Nový Zéland: Turistika v Národnom Parku Tongariro

november 2018
Lodge in the City, Wellington – 53 nzd (cca 31 eur) / 2 osoby / noc
Flat Hills Tourist Park – 81 nzd (cca 48 eur) / 2 osoby / noc
The Crossing Backpackers, Tongariro National Park – 61 nzd (cca 37 eur) / 2 osoby / noc
Hotel Kuntz Paríž - 60 eur / 2 osoby / noc
Tiki Lodge Backpackers Taupo – 70 nzd (cca 42 eur) / 2 osoby / noc
The Backyard Inn Rotorua – 64 nzd (cca 38 eur) / 2 osoby / noc
Oasis Motel and Holiday Park Turangi – 60 nzd (cca 36 eur) / 2 osoby / noc
The Backyard Inn Rotorua – 64 nzd (cca 38 eur) / 2 osoby / noc
Cooks Beach Resort – 65 nzd (cca 39 eur) / 2 osoby / noc
Suzuki Swift, Jucy Rentals – 354 nzd (cca 212 eur) / 2 osoby / 8 dní
Viedeň – Bratislava – Slovaklines 1 eur / osoba
Praktické informácie:
Nový Zéland Nový Zéland
Wellington

Hlavné mesto

Novozélandský dolár (NZD)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

+12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Nového Zélandu kratšiu ako 90 dní je potrebný cestovný pas a vyplniť elektronickú cestovnú registráciu Nzeta. Vyplniť by ste ju mali aspoň 72 hodín pred cestou na stránke https://nzeta.immigration.govt.nz/ alebo v mobilnej aplikácii. Schválenie by malo prísť do niekoľkých minút. Z registráciu sa platí poplatok 12 NZD (9 NZD pokiaľ žiadosť vypĺňate cez aplikáciu) +35 NZD turistický poplatok.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Nového Zélandu je od Decembra do Februára, kedy je tu leto a najlepšie počasie s teplotami okolo 25°C, ale aj ceny sú vtedy najvyššie. Dobrým obdobím je aj jeseň medzi marcom a májom, kedy sú už teploty nižšie, ale zväčša prevláda ešte pekné počasie. V ktoromkoľvek období, ale treba na Novom Zélande rátať s premenlivým počasím, dažďom aj vetrom.

Cestovné obdobie

Angličtina, Maorijčina

Úradný jazyk

Poznáte Pána prsteňov a putovanie Froda a Sama za Horou osudu? Ak áno, tak vám bude pravdepodobne známa aj hora Mt. Ngauruhoe na Severnom Ostrove Nového Zélandu a Národný park Tongariro, ktorý vo filme predstavuje Mordor.

Okrem Mt. Ngauruhoe sa v Národnom parku parku vynímajú aj ďalšie dva vulkány, Mt. Ruapehu, najvyššia hora Severného Ostrova  a Mt. Tongariro. Všetky tri vulkány sú stále aktívne, naposledy vybuchla Mt. Tongariro v roku 2012.

Národný park Tongariro, ktorý je zapísaný aj v zozname svetového dedičstva UNESCO, sa rozkladá na území  takmer 800 km2 a mnoho z tunajších vrcholov sú považované za posvätné miesta. Okrem sopiek, sa v parku nachádza niekoľko vodopádov, kráterové jazierka a dokonca aj púšť.

Do parku vedie niekoľko prístupových bodov. Najznámejším je Whakapapa Village, kde sa nachádza aj veľmi pekné informačné centrum, kde Vám poradia ohľadom rôznych túr, dedina Ohakune na juhu Národného parku a prístupové cesty k Tongariro Alpine Crossing.

 

Tongariro Alpine Crossing

V parku môžete absolvovať rôzne túry od kratších až po viacdňové okruhy. Najslávnejšia túra, ktorá Vás zavedie aj k  slávnej Hore osudu, je jednoznačne trek Tongariro Alpine Crossing. Je to 19,4 kilometra dlhá túra a označuje sa ako jedna z najkrajších túr na svete. Ak si nájdete nejaké rebríčky, tak často sa umiestňuje v prvej desiatke túr na svete.

 

Kedy je najlepšie vydať sa na Tongariro Alpine Crossing?

Hoci túra sa dá absolvovať celoročne, v zime je odporúčaná len vtedy, ak ste skúsený zimný turista alebo so sprievodcom. Oficiálne letná sezóna na Tongarire začína koncom októbra a trvá do konca apríla. Avšak najväčšiu šancu na dobré počasie budete mať medzi decembrom a februárom. Počasie môže byť aj v tomto období nepredvídateľné a na vrchu môže byť úplne iné počasie ako dole. Prší tu celkom často po celý rok a aj v lete môže teplota klesnúť pod nulu.  Najlepšie je preto mať aspoň trochu flexibilný cestovný plán, aby ste si prípadný trek mohli odložiť na iný deň, ak by bolo zlé počasie.

Tongariro Alpine Crossing je celodenná vysokohorská túra, takže na to treba myslieť, ak sa na ňu budete chcieť vydať. Ideálne je mať teplé, vetru a vodeodolné oblečenie, samozrejme si zabaliť dostatok jedla a vody a pevné turistické topánky.

