízach do Zambie a Zimbabwe som nachádzal na internete rozdielne informácie. Najdôveryhodnejšie mi prišlo napísať priamo na ambasády týchto krajín, kde mi potvrdili, že víza si môžu Slováci kúpiť po príchode do krajiny. Do Juhoafrickej Republiky a Botswany na turistické cesty kratšie ako 30 dní Slováci víza nepotrebujú. I keď veľmi veľa agentúr pri Botswane ešte stále uvádza, že víza sú potrebné a ponúkajú ich vybavenie. No netreba sa nechať zmiasť. Jediná krajina kam potrebujeme mať víza vybavené dopredu je Namíbia. Víza do Namíbie je možné vybaviť na Namíbijskej ambasáde vo Viedni. K vybaveniu je potrebné vyplniť formulár, ktorý sa nachádza na stránke ambasády, platný cestovný pas, dve fotografie pasového formátu, zaplatiť poplatok a dobré je mať aj letenky a plán cesty s miestami, kde sa budeme zdržiavať a budeme ubytovaný. Podrobné podmienky je najlepšie si prečítať priamo na stránke ambasády. Takže si to všetko zhrňme:

Zambia – víza na hraniciach, poplatok 50 $
Zimbabwe – víza na hraniciach, poplatok 30 $
Botswana – bezvízová
Namíbia – víza potrebné vybaviť dopredu, poplatok 45 €
Juhoafrická Republika – bezvízová

 

dead slow


Očkovania

Ďalšou úlohou bolo zistiť čo najviac informácií o očkovaniach a prevencií proti chorobám. A tu bol tiež internet plný protichodných informácií. Jedny všetky očkovania a antimalariká odporúčali, iný zasa boli proti tomu hlavne proti antimalarikám. Ale poďme pekne po poriadku. Ako prvé som si dal očkovanie proti žltačke A, B. Toto očkovanie som si chcel dať už pred cestou do Ázie, ale vtedy ma to napadlo asi týždeň pred odletom a to som už nestíhal. Takže približne pol roka pred odchodom ešte počas plánovania cesty do Afriky som zašiel za mojím obvodným lekárom, ktorý ma proti žltačkám aj zaočkoval prvou injekciou. O mesiac na to som dostal ďalšiu a tretiu ešte dostanem po pol roku. Toto očkovanie sa už nepreočkováva čiže platí doživotne. Povinné očkovanie do žiadnej z týchto krajín nie je. Lenže pri vstupe do Namíbie a Juhoafrickej Republiky z miest výskytu žltej zimnice vyžadujú očkovanie proti žltej zimnici a keďže budem do týchto krajín prichádzať zo Zambie, ktorá je miestom výskytu, rozhodol som sa toto očkovanie absolvovať. Okrem toho som sa ešte rozhodol pre očkovanie proti brušnému týfusu a dať si predpísať antimalariká Malarone. O malárii a antimalarikách nájdete na internete nespočetne informácií a keďže Zambia, Zimbabwe, sever Botswany a Namíbie patria do malarickej zóny, rozhodol som sa to nepodceniť. Tri mesiace pred odletom som zašiel znova za mojím obvodným lekárom s cieľom informovať sa o iných očkovaniach, ktoré som si vybral, no trocha ma sklamal, keďže mi nevedel ani poradiť a ani ma zaočkovať. A tak mi neostávalo asi nič iné iba navštíviť kliniku cudzokrajných chorôb v Bratislave. Tu to už prebiehalo jednoducho, po príchode som len vyplnil dotazník kam cestujem, či mam nejaké zdravotné problémy a tak. Po asi päť minútovej konzultácií s doktorkou, ktorá mi navrhla presne tie očkovania, ktoré som si vybral aj ja ma hneď aj zaočkovali. Najprv ma chceli proti brušnému týfusu, ale keďže nemali vakcínu, dali mi najprv injekciu proti žltej zimnici. Zaujímavé je, že po tejto injekcii nemôžete dva týždne vykonávať fyzickú aktivitu, navštevovať solárium alebo piť alkohol. Taktiež som sa mesiac nemohol proti ničomu očkovať, takže proti brušnému týfusu som sa mohol ísť až o mesiac, kedy mi aj predpísali antimalariká. Takto to bolo v mojom prípade a určite je asi najlepšie v každom prípade sa poradiť s lekárom, ktorý sa v tom vyzná a vie odporučiť pre každého konkrétne očkovania. Dobré je pred cestou ešte skontrolovať platnosť očkovania proti tetanu a očkovania mať zapísané v medzinárodnom očkovacom preukaze. Na záver si zhrňme ešte očkovania:

