Ako si užiť víkend v poľskom Gdansku

júl 2018
Hostel Filip 2 – 50 eur / 2 osoby / 1 noc
Airport Motel GDN – 30 eur / 2 osoby / 1 noc
Praktické informácie:
Poľsko Poľsko
Varšava

Hlavné mesto

Poľský zlotý (PLN)

Mena používaná v krajine

Typ CTyp C
Typ ETyp E

Využívané typy zásuviek

Medzi Slovenskom a Poľskom nie je žiadny časový posun.

Časový posun

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Najlepšie obdobie na návštevu Poľska je jar a jeseň, kedy väčšinou vládnu príjemné teploty a je tu menej turistov. Toto obdobie je vhodné ako na turistiku, tak na spoznávanie miest. Ak sa chcete okúpať v Baltskom mori, najvhodnejšie sú na to júl a august. Zimná sezóna s množstvom snehu vhodná na lyžovanie a zimné športy väčšinou trvá od decembra do marca.

Cestovné obdobie

Poľština

Úradný jazyk

Keď sa povie Gdansk a severné more, tak sa väčšine v mysli nevybaví zrovna dovolenka na pláži, ale opak môže byť pravdou. Gdansk a hlavne blízke turistické mestečko Sopot je v lete rajom zväčša poľských turistov, a pláže sú tu plné dovolenkárov. Okrem pláži tu ale nájdete aj množstvo historických pamiatok a krásnu architektúru.

O návšteve severu Poľska sme uvažovali už dávnejšie, no túto cestu sme odsúvali, keďže v podstate neexistovalo cenovo dostupné spojenie. Keď ale letecká spoločnosť Wizzair ohlásila expanziu vo Viedni a jednou z liniek bola aj linka do severopoľského Gdansku, už sme len čakali na nejakú akciu. A lacné letenky časom aj prišli. Dvadsaťpäť eur spiatočne, odlet v piatok večer a návrat v nedeľu večer. Ideálne časy, aspoň ušetríme dovolenku, dobrá cena a ešte aj v strede leta. Nebolo nad čím rozmýšľať.

Gdansk leží na brehu Baltského mora pri ústí rieky Visly a je to jedno z najstarších miest v Poľsku. Spolu s blízkymi mestami Sopot a Gdynia tvorí tzv Trojmestie (Trójmiasto), ktoré má dokopy takmer 1,5 milióna obyvateľov a každé z nich ponúka turistom niečo zaujímavé. My sme mali na preskúmanie okolia len víkend, čo nie je príliš veľa času, a tak sme sa rozhodli z troch miest vynechať Gdyniu, ktorá nás zaujala najmenej a stráviť jeden deň v Sopote a jeden v Gdansku.

Prilietať sme mali do Gdansku v piatok okolo polnoci, a tak ešte pred odchodom sme riešili dilemu, či rezervovať hotel v meste alebo pri letisku. Nakoniec padla voľba rezervovať hotel na prvú noc pri letisku a až ráno sa presunúť do centra. Najmä kvôli tomu, že vlaky už takto neskoro v noci nechodia a autobusy iba raz za hodinu, pričom cesta do centra autobusom trvá okolo 40 minút.

Nakoniec sme mali aj celkom šťastie, že sme tak urobili, lietadlo totiž odlietalo z Viedne s hodinovým meškaním, a tak namiesto polnoci, sme pristávali až okolo jednej v noci. Kým by sme došli do centra  prešla by ďalšia hodina, a takto sme sa len peši presunuli asi za desať minút do nášho hotela, a mohli sme sa pekne vyspať.

 

Doprava v Gdansku a okolí

Na ďalší deň ráno sme vyrazili naspäť k letisku ku vlakovej stanici. Dopravu majú v celom Trojmestí vyriešenú veľmi dobre. Všetky tri mestá spájajú vlaky, ktoré sú  lacné a chodia každých pár minút (okrem noci). Vlak taktiež stojí aj na letisku a je najjednoduchším spôsobom ako sa dostať  z letiska. Vlaková stanica je priamo pred letiskom a lístok si treba kúpiť v automate priamo na nástupišti, stačí len zadať cieľovú destináciu.  

Do Gdansku idú vlaky priamo a dostanete sa sem približne za pol hodinu. Do Sopotu ide pár priamych spojov za deň, ale väčšinou budete  musieť presadnúť v Gdansku na stanici Wrzeszcz. Vlaky prevádzkuje spoločnosť SKM na ich stránkach si môžete aj pozrieť presný cestovný poriadok: http://www.skm.pkp.pl/

Ďalším dopravným prostriedkom, ktorý môžete využiť na pohyb v Gdansku je loď, ktorá premáva v lete po rieke Motlawa na dvoch linkách a je dobrým spôsobom ako sa dostať napríklad na Westerplatte.

Na presun medzi mestami si môžete požičať aj bicykel. Celé pobrežie medzi Gdanskom a Sopotom totiž lemuje promenáda, ideálna na prechádzku, či jazdu bicyklom.

