ETA – podrobný návod na elektronickú cestovnú registráciu do Kanady

28.01.2018
Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

Do Kanady Slováci na turistické cesty nepotrebujú víza. V roku 2016 však Kanada zaviedla elektronickú cestovnú registráciu ETA. Je to niečo veľmi podobné ako ESTA, ktorú potrebujeme na cestovanie do USA a o ktorej sme písali už dávnejšie v článku. Alebo ako eVisitor víza do Austrálie, o ktorých si zasa detaily môžete prečítať tu.

Elektronickú cestovnú registráciu ETA potrebujeme pri všetkých turistických cestách do Kanady letecky. A teda pri všetkých sa myslí aj pri tých, kedy v Kanade iba prestupujeme. V prípade, že by ste si ETA nevybavili, už pri nástupe napríklad v Európe by Vás do lietadla nepustili.

Na druhej strane nepotrebujeme túto registráciu pri iných spôsoboch dopravy, teda pri ceste po zemi, teda autom, autobusom, vlakom a po mori loďou. Ak máte len ETA, nemôžete ale v Kanade pracovať, na to potrebujete iný druh víz.

 

Čo všetko potrebujeme na vybavenie ETA – elektronickej cestovnej registrácie?

Jej vybavenie je úplne jednoduché. Potrebujeme iba platný cestovný paskreditnú alebo debetnú platobnú kartu, na ktorej sú povolené platby cez internet. Túto kartou budeme potrebovať na uhradenie poplatku za ETA, ktorý je 7 kanadských dolárov (CAD). Akceptované sú všetky bežné karty ako Visa (Debit, Credit), MasterCard (Debit, Credit), American Express atď. Ďalej potrebujete funkčnú emailovú adresu, ktorú použijete pri žiadosti a vyplniť pár formulárov a odpovedať na niekoľko otázok.

 

Nádherne Joffre Lakes v Britskej Kolumbii

Nádherne Joffre Lakes v Britskej Kolumbii

 

Ako dlho ETA platí?

Platnosť elektronickej cestovnej registrácie ETA je päť rokov v prípade, že platnosť Vášho pasu je viacej ako päť rokov. Ak je platnosť Vášho pasu, pre ktorý ETA vybavujete menej, platí do konca platnosti pasu.

 

Kde získam elektronickú cestovnú registráciu ETA?

Požiadavka na získanie ETA sa podáva online, jednoducho na oficiálnej stránke https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply.html Nepotrebujete k tomu pomoc žiadnej agentúry a teda neodporúčame platiť niekomu navyše za vybavenie. Jednoducho to zvládnete aj sami, stačí základná znalosť angličtiny na vyplnenie formulárov.

 

Túry a výhľady na Vancouver Islande tiež stoja za to.

Túry a výhľady na Vancouver Islande tiež stoja za to.

 

Ako dlho trvá vydanie ETA?

Vo väčšine prípadov je ETA vydaná do pár minút od vyplnenia formulárov a zaplatenia poplatku. Oznámenie Vám potom príde na email, ktorý ste zadali pri požiadavke. Výnimkou môžu byť prípady, kedy si od Vás vyžiadajú dodatočné dokumenty, vtedy môže vybavenie trvať dlhší čas.

 

Kanada – kolíska hokeja

Kanada – kolíska hokeja

 

Ako vybaviť ETA?

Poďme sa podrobnejšie postup ako vybavíme túto elektronickú cestovnú registráciu. Podrobný návod tiež nájdete vo viacerých jazykoch na oficiálnej stránke, na ktorej sa ETA vybavuje, rovnako počas vypĺňania žiadosti sú jednotlivé kroky prehľadné a aj pekne vysvetlené.

 

Príroda v kanadských Rocky Mountains nemá konkurenciu.

Príroda v kanadských Rocky Mountains nemá konkurenciu.

 

V úvode vypĺňate len základne otázky, či žiadate pre seba alebo pre niekoho iného atď. Ak podávate žiadosť pre viacero osôb budete musieť vyplniť formulár za každú osobitne. Údaje je potrebné vypĺňať podľa cestovného pasu a hlavne číslo pasu sa musí zhodovať s číslom, ktoré zadávate. V žiadosti nevypĺňame žiadnu diakritiku. Teda ak tam napríklad budete vypĺňať adresu a bývate na ulici Československej armády vyplníte Ceskoslovenskej armady.

Po prekliknutí pár prvých krokov sa dostanete k hlavnému formuláru. V jeho prvej časti vypĺňate údaje o Vašom cestovnom pase. Vypĺňame tu napríklad krajinu, ktorá vydala pas, jeho číslo, Vaše meno a priezvisko, dátum narodenia, krajinu, miesto narodenia, dátum vydania a expirácie pasu. Ďalej vypĺňame detaily o žiadateľovi ako iné národnosti, číslo predošlej ETA (ak ste už v minulosti o nejakú žiadali a dostali). Kontaktnú emailovú adresu a adresu trvalého pobytu.

V poslednej časti vyplníte informácie o vašej ceste do Kanady, teda v prípade že už viete, kedy poletíte. Na záver len potvrdíte, že všetkému rozumiete a všetko ste vyplnili správne a môžete pokračovať na platbu.

Po odoslaní a zaplatení žiadosti, príde vo väčšine prípadov do pár minút jej schválenie. V tom prípade je to všetko a môžete cestovať. My sme o ETU žiadali niekoľko krát, vždy to v našom prípade prešlo hladko a do pár minút sme ju mali aj schválenú. Rovnako ani pri vstupe do Kanady sme nemali žiadny väčší problém a imigračný úradníci nerobili, žiadne problémy. Výhodou ale bolo, že sme mali aj Working Holiday víza, o tých si môžete viac prečítať v našich predchádzajúcich článkoch z Kanady. Pri žiadosti o eVisitor víza do Austrálie sa nám ale stalo, že si vyžiadali od nás aj dodatočné dokumenty, ktoré sme im museli dodávať. A to sa môže stať aj pri žiadosti o ETA do Kanady, takže s tým treba tak trocha počítať a ak by si ich vyžiadali, dodať ich v stanovenom čase a nemal by byť problém.

 

Aj kanadské mestá majú svoje čaro – Vancouver.

Aj kanadské mestá majú svoje čaro – Vancouver.

 

Počas doby platnosti ETA už môžete do Kanady cestovať bez problémov aj viackrát. Novú potrebujete vybaviť len v prípade, že Vám skončí platnosť starej, skončí platnosť pasu alebo zmeníte pas.

Kanada je nádherná krajina a určite stojí za návštevu. Ak budete mať príležitosť určite ju využite. Kanadu si zamilujete ako my a teraz už len čakáme, kedy sa nám tam podarí pozrieť znova.

 

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: