To najkrajšie z Nórska: turistika na Litlefjellet, Trollstigen a fjord Geiranger

júl 2021
Praktické informácie:
Nórsko Nórsko
Oslo

Hlavné mesto

Nórska koruna (NOK)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Nórskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Na návštevu Nórska je najvhodnejší čas od mája do augusta, kedy je v Nórsku najteplejšie a dni sú najdlhšie. Teploty sa na juhu krajiny pohybujú od 18 do 23°C, na severe je to o niekoľko stupňov menej. Najchladnejšie sú mesiace január a február, kedy je aj nejmenej denného svetla. Ak chcete okúsiť zimné športy, tak marec je na to ideálny. Stále je dostatok snehu, ale dni sú už dlhšie.

Cestovné obdobie

Nórčina

Úradný jazyk

Po predchádzajúcom dni, ktorý sme ukončili na Atlantic Ocean Road sa dnes presúvame o niečo južnejšie do okolia mesta Andalsnes, ktoré ja rajom pre všetkých milovníkov turistiky. Možností na turistiku je tu naozaj neúrekom, aj my sme tu mali vyhliadnutých viacero túr, no nakoniec si vyberáme, krátku nenáročnú túru na Litlefjellet. Litlefjellet je naozaj skrytý pokladom tejto oblasti. Táto túra totiž nie je náročná a pritom ponúka naozaj krásne výhľady na okolie. Jej názov v preklade doslova znamená „malá hora“.

 

Túra na Litlefjellet

Začiatok túry sa nachádza asi 16 km od mesta Andalsnes. Dostaneme sa tam, keď odbočíme z cesty č.64 pri dedidnke Isfjorden na cestu 5994 a následne na 5996 a pokračujeme po úzkej bočnej ceste smerom na Vengedalen. Táto cesta je platená a za chvíľku prichádzame ku rampe. Za prejazd sa platí 100 NOK a je potrebné zaplatiť kartou. Od automatu pokračujeme ďalej ešte približne 6 kilometrov, kým sa dostaneme na parkovisko pod Litlefjellet.

Pozdĺž celej cesty je možné kempovať, čo aj využíva a kempuje tu množstvo ľudí. Je to ideálne miesto na kempovanie v prírode, keďže odtiaľto vedú viaceré turistické chodníky, takže ráno sa môžete ihneď vybrať na túru.

 

Na začiatku si nevidíme ani na špičku nosa, po hodine sa hmla rozostupuje...

 

Na parkovisku pred Litlefjellet to vyzerá o niečo lepšie, je tu menej áut, ale asi je to len tým, že sme tu skoro ráno. Celkovo výstup na Litlefjlellet je krátky. Chodník na hrebeň má dĺžku len okolo 700 metrov, prevýšenie je niečo vyše 100 metrov. A keďže je túra krátka, je vhodná aj pre tých, ktorí nie sú veľmi aktívni turisti ako aj pre deti.

 

...a nám sa odkrývajú okolité hory

...a nám sa odkrývajú okolité hory

 

Už ako prichádzame na parkovisko, obklopuje nás zo všetkých strán hmla, ale ako vychádzame vyššie, je to ešte horšie. Viditeľnosť je len pár metrov. Cestou hore sa však nie je kam stratiť, ideme len strmo dohora. Na jednom krátkom úseku, nám vo výstupe strmým terénom pomáhajú reťaze. Celý výstup nám zaberie približne pol hodinu. Túra na Litlefjellet je úžasná hlavne kvôli výhľadom na okolie, ale momentálne nevidíme nič.  Hrebeň je široký a vedie tu niekoľko chodníčkov. Trochu sa poprechádzame po hrebeni a čakáme, kým sa rozíde hmla.

 

Mapa túry z parkoviska na vyhliadku Litlefjellet

 

Hrebeň Litlefjellet je ideálne miesto aj na prespanie v stane. Stretávame niekoľko turistov, ktorí tu kempovali cez noc. Ak budete mať možnosť, tak tu určite odporúčame prespať a užiť si výhľady na západ aj východ slnka. Pravdaže ak nebude taká hmla ako sme mali my.

 

Na hrebeni prenocovalo niekoľko turistov

Na hrebeni prenocovalo niekoľko turistov

 

Po asi hodinke to začína konečne vyzerať nádejne. Prechádzame po hrebeni, keď sa zrazu z hmly vynorí oproti stojaca hora a začína sa neskutočné prírodné divadlo. Postupne sa odkrývajú všetky okolité kopce. Oproti Litlefjellet sa črtajú ostré štíty Trollvegen. Najkrajší momentom je, keď sa zrazu ukáže Romsdalshorn, nezvyčajná kužeľovitá hora.  Trávime tu ešte minimálne ďalšiu hodinu, fotíme a pozorujeme okolie.

 

Cukrová pena pod nami ešte stále drží

Cukrová pena pod nami ešte stále drží

 

Nakoniec pomaly a veľmi neochotne schádzame dole na parkovisko.

