Gran Canaria: Tri zaujímavé miesta na návštevu

december 2023
Viedeň - Gran Canaria, Ryanair - 77 eur / osoba / spiatočne
Relaxia Beverly Park, Playa del Inglés - 330 eur / 3 noci / 2 osoby / all inclusive
AutoReisen, Citroen C3 – 67 eur / 3 dni
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Gran Canaria je jeden z najobľúbenejších Kanárskych ostrovov, ktorý ponúka návštevníkom naozaj veľa možností nielen čo sa týka pláží, ale aj turistiky a rôznych prírodných zaujímavostí a vyhliadok. Nuda na Gran Canarii teda rozhodne nehrozí. Počas našej poslednej návštevy Gran Canarie sme navštívili ďalšie tri veľmi zaujímavé miesta: kaňony Barranco de Guayadeque a Barranco de Las Vacas a jaskyne Cuevas de La Audiencia. Výhodou týchto miest je, že všetky tri sú relatívne blízko seba, nachádzajú sa neďaleko mestečka Aguimes na východnej strane ostrova,takže návštevu všetkých troch stihnete aj za jeden deň a viete si z toho spraviť pekný okruh. Ak teda máte radi prírodu a turistiku, určite tieto tri miesta pri návšteva Gran Canarie nevynechajte.

 

Skalné okno v jaskyni Cuevas de La Audiencia.

Skalné okno v jaskyni Cuevas de La Audiencia.

 

Barranco de Guayadeque

Prvým miestom, ktoré navštívime je Barranco de Guayadeque. Barranco preklade znamená kaňon alebo hlboké údolie. Barranco de Guayadeque je údolie dlhé 11 km a je jedným z najzaujímavejších a najnavštevovanejších na Gran Canarii. Toto údolie sa nachádza v blízkosti mesta Aguimes na východnom pobreží ostrova a je známe množstvom zelene, vysokými horami, ktoré obkolesujú toto údolie a množstvom jaskýň. Veľa z jaskýň, ktoré sa tu nachádzajú boli prerobené na príbytky, v ktorých žili pôvodný obyvatelia tzv. Guanches. Dodnes je niekoľko takýchto domov vtesaných do kameňa a jaskýň obývaných a nájdeme tu aj niekoľko známych reštaurácii, ktoré sú priamo v jaskyniach. Určite sa oplatí zastaviť sa v niektorej z nich na obed alebo na kávu.

 

Barranco de Guayadeque

Barranco de Guayadeque

 

Kaňon Barranco de Guayadeque je jednoducho dostupný. My sa sem vyberieme priamo z letiska sa po hlavnej GC-1 až do mestečka Aguimes, kde zabočíme na GC-103. Asfaltka vedie až na koniec údolia, takže sa tam dá pohodlne dostať autom. Po oboch stranách lemujú údolia vysoké hory, takže výhľady sú super a cestu si užívame.

Druhou možnosťou je vybrať sa po údolí pešo. Takmer pozdĺž celého údolia vedie paralelne s asfaltkou aj turistický chodník značený žltou farbou. Ak sa rozhodnete ísť pešo, tak počas 11 km prekonáte prevýšenie okolo 700 metrov. Cestou si môžete spraviť piknik a obdivovať jaskyne a jaskynné domy na viacerých miestach. Hneď na začiatku údolia nájdeme aj návštevnícke centrum, ktoré vysvetľuje zvyky, tradície a spôsob akým žili obyvatelia údolia.

 

Výhľady na Barranco de Guayadeque

Výhľady na Barranco de Guayadeque

 

Kaňon obkolesujú vysoké hory

Kaňon obkolesujú vysoké hory

 

My prechádzame autom až na úplný koniec údolia do Montaňa de las Tieras. Parkujeme na maličkom parkovisku a ideme sa prejsť po okolí. Nachádza sa tu pár reštaurácii a domčekov a jeden obchod so suvenírmi vsadený do skál. Sme tu skoro ráno, takže turistov je tu minimum a motá sa tu len pár ľudí, ale vraj je toto miesto veľmi obľúbené a často musíte mať v miestnych reštauráciách rezerváciu. Spravíme si tu taký malý krátky okruh okolo domčekov, ktorý si prejdeme asi za pol hodinu. Keďže sme na konci údolia, výhľady sú odtiaľto naozaj prekrásne. My dlhšiu túru vynechávame, ale okrem tejto kratšej prechádzky je tu aj množstvo ďalších možností na turistiku. Najznámejšia je asi 4,5 km dlhá túra (jednosmerne), ktorá začína pri reštauráciách a vedie ku kráteru Caldera de los Marteles.

 

Prechádzka okolo Montaňa de las Tieras

Prechádzka okolo Montaňa de las Tieras

 

Na túru sa môžete vydať aj na opačnú stranu kaňonu

Na túru sa môžete vydať aj na opačnú stranu kaňonu

 

Barranco de Las Vacas

Po návšteve Barranco de Guayadeque sa vraciame späť do mestečka Aguimes. Tentokrát z Aguimes odbáčame na cestu GC-550 a máme namierené do ďalšieho kaňonu – Barranco de Las Vacas. Toto Barranco je ale úplne iné ako to predchádzajúce. Barranco de Guayadeque je široké údolie s množstvom zelene. Barranco de Las Vacas je oveľa menšie, široké len pár metrov a známe je hlavne so svojimi zaujímavými skalnými útvarmi.

 

Barranco de Las Vacas je známe zaujímavými skalnými útvarmi

Barranco de Las Vacas je známe zaujímavými skalnými útvarmi

 

Chodník vedúci od cesty k Barranco de Las Vacas

Chodník vedúci od cesty k Barranco de Las Vacas

 

Barranco de Las Vacas je celkom známe a obľúbené miesto a keď sem prichádzame autom, už z diaľky vidíme množstvo áut parkujúcich popri ceste. Kaňon sa nachádza v mieste ostrej zákruty niekoľko desiatok metrov pod úrovňou cesty. Keďže áut je tu naozaj veľa, tak parkujeme až ďalej za zákrutou. Nakoniec je to ale celkom výhodné, lebo tu sa aj začína túra dole do kaňonu. Na začiatok kaňonu je to približne jeden kilometer chodníkom, ktorý klesá dole do údolia. Potom už len prejdeme tunelom, ktorý vedie popod cestu a sme v kaňone. Samotný kaňon je veľmi pekný a jeho steny vytvárajú naozaj zaujímavé štruktúry. Je však celkom krátky, dokopy má len okolo 200 metrov a navyše je tu aj dosť ľudí. Nakoniec máme chvíľku, keď sme tu takmer sami a môžeme si kaňon pekne odfotiť.

 

Barranco de Las Vacas

Barranco de Las Vacas

 

Barranco de Las Vacas

Barranco de Las Vacas

 

Barranco de Las Vacas

Barranco de Las Vacas

 

Kaňon nám tak trochu pripomína veľmi zmenšenú verziu kaňonu Antelope ktorý sme pred niekoľkými rokmi navštívili pri našich potulkách po západnom pobreží USA. Potom sa tou istou cestou vraciame späť k autu. Celá návšteva Barranco de Las Vacas nezaberie viac ako hodinu. Je to síce dosť turistické, ale kaňon je zaujímavý, takže sa tu určite oplatí zastaviť.

 

Cuevas de La Audiencia

Tretím miestom, ktoré sme navštívili, sú jaskyne Cuevas de La Audiencia, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od Barranca de Las Vacas. Zo všetkých troch miest, nás tieto jaskyne zaujali asi najviac. Jaskyne sa nachádzajú v horách a otvárajú sa z nich veľké skalné okná, skadiaľ sú úžasné výhľady na okolitú krajinu. Navyše oproti Barranco de Las Vacas je výhodu, že sme tu takmer sami. Začiatok túry k jaskyniam sa nachádza pri autobusovej zastávke na začiatku dedinky Temisas. Parkujeme v bočnej uličke, kde je pár miest na parkovanie v tieni pod palmami a vydávame sa na túru.

 

Túra sa začína pri zastávke v dedinke Temisas

Túra sa začína pri zastávke v dedinke Temisas

 

Dedinka Temisas

Dedinka Temisas

 

Po ceste k jaskyniam

Po ceste k jaskyniam

 

Po ceste sa nachádza množstvo kaktusov a sukulentov

Po ceste sa nachádza množstvo kaktusov a sukulentov

 

K jaskyniam to nie je ďaleko, je to v podstate veľmi jednoduchá túra. Na začiatku je trochu stúpania, ale potom už pokračuje chodník viac menej po rovine. Zo začiatku ideme po žltej turistickej značke, ale tá sa po chvíli odpája a my pokračujeme rovno po vyšliapanom chodníku. Chodníčky sa po čase rozvetvia rôznymi smermi, aj my chvíľu ideme po zlom. Správny chodník ide po vrchu kopčeka. Aj nájsť samotný vchod nemusí byť úplne jednoduché, je schovaný za takou skalou, takže ani meter pred ním ho ešte nevidíme. Vo vnútri prejdeme chodbou a ocitneme sa v jaskyni, odkiaľ sa otvára veľké skalné okno. Pod nami v hĺbke niekoľko desiatok metrov je cesta, ktorou sme prišli a vidíme aj dedinku Temisas. Malou dierou na boku sa prepcháme do ďalšej jaskyne, skadiaľ sú podobné výhľady. Keď sa všetko pofotíme, tou istou cestou sa vraciame späť ku autu.

 

Vchod do jaskyne

Vchod do jaskyne

 

Skalné okná v jaskyni

Skalné okná v jaskyni

 

V jaskyni

V jaskyni

 

Dnešný deň sme toho stihli celkom dosť a rozhodujeme sa, že pomaly zamierime na hotel. Nevraciame sa ale po tej istej ceste, ale pokračujeme ďalej a ideme po GC-65. Táto cesta je veľmi scénická a počas celej cesty sú nádherné výhľady. Najkrajšie sú výhľady na oblasť nazývanú La Fortaleza, krajina je tu naozaj neskutočná. Kľudne by tu bolo možné stráviť aj celý deň. Okrem krásnej a zaujímavej krajiny je to aj miestom archeologických vykopávok. Navštíviť tu môžete informačné centrum, kde sa o nich dozviete viac. Okrem toho je tu množstvo turistických trás a navštíviť sa oplatí aj miestny rezervoár vody Presa de la Sorrueda a blízky palmový háj. My sa tentokrát zastavíme len na vyhliadke Mirador El Guriete, zkadiaľ si vychutnávame výhľady na okolitú krajinu.

 

Výhľad na krajinu v okolí La Fortaleza

Výhľad na krajinu v okolí La Fortaleza

 

Deň nakoniec končíme na hoteli v letovisku Playa del Inglés, kde si doprajeme ešte drink a večernú prechádzku na pláži. Všetky miesta, ktoré sme navštívili v rámci dnešného dňa boli krásne a nás veľmi zaujali. Ak teda hľadáte, čo navštíviť na Gran Canarii, určite ich nevynechajte.