Tenerife: Turistika v Národnom parku Anaga

december 2021
Brisamar - El Pris - 267 eur / 3 noci / dve osoby
Volkswagen Polo, Autoreisen – 335 eur / 8 dní
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Ak ste si mysleli, že Tenerife to sú len hotely, pláže a rezorty, tak severná časť Tenerife a najmä Národný park Anaga vás presvedčí o opaku. Strmé hory, hlboké kaňony a všade zeleň. Pre všetkých, ktorí obľubujú turistiku je to raj. Ak máte málo času, stihnete si ho prejsť aj za jeden deň autom, ale ideálne je pár dní pobudnúť na severe a vybrať sa aj na nejaké túry po okolí. Túry v parku Anaga ponúkajú naozaj dych berúce výhľady a vy si budete myslieť, že ste skôr niekde na Havaji ako na Tenerife.

 

 Národný park Anaga

Národný park Anaga

 

Túra okolo Roque de Taborno

My sme pred pár rokmi už Tenerife navštívili a prešli si aj niektoré krásne vyhliadky v parku Anaga a najkrajšiu pláž severného Tenerife – Playa de las Teresitas. Dnes sa preto chceme vydať na nejaké túry. Hneď na prvý deň si vyberáme kratšiu, no o to krajšiu túru ku skale Roque de Taborno. Roque de Taborno sa nachádza na západnej strane pohoria Anaga pri dedinke Taborno. Táto 50 metrov vysoká skala zaujímavého tvaru čnie nad drsným horami v nadmorskej výške 703 metrov nad morom a nazýva sa aj Matterhornom pohoria Anaga.

 

Výhľad na Tenerife z Mirador de Jardina

Výhľad na Tenerife z Mirador de Jardina

 

Ubytovanie máme síce booknuté na severe Tenerife v dedinke El Pris, ale aj odtiaľto je to ešte do Taborno približne hodina cesty. Cesty cez pohorie Anaga sú úzke a kľukaté, takže to všetko trvá dlhšie. Ale už aj samotná cesta stojí za to. Hneď na začiatku pohoria zastavujeme na vyhliadke Mirador De Jardina, z ktorej máme krásny výhľad na Tenerife, mesto La Laguna a vidíme až na sopku Teide.

 

Kostolík v dedinke Taborno

Kostolík v dedinke Taborno

 

V dedinke Taborno turistický chodník začína pri kostolíku. Taborno je naozaj malá dedinka, natlačená v kopcoch. Stojí tu len pár domčekov, a zaparkovať je celkom problém. Našťastie my prichádzame skoro ráno, takže ešte pár miest na ulici pred kostolom je voľných. V čase okolo obeda, keď odchádzame je tu už ale plno.

 

Prvé výhľady z Taborna

Prvé výhľady z Taborna

 

Celá túra okolo Roque de Taborno má približne 4 kilometre s prevýšením necelých 300 výškových metrov. Je to okružná trasa a obe konce trasy sa spájajú pri kostolíku, takže začať môžete ktorýmkoľvek smerom. My sme sa vybrali smerom doprava a pokračujeme proti smeru hodinových ručičiek. Nie je to ťažká trasa, ale pár úsekov je trochu exponovanejších.

V prípade zlého počasia, dažďa alebo silného vetra, túto trasu radšej vynechajte a vyberte sa radšej niekde inde.

 

Výhľad na dedinku Chinamada

Výhľad na dedinku Chinamada

 

Celá túra nám trvala len o niečo viac ako dve hodiny aj s množstvom zastávok na fotenie. My sa teda vyberáme od kostolíka po pravej strane, kde vedie najprv pekný asfaltový chodník. Vidno ho na prvý pohľad, na rozdiel od ľavého chodníka. Len po pár sto metroch prichádzame na vyhliadku Mirador Fuente de Lomo.

Tu máme hneď prvú prestávku lebo si musíme odfotiť tie krásne výhľady. Vidno odtiaľto Roque de Taborno aj hornaté pobrežie. Ak sa vám nechce absolvovať celú túru, určite sa vyberte aspoň na túto vyhliadku.