Okrem Litlefjellet sa u dajú podniknúť aj ďalšie kratšie či dlhšie túry. Najznámejšia je túra na Romsdalseggen, ktorá vedie po hrebeni až priamo do Andalsnes. Táto túra má asi 10 km s prevýšením okolo 900 metrov. Pri tejto túre treba ale počítať s využitím nejakého spôsobu dopravy na začiatok túry, či už autobusu alebo taxíka, pretože je to jednosmerná túra. Ale dá sa prispôsobiť, tak, že nepôjdete ju po celej dĺžke, ale ako približne 14 kilometrový okruh.

 

Populárna túra Romsdalseggen hrebeňom až do mesta Andalsnes

 

Ďalšou možnosťou je vrch Blanebba, na ktorý vedie túra s dĺžkou približne 5 km a prevýšením 900 metrov.

Zaujímavá môže byť aj krátka túra k jazeru Hurrungsvatnet na opačnej strane údolia.

 

Najzaujímavejší okolitý vrch je Romsdalshorn

Najzaujímavejší okolitý vrch je Romsdalshorn

 

V tomto údolí sa dá kľudne stráviť aj deň či dva rôznymi túrami. Ale dneska máme ešte naplánovaný bohatý program, a tak sadáme do auta a presúvame sa o niekoľko kilometrov ďalej na jednu z najkrajších ciest na svete - Trollstigen.

 

Na Litlefjellet trávime hodnú chvíľu, nejdeme sa na tú krásu vynadívať.

Na Litlefjellet trávime hodnú chvíľu, nejdeme sa na tú krásu vynadívať.

 

Trollstigen a túra k jazeru Bispevatnet

Tento horský priesmyk, plný strmých zákrut, je svetoznámy a ročne ho navštívia státisíce návštevníkov z celého sveta. Trollstigen doslova znamená  „Trollov rebrík“. V dávnych časoch bol Trollstigen nebezpečným horským priechodom, ktorí využívali najmä pastieri oviec, ale v roku 1936 bola cesta vyasfaltovaná a dnes je to jedna z najznámejších ciest na svete.

 

Údolie a cesta Trollstigen z vyhliadky pri ceste

Údolie a cesta Trollstigen z vyhliadky pri ceste

 

Trollstigen leží približne 14 km od mesta Andalsnes. Pred samotnou Cestou trollov, míňame kemp Trollstigen, kde sa oplatí zastaviť aj keď tu zrovna neplánujete prespať. Je to fajn miesto na kúpu suvenírov alebo na fotku.

Neďaleko od kempu už začína cesta pomaly stúpať do výšin. Mnohými zákrutami sa dostávame vyššie a vyššie a míňame ohromujúci vodopád Stigfossen. Nakoniec sa dostávame až na vrchol priesmyku, kde sa nachádza vyhliadka, návštevnícke centrum a bezplatné parkovisko.

Ak sa chcete vyhnúť davom turistov, je lepšie prísť na Trollstigen skoro ráno. Neskôr už býva na ceste toľko áut, že premávku usmerňujú policajti/dobrovoľníci. Pokiaľ sa dá, skontrolujte si počasie a vyberte si na návštevu slnečný deň, často tu býva hmla, a v takom prípade z cesty veľa neuvidíte. Nezabudnite, že cesta je zatvorená v zime medzi októbrom a májom a tiež v prípade zlého počasia.

 

Pekne upravené jazierka pri vyhliadke. My sa však chystáme na kopec v pozadí

Pekne upravené jazierka pri vyhliadke. My sa však chystáme na kopec v pozadí

 

Výhľad na jazierka, parkovisko a hory v pozadí pri Trollstigene

Výhľad na jazierka, parkovisko a hory v pozadí pri Trollstigene

 

Hoci výhľady na cestu a  na údolie Isterdalen sú odtiaľto naozaj úžasné, je tu naozaj veľa ľudí. Je vidno, že Trollstigen je jedno z najpopulárnejších miest v Nórsku.  Trošku nám to množstvo ľudí prekáža, a tak sa len rýchlo odfotíme a odchádzame z vyhliadky, ale Trollstigen ešte neopúšťame. Keď sme už tu, chceme si dať aj nejakú krátku túru. Z niekoľkých možností vyberáme túru k jazeru Bispevatnet.

Túra sa začína na opačnej strane cesty oproti parkovisku na Trollstigen. Opäť je to krátka túra s dĺžkou len jeden kilometer. Napriek tomu sa pri nej poriadne zapotíme. Na jednom kilometri prekonáme prevýšenie 300 metrov, to znamená, že ideme len strmo nahor.

 

Ako stúpame, máme krajšie výhľady aj na protiľahlé kopce....

Ako stúpame, máme krajšie výhľady aj na protiľahlé kopce...

 

...aj na krajinu a cestu pod nami

...aj na krajinu a cestu pod nami

 

Už sme takmer pri jazere

Už sme takmer pri jazere

 

Túra však netrvá veľmi dlho, za necelú hodinku sme hore pri nádhernom ľadovcovom jazere Bispevatnet. Celú cestu a aj pri jazere stretávame len pár ľudí. Pri jazere odpočívame a opaľujeme sa pod teplým nórskym slniečkom. Je tak teplo, že niektorí odvážlivci  sa schladia priamo v jazere.

