Korzika: útesy a pláže na juhu ostrova

jún 2021
Camping Campo Di Liccia – 35 eur / dve noci / stan + auto + dve osoby
Camping U Pirellu – 55,2 eur / dve noci / stan + auto + dve osoby
Praktické informácie:
Francúzsko Francúzsko
Paríž

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Francúzskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Návšteva Francúzska je možná celoročne, záleží na dôvode návštevy. Všeobecne je možno povedať, že najlepším obdobím na návštevu je jar a jeseň, kedy sú veľmi príjemné teploty na väčšine územia a je tu aj menej turistov. Toto obdobie je vhodné ako na turistiku, tak na návštevu miest. Ak sa chystáte na dovolenku k moru, okúpate sa od júna do septembra, ale pokiaľ môžete, vyhnite sa augustu, kedy dovolenkuje aj väčšina Francúzov a ceny sú najvyššie. Od decembra do marca je výborné obdobie na lyžovanie, bežkovanie a zimné športy v Alpách.

Cestovné obdobie

Francúzština

Úradný jazyk

Korzika sa nie nadarmo prezýva aj „Ostrovom krásy“, je plná nádherných miest a hlavne pláží. Samozrejme Korzika nie je len o mori, sú tu aj vysoké hory, ktoré sa výškou vyrovnajú naším Vysokým Tatrám, no my tentokrát nejaké túry neplánujeme, a tak sme sa zamerali skôr na pekné pláže. A tých je na Korzike množstvo a určite budú patriť minimálne k tým najkrajším v Európe. Ďalšie dva dni sa preto rozhodneme venovať plážam na juhu Korziky v okolí Bonifacia.

Ráno sa ako na prvú pláž vyberáme na Plage du petit Sperone, ktorá sa nachádza na úplnom juhu blízko Bonifacia a vedľa rovnomenného golfového ihriska. Parkovanie je tu len popri ceste. No my sme tu celkom skoro, a tak parkujeme až takmer pri mori. Neskôr sa už nazbiera viacej áut a už je potrebné dosť šliapať. Od prístupovej cesty, na ktorej parkujeme je to ešte pekná prechádzka po pobreží a ďalšej pláži až priamo na pláž Plage du petit Sperone, na ktorú chceme ísť. Ale určite to stojí za to. Pláž je veľmi pekná s bielym pieskom a priezračnou vodou v užšej zátoke. Ráno je tu ešte málo ľudí, a tak to využívame a užívame si kúpanie v priezračnej vode.

Oproti je vidieť ostrov Piana, na ktorý sa dá na kajaku aj prejsť, skúsenejší plavci si to možno trúfnu aj preplávať, vzdialenosť na ostrov je len 300 metrov a veľká časť cesty na ostrov je plytká voda, teda reálne niekedy treba plávať len 20 metrov a potom stačí ísť v plytkej vode, pozor si ale treba dávať na prípadne prúdy alebo príliv. Ostrov je neobývaný a je na ňom veľa pekných pláži s bielym pieskom.

 

 Pláž Plage du petit Sperone ráno, keď na ňu prichádzame, je takmer prázdna

Pláž Plage du petit Sperone ráno, keď na ňu prichádzame, je takmer prázdna

 

Za plážou, kotví pár lodičiek a v diaľke vidieť súostrovie Lavezzi

Za plážou, kotví pár lodičiek a v diaľke vidieť súostrovie Lavezzi

 

Plage du petit Sperone

Plage du petit Sperone

 

Pred obedom sa pláž už začína plniť, ale nie je to nič strašné

Pred obedom sa pláž už začína plniť, ale nie je to nič strašné

 

Okolo obeda opúšťame túto pláž a ideme sa prejsť trocha na útesy. Keď sme sa včera plavili z ostrovov Lavezzi zaujali nás útesy, ktoré sme videli, a tak na jednom mieste parkujeme a ideme sa prejsť k majáku Fanale di Pertusatu. Prechádzka to nie je až tak dlhá a cestou sa nám naskytajú veľmi pekné výhľady na Bonifacio, azúrovo modré more pod nami a na pláž Plage de Saint-Antoine, ktorá je pod útesmi. Ak máte viacej času, dá sa na ňu aj zísť a okúpať sa. Pri pláži sú tiež veľmi pekné skalné útvary.