Žltačka A, B – tri injekcie doživotne – cena cca 150 € no je tu možnosť uhradenia poisťovňou v niektorých prípadoch
Žltá zimnica – jedna injekcia na 10 rokov – cena 52 €
Brušný týfus – jedna injekcia na 3 roky – cena 22 €
Antimalariká Malarone – berie sa denne – jedno balenie 12 tabliet – cena balenia 37,50 €


Letenky

Ceny leteniek som sledoval viac menej počas celej doby plánovania cesty. Nájsť extra lacné letenky z okolia Slovenska do Livingstone v Zambii a s návratom z Kapského mesta nie je jednoduché, ak to je vôbec možné. Najlepšie ceny mal približne pol roka pred odletom Qatar Airways, to som bohužiaľ nevyužil. Nakoniec som letenky kupoval približne tri mesiace pred odletom. A to s odletom z Prahy cez Dubaj do juhoafrického Johannesburgu a návratom z Kapského Mesta rovnako cez Dubaj do Prahy s leteckou spoločnosťou Emirates. Toto sa mi zdalo najvýhodnejšie, keďže oba prestupy v Dubaji sú približne štvorhodinové a približne v polke cesty, čo je akurát na vystretie po jednom dlhom lete a pred ďalším ešte dlhším. A aj cenovo to vyšlo najlepšie oproti ostatným možnostiam. V Johannesburgu mám nakoniec jeden deň voľný, ktorý by som mohol využiť na prípadnú prehliadku mesta a potom pokračujem s British Airways do Livingstone.

 

Pristávanie v Livingstone neďaleko Victoria Falls

Pristávanie v Livingstone neďaleko Victoria Falls

 


Ako už u mňa býva zvykom nič nemôže byť bez problémov, a tak samozrejme nejaké sa vyskytli aj pri plánovaní cesty. Najprv sme mali cestovať dvaja, ale keďže vycestovať aj z práce na dlhé obdobie nie je jednoduché, ostal som časom sám a iného blázna, ktorý by sa so mnou vydal na takúto cestu sa mi nájsť nepodarilo. A od toho sa trocha odvinulo aj plánovanie presunov v rámci Afriky. Prvotný plán bol presúvať sa miestnou dopravou a autobusmi prípadne požičaným autom. No nakoniec mi presuny v Afrike zabezpečuje agentúra, ktorá organizuje aj safari zájazdy. Ubytovanie je naplánované v kempoch, stanoch, benzínových pumpách a uvidíme, kde ešte skončíme. Trasa cesty je dohodnutá tak ako som chcel a okrem presunov si program organizujem viac menej sám. Podrobný cestopis s fotkami potom nájdete na našej stránke a aj počas cesty sa budem snažiť dávať nejaké informácie či už na stránku alebo facebook fanpage, tak môžete sledovať, kde sa budem práve nachádzať. Samozrejme nejaké zmeny v programe sa môžu vyskytnúť a v podstate s nimi aj rátam, niečo sa možno pridá, iné vypustí, no dúfam, že to nakoniec všetko dopadne tak ako má.

Itinerár
Bratislava330 km
Praha4468 km
Dubaj6390 km
Johannesburg954 km
Livingstone3886 km
Cape Town7621 km
Dubaj4468 km
Praha330 km
Bratislava