Na čo myslieť pred odchodom (nielen) do Kanady

Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Ak ste sa už niekedy rozhodli odísť na dlhšiu dobu do zahraničia, viete, že to pred odchodom znamená množstvo vybavovačiek, behania po úradoch, plánovania a balenia. My sme toto všetko absolvovali pred naším odchodom do Kanady. Samozrejme všetko to začalo ešte dávno predtým vybavovaním Working Holiday víz, ale to je samostatná kapitola. Po tom ako sme získali víza, bola ďalším krokom kúpa letenky a od dátumu odletu sa potom odvíjalo všetko ostatné, najmä výpoveď v práci a s tým samozrejme súviseli aj dva týždne, ktoré sme strávili na úrade práce a rôznymi vybavovačkami. Ale poďme pekne poporiadku, čo všetko je potrebné a dobré vybaviť pred odchodom či už Working Holiday alebo na dlhšiu cestu do zahraničia?

 

Cestovné poistenie

V prvom rade je potrebné vybaviť si komerčné cestovné poistenie na celý čas, kým budete mimo Slovenska. Na Slovensku poskytujú cestovné poistenie viaceré poisťovne najznámejšie a najväčšie asi Allianz, Axa a Union. Pri výbere je dobré podrobne si preštudovať poistné podmienky, aby nás nezastihlo nejaké nečakané prekvapenie. Ďalej vo všetkých poisťovniach poskytujú rôzne varianty poistenia od lacnejších, ktoré majú menšie krytie, až po najdrahšie, ktoré majú neobmedzené krytie. Podľa môjho názoru na tomto sa neoplatí vôbec šetriť. Ak by ste sa náhodou dostali v Kanade do  nemocnice, môže vás to vyjsť celkom draho. S tým v porovnaní o sto eur drahšia poistka je nič. Treba myslieť aj na to, že pri vycestovaní na dlhšiu dobu potrebujete cestovné poistenie, ktoré nemá obmedzenú dĺžku pobytu v zahraničí. Čiže klasické cestovné poistenie, ktoré využívame v prípade dovolenky túto podmienku nespĺňa a poistenia bez obmedzenia dĺžky pobytu sú podstatne drahšie.  Ďalšia vec, na ktorú si treba dať pozor, keďže ideme aj pracovať, či sa poistenie vzťahuje aj na prácu, prípadne manuálnu prácu. Ale to záleží od toho, kde sa chystáte pracovať.

Prečítali sme kopu recenzii na tieto poisťovne, ale vôbec neboli pozitívne. Navyše cena poistenia vychádzala okolo 600 eur. Nakoniec sme natrafili na anglickú poisťovňu True Traveller, ktorá ponúka cestovné poistenie za veľmi rozumnú cenu s vysokým krytím pre obyvateľov Európskej únie. Nevýhodou pri takomto poistení zo zahraničia je, že by sme v prípade problémov museli všetko riešiť v angličtine.

 

Úrad práce

Ak ste pred odchodom strávili nejaký čas na úrade práce tak ako my, netreba zabudnúť sa odtiaľ odhlásiť. Akúkoľvek zmenu a teda aj odchod do zahraničia treba úradu odhlásiť do 8 kalendárnych dní a oni vás vyradia z evidencie. Keďže my sme mali iba dva týždne medzi dňom výpovede a dátumom odcestovania, tak som rovno pri prihlasovaní na úrade povedala, že o dva týždne odchádzame. Pracovníčka bola veľmi milá a všetko mi povysvetľovala. Musela som tam ísť ešte raz, deň pred odchodom, aby som sa odhlásila. Tiež ak máte nárok na dávku v nezamestnanosti, tú môžete počas tohto obdobia keď ste na úrade práce kľudne poberať.