 

Farebné domčeky na námestí Dlugi Targ

Farebné domčeky na námestí Dlugi Targ

 

Sopot

My sme naše potulky začali v meste Sopot, ktoré nám svojou atmosférou pripomínalo nejakú stredomorskú destináciu.  Sopot je známy ako kúpeľné mesto, ako tomu napovedá aj názov mesta, ktorý v preklade znamená „prameň“.  Prví hostia sem začali chodiť do kúpeľov už v 16. storočí, ale najväčší boom tu miestne kúpele zažili v období pred 1. svetovou vojnou. Dnes sem turisti, hlavne Poliaci prichádzajú nielen do kúpeľov, ale aj na dovolenku pri mori. Sopot je natoľko vychyteným mestom, že pozemky na predaj sú tu jedny z najdrahších v celom Poľsku.

 

Sopot z výšky

Sopot z výšky

 

Vlak vás tu vysadí priamo v centre mesta, odkiaľ je to len pár sto metrov k pláži. Od vlakovej stanice sa dostanete najprv na malé námestíčko, ktorému dominuje katolícky Kostolom sv. Jerzegeho a odtiaľto vedie pešia zóna Monte Cassino lemovaná reštauráciami, kaviarňami a obchodíkmi až ku moru. Najväčšou atrakciou pešej zóny je však Krzywy Domek alebo v preklade Krivý dom.

 

Krivý dom v Sopote

Krivý dom v Sopote

 

Pešia zóna končí pri drevenom móle, ktoré má vyše pol kilometra a je  najdlhším v celej Európe. Kým v minulosti mólo vždy na zimu rozobrali a s príchodom jari každý rok znovu postavili, dnes je už stavba pevná a môžete sa po nej prejsť v lete aj v zime. Za vstup na mólo však zaplatíte vstupné pár zlotých.

Hneď pri móle sa nachádza Sopotský maják, ktorý bol postavený v roku 1904. Vchod do majáka sa skrýva v malom suvenírovom obchodíku a za malé vstupné sa môžete vyštverať po schodoch na jeho 33 metrov vysokú vežu. Výhľad na okolie si síce užijete len spoza okien, ale pri východe dostanete certifikát o zdolaní majáka.

 

Sopotský maják

Sopotský maják

 

Po oboch stranách majáka sa rozprestiera niekoľko kilometrov dlhá piesočná pláž. Kým ráno je na pláži len zopár ľudí, okolo obeda je tu už plno. Iste k tomu prispieva aj pekné počasie a nezvyčajne teplé Baltské more. Voda je plytká ešte ďaleko od brehu a nesiaha viac ako po pás, takže ak si chcete zaplávať, budete musieť prejsť hodný kus.

 

Pláž a mólo v Sopote

Pláž a mólo v Sopote

 

Oliwa

Po obede plánujeme prejsť pozdĺž pobrežia ďalej, ale počasie sa kazí a prichádza búrka. A tak namiesto prechádzky po pláži sa vraciame na vlakovú stanicu a odvážame sa do mesta Oliwa.

Jediná atrakcia, ktorá nás v Oliwe zaujala je Oliwská katedrála aj s veľkým priľahlým parkom. Katedrála pochádza zo 14. storočia, ale niekoľkokrát vyhorela a bola znovu postavená. Chceli sme sa pozrieť aj do vnútra, ale bohužiaľ bola práve zavretá. 

Hneď vedľa katedrály sa nachádza Pałac Opatów. Palác tvoria dve budovy – Nový a Starý Palác. V súčasnosti v budove sídli Oddelenie moderného umenia Poľského národného múzea. Prestáva pršať a tak sa trochu prechádzame v blízkom parku. Park je obrovský a pekne upravený s množstvom jazierok a fontán. Na prechádzke sú tu najmä miestni a len zopár turistov.

 

Nový palác v Oliwe

Nový palác v Oliwe

 

Gdansk

Podvečer sa vraciame do Gdansku, kde sa ideme ubytovať a keď utíchne búrka, vydávame sa do ulíc mesta. V Gdansku sa každoročne usporadúva na prelome júla a augusta Jarmok sv. Dominika, ktorý je jedným z najväčších kultúrnych akcií v celej Európe. Usporiadava sa už neuveriteľných  750 rokov a každoročne ho počas 3 týždňov, kedy jarmok trvá navštívi okolo 5 miliónov návštevníkov. Každý rok je tu zhruba 1000 stánkov, ktoré  tu majú rozložené remeselníci a predajcovia v celom starom meste. Nakúpite tu nielen suveníry, ale aj starožitnosti a tradičné remeselné výrobky, a ochutnať tu môžete aj tradičnú poľskú kuchyňu.

