Zbyňovský Budzogáň a okolie na jednodenný výlet

apríl 2021
Praktické informácie:
Slovensko Slovensko
Bratislava

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E

Využívané typy zásuviek

Slovenčina

Úradný jazyk

Ako prichádza jar a začínajú sa objavovať pekné teplé dni, začíname rozmýšľať, kam by sme konečne vyrazili. Keďže ešte stále platia opatrenia kvôli pandémii, hľadáme niečo, čo by stálo za jednodenný výlet bez potreby niekde sa ubytovať. V hlave máme už dlhšie nenáročnú túru k Zbyňovskému Budzogáňu, ktorú sme chceli absolvovať už dávnejšie, ale vždy nám do toho vošlo niečo iné. Pár minút teda plánujeme a zisťujeme, že na jednodenný výlet by to išlo. Času bude asi dosť, a tak pridávame k tomu ešte Manínsku tiesňavu, Čičmany a hrad Beckov – pár miest, kde by sme sa cestou ešte mohli zastaviť.

 

Krátka zastávka v Manínskej tiesňave

Manínska tiesňava je najužší kaňon na Slovensku a je tak úzka, že niekedy furmanské vozy cez tiesňavu ani neprešli a museli zložiť náklad, prejsť a znova ho naložiť. Vznikla tak, že sa Manínsky potok zarezal do brala a rozdelil ho na dve časti – Veľký a Malý Manín. V súčasnosti cez Manínsku tiesňavu vedie asfaltová cesta a prechádza tadiaľto dokonca aj autobus. Dá sa tu podniknúť mnoho túr, najznámejší je asi okružný náučný chodník, ktorý vás zoberie na vrchol Veľkého Manína, ale aj k jaskyniam a ďalším zaujímavým prírodným útvarom. Manínska tiesňava je dnes „vedľajším“ bodom nášho programu a dlhšiu turistiku to neplánujeme. Prejdeme tiesňavou po ceste, dáme si krátku prechádzku a pokračujeme k ďalšiemu bodu nášho programu.

 

Cez Manínsku tiesňavu vedie cesta

Cez Manínsku tiesňavu vedie cesta

 

V najužšom bode Manínskej tiesňavy

V najužšom bode Manínskej tiesňavy

 

Zbyňovský Budzogáň: nenáročná turistika pre všetkých

Zbyňovský Budzogáň je prírodný skalný útvar, ktorý mnohý radia medzi najkrajšie prírodné krasy na Slovensku. Niekde sa preň ešte používa názov Stratený Budzogáň, tak sa nedajte pomýliť, stále ide o ten istý budzogáň. Nachádza sa v chránenej krajinnej oblasti Strážovské Vrchy na svahu vrchu Žibrid. Vznikal erozívnou činnosťou vody po dlhé stáročia. Dosahuje výšku takmer 14 metrov a k jeho vzniku sa viaže aj jedna legenda, ktorú si môžete prečítať cestou k nemu na náučnom chodníku.

 

Výhľady na okolité lúky počas túry k budzogáňu

Výhľady na okolité lúky počas túry k budzogáňu

 

Ako sa dostať k Zbyňovskému Budzogáňu?

Existuje viacero možností. Záleží len od Vás, ktorú si vyberiete. Či budete chcieť dlhšiu turistiku alebo zvolíte tu najkratšiu možnosť na prechádzku. Náučný chodník, ktorý vedie k tomuto skalnému útvaru začína v Rajeckých Tepliciach a vedie ponad obec Zbyňov je značený zelenou značkou. Dĺžka tejto trasy je približne 6 kilometrov a budete musieť prekonať prevýšenie približne 400 výškových metrov.

Druhou možnosťou je vyraziť z obce Zbyňov, odkiaľ vedie žltá značka a aj cyklotrasa, ktorou sa napojíte na zelenú značku náučného chodníka a po tej už pokračujete až k budzogáňu. Táto trasa je o niečo kratšia a má takmer 4 kilometre a prevýšenie približne 300 metrov. Ak by ste išli bicyklom po cyklotrase, treba rátať s tým, že tá nevedie až k budzogáňu a posledný úsek budete musieť prejsť pešo. Okrem týchto trás existujú aj ďalšie, napríklad z obce Rajec alebo Súľov-Hradná. Možností je teda dostatok. Stačí si len vybrať.

