Working holiday Kanada

Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Ak sa chcete vydať do Kanady nielen za cestovaním, ale aj za prácou a okúsiť aký je život za veľkou mlákou, Working holiday víza sú jednou z najľahších možností ako sa do Kanady bez väčších problémov dostať.

My sme sa o to tiež pokúsili a v tomto a najbližších článkoch sa vám pokúsime priblížiť proces žiadosti o tieto víza ako aj naše skúsenosti z Kanady.

Víza Working Holiday ponúkajú možnosť  pre kandidátov z rôznych krajín žiť a pracovať v Kanade v dĺžke jeden rok alebo dva roky v závislosti od krajiny (pre Slovensko je to jeden rok). O working holiday víza sme žiadali v roku 2015, kedy ešte systém ich priraďovania fungoval na základe „first come first served“, teda kto skôr poslal žiadosť, ten sa tam aj dostal. Problémom ale je, že Slovensko má pre tieto víza iba 350 voľných miest. Teda prvých 350 ľudí, ktorí podali žiadosť boli tí šťastní, ktorí postúpili do druhého kola žiadostí o víza, ostatní museli zasa čakať rok, kým sa otvorí kvóta pre ďalšie miesta. A tak keď sa otvorila kvóta celé Slovensko rýchlo vypĺňalo žiadosti. Tých 350 miest sa poväčšine rokov minulo do 10 minút.

Od roku 2016 tam ale nastala zmena. Už to nefungujú na princípe „first come first served“, ale keď sa táto kvóta pre danú krajinu otvorí, môžete sa registrovať do takzvaného poolu, z ktorého potom náhodne vyberajú 350 ľudí, ktorí postupujú do druhého kola a môžu o tieto víza žiadať. Ja sa pokúsim tento článok prispôsobiť na už zmenené pravidlá, ktoré fungujú teraz aby ste ho mohli použiť ako taký návod pri vašej žiadosti. Ale spomeniem aj naše skúsenosti z roku 2015.

 

Do Kanady sa chodí najmä za takouto krásnou prírodou.

Do Kanady sa chodí najmä za takouto krásnou prírodou. Niet sa čomu čudovať, že je tak veľký záujem o Working Holiday v Kanade .

 

Žiadať o tieto víza môžete ak:


- ste občan Slovenskej republiky, a máte cestovný pas, ktorý bude platný po celú dobu vášho pobytu v Kanade
- máte od 18 do 35 rokov
- máte adresu trvalého pobytu na Slovensku
- máte aspoň 2,500 Kanadských dolárov na pokrytie počiatočných nákladov
- musíte mať zdravotné poistenie platné počas celej doby pobytu v Kanade

- musíte mať spiatočnú letenku do Kanady alebo peniaze na jej zakúpenie
- uhradiť potrebné poplatky za víza (126 + 100 cad)

 

Working holiday Kanada – podanie žiadosti

 

V roku 2015 sa kvóta otvárala 30. apríla o 16:00 slovenského času. Čiže vtedy sme všetci čakali pri počítačoch a presne v sekunde, keď sa to otvorilo sme začali vypĺňať. V roku 2016 sa ale prihlasovanie do poolu spustilo 17.10 o 10:00 čo znamená, že odvtedy ste sa mohli registrovať do poolu. A kanadská ambasáda potom zverejňovala časy, kedy odtiaľ náhodne vyberá uchádzačov. A vyzerá že rovnako to bude fungovať aj v nasledujúcich rokoch. Výhodou podľa mňa bolo, že keď sme podávali žiadosť my, boli sme dostatočne rýchli, a tým sme vlastne mali šancu ovplyvniť to, že sme sa tam dostali. Teraz už musíte po zaregistrovaní čakať, či sa na Vás usmeje šťastie. To je napríklad nevýhoda pri pároch. My sme to trénovali spolu a obaja sme to v tom časovom limite zvládli a dostali sa tam. Kdežto teraz neviete ovplyvniť to, že jedného z partnerov vyberú a druhého nie.

 

Prihlasovanie sa do Working Holiday programu pozostáva z dvoch fáz. Prvá fáza je registrácia a vytvorenie MYCIC účtu a podanie žiadosti cez tento účet. Druhá fáza spočíva v žiadosti o work permit. Do tejto fázy sa ale dostanú len náhodne vybraní uchádzači, ktorí následne musia dodať potrebné dokumenty a zaplatiť potrebné poplatky.

 

A že vraj v Kanade nepoznajú Slovensko

A že vraj v Kanade nepoznajú Slovensko :)

 

Working holiday Kanada – prvá fáza

 

Túto fázu začínate na stránke http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/cometocanada.asp  kde si po kliknutí na tlačidlo štart zistíte, či ste spôsobilý na podanie žiadosti. Na následné otázky je potrebné odpovedať pravdivo:

 

What would you like to do in Canada?

IEC – Travel and Work

How long are you planning to stay in Canada?

Temporarily – more than 6 months

Which country issued your passport?

SVK (Slovakia)

What is your current country/territory of residence? If you are presently in Canada, you should select Canada.

Slovak Republic – ak ste v inom štáte mali by ste zvoliť inú krajinu, Slováci majú ale v podmienkach, že v čase žiadosti by sa mali nachádzať na adrese svojho trvalého bydliska.

Do you have a family member who is a Canadian citizen or permanent resident and is 18 years or older?

Zvolíte Yes alebo No.

What is your date of birth?

Vyplníte váš dátum narodenia.

Do you have a letter proving one of these organizations will help you plan your trip or find work in Canada?

Zvolíte Yes alebo No. Podľa toho či už máte napríklad pracovnú ponuku. Ak žiadate o Young Professional víza zvolíte tu Yes ak o Working Holiday tak s najväčšou pravdepodobnosťou No.

What is your country/territory of permanent residence?

Slovakia

Do you plan to do a work placement or internship in Canada as part of your studies?

Zvolíte Yes alebo No.

Do you have a signed letter of offer, contract of employment, or internship agreement from an employer in Canada?

Zvolíte Yes alebo No.

Are you registered at a college or university in your country of citizenship?

Zvolíte Yes alebo No.

Na konci dotazníka sa vám zobrazí v ktorej kategórii môžete žiadať o víza. Ak spĺňate podmienky na Working holiday malo by sa vám tam zobraziť:

Working Holiday category

Po kliknutí na Continue sa vám zobrazí váš personal reference code, ktorý vyzerá napríklad takto:

OH0123321123 tento si uložte budete ho potrebovať pri vytváraní MYCIC účtu.

 

Ak nemáte ešte MYCIC účet pokračujete na adresu http://www.cic.gc.ca/english/e-services/account.asp kde si ho vytvoríte. Tu pokračujete kliknutím na Continue to GCKey následne na Sign Up a akceptujete podmienky.

Vytvoríte si používateľské meno a heslo a pokračujete ďalej.  V nasledujúcom kroku si vytvoríte kontrolnú otázku, potom už len akceptujete podmienky používania a vyplníte svoje údaje (meno, priezvisko, email, preferovaný jazyk a vytvoríte 4 zabezpečovacie otázky) v MYCIC účte.

 

Po úspešnom dokončení účtu sa vám na obrazovke zobrazí otázka:

What would you like to do today?

Ak chcete žiadať o working holiday zvolíte možnosť: International Experience Canada (IEC)

Na nasledujúcej stránke vás vyzve k vloženiu vášho personal reference code, ktorý ste už získali vyššie. Po vložení vám znova vypíše kategóriu, v ktorej môžete žiadať. V ďalšom kroku sa vám zobrazí eService stránka, ktorá obsahuje štyri formuláre:

 

Personal details of applicant

Contact information

Work and education details

Application details

 

Tieto je potrebné všetky vyplniť, tak aby ste mali pri každom status Complete.

 

Personal details of applicant – tu vypĺňate všetky údaje o sebe ako: meno, priezvisko, dátum narodenia, štát narodenia, miesto narodenia, pohlavie, stav, číslo pasu, krajinu ktorá pas vydala a dátumy vydania a expirácie, kde je vaše trvalé bydlisko a kde sa aktuálne nachádzate.

Contact information – tu zadáte požadovaný jazyk, v ktorom chcete komunikovať a mailovú adresu

Work and education details – údaje v tomto formulári by už mali byť vyplnené na základe toho, čo ste už vypĺňali skôr, teda či už máte napríklad pracovnú ponuku alebo idete študovať.

Application details – v tejto kategórii iba zvolíte Yes alebo No podľa toho či ste teda spôsobilý žiadať o Working Holiday víza.

 

Conditional Acceptance Letter, ktorý sme roku 2015 potrebovali na pokračovanie v žiadosti o Working Holliday víza.

Conditional Acceptance Letter, ktorý sme roku 2015 potrebovali na pokračovanie v žiadosti o Working Holliday víza.

 

Keď máte všetky formuláre správne a kompletne vyplnené môžete pokračovať na podpísanie a odoslanie žiadosti. Keď sa vám objaví hláška o úspešnom podaní , vaša žiadosť je kompletná. Znamená to, že ste v poole pre danú kategóriu a keď ambasáda zverejní dátum vyberania z poolu a začne vyberať môže sa šťastie usmiať práve na vás a môžu vás vybrať. Až potom postúpite do druhého kola a môžete žiadať o work permit. Vyššie popísané formuláre sú teda pre žiadosť z roku 2017, v roku 2015 bol priebeh troška iný a aj niektoré údaje, ktoré sa vypisovali pri žiadosti boli iné, akurát všetky tieto kroky bolo potrebné zvládnuť v čo najkratšom čase. Nám sa to napríklad podarilo v čase do dvoch minút. Asi po tri a pol minútach od spustenia boli už všetky miesta obsadené. Toto už ale teraz nehrozí.

Pripraviť sa treba aj na to, že vo formulároch môžu nastať (alebo skôr určite nastanú) zmeny, niektoré kolónky alebo formuláre môžu pribudnúť alebo ubudnúť. Takže je potrebné pri podávaní žiadosti a vytváraní účtu pozorne prečítať všetky hlášky a kroky, ktoré vám stránka vypíše. A aj tento návod treba brať len ako informačný a v prípade zmien v nasledujúcich rokoch to vypĺňať podľa pokynov uvedených na stránke. V ďalšom článku sa pozrieme na to ako prebieha druhé kolo a čo všetko budete k nemu potrebovať.