 

Roque de Taborno

Roque de Taborno

 

Pár metrov sa musíme z vyhliadky vrátiť a mierne klesáme pod miestnymi záhradami. Po celej ceste sa nachádza množstvo kaktusov a zaujímavých rastlín. Trasa je viac menej jednoznačná. Za chvíľku prichádzame k malej bráničke, cez ktorú musíme prejsť a za sebou zavrieť, aby miestnym farmárom neušli kozy alebo ovce.

 

Úžasné výhľady na jednu stranu...

Úžasné výhľady na jednu stranu...

 

...aj na druhú stranu

...aj na druhú stranu

 

Celý čas mierne stúpame a chodník sa za chvíľku spojí s chodníkom, ktorý vedie po ľavej strane kostola a potom pokračujú po hrebeni spoločne. Prechádzame úzkym hrebeňom a máme parádne výhľady na obe strany. Na ľavo vidíme ďalšiu malinkú dedinku Chinamada a napravo pod nami kaňon Afur.

 

Cestou vychádzame aj na takúto bočnú vyhliadku

Cestou vychádzame aj na takúto bočnú vyhliadku

 

Prechádzame úzkym hrebeňom

Prechádzame úzkym hrebeňom

 

Po nejakom čase sa chodníky zase oddeľujú a my pokračujeme napravo. V tejto časti je chodník často úzky, tak si treba dávať pozor, ale nie je to nič hrozné ani keď sa bojíte výšok. Prechádzame popod skalu až sa ocitneme na opačnej strane.

 

Chodník prechádza okolo Roque de Taborno

Chodník prechádza okolo Roque de Taborno

 

Chodník odtiaľto vybieha a klesá ešte ďalej smerom k pobrežiu. Sme presne v polovici našej trasy a tu sa dostávame na malú vyhliadku, kde si na chvíľku oddýchneme a dačo zjeme.

Z každej strany nás obklopuje neskutočná krajina, na ktorú sa nevieme vynadívať.  Až po hodnej chvíli pokračujeme ďalej. Tu si treba dať trošku pozor, lebo nie je úplne jednoznačné kadiaľ vedie chodník. Aj my tu trošku blúdime, až sa nakoniec napojíme na ten správny. Dokonca sme sa pri tom blúdení aj pošmykli a spadli na zadok. ešte šťastie, že tam práve nebol žiadny kaktus :).

 

Úžasné výhľady z vyhliadky na konci túry

Úžasné výhľady z vyhliadky na konci túry

 

Nejdeme sa na tú scenériu vynadívať

Nejdeme sa na tú scenériu vynadívať

 

Pomaly sa vraciame naspäť a začne nám fúkať vcelku nepríjemný vietor, ale už to nemáme ďaleko. Pomaly stretávame aj prvých ľudí na trase. Chodník naspäť vedie celý čas nad hlbokým kaňonom až sa vráti do dedinky Taborno.

 

 

Mapa túry okolo Roque de Taborno

 

Túra kaňonom Afur k pláži Playa de Tamadite

Naša ďalšia túra začína vo vedľajšej dedinke Afur a zavedie nás do rovnomenného kaňonu, ktorý sme už tak trochu zazreli aj z Roque de Taborno.

Dedinka Afur leží vo výške 227 metrov nad morom na konci cesty TF-136. Afur je zo všetkých strán obkolesený vysokými horami, z ktorých sa vyníma Roque de Taborno. V dedinke Afur sa začínajú viaceré turistické trasy, my si ale vyberáme trasu do kaňonu Afur a na pláž Tamadite.

 

Zo začiatku ide široký rovinatý chodník

Zo začiatku ide široký rovinatý chodník

 

Túra je dlhá približne 2,7 km jednosmerne s prevýšením 250 metrov. Nám celá túra zaberie presne tri hodinky, s tým, že na pláži si doprajeme prestávku na oddych.

V dedinke Afur je aj celkom veľké parkovisko, takže tu nie je problém zaparkovať. Túra označená žltou značkou, sa potom začína hneď pri parkovisku. Zo začiatku sa ide celkom širokým chodníkom len s jemným klesaním. Chodník zabáča doprava a tu sa rozdeľuje. Pôvodne chodník viedol ponad kaňon, ale bohužiaľ sa tu zosunula pôda a zobrala so sebou aj časť chodníka. Chodník tak bol presmerovaný a teraz vedie spodkom kaňonu.

 

Zaujímavé scenérie počas túry

Zaujímavé scenérie počas túry

 

Strmé klesania sa striedajú s krátkymi stúpaniami až prichádzame k malému potôčiku, pri ktorom nás ceduľa upozorňuje, že v prípade zlého počasia a dažďa nemáme potok prekračovať. V prípade dažďa sa môže voda v tomto malom potôčiku veľmi rýchlo zdvihnúť a vy môžete uviaznuť medzi plážou a potokom.

 

Máme tu úplne iné perspektívy na okolité hory ako počas predošlej túry

Máme tu úplne iné perspektívy na okolité hory ako počas predošlej túry

 

Za potokom nás čaká ešte mierne stúpanie na kopček, skadiaľ už vidíme v diaľke more. Tesne pred plážou sa chodník rozdeľuje. Chodníkom naľavo sa dostanete na pláž, kým ten vpravo pokračuje ďalej až do dedinky Taganana. Ak by ste si chceli dať dlhšiu túru, tak túra do Taganana určite stojí za to. Cestou budete mať krásne výhľady na hornaté pobrežie. Z Taganany potom sa potom dá vrátiť priamo do Afuru. Celý okruh má takto okolo 20 km.

 

Chodník vedie zaujímavou krajinou

Chodník vedie zaujímavou krajinou

 

Už sa blížime k moru

Už sa blížime k moru

 

My sme už dneska jednu túru absolvovali, takže sa vyberieme na pláž s hladkými okrúhlymi kameňmi. Snažíme sa tu ukryť pred vetrom za skalami a užívame si slniečko. Po polhodinke sa pomaly vraciame naspäť tou istou trasou ako sme prišli.

 

Pláž nie je vhodná na kúpanie hlavne kvôli veľkým vlnám

Pláž nie je vhodná na kúpanie hlavne kvôli veľkým vlnám

 

Cesta naspäť je o trošičku náročnejšia, lebo väčšinu času stúpame, ale okrem jedného úseku nie veľmi strmo. Na konci sa túry ešte trochu prejdeme v dedinke Afur, ktorá má len pár domčekov, ale nájdeme tu napríklad aj jeden vzácny „dračí“ strom dracéna. Dracény sú veľmi zriedkavými stromami, ktoré rastú len na niekoľkých miestach na celom svete a jedným z nich je práve Tenerife. Tá najstaršia dracéna, ktorá už má viac ako 800 rokov sa nachádza v mestečku Icod de los Vinos. Ale nájdeme ich v rôznych častiach ostrova.

 

Dracéna v dedinke Afur

Dracéna v dedinke Afur

 

Cestou späť na hotel sa ešte zastavujeme pri starej ceste Camino Viejo al Pico del Inglés. Táto stará malebná cesta je z oboch strán obkolesená vysokým stenami a lesom. Dá sa pokračovať aj ďalej po chodníku a prejsť sa po hustom lese s magickou atmosférou.

 

Camino Viejo al Pico de Inglés

Camino Viejo al Pico de Inglés

 

Z vyhliadky Mirador Pico del Inglés

Z vyhliadky Mirador Pico del Inglés

 

Národný park Anaga je úžasným miestom na Tenerife. Ponúka toľko možností na rôzne krátke či dlhé túry a takmer každá ponúka nádherné výhľady. Ak by sme mali ešte niekedy na Tenerife prísť, tak sa do Národného parku Anaga určite vrátime.

 

 

Mapa túry kaňonom Afur k pláži Playa de Tamadite