Working holiday Kanada – žiadosť o work permit

Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Typ ATyp A
Typ BTyp B

Využívané typy zásuviek

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Keď ste už úspešne zvládli registráciu a odoslanie žiadosti a patríte k tým šťastným, ktorých vybrali do druhého kola, čaká vás ešte celkom zložitá cesta k vybaveniu a vyplneniu všetkých dokumentov. Pozvánku do druhého kola dostanete formou správy do vášho MYCIC účtu. Rovnako dostanete popis ako postupovať ďalej a aké všetky dokumenty potrebujete dodať. Odo dňa kedy dostanete pozvánku do druhého kola máte 10 dní aby ste ju prijali. Ak ju neprijmete, nič sa nedeje. Môžete o víza žiadať znova, ale budete sa musieť znova registrovať a čakať či vás vyberú aj druhý krát. Ak pozvánku prijmete máte dvadsať dní na to, aby ste dodali všetky potrebné dokumenty a požiadali o work permit. Prijať alebo odmietnuť pozvánku môžete zo svojho profilu v aplikácii, kde nájdete sekciu Work Permit a kliknete buď na Start application alebo Decline application.

Žiadosti o work permit sa spracovávajú podľa poradia v akom prišli, čiže ak chcete work permit čo najskôr, treba to akceptovať a dodať potrebné dokumenty čo najskôr. Ak chcete work permit získať čo najneskôr ako sme napríklad chceli my, tak sme počkali a potrebné dokumenty nahrali až na osemnásty deň od akceptácie. Je potrebné si ale pripraviť správne všetky dokumenty a uhradiť poplatky, až tak vám aplikácia dovolí odoslať žiadosť. Imigrační úradníci majú potom 8 týždňov na to, aby žiadosť prehodnotili a work permit pridelili. Podstata toho či odoslať žiadosť o work permit čo najskôr alebo čakať a odoslať ho čo najneskôr je v tom, kedy chcete do Kanady vycestovať. Work permit má platnosť rok a ak vám ho vystavia napríklad 8.mája 2018, tak bude platný do 7.mája 2019. My sme chceli mať platnosť work permitu čo najdlhšiu a z toho dôvodu sme s odoslaním čakali na jeden z posledných dní, ale ak chcete vycestovať čo najskôr, samozrejme, že to aj odošlete čo najskôr.

 

V roku 2015 bolo potrebné dodať k žiadosti o work permit tieto dokumenty:

- životopis v angličtine

- fotografiu v požadovaných rozmeroch

- IEC conditional acceptance Letter

- kópiu pasu vrátane všetkých stránok, na ktorých sú pečiatky

- výpis z registra trestov z krajiny, kde žiješ, teda zo Slovenska, ktorý musel byť preložený do angličtiny (prípadne aj francúžština tam asi vyhovuje) a úradne overený, nie starší ako 6 mesiacov

- výpis z registra trestov zo všetkých krajín, kde si strávil viac ako 6 mesiacov nepretržite od svojich 18 rokov (teda ak si študoval výšku v Česku a pracoval rok v Anglicku musíš dodať výpisy z registra aj odtiaľ)

- vyplnený formulár 1295, ktorý bol dostupný na vyplnenie na stránke CIC

- family formulár 5645, ktorý bol taktiež dostupný na stiahnutie na stránke

- itinerár cesty v Kanade – tento ale v 2015 nebol povinný takže sme ho ani nedávali

 

 Po získaní víz sme sa mohli vrhnúť do ďalšieho plánovania

Po získaní víz sme sa mohli vrhnúť do ďalšieho plánovania

 

Vo všetkých dokumentoch, ktoré sme do žiadosti vkladali sme používali iba anglickú abecedu a vypĺňali bez slovenskej diakritiky. Teda ak sa napríklad niekto volá Čučoriedková, tak všade bude vypĺňať Cucoriedkova. Rovnako pri adresách a inde kde sa vyskytuje diakritika. Poďme si teda prejsť tieto dokumenty troška podrobnejšie.