 

Sociálna poisťovňa

Ak ste pred odchodom boli na úrade práce a dostávali dávky v nezamestnanosti zo sociálnej poisťovne, tak sa z nej je potrebné samozrejme aj odhlásiť. Jediný problém je, že na to aby vás odhlásili je potrebné doniesť rozhodnutie z úradu práce, ktoré zvyčajne trvá okolo dvoch týždňov, kým ho doručia. Ja som v tom čase, keď mi prišlo bola už dávno v Kanade. Rozhodnutie tam bola zobrať moja mama, na základe, ktorého ma potom odhlásili.

 

Zdravotná poisťovňa

Keď uzatvoríte komerčné cestovné poistenie, je treba sa ísť odhlásiť zo zdravotnej poisťovne. Tá vás odhlási na základe zmluvy s komerčnou poisťovňou a čestným prehlásením, že sa budete nachádzať mimo Slovenskej republiky. Taktiež musíte vrátiť kartičku poistenca, no a ak ste boli predtým nahlásení na úrade práce, tak aj rozhodnutie o vyradení z úradu. Keďže v mojom prípade mi prišlo rozhodnutie o vyradení dva týždne potom ako som odcestovala, všetky potrebné dokumenty bola odniesť do zdravotnej poisťovne moja mama.

V prípade, že by ste sa však vrátili skôr ako o 6 mesiacov, musíte si doplatiť spätne poistenie za celé obdobie, ktoré ste boli odhlásení bez ohľadu na to či ste mali komerčné poistenie alebo nie. Ak ste v zahraničí viacej ako 6 mesiacov, po návrate nedoplácate nič len sa normálne zasa prihlásite do zdravotnej poisťovne.

 

Plná moc

Aby mi mohla mama ešte pomôcť s odhlásením zo zdravotnej a sociálnej poisťovne musela som jej udeliť generálnu plnú moc. Okrem úradov teda môže aj prijímať zásielky na moje meno, čo je celkom užitočná vec. Vzor plnej moci si stiahnete z internetu a dáte overiť na matrike alebo u notára. Overenie stojí okolo 2 eur záleží od toho kde to vybavujete a aké majú poplatky.

 

Ak nechcete platiť za smeti

Tu je to trochu komplikovanejšie, keďže každé mesto alebo obec má svoje vlastné pravidlá, ale spravidla je potrebné doniesť nájomnú zmluvu alebo pracovnú zmluvu zo zahraničia (alebo aj iného miesta na Slovensku). Tu však nastáva problém, lebo napríklad my nemáme ani nájomnú ani pracovnú zmluvu, takže v jednom prípade sme toto nedokázali vyriešiť. Riešili sme to u oboch a druhom prípade sa platilo za odpad iným spôsobom, takže tam problém nebol.

 

Preventívne prehliadky

Pokiaľ budete mať čas, nie je na škodu zájsť k svojmu zubárovi, prípadne lekárovi na preventívnu prehliadku predtým ako idete na dlhšiu dobu do zahraničia. Bolesť zubov nie je nikdy príjemná, nie to ešte v zahraničí. Rovnako sme si dali u lekára predpísať nejaké antibiotiká pre prípad, že by sme ich potrebovali. So sebou sme si zobrali len nejaké bežné lieky od bolesti atď. Všetko čo nie je na predpis väčšinou nie je problém kúpiť aj v zahraničí.

 

Ubytovanie

Ak sa chystáte na dlhšie do zahraničia, pravdepodobne budete riešiť aj ubytovanie. Samozrejme ubytovanie je najlepšie riešiť až na mieste. Ale na prvých pár týždňov sa bude hodiť, ak budete mať ubytovanie zajednané. My sme tak urobili a na prvé dva týždne sme si ubytovanie zarezervovali cez AirBnb. Ďalšou možnosťou je pridať sa do rôznych facebookových skupín, napr Slováci a Češi v Kanade, kde ponúkajú rôzne ubytovania.  Nakoniec sa ukázalo, že vo Vancouvri je to s ubytovaním celkom zložité a mali sme čo robiť aby sme si vôbec nejaké ubytovanie našli za tie dva týždne. Nakoniec sme našli veľkú izbu v spoločnom dome s ďalšími spolubývajúcimi 2 dni predtým ako sme sa museli vysťahovať z nášho Airbnb.