 

Pláž Plage de Saint-Antoine, na ktorú môžete zísť a okúpať sa

Pláž Plage de Saint-Antoine, na ktorú môžete zísť a okúpať sa

 

Maják na útese, okolo ktorého prechádzame

Maják na útese, okolo ktorého prechádzame

 

Útesy s Bonifaciom v pozadí

Útesy s Bonifaciom v pozadí

 

Poobede sa presunieme o niečo severnejšie na ďalšiu pláž, Plage de Rondinara, ktorá je tiež označovaná ako jedna z najkrajších na Korzike. Pri pláži je veľké platené parkovisko a platí sa tu 5 eur na deň. Najprv sa zložíme v prvej časti pláže, ktorá je síce pekná, ale až tak nás nenadchne. Rozhodneme sa teda zbaliť a ísť sa prejsť ďalej. V druhej časti nachádzame rôzne veľmi pekné zátoky, kde sa znova zložíme a ostávame až do večera. Táto časť pláže je naozaj nádherná. Na večer sa potom presunieme do ďalšieho kempu.

 

Pekná pláž Plage de Rondinara

Pekná pláž Plage de Rondinara

 

Stačí sa prejsť trochu ďalej od hlavnej pláže a nachádzame ešte krajšie malé zákutia

Stačí sa prejsť trochu ďalej od hlavnej pláže a nachádzame ešte krajšie malé zákutia

 

Čaká nás ďalší deň na pláži. Ráno najprv smerujeme na pláž Plage de Palombaggia. Parkujeme na konci úzkej uličky, kde je len pár parkovacích miest pozdĺž cesty. Iné parkovisko sa nám nájsť nepodarí. Táto pláž sa nám ale veľmi nepáči. Je tu vietor, vlny a riasy na pláži. Už chceme aj odísť, no nakoniec sa aspoň ideme prejsť na druhú stranu a dobre robíme. Prejdeme až na maličkú Plage de Tamaricciu, kde je znova veľmi pekná zátoka so skalami ako na Seychelách. Tak robíme množstvo fotiek.

Prejdeme až na Plage de la Folaca peknú pláž s bielym pieskom a tam sa na chvíľu zhodíme. Stihneme si ešte zaplávať, keď prídu na loďke policajti a posielajú všetkých von z vody. Nerozumieme prečo, tak sa ešte opaľujeme a potom sa rozhodneme prejsť na Plage de Santa Giulia.

 

Plage de Palombaggia nás až tak neočarila

Plage de Palombaggia nás až tak neočarila

 

Plage de Tamaricciu

Plage de Tamaricciu

 

Plage de Tamaricciu

Plage de Tamaricciu

 

Plage de la Folaca

Plage de la Folaca

 

Tu je menšie bezplatné parkovisko odkiaľ ideme pešo na pláž, keď nás zastavujú miestne dievčatá, vyzerajú ako nejaké dobrovoľníčky a začnú na nás po francúzsky. My im len po anglicky, že nerozumieme, lámanou angličtinou nám teda vysvetľujú, že v mori je ropná škvrna tak, že od dnes je kúpanie do odvolania na týchto plážach zakázané. Vtedy nám dôjde prečo aj tí policajti posielali ľudí von z vody. Po pláži sa teda aspoň prejdeme. Do večera je ale ešte času dosť, tak hľadáme čo by sme podnikli.

 

Plage de Santa Giulia, na ktorej sa iba poprechádzame

Plage de Santa Giulia, na ktorej sa iba poprechádzame

 

Mólo na pláži Plage de Santa Giulia

Mólo na pláži Plage de Santa Giulia

 

Asi 30 kilometrov od nás nachádzame Piscine de Cavu – je to v podstate horská riečka, ktorá preteká po kamenistom podklade a vytvára akési bazéniky, v ktorých sa dá kúpať. Neváhame a smerujem hneď tam. Na začiatku je celkom veľké parkovisko, od ktorého potom ide túra po ceste popri rieke približne dva kilometre až k reštaurácii. Počas celej túry sa ide popri rieke a všade sa kúpu ľudia. Teda nemusíte ísť až úplne na koniec, ale keď sa Vám nejaký bazénik zapáči, rovno sa tam môžete zložiť a okúpať. Ak by sa vám nechcelo ísť pešo, premáva tu aj kyvadlová doprava. My si najprv celú trasu až na koniec prejdeme, pofotíme a popozeráme výhľady. Potom si vyberieme jeden z bazénikov, kde takmer nikto nie je a tam sa zložíme. Mysleli sme si, že tu bude studená voda, no opak je pravdou. Voda je teplá a tak si tu zaplávame, skáčeme zo skál a vychutnávame si pekné počasie. Ľudí je tu v tento deň celkom dosť, možno aj preto, že sa nemôže kúpať v mori, prišlo ich viacej tu.

 

Takto nejako to na Piscine de Cavu vyzerá:

 

Piscine de Cavu

 

Piscine de Cavu

 

Piscine de Cavu

 

Piscine de Cavu

 

Piscine de Cavu

 

Na Korzike je niekoľko takýchto podobných horských riečok, v ktorých sa dá kúpať. Je to skvelé spestrenie kúpania v mori a aspoň jedno určite navštívte, ak budete na Korzike!