Od jazera sa dá pokračovať ešte vyššie na jeden z okolitých vrchov, napríklad na vrch Kongen, kam je to ešte asi 3 km s prevýšením okolo 500 metrov alebo na vrch Bispen, po ktorom bolo pomenované aj jazero.

 

Odmenou nám je krásne horské jazero. Na pravej strane vidno vrchy Kongen a Bispen.

Odmenou nám je krásne horské jazero. Na pravej strane vidno vrchy Kongen a Bispen.

 

Pri jazere Bispevatnet sa drží sneh aj v júli

Pri jazere Bispevatnet sa drží sneh aj v júli

 

Po hodnej chvíľke schádzame rovnakou cestou dole na parkovisko. V okolí Trollstigen je ešte niekoľko rôznych možností na turistiku. Pekná túra napríklad vedie na opačnú stranu na Stabbeskaret, vyhliadkový bod na okraji pohoria Trollveggen, skadiaľ sa naskytá krásny výhľad do údolia Rauma.

Ďalšou možnosťou je, vystúpať si po Trollstigen pešo až zo spodku Trollstigenu. Popri ceste pre autá totiž vedie aj strmý turistický chodník, ktorý prechádza popri vodpáde Stigfossen až na vyhliadku. Dĺžka tejto túry je  niečo viac ako 2 kilometre s prevýšením okolo 400 metrov.

 

Mapa túry z Trollstigen k jazeru Bispevatnet

 

Fjord Geiranger

Od Trollstigen sa presúvame južnejšie a máme namierené do najkrajšieho nórskeho fjordu Geiranger. Z Trollstigenu je Geiranger vzdialený 67 kilometrov, ale cestou musíme absolvovať aj jeden rýchly presun trajektom medzi Linge a Eidsdalom. Našťastie na trajekt nečakáme príliš dlho. Do Geirangeru prichádzame až podvečer, takže tu netrávime nejako veľa času.  Geiranger je asi najznámejší nórsky fjord, lemovaný niekoľkými vodopádmi, padajúcimi priamo do vôd fjordu. Najznámejší je vodopád Seven Sisters alebo v preklade Sedem sestier, keďže padá siedmymi prúdmi do fjordu.

Geiranger patrí aj medzi najnavštevovanejšie miesta v Nórsku, kde sa zastavujú aj všetky veľké výletne lode. My to ale celkom vychytávame, keďže sme tu až podvečer a na vyhliadkach, ktoré navštevujeme nie je už toľko ľudí.

 

Výhľad na Geiranger z vyhliadky Ørnesvingen

Výhľad na Geiranger z vyhliadky Ørnesvingen

 

Ako prvé sa zastavujeme na vyhliadke Ørnesvingen. Vyhliadka Ørnesvingen leží na vrchu Orlej cesty vo výške 620  metrov nad morom a je z nej krásny výhľad na celý Geirangerfjord, dedinku Gerianger a vidieť odtiaľto aj vodopád Sedem sestier. Orlia cesta sa z vyhliadky vinie dole až na úroveň mora cez mnohé serpentíny.

V Geriangeri je mnoho zaujímavých miest, veľmi obľúbené sú napríklad plavby loďou alebo kajakom  po fjorde alebo túry k niektorým opusteným farmám či vodopádom. Zaujímavá môže byť napríklad túra k vodopádom Storsæterfossen, kde sa môžete prejsť aj poza vodopád. Takisto nás zaujala možnosť odviezť sa výletnou loďou k farme Skageflå a pešo sa z nej vrátiť späť do Geirangeru.  V rámci výletu Vás loďka previezie po fjorde a vysadí pri farme Skageflå. Do Geirangeru sa vrátite za približne 4-5 hodín chôdze alebo sa odveziete späť loďou. Časy, ceny a kúpiť lístky, ak by ste chceli absolvovať tento výlet, nájdete na tomto odkaze.

 

Opačný pohľad z mesta smerom do fjordu

Opačný pohľad z mesta smerom do fjordu

 

My tu tentokrát neplánujeme ďalšiu túru, ale prejdeme sa na chvíľu po centre a zastavíme sa ešte na ďalšej vyhliadke Flydalsjuvet. Flydasjuvet sa nachádza na opačnej strane ako Ørnesvingen, ale sú odtiaľto rovnako krásne výhľady.

Po návšteve Geirangeru už len hľadáme miesto na prespanie, ale cestou sa ešte zastavíme pri krásnom jazere Djupvatnet, kde si pripravíme večeru.

 

Jazero Djupvatnet

Jazero Djupvatnet

 

Časť Nórska od mesta Andalsnes až po Geiranger je naozaj krásna, plná malebných zákutí, množstva vyhliadok a možností na turistiku. Je to zároveň aj jedna z najnavštevovanejších oblastí Nórska, ale stále sa tu dajú nájsť miesta bez veľkého množstva turistov.