Nový Zéland: letenky, ubytovanie, víza a požičanie auta

október/november 2018
Hotel Kuntz Paríž - 60 eur / 2 osoby / noc
Oasis Motel and Holiday Park Turangi – 60 nzd (cca 36 eur) / 2 osoby / noc
The Backyard Inn Rotorua – 64 nzd (cca 38 eur) / 2 osoby / noc
Cooks Beach Resort – 65 nzd (cca 39 eur) / 2 osoby / noc
The Backyard Inn Rotorua – 64 nzd (cca 38 eur) / 2 osoby / noc
Tiki Lodge Backpackers Taupo – 70 nzd (cca 42 eur) / 2 osoby / noc
The Crossing Backpackers, Tongariro National Park – 61 nzd (cca 37 eur) / 2 osoby / noc
Flat Hills Tourist Park – 81 nzd (cca 48 eur) / 2 osoby / noc
Lodge in the City, Wellington – 53 nzd (cca 31 eur) / 2 osoby / noc
Suzuki Swift, Jucy Rentals – 354 nzd (cca 212 eur) / 2 osoby / 8 dní
Viedeň – Bratislava – Slovaklines 1 eur / osoba
Praktické informácie:
Nový Zéland Nový Zéland
Wellington

Hlavné mesto

Novozélandský dolár (NZD)

Mena používaná v krajine

Využívané typy zásuviek

+12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu Nového Zélandu kratšiu ako 90 dní je potrebný cestovný pas a vyplniť elektronickú cestovnú registráciu Nzeta. Vyplniť by ste ju mali aspoň 72 hodín pred cestou na stránke https://nzeta.immigration.govt.nz/ alebo v mobilnej aplikácii. Schválenie by malo prísť do niekoľkých minút. Z registráciu sa platí poplatok 12 NZD (9 NZD pokiaľ žiadosť vypĺňate cez aplikáciu) +35 NZD turistický poplatok.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Nového Zélandu je od Decembra do Februára, kedy je tu leto a najlepšie počasie s teplotami okolo 25°C, ale aj ceny sú vtedy najvyššie. Dobrým obdobím je aj jeseň medzi marcom a májom, kedy sú už teploty nižšie, ale zväčša prevláda ešte pekné počasie. V ktoromkoľvek období, ale treba na Novom Zélande rátať s premenlivým počasím, dažďom aj vetrom.

Cestovné obdobie

Angličtina, Maorijčina

Úradný jazyk

Prebieha úplne bežná májová sobota. Vonku je celkom pekne, a tak poobede plánujeme nejakú túru. Kým mi ešte trocha vychladne obed, len tak na mobile prelistujem zopár stránok, či sa nenájdu nejaké zaujímavé letenky. Nový Zéland od 290 eur. To ma nenechá chladným a radšej rýchlo zapínam počítač, tam sa predsa lepšie vyhľadáva.  

A naozaj, hneď nachádzame množstvo termínov. Odlet síce z Paríža, no to nie je až taký problém. Toto nevydrží dlho, treba to rezervovať čo najskôr, hovorím si v duchu. Len našej dovolenky nám ostáva už len pár dní, a tak to treba premyslieť. Pozerám termíny cez Vianoce, ide to aj vtedy, ale už za 500 eur. Čo tak využiť novembrové sviatky? To nie je zlý nápad. Letenky sú za 298 eur na osobu, počasie na Zélande už hádam bude dobré. Neváhame. Behom piatich minút sú letenky v emaily a my sa môžeme naobedovať a ísť na túru.

 

Letenky

Ceny leteniek na Nový Zéland väčšinou nie sú vôbec lacné, a tak sa veľmi často nevyplatí letieť len na pár dní. A keď už letíte tak ďaleko, je lepšie ísť na dlhší čas.

Najrýchlejšie spojenie je väčšinou s Qatar Airways alebo Emirates s jedným prestupom v Dohe alebo Dubaji.  Priemerná cena týchto leteniek býva okolo 1000 eur, ak práve nemajú nejakú akciu. Ak hľadáte o niečo lacnejšie letenky, tak je dobré skúsiť niektorú z čínskych aeroliniek, kde sa môžete dostať na cenu okolo 600-700 eur, no tam už býva viac prestupov  a aj celkový čas letu je väčšinou dlhší.