 

Aj takéto výhľady nájdete v Národnom Parku Tongariro

Aj takéto výhľady nájdete v Národnom Parku Tongariro

 

Ako na Tongariro Alpine Crossing?

Tongariro Alpine Crossing je dlhá takmer 20 km a jej prechod trvá 6 až 8 hodín. Pokiaľ však budete chcieť počas nej zdolať aj Horu Osudu – Mount Ngauruhoe, treba si k tomu prirátať ďalšie 2-3 hodinky. Prípadne ak sa budete chcieť vydať na Mt. Tongariro tak ďalšiu hodinu až dve.

Tongariro Alpine Crossing je jednosmerná túra, teda začínate na inom mieste ako končíte. Jeden koniec sa nachádza  pri parkovisku Mangatepopo na západ od vulkánov a druhý na severnej strane pri parkovisku Ketetahi. Teoreticky môžete ísť túru z hociktorej strany, ale výhodnejšie je ísť v smere z Mangatepopo ku Ketetahi, pretože v tomto smere je o niečo menej stúpania.

Na oboch stranách sú parkoviská, problém ale je, že verejné parkoviská, ktoré tam sú, majú (v lete) obmedzené parkovanie na 4 hodiny. Môžete tam teda parkovať, iba ak pôjdete na menšiu túru alebo prechádzku, ale ak pôjdete na celú túru, auto tam nechať nemôžete.

Funguje tu však niekoľko spoločností, ktoré prevádzkujú shuttle busy (napríklad táto: https://tongarirocrossingshuttles.co.nz/), v cene ktorých je väčšinou aj parkovanie na súkromnom parkovisku, kde môžete zaparkovať auto na celý deň. Shuttle bus vás ráno odvezie na druhú stranu túry a večer ukončíte túru na parkovisku, kde máte auto (prípadne aj opačne). Takisto je pri niektorých možnosť, že vás shuttle bus vyzdvihne aj odvezie naspäť priamo na hotel. V prípade zlého počasia shuttle bus nechodí, a teda je dobré sa informovať pred túrou, napríklad na ubytovaní či priamo na stránke spoločnosti, či bus nasledujúci deň pôjde alebo nie. Jedinou nevýhodou je cena za tento shuttle bus, ktorá sa pohybuje okolo 35 až 40 novozélandských dolárov (aktuálne ceny si overte pred rezerváciou prepravy).

 

Mapa Tongariro Alpine Crossing (Zdroj: https://www.tongarirocrossing.org.nz/crossing-map)

Mapa Tongariro Alpine Crossing (Zdroj: https://www.tongarirocrossing.org.nz/crossing-map)

 

Tongariro Crossing môžeme rozdeliť na niekoľko úsekov. Prvý úsek od parkoviska Mangatepop po Soda Springs je pomerne ľahký, vedia zväčša po rovine a zaberie približne 1 až 1,5 hodiny. Pri Soda Springs sa nachádzajú posledné záchody až po chatu Ketetahi.

Úsek od Soda Springs po Južný kráter, nazývaný aj Diablove schody, je celkom strmý, a tak Vás môže celkom potrápiť. Počítajte s približne 40 minútami stúpania.

Cesta od Južného kráteru po Červený kráter trvá približne hodinu a začína rovinou, ktorá prechádza do krátkeho stúpania na hrebeň, ktorý vedie k Červenému kráteru, najvyššiemu bodu treku, pokiaľ neabsolvujete bočný výlety.

Pokiaľ máte dostatok síl, môžete si celú túru predĺžiť ešte o dva bočné výlety na sopky Mt. Ngauruhoe a Mt. Tongariro. Výstup na Mt. Ngauruhoe je dlhší a a náročnejší ako na Mt. Tongariro, ale výhľady z vrchu stoja za to. Výstup Vám zaberie približne dve hodiny a na vrchu si môžete obísť celý kráter. Výstup na Tongariro je pomerne ľahký a taktiež Vás budú sprevádzať krásne výhľady.

Od Červeného krátera nasleduje asi 30 minútové klesanie k Modrému jazeru. Po ceste budete mať za dobrého počasie pekný výhľad na Emerald Lakes. Za nimi vás čaká ešte jedno mierne stúpanie ku chate Keketahi a potom už len dlhý zostup ku parkovisku Keketahi, ktorý potrvá dve hodiny.

 

Viacdňové túry v okolí Tongariro parku

Tongariro Alpine Crossing je súčasťou dlhšieho viacdňového treku Tongariro Northern Circuit, ktorý je dlhý 45 kilometrov a zaberie 3 až 4 dni. Tongariro Northern Circuit je jeden z Great Walks „Veľkých trekov“ Nového Zélandu a vedie okolo sopky Ngauruhoe. Po ceste sa môžete vyspať v jednoduchých chatkách, ktoré sa dajú dopredu rezervovať. Viac o cenách a možnostiach rezervácie nájdete tu

Veľmi podobnou túrou je aj Round the Mountain Track, ktorý vedie okolo sopky Ruapehu. Tento trek má 66 km, je teda dlhší ako Tongariro Northern Circuit a jeho prechod zaberie 4 až 6 dní. Oba treky sa na niekoľkých miestach križujú a ak ich nechcete prejsť celé, mnohé kratšie úseky sa dajú absolvovať aj jednotlivo.

 

Kratšie túry Národného parku Tongariro

My sme sa tak ako väčšina návštevníkov Národného parku chystali na túru Tongariro Alpine Crossing, ale bohužiaľ počasie nám nevyšlo ani trochu. Deň pred našou plánovanou túrou dostávame večer na ubytovaní správy, ktoré nás vôbec netešia. Autobus pravdepodobne pôjde, no celý deň má byť hmla a pršať. Predpoveď sa aj napĺňa. Ráno sa budíme do dažďa a hmly. Za takéhoto počasia nám príde, že na túru, kam sa chodí hlavne kvôli výhľadom zbytočné a rozhodneme sa teda dať si radšej nejaké kratšie túry v Národnom parku Tongariro a Tongariro Alpine Crossing vynechať.

Rozhodnutie to bolo asi správne, keďže celý deň bola úplná hmla a niekedy nebolo vidieť ani na dva metre a rovnako celý deň prší. Výhľady by sme teda nemali žiadne. No mrzieť nás to bude ešte asi dlho, keďže nevieme, či ešte bude niekedy príležitosť sa na Nový Zéland vydať.

 

Tawhai Falls

Z rána celkom dosť prší, a teda dáme si teda len menšiu prechádzku k Tawhai Falls, čo je len 15 minút jedným smerom z parkoviska. No v silnom daždi to dá zabrať ísť v pláštenkách, tak aby sme neboli úplne premočený.

Tawhai Falls, sú známe aj ako Gollum’s pool, keďže je to miesto, kde sa nakrúcala scéna z Pána Prsteňov, kde Gollum chytá ryby. A bolo to práve v jazierku pod týmito vodopádmi. Vodopády nie sú nijak vysoké, majú len 13 metrov, no je to pekná zastávka.

 

Tawhai Falls

Tawhai Falls

 

Taranaki Falls

Potom zájdeme do informačného centra, aby sme na internete pozreli info o počasí. No celý deň má viac menej pršať. Našťastie kým sme v informačnom centre, dážď sa zmení na jemné mrholenie, a tak ideme na druhú, trocha dlhšiu túru, tentokrát k vodopádom Taranaki Falls.

Túra k vodopádom Taranaki je okružná a celý okruh trvá približne dve hodiny. Pri vodopádoch je možnosť rozhodnúť sa, či budete pokračovať k jazerám Lower a Uper Tama alebo sa vrátite druhým chodníkom späť na parkovisko. Zachádzka k jazerám Tama zaberie ďalšie približne 4 hodiny spiatočne.

 

Chodník k Taranaki Falls vedie popri niekoľkých potôčikoch...

Chodník k Taranaki Falls vedie popri niekoľkých potôčikoch...

 

Za pekného počasia by mala táto túra poskytovať krásne výhľady, no nám celú cestu k vodopádom  prší a navyše viditeľnosť je úplne nulová ,tak sa rozhodneme nepokračovať ani k jazerám. Okrem počasia je ale túra celkom zaujímavá, vedie po niekoľkých mostíkoch a vodopády Taranaki, vysoké 20 metrov, sú tiež impozantné. Avšak aj tu je dosť zlá viditeľnosť, a tak ich vidíme viac menej len v hmle.

 

...aj ponad takýto kaňon

...aj ponad takýto kaňon

 

Po návrate k autu hmla klesne ešte nižšie a už nevidieť takmer nič ani tu. Dáme si teda už len jednu krátku asi 15 minutovú prechádzku ku malému kopčeku, z ktorého je aspoň pekne vidieť okolie a rozhodujeme sa skúsiť šťastie z inej strany Národného parku, možno tam bude o niečo lepšie počasie.

 

Taranaki Falls ponorené v hmle

Taranaki Falls ponorené v hmle

 

Mangawhero Falls

Nasadáme teda do auta a obchádzame celý Národný park až prichádzame do mestečka Ohakune, skadiaľ vedie druhá prístupová cesta do parku. Zatiaľ to vyzerá celkom sľubne, no ako stúpame do vyššej nadmorskej výšky, pribúda hmla aj tu. Nevadí. Zastavujeme pri ďalších vodopádoch – Mangawhero Falls, mimochodom  ďalšej filmovej lokácií, tentoraz z Hobbita. Krátkou prechádzkou sa dostávame na vyhliadku na vodopády Mangawhero, ktoré sú vysoké 28 metrov a nám sa asi páčili najviac zo všetkých, ktoré sme počas dnešného dňa navštívili.

 

Mangawhero Falls

Mangawhero Falls

 

Bohužiaľ dnes sme nemali najlepšie počasie, ale aj s tým treba na Novom Zélande a špeciálne v Národnom parku Tongariro rátať.