 

Životopis – na stránke majú predlohu, podľa ktorej sme len vytvorili svoj vlastný životopis rovnako ako keby sme ho robili napríklad na Slovensku pri hľadaní práce. Uviedli sme tam strednú, vysokú školu plus zamestnania, ktoré sme mali a kontakt

Fotografia - fotografiu asi opisovať nemusím. Klasická fotografia tváre ako sa používajú napríklad na pas v digitálnej forme upravená do rozmerov aké požadovali

IEC conditional acceptance Letter – ten sme dostali v správe o prijatí našej žiadosti o víza, v nasledujúcom roku ale myslím, že mal už tento „list“ iný názov, takže toto treba spraviť podľa aktuálnych požiadaviek. Toto bolo vlastne len obyčajné PDFko, ktoré tam malo dátum platnosti a to bol vlastne aj dátum dokedy ho trebalo použiť. Iba sme ho vložili do našej žiadosti o work permit to bolo všetko.

Kópiu pasu vrátane všetkých stránok, na ktorých sú pečiatky – klasika zoberiete si pas, s ktorým žiadate o víza a naskenujete hlavnú stránku s fotkou plus všetkých stránok, kde sú pečiatky. U mňa to bola celkom fuška, keďže som mal pas už takmer úplne zapečiatkovaný. Ak po získaní work permitu a odchodom do Kanady niekam cestujete a získate novú pečiatku to už potom neriešite. Napríklad my sme cestovali ešte medzitým do Ázie, ale to už nikto potom nekontroloval.

Výpis z registra trestov z krajiny, kde žiješ – výpis z registra trestov získate jednoducho napríklad na pošte. Vypíšete žiadosť (alebo ju vypíše pracovníčka pošty) zaplatíte poplatok 3,90 eur a za 5 minút máte výpis z registra trestov. Potom si musíte nájsť nejakého tlmočníka, ktorý to vie preložiť a zároveň aj úradne overiť – teda to zviaže trikolórov a dá tam pečiatku, že overuje že je to pravé. Napríklad v Bratislave ich nájdete niekoľko, stačí si len vybrať. My sme to mali spravené do 48 hodín a platili sme asi 30 eur za jeden preklad aj s potvrdením. Potom sme ten výpis celý (teda aj slovenskú aj anglickú časť) naskenovali do jedného PDF ktoré sme vložili do žiadosti.

Výpis z registra trestov zo všetkých krajín, kde si strávil viac ako 6 mesiacov nepretržite od svojich 18 rokov – tento sme my nedodávali, keďže sme nikde dlhšie ako 6 mesiacov nežili, ale postup by bol približne rovnaký ako pri Slovenskom výpise. Musíte si však zistiť kde treba požiadať o výpis pre ktorú krajinu. Rovnako z niektorých krajín to trvá podstatne dlhšie ako je čas na odoslanie žiadosti. Vtedy sa miesto tohto výpisu prikladá k žiadosti prehlásenie, že čakáte na tento výpis a potvrdenie o vyžiadaní výpisu a v tom prípade môžete výpis dodať neskôr. Vzor tohto prehlásenia aj spôsob ako a kedy ho použiť nájdete tiež na stránke CIC.

Vyplnený formulár 1295 – formulár je dostupný na stránke a treba ho vyplniť podľa pokynov. Je celkom rozsiahly.  Tak si ho poďme rýchlo prebehnúť. Na prvej strane vypĺňate osobné údaje – meno, priezvisko, dátum narodenia, miesto narodenia, pohlavie, štátnu príslušnosť, status. Na druhej strane vypĺňate údaje ako materinský jazyk, jazyk v ktorom chcete komunikovať, údaje o pase (číslo, dátum vydania, dátum expirácie, krajina vydania), kontaktné informácie (adresa, telefónne číslo, email) a typ work permitu, o ktorý žiadate.

 

POE na základe ktorého nám na hraniciach vydali work permit.

POE na základe ktorého nám na hraniciach vydali work permit.

 

Tretia stránka sa týka informácii kam v Kanade chcete ísť. Na tomto ale veľmi nezáleží i keď sú údaje povinné. My sme pôvodne chceli ísť  do Alberty a Calgary, a tak sme tam vyplnili Calgary a nakoniec sme išli do Britskej Kolumbie a Vancouveru a problém to nebol. Teda vypĺňate tam provinciu, mesto a adresu, kde budete v Kanade zamestnaný. Adresu s najväčšou pravdepodobnosťou ešte neviete ale je povinná v tomto prípade tam vyplníte N/A.

