El Hierro: cez tajomné lesy a na najvyšší vrch ostrova

november 2021
Viedeň – Tenerife, Wizzair / 10 eur / osoba / spiatočne
Hotel Boomerang – 62 eur / noc / dve osoby
Vistamar La Caleta – 276 eur / štyri noci / dve osoby
Opel Mokka, Cicar – 153 eur / 5 dní
Naviera Armas, Tenerife (Los Cristianos) - El Hierro (Valverde) – 218 eur / dve osoby / spiatočne
Praktické informácie:
Španielsko Španielsko
Madrid

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ FTyp F

Využívané typy zásuviek

Medzi Španielskom a Slovenskom nie je žiadny časový posun, na Kanárskych ostrovoch je - 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepší čas na návštevu Španielska sú jar a jeseň - od apríla do júna a od septembra do októbra, kedy sú teploty na väčšine územia veľmi príjemné a nie je tu toľko turistov, ale samozrejme záleží to aj od konkrétnej oblasti. Na návštevu miest na severe Španielska pri Atlantiku sú ideálne júl a august. V Barcelone, na Costa Brave a baleárskych ostrovov je dobré počasie od mája do septembra. Na juhu Španielska dobré počasie obvykle pretrváva až do neskorej jesene. Na Kanárskych ostrovoch je po celý rok dobré a slnečné počasie a jedine od decembra do februára môžu klesnúť pod 20 °C.

Cestovné obdobie

Španielčina

Úradný jazyk

Hneď v náš prvý deň na najmenšom kanárskom ostrove El Hierro sa zobúdzame do krásneho slnečného rána. Pri raňajkách sa rýchlo rozhodujeme, kam sa vyberieme dneska. Nakoniec vyhráva túra na najvyšší vrch ostrova – Pico de Malpaso.

Pico de Malpaso je s výškou 1501 metrov nad morom najvyšším miestom na ostrove El Hierro. Je len o pár metrov vyšší ako najvyšší vrch ostrova La Gomera - Alto de Garajonay.  Pico de Malpaso sa nachádza  viac menej v strede ostrova na vulkanickom hrebeni, ktorý  sa tiahne ostrovom. Ak vychytáte bezoblačné počasie, tak si z vrchu užijete nádherné výhľady na okolie, zvyšok hrebeňa, ale najmä na údolie El Golfo, ktoré sa rozprestiera priamo pod Vami.

 

Časť cesty na Pico de Malpaso vedie sopečnou krajinou

Časť cesty na Pico de Malpaso vedie sopečnou krajinou

 

Na hrebeni je však často zamračené, keďže hrebeň prirodzene zachytáva oblaky a tvorí tak akúsi hranicu počasia na ostrove. Oblaky sa často objavujú až počas dňa, takže najlepšiu šancu na pekný výhľad budete mať skoro ráno.

 

Ako sa dostať na Pico de Malpaso?

Pico de Malpaso je veľmi dobre dostupný autom. Z hlavného mesta Valverde sa sem dostanete po ceste HI-1 približne za pol hodinu. Autobusy sem bohužiaľ nepremávajú, takže ostáva jedine auto, taxík, prípadne pešo. Dokonca až priamo na vrchol vedie nespevnená cesta dostupná aj autom. Ale na vrchol vedú aj viaceré turistické trasy. Pico de Malpaso leží aj na trase diaľkovej turistickej trase GR-131, ktorá vedie krížom cez ostrov z Tamaduste na pobreží na východe, do Faro de Orchilla na pobreží na západe.

 

Cruz de Los Reyes

Cruz de Los Reyes

 

Väčšina návštevníkov zaparkovala na konci asfaltovej cesty pri Cruz de Los Reyes, odkiaľ je to ešte 1,7 km pešo. My  si tentokrát zvolíme trochu dlhšiu trasu. Prejdeme si časť trasy GR-131, aby sme mali čas užiť si trasu a výhľady naokolo.