 

Aj takto vyzerajú niektoré úseky chodníka, ktorý vedie k budzogáňu

Aj takto vyzerajú niektoré úseky chodníka, ktorý vedie k budzogáňu

 

Zbyňovský budzogáň

Zbyňovský budzogáň

 

Naša trasa k budzogáňu

My si volíme taký trochu mix týchto trás. Auto parkujeme nad obcou Zbyňov, kadiaľ vedie cyklotrasa a žltá turistická značka. Zo začiatku sa ale nevydávame po značke ale poľnou cestou prechádzame okolo chát v okolí  a pripájame sa na zelenú značku, teda na náučný chodník, ktorým pokračujeme až k budzogáňu. Späť sa potom vraciame po zelenej a potom prechádzame na žltú značku. Robíme si teda taký okruh, aby sme nešli tam a späť rovnakou cestou. Túra je to nenáročná. I keď posledný úsek kde sa oddeľuje zelená značka od žltej je celkom strmý, no zasa nie je nejako dlhý.

 

Pohľad na budzogáň zo skaly vedľa a výhľady v pozadí

Pohľad na budzogáň zo skaly vedľa a výhľady v pozadí

 

Pohľad na budzogáň je ale veľmi pekný a rovnako výhľady do okolia stoja za to. Chodníkom môžete tiež vyliezť na skalu vedľa budzogáňu odkiaľ sú ešte lepšie výhľady na samotný budzogáň ako aj okolitú prírodu.

 

Ak ste horolezec, môžete si skúsiť vyliezť na vrchol

Ak ste horolezec, môžete si skúsiť vyliezť na vrchol

 

Kam pokračovať od budzogáňa?

Väčšina turistov pokračuje chodníkom ďalej až na vrchol Žibrid, ktorý už nie je ďaleko. No my máme ešte iný program v tento deň. Otáčame sa a vraciame späť k autu, aby sme to stihli.

Celá túra vedie cez príjemné lesné prostredie, kde môžete pozorovať napríklad sojky alebo iné vtáctvo, ako si hľadajú potravu.

 

Od samotného budzogáňu, ale aj zo skaly vedľa sú pekné výhľady do okolia

Od samotného budzogáňu, ale aj zo skaly vedľa sú pekné výhľady do okolia

 

Poluvsianska skalná ihla, prírodná pamiatka, nachádzajúca sa v Rajeckých Tepliciach, pri ktorej sa ešte zastavujeme cestou

Poluvsianska skalná ihla, prírodná pamiatka, nachádzajúca sa v Rajeckých Tepliciach, pri ktorej sa ešte zastavujeme cestou

 

Čičmany

Kto by nepoznal Čičmany? Hlavne pre geometrickú ornamentálnu výzdobu domčekov, ktoré asi nie len nám pripomínajú perníkové chalúpky. Asi každý. My sme doteraz nemali to šťastie sa sem dostať. Čičmany sú od Zbyňova vzdialené len 25km, a tak využívame príležtosť a zastavujeme sa aj v Čičmanoch. Parkujeme v dedinke a len tak sa prechádzame a kocháme sa fotogenickými domčekmi.

 

Domčeky v Čičmanoch

Domčeky v Čičmanoch

 

Dedinkou vedie Náučný chodník, ale my sme si dali len krátku prechádzku pomedzi tie najkrajšie domčeky. Ak Vás miestna história zaujíma, určite sa oplatí navštíviť aj múzeum v  tzv. Radenovom Dome.

 

 

Ornamenty na domčekoch maľovali tradične ženy hlinou alebo vápnom. Najskôr sa maľovali len nárožia domov, postupne sa šak začali maľovať aj celé domy.

 

Výzdoba domčekov

Výzdoba domčekov

 

Hrad Beckov

Hrad Beckov sme vždy vídavali len cestou po diaľnici medzi Bratislavou a Žilinou. No dnes nám podvečer ešte ostáva trocha času, tak sa cestou domov zastavíme na chvíľu pozrieť aj tu. Do vnútra hradu nejdeme, no dáme si krátku prechádzku okolo hradu, vystúpime na kopec, ktorý je za ním a užívame si výhľady pri zapadajúcom slnku.

 

Výhľad na hrad Beckov z protiľahlého kopca

Výhľad na hrad Beckov z protiľahlého kopca

 

V okolí Zbýňovského budzogáňa je naozaj veľa zaujímavostí a atrakcii. Bez problémov by sa tu našiel program aj na celý víkend alebo týždeň. No tie ostatné si zatiaľ nechávame na našu ďalšiu návštevu. Čo by ste odporučili vidieť v tejto oblasti vy?

Itinerár
Bratislava180 km
Manínska Tiesňava35 km
Zbyňov3,6 km
Zbyňovský Budzogáň8 km
Poluvsianska skalná ihla28 km
Čičmany73 km
Beckovský Hrad112 km
Bratislava