Ďalej je tam Job Title, kde vyplníte OPENBrief description of duties bude Working Holiday. Potom tam je povinné políčko dĺžka očakávaného zamestnania, kde treba dať dátumy od kedy do kedy budete pracovať. Tu stačí tiež vyplniť len orientačne. My napríklad vypĺňame od 01.03.2016 do 01.03.2017 a nakoniec do Kanady cestujeme až v júni a je to v poriadku. Ďalej vyplníte na tejto strane vzdelanie a priebeh zamestnaní, to vypĺňame rovnako ako máme v životopise, ktorý prikladáme. Okrem toho sú tam otázky či mal niekto vo vašej rodine v posledných dvoch  rokoch tuberkulózu alebo či ste boli s niekým takým v kontakte a či potrebujete nejakú špeciálnu zdravotnú starostlivosť. Tu zadávame na obe otázky No. Ak odpoviete Yes je tam políčko, kde to treba vysvetliť.

Na štvrtej strane je niekoľko otázok, napríklad či vám bol niekedy zamietnutý vstup do Kanady alebo niektorej inej krajiny, či ste boli vo väzení atď. U nás je odpoveď na všetky tieto otázky No, keďže sme sa so situáciami, ktoré tam popisujú ešte nestretli. Na konci stránky je ešte potrebné zadať dátum. Na poslednej stránke treba kliknúť na Validate, tým sa formulár zvaliduje a podpíše a môžeme ho vložiť do našej žiadosti o work permit. Po kliknutí na Validate pribudne vo formulári ešte jedna stránka na ktorej sú bar kódy.

Family formulár 5645 – tento formulár je od predošlého našťastie podstatne jednoduchší, má len dve stránky. Hneď v úvode zaškrtnete Type of application: Worker. Ďalej najprv vypĺňate informácie o sebe, teda dátum narodenia, rodinný stav, adresu a profesiu. A potom rovnaké údaje o rodinných príslušníkoch, teda rodičoch súrodencoch, pri ktorých ešte zaškrtávate či vás budú sprevádzať do Kanady alebo nie. Na konci každej strany je potrebné ešte vyplniť dátum.

Lekárske vyšetrenie – ak ste strávili viac ako 6 mesiacov v jednej z rizikových krajín musíte dodať aj lekárske potvrdenie. Zoznam krajín nájdete tu: http://www.cic.gc.ca/english/information/medical/dcl.asp Toto potvrdenie musíte tiež dodať, ak plánujete pracovať na niektorých pozíciách, kde to vyžadujú, napríklad v nemocniciach.

 

Asi takto nejako vyzerá Work Permit

Asi takto nejako vyzerá Work Permit, ktorý dostanete na hraniach pri príchode do Kanady

 

Po vyplnení všetkých formulárov, pripravení dokumentov a zaplatení poplatkov (poplatok platíme cez ich stránku normálne slovenskou debetnou kartou a nie je tam problém) môžete žiadosť o work permit odoslať. Imigračné má potom 8 týždňov na spracovanie tejto žiadosti. Do správ v našom profile nám bol potom doručený POE, teda niečo ako pozývací list. Tento treba uložiť a vytlačiť. Jeho platnosť je rok od jeho vystavenia a za ten čas musíte vstúpiť do Kanady. Ak to nestihnete tak prepadá. A ak ste ho už raz na working holiday získali, druhý krát už nemôžete. Pri vstupe do Kanady ho ukážete a na jeho základe vám vydajú na hraniciach Work Permit.

 

Hurá za novým dobrodružstvom

Hurá za novým dobrodružstvom

 

Na hraniciach môžu ešte vyžadovať potvrdenie o poistení na celú dobu pobytu v Kanade a výpis z účtu, že máte dostatok peňazí na začiatok. Poistenie si dávame na rok anglické Truetraveller. V prípade problémov je nevýhoda, že by sme museli všetko riešiť v angličtine. No našťastie sme ho využiť nemuseli. Bolo podstatne lacnejšie ako poistenia, ktoré ponúkali slovenské poisťovne a hlavne naň boli  dosť pozitívne recenzie. Výpis z účtu riešime, tak že si len prepneme stránku internet bankingu do angličtiny a dáme vytlačiť posledné obraty a zostatok na účte. Nedávame to nijako potvrdzovať ,overovať ani nič.

My prichádzame do Kanady zo Seattlu autobusom. Na hraniciach nie je problém. Na pasovej kontrole povieme, že prichádzame na working holiday a pošlú nás do kancelárie. Úradníkovi dávame len pas a POE nič iné nechce. A asi po dvadsiatich minútach vypisovania nám dá naše work permity, ktoré nám poskladá a pripne do pasu. Ináč sú na hraniciach všetci milí a v pohode zodpovedajú na všetky naše otázky. Autobus nás počká, kým to všetko vybavíme a pokračujeme do Vancouveru.