 

Počítadlo návštevníkov na jarmoku sv. Dominika

Počítadlo návštevníkov na jarmoku sv. Dominika

 

Dluga Ulica

Hlavným lákadlom Gdansku je jeho historické centrum, miestna architektúra a krásne zrekonštruované domčeky. Jednou z najkrajších ulíc v meste je Dluga Ulica, ktorú lemujú  farebne  vyzdobené meštianske domy. Nachádza sa tu aj historická Mestská Radnica so slávnou zvonkohrou, ktorá hrá každú hodinu. Na vrchu Radnice je aj jedna z niekoľkých vyhliadok v meste, kam sa môžete vyštverať a pozrieť si Gdansk z hora.

 

Gdanská Radnica

Gdanská Radnica

 

Okrem radnice tu nájdete aj Symbol Gdansku - Neptúnovu fontánu, ktorá pochádza z roku 1633 a povráva sa, že kedysi z nej tiekla miestna vodka Goldwasser aj so zlatými šupinkami.

Hneď vedľa fontány sa zase nachádza ďalšia zaujímavá budova – Artušov Dvor. Budova bola postavená v 14. storočí a slúžila ako miesto na stretnutia miestnej elity. Dnes sa tu nachádza malé múzeum.

 

Neptúnova fontána

Neptúnova fontána

 

Na oboch koncoch Dluge ulice nájdete historické brány. Na hornom konci je to Zlota Brama (Zlatá Brána) a na dolnom konci je to zase Zielona Brama (Zelená Brána). Takýchto brán je v meste niekoľko a ohraničujú historické centrum Gdansku. Zelená brána je jedna z najkrajších. Bola postavená v 16. storočí a mala slúžiť ako kráľova rezidencia počas jeho návštev Gdanska.

 

Historický žeriav - Zuraw

Asi najzaujímavejšou pamiatkou Gdansku a zároveň ďalšou bránou do mesta je budova stredovekého prístavného  žeriavu, ktorá sa nachádza na brehu rieky Motlawy. Gdanský žeriav je jediným zachovalým stredovekým žeriavom svojho druhu vo svete a dnes v ňom sídli Námornícke múzeum. Okrem žeriavu nájdete na nábreží rieky plno ďalších krásnych budov a množstvo reštaurácii a kaviarní.

 

Zaujímavý historický žeriav

Zaujímavý historický žeriav

 

Wyspa Spichrzów a Olowianka

Na rieke Motlawe sa nachádzajú dva ostrovy Wyspa Spichrzów a Olowianka. Na ostrove Wyspa Spichrzóv sa pôvodne nachádzali najmä sýpky, dnes sú tu obytné budovy, ale postavené alebo zrekonštruovanom v pôvodnom štýle, tak aby zapadali do okolia.

Na ostrove Olowianka sa zase okrem Námorného múzea nachádza obrovský nápis Gdansk. Ak sa chcete vyhnúť davom, tak ho sa sem vyberte ráno a môžete pri ňom byť úplne sami.

 

Nápis Gdansk na ostrove Olowianka

Nápis Gdansk na ostrove Olowianka

 

Piwna a Mariácka ulica

Ďalšie uličky, ktoré stoja za prechádzka sú Piwna a Mariácka plné krásnych historických budov. Na konci Piwnej uličy sa nachádza azda najkrajšia budova v celom meste - Wielka Zbrojownia (Veľká Zbrojnica) s nádherne zdobenou fasádou.

Medzi Piwnou a Mariáckou ulicou nájdete gotický  Kostol Panny Márie, ktorý pochádza zo 16. storočia. Jeho súčasťou je aj veža, na ktorú si môžete za malé vstupné vyšliapať a vychutnať si výhľad na celé mesto.

 

Veľká Zbrojnica

Veľká Zbrojnica

 

Veľký a malý mlyn

Keď sa vydáte z centra na pravú stranu za chvíľu prídete ku kanálu Radunia, na ktorom sa nachádzajú ďalšie dve zaujímavé budovy: Veľký a Malý Mlyn. Veľký mlyn bol najväčším mlynom v stredovekej Európe a fungoval až do roku 1945.  Malý mlyn v skutočnosti nebol pravým mlynom, ale slúžil iba ako sklad pre vedľajší Veľký mlyn.

Na blízkom námestíčku sa nachádza socha astronóma Jana Heveliusza a Staromeská Radnica.

 

Malý Mlyn

Malý Mlyn

 

Westerplatte

Polostrov Westerplatte sa smutne preslávil tým, že útokom na tunajšiu vojenskú jednotku  začala v roku 1939 druhá svetová vojna. Poliaci sa napriek nemeckej presile ubránili sedem dní. Dnes tu na ich počesť stojí pamätník a vojenské múzeum.

Ak vám zostane deň naviac, odporúčame návštevu polostrova Hel, kam sa dostanete loďou priamo z Gdansku. Nám naň už bohužiaľ čas nezostal, ale so svojimi dlhými plážami a záchrannou stanicou pre tulene, môže byť zaujímavým cieľom jednodenného výletu.

V Gdansku je neúrekom historických pamiatok a zaujímavostí a určite sa tu nudiť nebudete. Pred návštevou Gdansku sme toho veľa nečakali, ale Gdansk nás doslova očaril a už chápeme prečo sa vraví, že Gdansk je najkrajším mestom Poľska.