Senegal: Safari v prírodnej rezervácii Fathala

február 2020
Praktické informácie:
Senegal Senegal
Dakar

Hlavné mesto

Západoafrický frank (XOF)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ DTyp D
Typ ETyp E
Typ KTyp K

Využívané typy zásuviek

Francúzština

Úradný jazyk

Keď sa povie Afrika alebo niekomu poviete, že cestujete do Afriky každý si hneď predstaví safari, národné parky a prírodné rezervácie plné zvierat. Toto sa dá ale očakávať skôr v krajinách východnej alebo južnej Afriky. Pre Gambiu to vôbec neplatí. I keď nejaké parky sa tu samozrejme nájdu, no od poriadneho safari to má určite ďaleko. Našťastie kúsok za hranicami, v susednom Senegale sa nachádza malá prírodná rezervácia Fathala. I keď tiež to nie je úplne to pravé safari ako v parkoch Kene alebo Tanzánie, ale predsa lepšie ako nič.

 

Prírodná rezervácia Fathala

Je to menší park s rozlohou približne 6000 hektárov. Nachádza sa v Senegale neďaleko hraníc s Gambiou. V parku sa ale nenachádzajú žiadne divoké šelmy. Môžete tu vidieť žirafy, zebry, prasatá bradavičnaté, byvoly, niekoľko druhov antilop a nosorožca. Okrem toho hneď pri vstupe do parku chovajú jedného pštrosa, pár krokodílov a niekoľko veľkých korytnačiek. Ak by ste predsa len chceli vidieť nejakú tú šelmu, môžete si priplatiť a ísť na prechádzku s levmi.

 

Opúšťame prístav v Banjule a mierime do Barra

Opúšťame prístav v Banjule a mierime do Barra

 

Cestu do rezervácie Fathala si môžete z Gambie zorganizovať aj sami, no nie je to úplne jednoduché. My teda využívame výlet, ktorý organizujú z nášho hotela. Síce by nás to pravdepodobne vyšlo lacnejšie, ak by sme išli sami, no bolo by s tým viac problémov a zložitá organizácia. Museli by sme ísť taxíkom z hotela do prístavu v Banjule, loďou sa prepraviť cez ústie rieky Gambia do prístavu v meste Barra. Odtiaľ si zobrať taxík na hranice Gambie a Senegalu, prejsť hranicu a zobrať si taxík do parku. Späť znova rovnakou cestou. Čiže dosť veľká pravdepodobnosť, že sa niekde niečo „pokazí“. Hlavne keď sme v Afrike. S každým sa dohadovať, zjednávať cenu, očakávať problémy na hraniciach atď. Využiť organizovaný výlet nám príde v tomto prípade oveľa lepšia voľba.

 

Poriadne nabalená

Poriadne nabalená

 

Výlet sa začína skoro ráno. Ešte za tmy nastupujeme do autobusu pred hotelom a smerujeme do prístavu v Banjule, aby sme stihli prvú loď z Banjulu do Barry. Cesta ubehne rýchlo a my už nastupujeme na loď. Už samostatná plavba je veľký zážitok. Pozorujeme množstvo miestnych, najmä žien,  ktoré dokážu niesť neobmedzené množstvo nákladu na hlave v rukách a ešte majú aj na chrbte zavesené deti.

Na loď nastupujeme medzi prvými a sledovať ten chaos nastupovanie a dobiehanie posledných cestujúcich je niečo neskutočné. Plavba trvá približne 35 minút a za ten čas sa na palube prestrieda množstvo predajcov, ktorý svoj tovar nosia na hlavách a kúpite u nich takmer všetko. Po zakotvení je to zasa ten pravý africký chaos. Všetci sa tlačia, strkajú a snažia sa, čo najskôr vystúpiť. Počkáme teda až kým vystúpia miestni, až potom vystupujeme my.

 

Aby sme sa všetci pomestili

Aby sme sa všetci pomestili

 

Pre miestnych je lodná doprava medzi Banjulom a mestečkom Barra veľmi dôležitá. Prevážajú tadiaľto množstvo tovaru a všetkého možného medzi hlavným mestom a potom ďalej do Senegalu. Rieka Gambia je v týchto miestach tak veľká, že tu neexistuje cez ňu v blízkom okolí žiadny most.

 

Posledný cestujúci dobiehajú na loď

Poslední cestujúci dobiehajú na loď

 

Na druhej strane rieky nás čaká akési otvorené nákladné vozidlo, na ktoré nastupujeme a pokračujeme ďalej k hranici. Prechádzame cez malé dedinky a vždy keď nás zbadajú deti, hneď nám kývajú a utekajú k nám. Na hranice to už nie je vôbec ďaleko. Keď tam ale prídeme ukazujú sa prvé problémy. Na gambijskej strane síce dostávame len pečiatku do pasu o výstupe z krajiny, no Senegal vyžaduje očkovanie proti Žltej zimnici. To síce máme, ale samozrejme nemáme so sebou očkovací preukaz. Pri prechode cez hranice nám pomáha náš miestny sprievodca, ktorý s týmto už má skúsenosti. A samozrejme asi väčšina turistov, čo tadiaľto prechádza toto očkovanie nemá. Ak chceme prejsť, musíme si zaplatiť desať eur za očkovanie. Samozrejme, že očkovať nás nebudú, no spôsob ako na turistoch zarobiť si nájdu vždy. Vystojíme si teda dlhý rad, zaplatíme 10 eur, dostávame pečiatku a môžeme ísť do Senegalu.