 

Výhľady cestou na Pico de Malpaso

Výhľady cestou na Pico de Malpaso

 

Naša trasa na Pico de Malpaso

Ráno odchádzame z hlavného mesta Valverde, kde si ešte chceme kúpiť nejakú desiatu na cestu. Bohužiaľ obchody otvárajú až o deviatej a to sa nám už čakať nechce. Zastavujeme sa nakoniec až v maličkom obchodíku po ceste v dedinke San Andrés.

Rozhodli sme sa zaparkovať auto na parkovisku La Llania, odkiaľ pôjdeme aj ďalšiu túru, takže sa nám to celkom hodí. Z parkoviska La Llania je to asi 5 kilometrov jednosmerne po GR-131 na Pico de Malpaso s prevýšením približne 200 výškových metrov. Je to naozaj ľahká nenáročná túra, ktorá vedie veľmi zaujímavou sopečnou krajinou.

 

Výhľady začínajú od vyhliadky Dos Hermans

Výhľady začínajú od vyhliadky Dos Hermans

 

Prvý kilometer ale vedie po asfaltovej ceste, ktorá až taká zaujímavá nie je. Po asi kilometri prichádzame na vyhliadku  Dos Hermanas, kde už začínajú pekné výhľady. Z Dos Hermanas štartujú aj paraglajdisti, na čo vás upozorní aj výstražná tabuľa. Odtiaľto sa turistický chodník oddeľuje od cesty a vedie cez sopečnú krajinu a cez borovicové lesy.

 

Tajomná atmosféra

Tajomná atmosféra

 

Kanárske borovice ma vždy  fascinovali svojou neskutočne zelenou farbou, ktorá sa ešte viac vyníma proti sivej sopečnej pôde. Tieto borovice dokážu zvládať aj veľmi suché počasie. Svojim dlhým ihličím zachytávajú vlhkosť zo vzduchu, ktorá kondenzuje, a tak vytvárajú dážď. Takisto sú veľmi odolné aj voči ohňom a aj keď zvonka zhorí kôra stromu, strom je schopný znovu sa zregenerovať.

 

Úžasné kanárske borovice lemujú chodník

Úžasné kanárske borovice lemujú chodník

 

Chodník vedie popri kríži Cruz de Los Reyes, kde sa každé štyri roky koná festival Bajada de la Virgen. Odtiaľto chodník veľmi mierne stúpa až na vrchol Pico de Malpaso.

 

Krásny výhľad z vrcholu Pico de Malpaso

Krásny výhľad z vrcholu Pico de Malpaso

 

Pobrežie hlboko pod nami

Pobrežie hlboko pod nami

 

Chodníkom sa dá pokračovať aj po ďalších vrchoch

Chodníkom sa dá pokračovať aj po ďalších vrchoch

 

Turistický chodník vedie samozrejme aj ďalej po hrebeni, takže ak by sa vám málilo, môžete si zájsť aj na vedľajšie vrcholy. My si na vrchole dávame prestávku, fotíme si úžasné výhľady na údolie hlboko pod nami. Celý čas sme tu takmer sami, až keď odchádzame, stretávame prvých turistov.

Celá túra nám nakoniec zabrala tri hodinky a prechádzame takmer presne desať kilometrov.

 

A ešte jeden pohľad na celý hrebeň, za ktorým sa už začínajú zbierať oblaky

A ešte jeden pohľad na celý hrebeň, za ktorým sa už začínajú zbierať oblaky

 

 

 Mapa našej trasy z parkoviska až na najvyšší bod ostrova

 

Okruh La Llanía

Po návrate k autu si dávame obed a vyberáme sa na druhú túru dnešného dňa. Okruh La Llanía, ktorý je jedným z najpopulárnejších na ostrove. Tento okruh je opäť nenáročný vhodný aj pre deti a prevedie Vás cez zelené srdce ostrova, lesmi pokrytými hrubou vrstvou machu a množstvom papradia.