 

Pristávame vo Wellingtone

Pristávame vo Wellingtone

 

V drvivej väčšine prípadov budete na Nový Zéland letieť východným smerom, čo je o čosi kratšie. My hlavne kvôli tejto chybnej cene letíme na západ, čo je o niečo dlhšia trasa.

Času na plánovanie je celkom dosť, však máme do odletu ešte pár mesiacov. V letenkách nám porobia zopár zmien, no našťastie to čas príletu veľmi neovplyvní. Postupne teda dokupujeme letenky do Paríža a z Paríža späť domov. Cesta nakoniec vyzerá takto:

 

Cesta na nový Zéland:

Bratislava - Paríž (Ryanair)

Paríž - Newark (United Airlines)

Newark - San Francisco (United Airlines)

San Francisco - Auckland (United Airlines)

Auckland - Wellington (Air New Zealand)

 

A cesta späť:

Wellington - Sydney (Air New Zealand)

Sydney - San Francisco (United Airlines)

San Francisco - Paríž (United Airlines)

Paríž - Viedeň (Level)

 

Po ceste tam prestupy celkom nadväzujú a po ceste späť máme zasa celý deň na prehliadku San Francisca a Paríža, čo nie je zlé, no tých letov je celkom dosť.

 

Víza a príletové formality

V čase našej návštevy našťastie NOvý Zéland nevyžadoval žiadne víza, no od 1. októbra 2019 aj Nový Zéland zaviedol elektronickú registráciu. Na návštevu Nového Zélandu kratšiu ako 90 dní je teda potrebný cestovný pas a vyplniť elektronickú cestovnú registráciu Nzeta. Vyplniť by ste ju mali aspoň 72 hodín pred cestou na stránke https://nzeta.immigration.govt.nz/ alebo v mobilnej aplikácii.  Schválenie by malo prísť do niekoľkých minút. Z registráciu sa platí poplatok 12 NZD  (9 NZD pokiaľ žiadosť vypĺňate cez aplikáciu) +35 NZD turistický poplatok.

Keďže ale máme prestup v USA, potrebujeme si vybaviť ESTU. Na imigračnom v USA  to potom ide veľmi rýchlo, dostávame len otázku, kam cestujeme. Pri ceste tam odpovedáme, že na Nový Zéland, pri ceste späť do Paríža a je to všetko vybavené. Akurát si musíme znovu vyzdvihnúť a odbaviť batožinu.

Cestou naspäť máme prestup v Sydney, a tak rozmýšľame, či si požiadať o ETU do Austrálie, ale potom zisťujeme, že pri krátkom prestupe ako tam máme, ju nepotrebujeme, a tak si ju ani zbytočne nevybavujeme.

 

Na severnom ostrove nájdete aj mnoho krásnych pláží

Na severnom ostrove nájdete aj mnoho krásnych pláží

 

Dosť veľa ale pred cestou čítame o tom, aké sú na Zélande prísne podmienky na dovoz potravín a kempingového vybavenia atď. Potraviny prinášať neplánujeme, však kto by to nosil cez pol sveta, no kempingové vybavenie nesieme a rovnako berieme aj vybavenie na rybačku.

Všetko vybavenie by malo byť úplne čisté, inak sa vám môže stať, že pri kontrole vám vybavenie buď nepustia alebo dajú vyčistiť na vaše náklady. Pred cestou teda všetko vyčistíme aby nebol problém, ak by to ozaj chceli kontrolovať. V imigračných formulároch potom zaškrtávame, že prinášame kempingové vybavenie a rybárske náčinie.

Imigračné kontroly pri prílete do Aucklandu však prebiehajú  veľmi rýchlo. Na pasovej kontrole sa nás len spýtajú, čo plánujeme vidieť, pri kontrole batožiny zasa, že aké kempingové a rybárske náčinie prinášame. Odpovedáme, že spacáky, varič a rybársky prút. Nič nekontrolujú, ani sa viac nepýtajú a posielajú nás preč. Že to pôjde takto rýchlo, sme ozaj nečakali.

 

Výber požičovne auta

Najlepší spôsob dopravy na Novom Zélande je požičať si auto. Verejná autobusová doprava medzi mestami síce funguje, ale nie ku všetkým atrakciám by sme sa s autobusom dostali.  Navyše aby sme toho stihli čo najviac, auto nevyhnutne potrebujeme.