Na hraniciach je tiež množstvo predajcov, hlavne orieškov, ovocia a všetkého možného. Pár mladých dievčat sa s nami dá aj do rozhovoru a keďže si nechceme nič kupovať, sľubujeme im, že si kúpime niečo cestou naspäť. No celý prechod je celkom zaujímavý zážitok. To treba proste ten chaos a bordel zažiť.

 

V Senegale aj v parku sa pohybujeme na takomto aute

V Senegale aj v parku sa pohybujeme na takomto aute

 

Do parku to je ešte z hranice pekný kus cesty. Pri vstupe do parku chvíľu stojíme. Je tu reštaurácia a malý obchodík, v ktorom sa dá kúpiť nejaké občerstvenie alebo suvenír. Podstatné je, že tu berú aj eurá alebo gambijské dalasi. Nemusíme teda meniť na senegalskú menu.

Na aute, na ktorom cestujeme ideme rovno aj do parku na safari. Pristupuje k nám akurát sprievodkyňa. V parku je z áut vystupovať zakázané, a tak fotíme len z korby auta. Už po chvíľke zastavujeme na väčšom priestranstve, kde zvieratá aj kŕmia a hneď tu vidíme nosorožca, prasatá bradavičnaté, zebry a niekoľko antilop.

 

Pestrofarebné

Pestrofarebné

 

Nosorožec je tu aktuálne iba jeden samec. Kedysi tu boli dva, samec a samica, no samec sa samici akosi „nepáčil“,  a tak sa s ním nechcela páriť. On ju teda nakoniec usmrtil, a tak mu teraz hľadajú novú partnerku.

Potom sa dlhšie vozíme po parku, ale zvieratá sa pred nami nejako ukrývajú, až medzi stromami zbadáme žirafy. V parku je ich asi pätnásť, a tak sa zdá, že tu budú všetky. I keď spočítať ich zamaskované medzi stromami dá zabrať. Ďalej vidíme niekoľko druhov antilop medzi nimi aj antilopu – Derby, najväčšiu zo všetkých antilop, ktorá môže dorastať až do hmotnosti 1000kg. Tieto antilopy sú veľmi ohrozené a aktuálne žijú len v Senegale a v Mali.  Až na konci pri odchode z parku sa nám podarí vidieť aj byvoly. Celé safari v parku trvá približne dve hodiny. Park ale celkovo je maličký a nie je úplne celý sprístupnený. Pravdupovediac skôr nám to pripadá ako zoologická záhrada s voľným výbehom zvierat.

 

Pštros pri vstupe do parku

Pštros pri vstupe do parku

 

Pri vstupe môžete tiež vidieť takéto veľké korytnačky

Pri vstupe môžete tiež vidieť takéto veľké korytnačky

 

A tiež niekoľko krokodílov

A tiež niekoľko krokodílov

 

Po návrate k vstupu nás už tu čaká obed. Potom časť skupiny ide na prechádzku s levmi, my ich počkáme tu a potom sa môžeme pobrať späť.

Na Senegalsko-gambijských hraniciach už nie sú žiadne problémy. V Senegale dostávame výstupnú pečiatku, v Gambii vstupnú. Samozrejme gambijské slečny, ktorým sme sľúbili, že si cestou späť niečo kúpime, si nás pamätajú a hneď pribehnú za nami.

Pokračujeme do prístavu v Barre. Loď tu bohužiaľ ale ešte nie je, má asi hodinové meškanie, a tak sadáme na pivko do jedného z podnikov v okolí a sledujeme čulý ruch v prístave. Cesta späť loďou je rovnaký, ak nie ešte lepší zážitok ako bola cesta tam.

Na hotel prichádzame neskoro večer. Výlet určite stál za to, i keď safari vo Fathala nie je najlepšie na svete, no zvieratá sme videli všetky, čo tam majú. Zážitkom ale bol výlet ako celok, a to hlavne cesta loďou s miestnymi z Banjulu do Barry a prechod hraníc medzi Gambiou a Senegalom. Ak by ste sa niekedy náhodou ocitli v Gambii a mali jeden deň času nazvyš, určite neurobíte zle, ak tento výlet absolvujete.

Malá ukážka z toho, čo môžete vidieť v parku:

 

Oddychujúce antilopy

Oddychujúce antilopy

 

Zebra a prasa bradavičnaté

Zebra a prasa bradavičnaté

 

Prasa Bradavičnaté

Prasa bradavičnaté

 

Malá a veľká alebo veľká a malá?

Malá a veľká alebo veľká a malá?

 

Ktože to tam vykúka

Ktože to tam vykúka

 

Nosorožec

Nosorožec

 

Pri kŕmitku

Pri kŕmitku

 

Antilopa Derby - najväčšia zo všetkých antilop

Antilopa Derby - najväčšia zo všetkých antilop

 

Žirafy

 

Žirafy

Žirafy

 

Antilopy pri kŕmitku

Antilopy pri kŕmitku