Okruh je podľa dĺžky rozdelený do troch variantov a každý si môže vybrať, podľa toho, čo preferuje:

Zelený – s dĺžkou 4,2 kilometra

Oranžový – s dĺžkou 5,6 kilometra

Modrý – s dĺžkou 7,4 kilometra

 

Cestu nám ukazujú farebné šípky

Cestu nám ukazujú farebné šípky

 

My ideme väčšinu po oranžovej, ale na mnohým miestach sa chodníky aj rôzne prekrývajú, takže si môžete trasu úplne prispôsobiť. Hneď na začiatku trasy ako vojdete do lesa sa nachádza piknikový stôl, kde si môžete dať desiatu. Potom sa už chodník vinie hustým vavrínovým lesom. Po istom čase prichádzame k Fuente El Lomo, k miestu, kde pred mnohými rokmi zachytávali a zadržiavali vodu vo veľkých kamenných nádržiach. Táto bola postavená v 40.rokoch a používali ju najmä pastieri, ktorí tu chodievali pásť dobytok.

 

Väčšina chodníka vedie cez takýto hustý les

Väčšina chodníka vedie cez takýto hustý les

 

Chodník ďalej prechádza na druhú stranu cesty a stúpa na vyhliadku Mirador Hoya de Fireba, skadiaľ sa nám naskytá krásny výhľad na kráter. Toto je za nás asi najkrajší bod okruhu. Hoci ešte na začiatku okruhu nám svietilo slniečku, v tomto momente nás už obklopujú oblaky. Z Miradoru schádzame dole na ďalšie zaujímavé miesto: Bailadero de las Brujas alebo miesto, kde podľa legendy tancovali čarodenice. S týmto miestom sa viaže kopec legiend, podľa niektorých sa pastieri museli tomuto miesto vyhýbať, lebo dobytok tadiaľ nechcel prejsť, iné hovoria, že toto miesto je bez stromov, lebo na mieste, kde tancovali čarodejnice, už opäť nemohli vyrásť.

 

Vychádzame na vyhliadku Mirador Hoya de Fireba

Vychádzame na vyhliadku Mirador Hoya de Fireba

 

Pohľad z vyhliadky do krátera

Pohľad z vyhliadky do krátera

 

Chodník sa odtiaľto opäť dvíha k ďalšej vyhliadke Mirador de la Llanía, zkadiaľ by opäť mali byť krásne výhľady na ostrov. My tu už sme ale úplne v oblaku, tak nevidíme ani päť metrov pred seba.

Z Miradoru je to potom už len pár krokov späť na parkovisko. Ak by sa Vám teda nechcelo absolvovať celú trasu, určite sa prejdite aspoň na dve vyhliadky Mirador de la Llanía a Mirador Hoya de Fireba.

 

V rozprávkovom lese

V rozprávkovom lese

 

 

Mapa okruhu La Llanía

 

Vyhliadka Mirador de Isora

Cestou naspäť na naše ubytovanie sa ešte zastavíme v dedinke Isora, aby sme si pozreli vyhliadku Mirador de Isora. Kým na predchádzajúcej vyhliadke nás obklopovala hmla, tu je opäť krásne slnečno. Vyhliadka, takmer ako každá na El Hiero je krásne upravená. Má niekoľko poschodí, z ktorých sa naskytá krásny výhľad na celé východné pobrežie od tunela a skaly Roque de La Bonanza až po hotel Parador.

 

Výhľad z Mirador de Isora je jeden z najkrajších na celom ostrove

Výhľad z Mirador de Isora je jeden z najkrajších na celom ostrove

 

Pohľad na opačnú stranu k hotelu Parador

Pohľad na opačnú stranu k hotelu Parador

 

Ostrov El Hierro má množstvo krásnych turistických trás. Ak sa sem niekedy vydáte, určite sa oplatí nevynechať túru na najvyšší vrch ostrov Pico de Malpaso. I keď sa na vrchol dá vyviesť aj autom, pešo je to určite oveľa autentickejšie. Rovnako okruh La Llania cez les má svoje čaro.