Na Zélande majú pobočky všetky známe požičovne, ale aj niekoľko miestnych autopožičovní. Prehľadáme všetky, ktoré ponúkajú, čo najnižšiu cenu, ideálne nulovú spoluúčasť a čo najvýhodnejšie podmienky. Prvý nápad bol požičať nejaké obytné auto, v ktorom by sme mohli aj spať, no po zistení cenového rozdielu medzi klasickým a takýmto obytným autom od tohto zámeru upúšťame a rezervujeme len malé auto.

Spomedzi všetkých požičovní nám najideálnejšie vychádzajú tri požičovne:

https://www.jucy.co.nz/

https://www.apexrentals.co.nz/

https://www.acerentalcars.co.nz/

 

Najpopulárnejšia na Novom Zélande a aj ceny má jednoznačne najlepšie Jucy. Nepáči sa nám však, že aj keď si zvolíme možnosť s nulovou spoluúčasťou, tak v podmienkach majú kadejaké výnimky a poplatky.

Najviac sa nám pozdáva Apexrentals, ktorý majú na nete najlepšie recenzie, no aj najvyššiu cenu. Na stránke však mávajú rôzne akcie, kedy je cena niekoľkonásobne nižšia, oplatí sa teda sledovať ich stránku, či práve neponúkajú nejakú akciu.  Aj my čakáme, či  nejakú akciu nedajú na náš termín, ale presne na náš termín nič neprichádza.  Tri týždne pred odletom rezervujeme teda nakoniec auto u Jucy aj s nulovou spoluúčasťou.

 

Z požičovne Jucy dostávame takého Suzuki

Z požičovne Jucy dostávame takého Suzuki

 

Prebranie a odovzdanie auta

Pri rezervácii platíme len zálohu a ostatok doplácame na mieste. Bez problémov využívame debetnú kartu, nerezervujú nám ani žiadnu zálohu, keďže máme zvolené poistenie s nulovou spoluúčasťou.

Pre požičanie auta na Novom Zélande je nevyhnutný medzinárodný vodičák a je to prvá krajina, kde naozaj  nás v požičovni skontrolovali, či ho máme. Medzinárodný vodičský preukaz si vybavíte na počkanie na polícii. Existujú dva druhy medzinárodného vodičského preukazu, na polícii vám však ak poviete, že budete cestovať na Nový Zéland vystavia ten správny, ktorý je platný 1 rok.

Prevzatie a odovzdanie auta volíme na letisku vo Wellingtone, kam budeme prilietať aj odkiaľ odlietame. Pobočka požičovne je trocha mimo letiska, ale nie je to žiadny problém. Keď priletíme zavoláme do požičovne a oni prídu po nás do piatich minút.

Keďže naspäť odlietame celkom skoro ráno, vrátenie auta volíme na štvrtú hodinu rannú, čo je mimo otváracích hodín požičovne. Vyriešime to teda tak, že najprv odvezieme všetku batožinu na letisko a priateľka ostáva tu. Ja sa vraciam k požičovni, kde nechávam auto, hádžem kľúče do schránky a potom pekne šliapem 3 kilometre späť na letisko.

 

Severný Ostrov Nového Zélandu je ostrovom oviec

Severný Ostrov Nového Zélandu je ostrovom oviec

 

Šoférovanie na Novom Zélande

Ako určite viete na Novom Zélande sa jazdí na ľavej strane vozovky. Už som šoféroval na "opačnej strane" viackrát, takže to nie je problém. Akurát pri rezervácii auta, vyberáme automat,  predsa len na automate sa ľahšie zvyká na šoférovanie na ľavej strane a nemusíte ešte dávať pozor na radenie s druhou rukou.

 

Pri cestách môžeme vidieť aj rôzne čudné objekty

Pri cestách môžeme vidieť aj rôzne čudné objekty

 

Na Zélande sa jazdí celkom rýchlo. Mimo obce je povolená 100 km/h rýchlosť a v obciach 50 km/h, ale v menších dedinkách je väčšinou značkami povolená vyššia 70-desiatka alebo dokonca 80-desiatka. Premávka mimo väčších miest nie je nejaká hustá a šoféruje sa úplne v pohode.

Čerpacích staníc je na Severnom ostrove dostatok, na Južnom ich bude asi menej. Ceny benzínu sú približne rovnaké ako u nás.

Väčšina ciest na Zélande nie je spoplatnených. Pozor si treba dať len na pár platených cestných úsekov, z ktorých sú všetky tri na Severnom ostrove. Dve z nich sa nachádzajú v okolí mesta Tauranga a jeden zas pri Aucklande.  Za prejazd sa platí len pár dolárov a môžete zaň zaplatiť na čerpacích staniciach či online. Viac info o tom, kde sa nachádzajú platené úseky a ako zaplatiť za prejazd nájdete tu: https://www.nzta.govt.nz/roads-and-rail/toll-roads/

My sme nimi našťastie prechádzať nepotrebovali, ale zasa ceny za prejazd nie sú nijako vysoké.

 

Cesty na Novom Zélandu sú celkom kvalitné

Cesty na Novom Zélandu sú celkom kvalitné

 

Ubytovanie na Novom Zélande

Prvotné plány sú požičať campervan, v ktorom by bolo možné aj spať  a za ubytovanie už neplatiť. No táto možnosť vychádza zo všetkých najdrahšie, keďže požičanie takéhoto auta nie je vôbec lacné.

Ubytovanie v klasických hoteloch sme hneď vylúčili. Boli aj dosť drahé a ani nás to nelákalo.

Ďalšou možnosťou bolo kempovanie. Plán bol taký, že zoberieme klasické auto, stan a spávať budeme v kempoch alebo niekde v prírode či popri ceste  Tu je ale problém, že na Novom Zélande nie je dovolené prespať v aute či kempovať len tak hockde. Kempovať sa môže iba na vyhradených miestach, teda v oficiálnych kempoch. Za kempovanie mimo povolených miest sú vysoké pokuty a vraj to aj celkom dosť kontrolujú.

Na Novom Zélande nájdete kempy rôzneho druhu s rôznym vybavením na každom rohu a samozrejme aj v rôznych cenových reláciách. Niektoré sú dokonca úplne zadarmo, väčšinou sú tieto bez akéhokoľvek vybavenia, či toaliet. Tieto kempy sú však najčastejšie vyhradené pre tzv. „self-contained“ autá, teda v podstate campervan alebo auto, ktoré má vlastný záchod.

Ak nemáte "self-contained" campervan , budete zväčša musieť prespávať  v kempoch, ktoré ponúkajú miesta aj pre non self-contained autá a stany. Zväčša sú to platené kempy, ktorých cena sa môže pohybovať hocikde medzi 10 až 40 dolárov pre dve osoby.

Väčšina kempov na Novom Zélande ponúkala možnosť aj ubytovania v akýchsi "chatkách“. Je to väčšinou len malá vykurovaná miestnosť s posteľou a stolíkom, niekedy sú tam aj prikrývky, inokedy používate vlastný spacák. Sprchy a záchody využívate spoločné, tie ktoré sú aj pre tých, ktorý kempujú. A cenovo to často od kempovacieho miesta nie je o veľa drahšie.

 

Jedna z chatiek, v ktorých sme spali

Jedna z chatiek, v ktorých sme spali

 

Nevýhodou spania v stanie bolo aj to, že na začiatku novembra je na Novom Zélande ešte celkom chladno a aj celkom dosť prší a teda spať v stane ešte nie je ideálne. Nevravím, že sa to nedá však sme kempovali aj na Islande, ale byť celých 8 dní v chlade a daždi, ak by pršalo sme nechceli. A preto u nás zvíťazila možnosť spať v chatkách v kempoch.

Výhodou bolo aj to, že sme mohli využívať kuchynky a všetko, čo kemp ponúkal, čo by sme zasa v hoteloch nemali. Väčšina z nich ponúkala aj bazén s horúcou vodou alebo vírivku, čo na chladné večery nebolo zlé.

 

Vo vnútri je zväčša len posteľ a stolík

Vo vnútri je zväčša len posteľ a stolík

 

A tak postupne ako sa rysuje náš plán cesty, rezervujeme aj chatky v jednotlivých kempoch. Niekedy, keď nevieme kam daný deň dôjdeme, to necháme otvorené a dorezervujeme na mieste.

  1. noc: Oasis Motel and Holiday Park Turangi
  2. noc: The Backyard Inn Rotorua
  3. noc: Cooks Beach Resort
  4. noc: The Backyard Inn Rotorua
  5. noc: Tiki Lodge Backpackers Taupo
  6. noc: The Crossing Backpackers, Tongariro National Park
  7. noc: Flat Hills Tourist Park
  8. noc: Lodge in the City, Wellington

Celkom užitočné je stiahnuť si aplikáciu ako CamperMate či Rankers Camping NZ, kde nájdete všetky kempy na Novom Zélande aj s cenami a vybavením.